1. Anasayfa
 2. Engelli

Vestibüler Denge Bozukluğu İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Vestibüler nedir, vestibüler denge bozukluğu belirtileri, vestibüler denge bozukluğu için hangi bölüme gidilir, denge bozukluğu engel oranı, vestibüler denge bozukluğu engel oranı tablosu tüm detayları ile sizler için araştırdık.


4
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Vestibüler denge bozukluğu, iç kulak koşullarından veya diğer nörolojik koşullardan kaynaklanabilir. Bu nedenle baş dönmesi, işitme kaybı, kulak çınlaması (kulak çınlaması), yüksek seslerle tetiklenen baş dönmesi veya vertigo, konsantrasyon güçlüğü, hafıza sorunları ve oryantasyon bozukluğu, kulak ağrısı, baş ağrıları, kulakta dolgunluk gibi diğer ilgili belirtiler ile birlikte de ortaya çıkabilir.

Vestibüler nedir?

Vestibüler sistem, iç kulak ve beyin de dahil olmak üzere vücudun, hızlanma ve başın diğer hareketlerini algılamaktan sorumlu kısmıdır. Baş ivmesine tepki olarak oluşan göz hareketlerini kontrol eder ve bu nedenle denge sisteminin önemli bir parçasıdır.

Vestibüler denge bozukluğu belirtileri nelerdir?

Vestibüler bozukluk, vestibüler sistemin hasarı, hastalığa bağlı veya doğal yaşlanma bir sonucu olarak gelişebilir. Denge bozukluğun en yaygın belirtilerinden birisi baş dönmesidir. Elbette bu durum tek başına baş dönmesi olarak tanımlanabilecek çok çeşitli durumları da kapsayabilir. 

 • Vertigo – (Baş dönmesi, sallanma ya da hareket hissi)
 • Dengesizlik (Gerçek hareketle orantısız hareket ettiğiniz hissi)
 • Dengesizlik veya koordinasyon sorunları (Örneğin yürürken veya vücut komutlarını yerine getirirken ortaya çıkar.)
 • Gözlerinizle nesneleri odaklama veya takip etme zorluğu
 • Baş dönmesi ve zihin bulanıklığı
 • Görsel olarak uyarıcı ve yoğun ortamlara duyarlılık
 • Zayıf derinlik algısı

Bu belirtilerin hepsi diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilecek belirtilerdir, ancak kulaklarınızı veya dengenizi etkileyen herhangi bir değişiklik veya belirti fark ederseniz doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Vestibüler denge bozukluğu için hangi bölüme gidilir?

Denge bozukluğu (vestibüler bozukluk) için hastanelerin K.B.B. (Kulak Burun Boğaz) ve Nöroloji bölümlerini ziyaret etmelisiniz.

Vestibüler denge bozukluğu nasıl tespit edilir?

Vestibüler denge bozukluğunu tespit etmek için kapsamlı bir nörolojik ve K.B.B. muayenesi çok önemlidir.  

Doktorunuz, vestibüler bozukluk teşhisi koymadan önce, aynı semptomlara neden olabilecek diğer faktörleri ekarte etmeye çalışacaktır. Denge bozukluğu teşhisi için bir çok test uygulansa da günümüzde en çok kullanılan testlerden birisi posturografi testidir.

posturografi
 Vestibüler denge bozukluğu posturografi cihazı

Vestibüler denge bozukluğu engel oranı

Doktorunuz engel oranını belirlemeden önce sizi kapsamlı bir fizik muayeneden sizi geçirecektir. Ardından denge bozukluğu belirtileriniz hakkında öykünüzü dinleyecektir. Gerekli testler, fiziki muayene ve geçmişinizi dinledikten sonra teşhisi koyacak ve engel oranınızı belirleyecektir.

Vestibüler denge bozukluğu engel oranı tablosu

Vestibüler denge bozukluğu hasta stabil olduktan sonra en az 6 ay süreyle takip edilip aşağıdaki kriterlere göre doktor tarafından değerlendirilir.

Sınıf TürüVestibüler denge bozukluğuEngel Oranı
Sınıf 1Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilmesi (bisiklete binmek, hastanın işinin gerektirdiği kirişte-iskelede yürümek gibi belli aktiviteler hariç)%5
Sınıf 2Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım ile ilgili basit aktiveteler, bazı ev işleri, yürümek, başkasının kullanıldığı araca binip gezebilmek hariç)%15
Sınıf 3Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım hariç)%25
Sınıf 4Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (hareket gerektirmeyen kişisel bakım hariç) eve bağımlı kalması gereklidir.*%35
denge bozukluğu engel oranı tablosu

Bu hastalarda nörolojik fonksiyonlar ayrıca değerlendirilmelidir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (4)

 1. Merhaba bende on yıldır denge bozukluğu işitme kaybı ve nefes darlığı var nasıl yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Cengiz Bey, öncelikle tam teşekküllü devlet hastanesi denge bozukluğu için KBB ya da Nöroloji bölümünden randevu almalısınız. Doktorunuz size bir takım testler uygulayabilir ve geçmişinizi dinleyebilir. Tüm süreçler sonunda size bir oran verebilir ya da hiç vermeyebilir. Öncelikle muayene olmalısınız.

Bir yanıt yazın