1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Emekli Maaşı Kesintisi Sorgulama 2024

Emekli maaşı kesintisi nedir, E-devlet emekli maaşı kesintisi sorgulama, emekli maaş kesintisi neden olur, emekli maaşından icra kesintisi nasıl kaldırılır, emekli maaş kesintisi iptali, emekli maaşından vergi kesintisi yapılır mı? Tüm detayları ile yazımızda.


10
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

E-devlet sistemi üzerinden emekli vatandaşlarımız, emekli maaşı kesintisi sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirler. Bu yazımızda, size adım adım e-devlet üzerinden emekli maaşı kesintisi sorgulamanın nasıl yapıldığını anlatacağız.

Emekli maaşı kesintisi nedir?

Emekli maaşı kesintisi, emeklilik primleri ödendikten sonra emekli olan bir kişinin maaşından ilaç, muayene, sağlık hizmetleri için yapılan kesintidir.

emekli maaşı kesintisi
emekli maaşı kesintisi

E-devlet emekli maaşı kesintisi sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek emekli maaşı kesintisini kolayca sorgulayabilirsiniz.

Adım 1: E-Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden veya e-Devlet kapısı üzerinden alabilirsiniz.

Adım 2: E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra e-Devlet kapısına giriş yaparak emekli maaşı sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girmeniz gerekiyor.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

Adım 3: E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına tıklamanız gerekiyor. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra “Emekli Maaşı Kesinti Sorgulama” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Dilerseniz alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden direk sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emekli aylığı kesintisi sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantıları tıklayınız.

Emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri seçilerek sorgula butonu tıklanır. Bu işlem sonrasında emekli maaşında yapılan kesintiler ekranda görüntülenecektir.

Emekli maaş kesintisi neden olur?

Emekli maaşı kesintisi birkaç farklı nedenden dolayı olabilir. Bunlar arasında:

 • Nafaka yükümlüsü
 • SGDP Kesintisi
 • İcra takibi
 • Devlet dairelerine borç
 • Muayene Ücretleri
 • İlaç katılım payı ve reçete

Bu kesintilerin her biri, emekli olan kişinin durumuna ve koşullarına göre değişebilir. Eğer emekli maaşında kesinti olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bu kesintinin neden kaynaklandığını öğrenmek için ilgili kurumlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Emekli maaşından icra kesintisi nasıl kaldırılır?

Emekli maaşından icra kesintisi, genellikle kişinin borçları nedeniyle yapılan bir işlemdir. Bu durumda, icra kesintisinin kaldırılması için emekli maaşında olan haczin kaldırılması için dilekçe vermelisiniz. Fakat bu dilekçeyi vermeden önce haczin maaşınızın 4/1 sınırı geçmesi durumunda verilmesi doğrudur.

Emekli maaş kesintisi iptali

Emekli maaşı kesintisi iptali için yapılması gerekenler, kesintinin sebebine ve neden kaynaklandığına bağlı olarak değişebilir. İlk olarak, kesintinin neden kaynaklandığını öğrenmek için ilgili kurumlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Eğer kesinti borç nedeniyle yapılmışsa, borcun tamamını ödeyerek veya borçlarınızı yapılandırarak kesintilerin durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, borcunuzu tahsil eden kurumla görüşmeniz ve borçlarınızı ödeme planı veya taksitlendirme seçenekleri hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emekli Maaşı İlaç Kesintisi Sorgulama

Emekli maaş kesintisi iptali dilekçe örneği

Aşağıda, emekli maaşı kesintisi iptali için kullanılabilecek bir dilekçe örneği verilmiştir:

Emekli maaşı kesintisi sorguda çıkar mı?

Emekli maaş kesintileri emekli maaşı sorgulanan ekranda sonuç kısmında detaylı şekilde görüntülenir. Sorgulama ekranında kesinti tutarlarını görmek için e-devlet sistemine giriş yapılarak emekli aylık bilgisi sorgulama menüsü seçilmelidir.

Emekli maaşından vergi kesintisi yapılır mı?

Emekli maaşından vergi kesilmez. Fakat sigortaya tabi çalışan kişilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilir. Kesinti oranı ise şu şekildedir; İşveren tarafından ödenen SGDP payı %24,5, işci tarafından ödenen SGDP payı %7,5 şekilde toplam %32 SGDP payı ödenir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (10)

 1. 17 Ağustos 2023

  Merhaba , vergi indirimi ile emekli oldum yurt dışına çıktım ( karadağ ) burada bir şirkette çalışabilirmiyim sigorta yapıp oturum alabilirmiyim.emekli maaşım kesilirmi.

 2. 2 Mayıs 2023

  Merhaba. Yuzde 70 engelli oranim var.6500 günüm var. Malulen emeklilik icin basvurdum ama red yedim. Engelli emeklisi olmak icin basvurmami söylediler ama maas konusunda nasil bir fark oluyor. Ne kadar kesinti oluyor ve gidisat ameliyat olmami gerektirecek bir yere gidiyor yani tek hastaliktan yuzdd 50 olan oran artacak gibi 1 2 yil icinde. Acaba engelli emeklisi olduktan daha sonra malulen emeklilik icin tekrar basvurabilir miyim? Haklarimdan kayip yasamamal icin

 3. 1 Mayıs 2023

  merhabalar engelli emeklilik düzenlemesi olacakmı son düzenleme 2008 de oldu ve 2008 önce %40 engelli 15 – 20 yıl arası 2008 de sonra sabit 18 yıl demem o ki 2008 den önceki tabloda sabitlense keşke insanlar madur olmasa.

  • Davut Bey şu an gündemde böyle bir konu geçmiyor, tabi CİMER’e yazarak en azından belirtebilirsiniz.

   • 2 Mayıs 2023

    öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim başka bir sorum daha olacak değerli yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyor olacağım benim 2003 de 16 yaşında sigorta başlangicim var çıraklık yada stajerlik değil yeni bir yasa cıkacak gibi sanki staj madurları cırak madurları gibi bir söylenti var acaba öyle birşey cıktı benide kapsamış olurmu ben şuan 20yıllık sigortalıyım 6200 gunüm var emekli taplasona göre bana 20 vuruyor ama emeklilikte 18 yaşından sonra sayıldığı icin bir nevi yaş beklemiş oluyorum umarım derdimim anlatabilmişimdir.saygılarımla,

    • 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih sigorta girişi olarak hesaplanır. Tam olarak 19 yaşınıza girdiğiniz ilk gün sigorta tarihinizdir. Bu yaştan öncesi sigorta emeklilikte aranan prim gün sayısında hesaba dahil ediliyor. Şu an gündeme gelse sanırım EYT gibi 99 senesini kapsıyor öncesi staj yapan ve çırak olan kişileri kapsar diye düşünüyoruz ama kesin bir bilgi değil sadece fikrimizdir. Kesin bilgi için yönetmelik değişmesi lazım ve süreci görmemiz lazım.

Bir yanıt yazın