1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Olanlar MTV Öder mi?

Ülkemizde, engelli kişiler gerekli şartları sağlaması durumunda ÖTV ve MTV vergilerinden muaf sayılmaktadır. Şimdi bu şartlar neler hep beraber inceleyelim.


3
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Ülkemizde, belirli şartları sağlayan engelli kişiler ÖTV ve MTV vergilerinden muaf sayılmaktadır. Engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için uygulanan haklardan bir tanesi de, engelli kişinin kullandığı araçlardan MTV indirimi hakkı uygulamasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gerekli şartların sağlanmasıdır.

Engelli MTV indirimi şartları nelerdir?

ÖTV ve MTV indirimleri engellilik durumuna göre iki şekilde uygulanır. Engel oranları %90 ve üzeri olan engelli kişilerin üzerine kayıtlı araçları ile %90 ve altı engelli kişilerin sağlık raporlarında “özel tertibat gerekli” ibaresi olması durumunda motorlu taşıtlar vergisi MTV istisna sayılmaktadır.

Ayrıca engelli kişiler gerekli şartları sağlaması durumunda, 2021 tarihi itibari ile alınacak araçlarda ÖTV ve diğer vergiler dahil 330.800 TL sınırını aşmaması halinde ÖTV indirimi hakkından faydalanır.

Engelli MTV indirimi 2022

%90 ve üzeri olan engelli kişiler üzerine kayıtlı araçlardan MTV muafiyeti bulunmaktadır. %90 ve altı oranına sahip engelli kişilerde sağlık durumlarını belgelendirmesi ve raporlarında “özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar” ibaresi yer alması durumunda halinde bu istisnadan yararlanır.

Engelli MTV zam oranı ne kadar oldu 2022?

2022 MTV değerleme oranı %36,2 olarak belirlenmesi nedeniyle 2022 MTV zam oranı %36,2 olarak belirlendi. Fakat 31684 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2022 MTV zam oranı %25 belirlendi.

Engelli MTV indirimi başvurusu nasıl yapılır?

Engelli MTV muafiyeti başvurusu için bağlı olduğunuz il/ilçe vergi dairelerine başvurarak engelli raporunuzun fotokopisi ve “Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu” doldurarak teslim etmelisiniz.Önerilen İçerik

Hemen MTV Hesaplama Robotu 2022 bağlantısını ziyaret et hemen hesapla..

Engelli raporu ile araç alımı nasıl olur?

Kanuni düzenlemeler sayesinde, engelli kişilerin yaşam standartlarını kolaylaştırmak amacı ile düzenlenen haklardan bir taneside ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç satın alınmasıdır. Engel oranlarına göre %90 ve üstü ve altı olmak üzere engelli aracı almak mümkündür.

ÖTV Muafiyeti
ÖTV Muafiyeti

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 altı engel oranına sahip ve ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen engelli kişiler öncelikle engelli durumunu gösteren sağlık raporunu almalıdır. Engelli sağlık raporunda “Özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi olmalıdır. Bu şartları sağlayan engelli kişi ÖTV indiriminden yararlanır.  Özel tertibatlı aracı sadece engelli kişi kullanabilir ve farklı kişiler tarafından kullanılması halinde cezaları vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 ve üzeri engel oranına sahip kişilerin engelli raporlarında (özel engelli aracı) kullanmasına engeli bir durum yoktur ibaresi yer alıyorsa, özel taşıtları kullanabilirler. Fakat engelli kişinin durumu, araç kullanmaya uygun değilse engelli yakınları (Birinci dereceden üçüncü dereceye kadar) ÖTV indirimli araç satın alabilir.

%90 ve üzeri engel oranına sahip adına araç alınması durumunda;

 • Zihinsel engeli yoksa ve 18 yaş üzerinde olan kişi kendi üzerine araç alma hakkına sahiptir.
 • Zihinsel engeli olması durumunda ve 18 yaşın üstünde olan engelli kişi adına vasi kararı alınma şartı bulunur. 
 • Boşanan çiftler arasında 18 yaş altı engelli çocuk üzerinden araç alımı yapılması durumunda velayet sahibi kişinin işlem yapma hakkı bulunur.
 • 18 yaş altı engelli kişi araç alımında, anne ve babanın muvafakatname vermesi gereklidir.

%90 ve üzeri engelli kişiler araç alması durumunda iki tür ÖTV Muafiyeti uygulaması bulunmaktadır.

5 Yıl Dolmadan Hangi Durumda Araç Alınabilir

Kaza, yangın ve doğal afet olması durumlarında; engelli aracı üzerinde oluşacak hasar kullanılmayacak durumda olursa 5 yıl dolmadan ÖTV indirimli araç tekrar alınmaktadır.

Taşıtta Tadilat Aranan ÖTV Uygulaması

Engellilik durumu %90 ve üzeri olan kişilerin sürekli tekerlekli sandalye ya da sedye kullanması durumunda, taşıtı engelli yakınlarından bir bireyin kullanması gereklidir. Bu durumda olan engelli kişilerin ÖTV muafiyetinden faydalanma uygulamasıdır.

Taşıtta Tadilat Aranmayan ÖTV Uygulaması

%90 ve üzeri engele sahip fakat taşıtı kullanmasında bir sıkıntı olmayan ÖTV muafiyet uygulamasıdır. Alım yapılacak taşıtta herhangi bir tadilat şartı aranmamaktadır.

Engelli Kişi, Farklı Taşıtlar Kullanabilir mi?

Engelli sürücüler, H sınıfı ehliyet türüne sahip olmaları durumunda ticari araç kullanamazlar. Engelli sürücünün taşıtı, sağlık raporunda belirtilmiş özelliklerde olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse;
Engelli sürücünün sağlık raporunda elden kumandalı araç kullanabilir “özel tertibatlı taşıt kullanabilir” ibaresi yer alırsa, bu sürücü manuel vitese sahip bir taşıtı kullanamaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 4
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (3)

 1. 2 Kasım 2023

  Merhaba ben %47 engelli emeklisiyim.Esimin arabası var mtv indiriminden yararlanabilirsiniz?Birde ispark aboneliği indiriminden faydalanabilirmiyiz ?Bunun için ne yapmamız gerekir teşekkür ederim

 2. 23 Mayıs 2023

  Merhabalar, hastaneden özel tertibat ibareli %47 rapor aldım. Bundan sonra araç alabilmem için yapmam gerekenler nelerdir?

Bir yanıt yazın