İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Uyku Apnesi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Uyku apnesi nedir, uyku apnesi türleri nelerdir, uyku bozuklukları engel oranı nedir, uyku apnesi engel oranı nedir hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


+ - 0

Uyku apnesi, bir kişinin uyku sırasında nefesinin durmasıdır. Bu duruma obstrüktif uyku apnesi sendromu denir. Uyku apnesi nedir, uyku apnesi türleri nelerdir, uyku bozuklukları engel oranı nedir, uyku apnesi engel oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Uyku apnesi herkesi etkileyebilir ancak orta yaş ve üzeri, horlayan, sağlıklı kilonun üzerinde olan ve ailesinde uyku apnesi olan kişilerde daha sık görülür. Uyku apnesi hafif ila şiddetli arasında değişir. Ağır vakalarda, uyku her gece yüzlerce kez uyku apnesi yaşanabilir.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında nefes almayı bırakmanıza neden olan yaygın ve ciddi bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi, solunumun uykuyu bölecek kadar uzun süre tekrar tekrar durduğu ve sıklıkla oksijen miktarını geçici olarak azalttığı ve kandaki karbondioksit miktarını arttırdığı ciddi bir rahatsızlıktır.

Uyku apneniz varsa, uyku sırasında solunum yolunuz tekrar tekrar tıkanır. Akciğerlerinize ulaşan hava miktarı sınırlıdır. Bu durum olduğunda, yüksek sesle horlayabilir veya boğulma sesleri duyabilirsiniz. Beyniniz ve vücudunuz oksijensiz kalır ve bu durumda uyanabilirsiniz. Uyku apnesi, bir gecede birkaç kez veya daha ciddi durumlarda, bir gecede birkaç yüz kez olabilir.

Uyku apnesi türleri nelerdir?

Üç tip uyku apnesi türü vardır;

 • Obstrüktif uyku apnesi, uyku apnesinin en yaygın türüdür.
 • Merkezi (Santral) uyku apnesi, merkezi sinir sistemini içeren çok daha az yaygın bir uyku apnesi türüdür.
 • Mikst – Bileşik uyku apnesi, obstrüktif uyku apnesinin ve merkezi uyku apnesinin nadir bir kombinasyonudur.
Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Uyku apnesi için risk faktörleri nelerdir?

Uyku apnesi için en büyük risk faktörü aşırı vücut ağırlığıdır. Fazla kilolu veya obezseniz uyku apnesi olma olasılığınız çok daha yüksektir. Ancak uyku apnesi zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Uyku apnesi için yaygın risk faktörleri şunları içerir:

 • Obezite
 • Cinsiyet (erkek)
 • Sigara
 • Alkol
 • Yaş
 • Yüz çene anomalileri
 • Genetik faktörler

Uyku bozuklukları engel oranı nedir?

Uyku bozukluğu, uyku kalitesini, zamanlamasını veya süresini etkileyen ve bir kişinin uyanıkken uygun şekilde işlev görme yeteneğini etkileyen koşulları ifade eder.

Uyku BozukluklarıOran
Hafif%5
Orta%10
Ağır%35

*Bu başlık; uykuyu başlatma ve sürdürme ya da uyuyamama, uykuyla indüklenen solunum yetmezliği de dahil olmak üzere, aşırı uyuma bozukluğu, uyku-uyanıklık döngüsü bozuklukları ve uyku, uyku evreleri bozuklukları ile parasomnileri kapsar.

Uyku BozukluklarıOran
1) İnsomniler (Uyarlanmış insomni, psikofizyolojik insomni, paradoksal insomni, idiyopatik insomni, mental bozukluğa bağlı insomni, yetersiz uyku hijyenine bağlı insomni, çocukluk çağının davranışsal insomnisi)%10
2) Uykuda solunum bozuklukları (Santral uyku apne sendromları, obstruktif uyku apne sendromları, Uykuda hipoventilasyon ve hipoksemik sendromlar). Bu grup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır.%35
3) Hipersomniler (Narkolepsi sendromları, rekürren hipersomniler, idiyopatik hipersomniler). Bu grup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır.%35
4) Sirkadiyen uyku-uyanıklık ritm bozuklukları (Geçikmiş uyku fazı sendromu, erken uyku fazı sendromu, düzensiz uyku-uyanıklık ritmi, serbest ritm bozukluğu, jet-lag, vardiyalı çalışmaya bağlı ritm bozukluğu)%10
5) Parasomniler (Konfüzyonel uyanma, uykuda yürüme, gece terörü, uyku paralizisi, kâbus bozukluğu, uykuda dissosiyatif bozukluk, enürezis, inleme, patlayan baş sendromu, hipnagojik veya hipnopompik hallüsinasyon, uykuda yeme-içme sendromu)%10
REM uykusu davranış bozukluğu. Bu hastalığın tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır.%35
6) Uykuda hareket bozuklukları (Huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareket bozukluğu, uyku ile ilişkili bacak krampları, bruksizm, uykuda ritmik hareket bozukluğu)%10

Uyku Apnesi engel oranı nedir?

Uyku apnesinin neden olduğu kronik uyku yoksunluğu, gündüz uyku hali, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık ve günlük aktivitelerinizde artan kaza ve hata riskine neden olabilir. Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu yer alan uyku apnesi oranı yukarıda ki kısımda yer alan tablonun 2. maddesinde uyku apnesi (uykuda solunum bozuklukları) %35 oran verilmektedir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap