1. Anasayfa
 2. Engelli

Verem İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Verem nedir, verem belirtileri nelerdir, verem nasıl teşhis edilir, verem için hangi doktora gidilir, verem engel oranı, verem engel oranı tablosu, verem bulaşıcı mı? Tüm detayları ile sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Verem, dünya çapında ilk 10 ölüm nedeninden biri ve tek bir bulaşıcı ajandan kaynaklanan ölümlerin önde gelen ve nedeni olan bulaşıcı bir hastalıktır. 

Verem (Tüberküloz) nedir?

Tüberküloz, vücudun çok fazla kan ve oksijenin bulunabileceği bölümlerinde gelişen bir mikro bakteri tarafından oluşturulan bir solunum yolu hastalığıdır. Bu bakteriyel enfeksiyon tipik olarak kan dolaşımı ve lenf düğümleri yoluyla yayılır, ancak öncelikle akciğerleri hedef alır. TB bakterileri, enfekte oldukları organın dokusunu öldürür ve tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturur.

Verem belirtileri nelerdir?

Tüberkülöz semptomları bakterinin konumuna, yani akciğerlerde mi yoksa vücudun diğer bölümlerinde mi olduğuna bağlıdır. Akciğer tüberkülozu semptomları, zatürre ve akciğer kanseri hastalarının hissettiklerine benzer. 

Bunlar şunları içerir:

 • Kalın ve bulanık mukuslu öksürük
 • Kanlı mukus
 • Ateş
 • Titreme
 • Gece terlemeleri
 • Tükenmişlik
 • İştah kaybı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Göğüs ağrısı
 • Zayıflık
 • Nefes darlığı

Akciğer dışı tüberkülozun semptomları ise bakterilerden etkilenen vücudun spesifik bölgesine bağlı olarak her durumda farklılık gösterir. Genellikle etkilenen vücut kısmını çevreleyen bölgede ağrı veya şişlik meydana gelir. Örneğin bakteri omurgaya yakın bir yerde büyürse kişi sırt ağrısı yaşayacaktır.

Verem engel oranı
Verem engel oranı

Verem nasıl teşhis edilir?

Tüberkülöz, aktif bir form olarak ortaya çıkabileceğinden aktif tüberkülozun kesin tanısı, balgam veya doku biyopsisinden mikro bakteri kültürüne bağlıdır. Bununla birlikte, bu yavaş büyüyen bakterilerin özel ortamlarda büyümesi haftalar alabilir. 

Göğüs röntgeni akciğer enfeksiyonu kanıtı verebilirken mikro bakteriler tarafından esas olarak tutulan belirli boyalarla boyanmış bir balgam yayması bakterinin varlığını gösterebilir. Bu testler bir doktor tarafından muayene edildiğinde gizli veya aktif tüberkülozun olası bir teşhisini koymada faydalıdır.

Pozitif semptomları, pozitif kan testleri, balgam yayması veya kültür pozitifliği olan kişiler tüberkülöz ile enfekte ve bulaşıcı (aktif tüberküloz) olarak kabul edilir.

Verem için hangi doktora gidilir?

Göğüs hastalıkları uzmanı doktorunuz, belirtilerinizin tüberküloza işaret edip etmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüberkülöz doğrulandıktan sonra, bulaşıcı hastalıklar için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne veya akciğerle ilgili bölüm için de göğüs hastalıkları bölümünü ziyaret etmelisiniz.

Tüberküloz bulaşıcı olduğu için çoğunlukla hasta Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarına yönlendirilir.

bakteri görünümü
bakteri görünümü

Verem engel oranı

Tüberküloz engel oranı, bir göğüs hastalıkları veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından tam bir öykü ve kapsamlı bir muayeneden sonra teşhis edilebilir.

Hastalığın şiddeti, nereye kadar sıçradığı, hastada bıraktığı zarar ve tüm detaylara bakılarak uzman doktor tarafından oran belirlenir.

Verem engel oranı tablosu

Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda, solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılır;

Göğüs HastalıklarıOran
Az etkilenme varsa%20
Orta derecede etkilenme varsa%40
Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse%80
verem engel oranı tablosu

Verem bulaşıcı mı?

Tüberküloz bulaşıcıdır ve hapşırma, öksürme ve balgamla temas sırasında havadaki damlacıklar yoluyla başkalarına bulaşabilir, bu nedenle enfekte kişilerle yakın temas yoluyla hastalığa yakalanabilirsiniz; 

Salgınlar kalabalık koşullarda meydana gelir. Kuluçka süresi yaklaşık iki ile oniki hafta arasında değişebilir. Bir kişi uzun süre bulaşıcı kalabilir (balgamda canlı tüberkülöz bakterileri bulunduğu sürece) ve birkaç hafta boyunca uygun tedavi görene kadar bulaşıcı kalabilir. 

Bununla birlikte, bazı insanlar enfekte olabilir ancak enfeksiyonu bastırabilir ve yıllar sonra semptomlar geliştirebilir; bazıları hiçbir zaman semptom geliştirmez veya bulaşıcı olmaz.

Verem nasıl bulaşır?

Enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda tüberkülöz bakterileri havaya verilir. Havaya geri püskürtülen kuru balgam (öksürük veya tükürülmüş mukus) da bir kontaminasyon kaynağı olabilir.

Yakındaki insanlar bakterileri soluyabilir ve enfekte olabilir. Tüberkülöz bakterileri genellikle akciğerlere saldırır ancak böbrek, omurga ve beyin gibi vücudun herhangi bir bölümünü de enfekte edebilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili