1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Emekli Günlük Ödeme Nedir?

Emekli günlük ödeme nedir, emekli günlük ödeme nasıl hesaplanır, emekli günlük ödemesi nasıl alınır, emekli günlük ödeme sorgulaması nasıl yapılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


13

Bu yazımızda, emekli günlük ödemenin ne olduğunu, nasıl hesaplandığını ve emeklilerin bu ödemeleri nasıl alabileceğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

Emekli günlük ödeme nedir?

Emekli günlük ödeme, emekli olan bireylere emekli aylığı bağlandığı ay başından ilk ödeme tarihine kadar geçen süre için yapılan maaş ödemesidir.

emekli günlük ödeme nedir
emekli günlük ödeme nedir

Emekli günlük ödeme nasıl hesaplanır?

Emekli günlük ödeme hesaplamasını size detaylı bir şekilde örnek ile anlatmak istiyoruz.

Örnek : Emekli aylığına 25 Nisan tarihinde başvurdunuz ve “1 Mayıs” maaş başlangıç tarihiniz, emekli maaş ödeme gününüz de “24 Mayıs” olduğunu varsayarsak;

1 Mayıs ile 24 Mayıs arası 23 günlük ödeme tutarı birikmiş maaşınız olur.

Emekli günlük ödemesi nasıl alınır?

Emekli günlük ödemesi almak için emekliler, genellikle Ziraat Bankası veya kendilerine tanımlanmış bir banka hesabı üzerinden hak sahibinin hesabına yatırılır.

Emekli günlük ödeme sorgulaması nasıl yapılır?

Emekli günlük ödemesi almak için emekliler, e-Devlet üzerinden kolayca işlemlerini gerçekleştirebilirler. İşte emekli günlük ödemesinin nasıl e-Devlet üzerinden alınabileceği adımları:

ADIM 1 – e-Devlet şifrenizi edindikten sonra, www.turkiye.gov.tr adresine giderek e-Devlet Kapısı’na giriş yapın. Karşınıza çıkan giriş ekranında T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

ADIM 2 –e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra, arama kutusuna “Emekli Günlük Ödeme Sorgulama” yazarak ilgili hizmete erişin.

ADIM 3 – Giriş yaptığınızda, döneminizi seçerek emekli günlük ödemenizi kontrol edebilirsiniz. Bu ödeme, ödeme dönemine göre güncel olarak sistemde görüntülenir.

Günlük Ödeme
Günlük Ödeme

Dilerseniz alt kısımda yer alan bağlantı adresi ile günlük ödeme bilgilerinizi direk sorgulayabilirsiniz.

Emekli Günlük Ödeme Sorgulama

Emekli günlük ödeme nedir? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 2 hafta önce

  Merhaba ekrana girdiğimde tarih olarak 2024 yılı yazıyor ve ödeme bankadan çekilmiştir yazıyor. Bu ne anlama geliyor? Çünkü ben bi para çekmedim

 2. 2 hafta önce

  Merhaba, emekli günlük ödeme sorgusunda “bir iş günü içerisinde çekilebilir” ibaresini gördükten sonra bankama gittiğimde paramı çekemedim. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

 3. 2 hafta önce

  EYT kapsamında emekli oldum e devletten baktığımda banada günlük ödeme gözüküyor açıklama kısmında 18.05.2023 ödeme başlangıcı yazıyor ve bir iş günü içinde ödenebilir yazıyor ne zaman yatırılır bilgi alabilirmiyim

 4. 3 hafta önce

  Erdem bey merhaba. Vergi indirimi ile emeklilik başvurusunu 7 Mart tarihinde yaptım. 2 aydır eyt yoğunluğu nedeniyle bekliyorum. Bugün e devleti kontrol ettiğimde emeklilik kaydımin yapıldığını,emekli günlük ödeme ekranında da 11917 TL tutarı görüyorum. Bu tutar bağlanan maaşımın mıdır? Ayrıca aylık başlangıç tarihi 1 Nisan yaziyor.Konu ile ilgili yorumunuzu rica ediyorum.

  • Nuriye hanım emekli aylık bilgisi ekranında ek ödeme görünmesi lazım o rakamı paylaşırmısınız.

   • 3 hafta önce

    Erdem bey bahsettiğiniz ekranda o kısım boş. Sadece maaş bağlama oranları ve yıllara göre prim toplamları yazıyor.

    • Nuriye hanım sigorta kolunuz nedir? Ayrıca ek ödeme netleştiğinde net maaşınızda netleşecek.

    • 3 hafta önce

     Sigorta kolu 4A Erdem bey.

    • Muhtemelen 2-3 gün içerisinde ek ödeme rakamınız görüntülenir. Görüntülendiğinde yazarsanız net maaşınızı söyleyebiliriz.

    • 3 hafta önce

     Anladım Erdem bey. Yazarım tabi.
     Bugün, emekli günlük ödeme ekranında görünen meblağın altına “ödeme bankadan çekilebilir” diye mesaj eklenmiş. Sizinde dediğiniz gibi 1-2 güne netleşir.

Bir cevap yazın