1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Vasi Tayini Dilekçe Örneği

Vasi tayini nedir, engelli vasi tayini talep dilekçesi nasıl olmalıdır, engelli vasi tayini talep dilekçesi örneği, vasilik belgesi nereden alınır, vasi tayini davası ne kadar sürer hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Vasi nedir, vasi nasıl tayin edilir, vasilik nedir, engelli kişi için vasilik talebi dilekçe örneği nasıl olmalıdır, tüm bu soruların yanıtları konunun devamında bulunuyor.

Vasi tayini nedir?

Bir kişi için vasi olarak tayin edilen kimse onun yerine söz hakkı elde eder. Vasi tayin edilen kişi, diğerinin söz konusu mallarının üzerinde tasarruf etme yetkisine sahiptir. 

Vasi olarak seçilen kimse, vasiyette bulunan kişinin huzurunda vasiliği kabul etmediğini belirterek bu sorumluluğu reddedebilir. Ancak böyle bir reddetmediği takdirde vasi olmayı kabul etmiş sayılır. Vasi olarak atanan kişinin, vaside olması gereken özelliklere haiz olması gerekmektedir.

Engelli vasi tayini talep dilekçesi nasıl olmalıdır?

Alt kısımda yer alan vasi tayini talep dilekçesi formatlarına uygun biçimde yazılmalı, dilekçede talep kapsamlı olarak açıklanacak ve kişisel bilgiler eklenerek ilgili mercilere teslim edilmelidir.

Engelli vasi tayini talep dilekçesi örneği

Engelli vasi talep dilekçe örneği basit şekilde şu şekilde olmalıdır;

SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

            …………………DAVACI : (Adı Soyadı) (T.C: Kimlik No-) (Adresi)
VEKİLİ : (Adı Soyadı) (T.C: Kimlik No-) (Adresi)

DAVA: VASİ TAYİNİ

AÇIKLAMA:

…. ili …………… Nüfusuna kayıtlı (oğlum/kızım…) engelli olması nedeniyle resmi ve gayri resmi işlerini görememektedir. (Engelli kişi) bütün işlerini görebilmem için VASİSİ olmak istiyorum.

HUKUKİ NEDENLER         : İlgili yasa Mad.
SUBUT DELİLLER              : Doktor raporu

NETİCE ve TALEP                 : Yukarıda açıklamış olduğum oğlum (Ad Soyad)’ın engelli olması nedeniyle işlerini görebilmem için Mahkemenizce VASİ TAYİN olmak için  karar verilmesini,

Saygılarımla arz ve talep ederim  …/…./20XX

Vasi Nedir, Vasi Tayini İşlemi Nasıl Yapılır?

Vasilik belgesi nereden alınır?

Vasilik tayin belgesi, vasi olmak isteyen kişinin Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe ile beraber başvuru yapması gereklidir. Mahkeme kararı ile beraber vasi tayin belgesi verilmektedir.

Vasi tayini davası ne kadar sürer?

Vasilik davaları genel olarak 4 ay ile 1 yıl arası bağlı olduğunuz ilin sulh mahkemelerinin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Toplanacak evraklar ve mahkemenin yoğunluğunu bu sürelere etki etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili