1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Nasıl İptal Edilir?

Engelli raporu nasıl iptal edilir, süresiz engelli raporu iptal edilir mi, süreli engelli raporu nasıl iptal edilir, engelli raporu nasıl silinir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


47
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli raporu süreli ve süresiz olmak üzere iki grup olarak kişilere verilir. Engelli raporu nasıl iptal edilir? Engelli raporu nasıl silinir? bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Engelli raporu nasıl iptal edilir sorusunu cevaplamadan önce belirtmek isteriz ki süresiz engelli raporu ve süreli engelli rapor iptal durumları farklıdır. Bunu kısaca açıklamak gerekirsek;

Engelli raporu nasıl iptal edilir
Engelli raporu nasıl iptal edilir

Süresiz engelli raporu iptal edilir mi?

Süresiz engelli raporu iptal edilemez. Süresiz engelli raporu herhangi bir süreye dahil olmadığından dolayı iptal durumu malesef söz konusu değildir. Süresiz raporlar usulüne uygun alınmadıysa ihbar, şüpheli vb. durumlarda iptal edilmektedir. Süreli engelli raporu nasıl iptal edilir? şimdi bu sorunun cevabını inceleyelim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Engelli raporu nasıl silinir?

Engelli raporu silinme işlemi sadece süreli engelli raporlar için mümkün olabilir. Eğer ki kişi engelli haklarından feragat ederek iptal işlemi sağlamak isterse; 

 • Zaman aşımı (Süreli rapor yenileme tarihi geldiğinde) yenileme işlemi yapmaz,
 • İyileşme (Mevcut hastalıklarının tedavisi olması durumunda ya da iyileşme olduğunda),
 • %40 ve altı olması durumunda,
 • Süreli raporunuza herhangi bir itiraz süreci başlatılmaması halinde

kişilerin engelli raporları geçerliliğini kaybeder ve tüm engelli haklarından feragat edilir.

Engelli raporu ile ilgili aklınıza takılan yasal soruları ALO 170 hattı üzerinden çağrı merkezi yetkililerine sorabilirsiniz.

Süreli ve Süresiz engelli raporu iptal konumuz hakkında aklınıza takılan soruları ve merak ettiklerinizi yorumlardan kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 17
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  g_zel
  Güzel
 • 6
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 10
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (47)

 1. 4 ay önce

  Benimde yüzde 25 düşük yükseltmek için ne yapmam gerekiyor

 2. 4 ay önce

  Merhaba benim yüzde 50 zihinsel engelli raporum var süresiz kamuda engelli işçi kadrosunda çalışıyorum raporumu iptal etmek istiyorum iptal ettiğimde işimle ilgili bı sorun yaratır mı işten çıkarılma vs yoksa engelli kadrosundan normal kadroya mi alınırım?

 3. 4 ay önce

  Merhabalar annem beni küçükken ram a götürdü ve zihinsel engelli teşhisi konmuş. Şimdi ben zeka testine girsem ve zekam normal bir düzeyde çıkar ise bu raporu iptal ettirebilir miyim?

 4. 4 ay önce

  İyi çalışmalar, Benim bir yakınım eski engelli raporu *45 idi ve süresizdi ve maaş alıyordu. Yakınımda engelli raporunu yükseltmek için tekrardan heyete girdi ve yakınıma %37 süreli 1 yıllık rapor verdiler . Verilen bu %37 raporumu iptal edip. Eski süresiz raporumu kullanabilir . Çünkü engelli maaşım kesiliyor. Teşekkür ederim

 5. 5 ay önce

  Merhaba ben ilkokuldayken öğretmenim bizi Rama gönderdi 2010 yılın da rapor süresi 2 yıl diyor yüzde 20 di şimdi 2023 yılındayız ve ehliyet almak için karşımıza çıkıyor ne yapmalıyız

  • Ram raporunun iptali mümkün değildir. İtiraz hakkı, bireyin velisi için karar tarihinden itibaren 60 gün, okul için ise 70 iş günü izleme sonrasında kullanılabilir ve değerlendirme İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu tarafından yapılır.

Bir cevap yazın