1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emekli Olan Çalışabilir mi? (Malulen-Memur-Engelli)

Emekli olan çalışabilir mi, vergi indiriminden emekli olanlar sigortalı çalışabilir mi, malulen emekli olan çalışabilir mi, engelli emekli çalışabilir mi, emekli memur tekrar çalışabilir mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


9
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emekli olan çalışabilir mi? Emekli olan vatandaşların yeniden çalışmaya başlama durumları belirli koşullara göre farklılık göstermektedir. Pek çok vatandaş emekli olduktan sonra çalışmaya hayatlarına devam etmektedirler.

Emekli olan çalışabilir mi
Emekli olan çalışabilir mi

Emekli olan çalışabilir mi?

Farklı sigorta kolunda olan vatandaşların emekliyken yeniden çalışmaya başlama durumları belirli kurallara göre farklı yaptırımlara neden olabilir. Bu sebepten dolayı emekli olan vatandaşların tekrar çalışmaya başlamadan önce bu konu hakkında detaylıca araştırma yapmaları ve kendi sigorta kollarına göre durumu değerlendirmeleri gerekmektedir.

4A kapsamında emekli olan kişi, emekli olduktan sonra kendi adına yada başkası yanında çalışabilir. Emekli olan kişi, tekrar çalışması durumunda SGDP prim kapsamında çalışmaktadır.

Vergi indiriminden emekli olanlar sigortalı çalışabilir mi?

Vergi indiriminden emekli olan çalışabilir mi? cevaplamak gerekirsek; Engelli olsun ya da olmasın, 4a kapsamında çalışıp vergi indiriminden emekli olan kişi Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışmaya devam edebilir.

Malulen emekli olan çalışabilir mi?

5510 numaralı İş Kanunu kapsamında malül aylığı alan kişi, herhangi bir iş yerinde çalışması durumunda malullük aylığı, çalışmaya başladığı tarihini takip eden ödeme dönemi başı itibari ile kesilmektedir.

Malullük aylığından tekrar yararlanmak için herhangi bir işyerinde çalışmamak, yazılı başvuruda bulunmak ve kontrol muayenesine girerek gerekli şartların sağlanması durumunda malullük aylığı tekrar bağlanır.

Engelli emekli çalışabilir mi?

Engelli emekli olan kişiler, farklı sigorta kollarına göre emekli olduktan sonra, tekrar çalışması durumunda SGDP prim kapsamında çalışmaktadır. SGDP, emekli olan kişilerin aylıklarından kesilmeden tekrar hizmet akdi çalışması halinde işverenlerden, kendi adına çalışması durumunda prim türüdür.

Bu konuda engelli olanlarla engeli olmayanlar arasında bir fark yoktur.

SSK ve Bağkur sigorta kolundan emekli olan kişiler, memur olarak çalışmaya başlamaları durumunda emeklilik maaşları kesilir.

Emekli memur tekrar çalışabilir mi? 

Emekli memurlar özel sektörde yeniden çalışmaya başlarlarsa emekli aylıkları kesilmez. Bu kişilerden kesilecek olan şey kişilerin kanunda belirlenen oranda yeni çalıştıkları yerden almış oldukları maaşlardan sosyal destek primlerinin kesilmesidir. Yapılacak olan bu kesinti ile kişiler hem yeni iş yerlerinden maaşlarını hem de emeklilik maaşlarını aynı anda alabilmektedirler. 

Emekli memur, tekrar kamu kurumlarında memur olarak çalışmak isterse emekli aylığı kesilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SGDP Ne Demek? Kesintisi Ne Kadar 2023?

Emekli maaşı neden kesilir?

Emekli maaşlarının kesilme durumlarına neden olan çalışma durumları belirli şekilde yönetmelik tarafından çizilen durumlardır. Bu sebepten dolayı kişiler eğer aşağıda verilen çalışma şartlarında çalışma hayatlarına geri devam ederlerse emekli maaşları maalesef devlet tarafından kesilecektir.

Buna göre emekli maaşının kesilmesine neden olan çalışma durumları şunlardır;

 • Emekliliğini memuriyetten almış olan bir kişi eğer tekrardan memur olarak çalışmaya başlarsa, bu kişilerin devlet tarafından verilecek olan emekli aylıkları kesilecektir.
 • Eğer bir kişi BAĞ-KUR ya da SSK’dan emekli olmuşsa bu kişiler memur olarak tekrar çalışmaya başladıklarında emekli maaşları yine devlet tarafından kesilir.
 • Sahte ve Şüpheli işyerlerinden, kişinin hizmet süresi tespit edilmesi durumunda emekli maaşı kesilmektedir.

Yukarıda verilen durumlar, emekli olarak çalışan kişilerin maaşlarının kesilme durumlarıdır. Buna göre bu şartlar içinde çalışma hayatına devam etmek isteyen kişiler mutlaka yukarıda verilen durumları göz önünde bulundurmalıdırlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Emekli Olanlar Tekrar Çalışabilir mi 2023?

Maluliyeti iptal olan çalışanların işe geri başlaması

Maluliyeti iptal olan vatandaşların işe geri başlama durumlarında genel olarak iş kanunlarında belirli şartlar göz önünde bulundurulmaktadır. Buna göre bir kişi kendi iş yerinden malulen ayrılmışsa ve bu kişinin sonraki durumda maluliyeti ortadan kalkmışsa eski iş yerlerine tekrar alınmak istedikleri takdirde bu durum işverenle ilgilidir.

Eğer iş yerinde bu kişiye uygun boş yer varsa derhal eğer yoksa ise boşalacak olan ilk konuma bu kişilerin alınması zorunludur. Eğer bu kişide iş verenin aramış olduğu şartlar varsa ve iş veren iş sözleşmesi yapma yükümlülüklerini yerine getirmezse bu kişiler işe alınmak isteyen kişiye altı aylık ücret tutarında ücret ödemek zorundadır.

Emekli olan çalışabilir mi konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (9)

 1. 2 ay önce

  Merhaba , engelli emeklilik için başvuru yaptım maaş bağlanmasını bekliyorum.sgk dan 6100 günüm var. Emekli olduktan sonra e-kpps ile öğretmen olarak atanmak istiyorum. Emekli olmam kamuya öğretmen olarak atanmama engel olurmu acaba ? Teşekkürler

 2. 4 ay önce

  Teşekkürler içerikte yurt dışı çalışma için bir detay göremedim.engelli vergi indirimi emeklisi yurt dışında çalışsa maaşı kesilirmi?

 3. 8 ay önce

  Merhaba sürekli %76 tam bağımlı engeli raporum var engelli raporum eski ama qr kod yoktur
  malulen ekmekli olmak istiyorum SSK gün sayısı malulen olmak icin uygun SSK mevcut raporum ile işlemlere başlarmı yoksa hastaneye sevk edip güncel raporum ister cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 4. 10 ay önce

  Sureli engelli raporu ile %40 2 yil epilepsi,emekli sandigindan emekli olmak mumkunmu yoksa raporun surekki olmasi sarti varmidir

  • Eda hanım süreli rapor ile emekli olunur şartları sağlanmanız durumunda. Ayrıca hak kaybı olmaması için sürenizin bitmesine 3-4 aya kaldığında yenileme yapmanızı öneririz. Yenileme de oranınız düşerse ve şartları sağlamamanız durumunda emekliliğiniz kesilir.

Bir cevap yazın