1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Raporu Sorgulama (E-Devlet, E-Nabız veya E-Rapor)

Engelli raporu sorgulama, e-devlet engelli raporu sorgulama, e-nabız engelli raporu sorgulama, e-rapor engelli raporu sorgulama? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2

Engelli raporu sorgulama işlemi yapmak isteyen engelli kişiler bu işlemi kolaylıkla E-devlet, E-Nabız ve E-Rapor üzerinden yapabilirler.

Engelli raporu sorgulama 2023

Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen engelli raporları “Engelli Raporu Sorgulama” hizmetleri üç şekilde mümkündür.

  • E-devlet
  • E-Rapor
  • E-nabız

üzerinden raporunuzu sorgulayarak ya da raporumuzun durumunu görüntüleyebiliriz. Şimdi gelin hep beraber detaylıca inceleyelim.

E-devlet engelli raporu sorgulama

E-devlet üzerinden engelli rapor sorgulamak için öncelikle e-devlet sistemine T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapılmalıdır.

e-devlet engelli raporu sorgulama
e-devlet engelli raporu sorgulama

1) E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra alt kısımda yer alan “Kurumlar” listesine tıklanmalıdır.

2) Kurumlar listesi tıklandıktan sonra Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü bulmanız gereklidir.

3) Giriş yapıldıktan sonra seçenekler üzerinden “E-imzalı Erişkinler için Engelli Sağlık Raporu Sorgulama” seçilmelidir.

E-devlet Engelli Raporu Sorgulama

Sorgulama işlemi yapıldıktan sonra hastaya ait ilgili kısımlar görünmekte ve sağlık kurulundan e-imzalı engelli raporu alınmışsa bu kısımda engelli sağlık raporu bulunduğuna dair ibare yer alır.

Engelli rapor sorgulama e-devlet

Engelli rapor sorgulama işlemi, engelli kişilere bazı öncelikler ve avantajlar sağlamaktadır. Bu sorgulama ışığında elde edilen bilgilere göre engelli kişilere yönelik öncelikle engelli hakları bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2023

E-nabız engelli raporu sorgulama

E-nabız engelli rapor sorgulama işlemi için öncelikle e-nabız sistemine üye olmamız gereklidir. E-nabız sistemine giriş yaptıysak eğer adım adım yapılacakları devam edelim.

E-Nabız üzerinden engelli raporu nasıl alınır?

E-nabız üzerinden engelli sağlık raporu almak için şu adımları izleyelim;

  • E-nabız üzerinde sol tarafta yer alan “RAPORLARIM” menüsü tıklanır,
E-Nabız Rapor
E-Nabız Rapor

Bu kısımda listenen raporlardan engelli raporunuzun yer aldığı bölümü bularak detaylarına ulaşabilirsiniz.

E-Nabız sağlık kurulu raporu PDF İndirme​

E-nabız engelli raporu PDF indirme yapmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken e-nabız sistemine giriş yaparak “RAPORLARIM” sekmesine tıkladığınızda mevcut raporlarınız listelenir. İçerisinden engelli raporunuzun yer aldığı kısmı bulmanız gereklidir. 

E-Nabız Rapor PDF
E-Nabız Rapor PDF

Engelli raporunuzun elektronik ortamda aldığınızı düşünürsek bu kısımda PDF olarak görüntüleme imkanınız bulunmaktadır. 2019 ve öncesi raporlar genel olarak elektronik ortamda olmadığı için sadece rapor kısa detay bilgisi bulunmaktadır.

E-nabiz Engelli Raporu Sorgulama

E-rapor engelli raporu sorgulama

E-rapor, elektronik ortamda hazırlanan ve saklanan raporlardır. Geleneksel yöntemlerle yazılan raporlardan farklı olarak, e-raporlar dijital formatlarda hazırlanır ve saklanır.

E-raporlar genellikle çeşitli amaçlar için kullanılır, örneğin sağlık raporları, eğitim raporları, iş raporları ve daha fazlası. Ayrıca, e-raporlar dijital olarak imzalanabilir ve şifrelenerek güvenli bir şekilde paylaşılabilir.

1) E-rapor sistemi web sayfasına “https://erapor.saglik.gov.tr/portal” gidelim.

2) E-rapor portalında yer alan “Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları” menüsünü seçelim.

e-rapor engelli raporu
e-rapor engelli raporu

3) E-rapor doğrulama ve sorgulama ekranını açalım.

e-rapor sorgulama
e-rapor sorgulama

4) Kimlik numaranızı ve rapor referans numaranızı yazarak e-rapor üzerinden engelli raporu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Rapor Engelli Raporu Sorgulama

Engelli rapor sorgulaması konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 3 ay önce

    Merhaba ; Benim bir sorum olacak, benim %52 ( SÜREKLİ ) Engelli raporum mevcut. Rapor tarihim 25.11.2013 tarihlidir. Bu raporum E-Nabız’ da görünmesine rağmen, e-devlette bulunan e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları görünmemektedir. Bunun E-Devlet sisteminde görünmesi için ne yapabilirim ? Konuyla ilgili detaylı bilgilerinizi rica ediyorum, saygılar…

    • Yusuf Bey e-nabızda görülmesi yeterlidir. 2019 sonrası elektronik olarak saklanıyor. (e-rapor üzerinde saklanıyor) Normalde mevcut raporunuzun taranarak elektronik ortama aktarılması gerekirken çalışan memur arkadaşlar yeni rapor başvurusu yapın deniliyor.

Bir cevap yazın