1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Yenileme Rehberi 2023

Engelli raporu yenileme başvurusu nereye yapılır, engelli raporu yenileme randevusu nasıl alınır, engelli raporu hangi hastanelerden alınır, engelli raporu yenileme işlemi ücretli mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


146
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli raporu yenileme işlemleri, bazı durumlar için yapılması gereken zorunlu işlemlerden bir tanesidir. Raporun yenilenmesi için kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş hastanelere gitmeleri gerekmektedir.

Engelli raporu yenileme başvurusu nereye yapılır?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemleri başvuruları kişilerin bulundukları şehirde yer alan İl Sağlık Müdürlükleridir. Buna göre bu işlemi yapmak isteyen kişiler mevcut yaşadıkları yerde olan il sağlık müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini buradan kolaylıkla tamamlayabilirler.

Engelli raporu yenileme randevusu nasıl alınır?

Engelli raporu yenileme randevusu almak için “MHRS” Merkezi Hekim Randevu Sistemi ALO 182 arama yapılarak alınmaktadır. Randevu alımı sonrası başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli raporu hangi hastanelerden alınır?

Engelli raporu almak için il sağlık kuruluna başvuran kişiler, devlet hastanelerine yönlendirilmektedir. Kişi devlet hastanesi sağlık kuruluna başvurarak engelli raporu almak yada yenilemek istediğini belirtir.

Engelli raporu yenileme işlemi ücretli mi?

Engelli raporu yenileme işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Rapor süresi dolan kişinin yeni alacağı engelli raporu, zorunluluk olarak görülmektedir.

Engelli kişilerin hak kaybı yaşamaması için, mevcut durumunda değişiklik olmaması durumunda süreli engelli raporları zamanında yenilemelidir.

Engelli raporu yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemi için gereken belgeler, rapor yenileme işlemleri esnasında doğru ve eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Buna göre engelli vatandaşlarımızın engelli raporu yenileme başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rapor güncellemesi yapacak olan kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi,
 • Engelli olan kişinin daha önceden almış olduğu engelin oranını belirten engelli sağlık raporu belgesi,
 • Kişiye ait en az son 3 ayda çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,

gibi belgeler engelli vatandaşlarımızın sağlık raporu güncellemeleri için hazırlaması gereken belgelerdir.

Kişiler bu belgeleri hazırladıklarında gereken yerlere başvuruda bulunabilir ve engelli sağlık raporlarını ilgili makam tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında güncelleyebilirler.

Engelli raporu yenileme
Engelli raporu yenileme

Süresi biten engelli raporu yenileme adımları

Engelli sağlık raporu yenileme başvuruları, kişilerin bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Buna göre yapılacak olan başvuruların genel sırası şu şekildedir;

 • Başvuruda bulunacak olan kişiler öncelikle bulundukları ilde yer alan İl Sağlık Müdürlüklerine giderek rapor yenileme işlemleri için resmi bir talepte bulunurlar.
 • Daha sonrasında kurum kişilerin başvurusunu değerlendirmek üzere ilgili birime aktarmaktadır.
 • Talebin aktarıldığı birim engelli raporu yenilemek isteyen kişilerden rapor yenileme için evrakları talep eder ve ilgili bölüme yukarıda bahsedilen evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilir.
 • Sonrasında kişinin rapor yenileme talebi sisteme düşülerek kişiler engelli Sağlık Raporlarını almak üzere Sağlık Bakanlığınca onaylanmış hastanelere gönderilir.
 • Sağlık kurulu kişinin hastalıkları için muayene ve tetkiklerin gerçekleşmesi için ilgili bölümlere yönlendirir. İlgili bölümlere giren kişi, uzman doktorlar tarafından kontrol edilerek hastalıkların derecelerine göre bir puanlama alır.
 • Engelli sağlık kurulu toplanma zamanı alacağı engelli raporu kişiye bildirilir.

Yukarıda verilen işlemler engelli raporu yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesini adım adım gösteren işlemlerdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Engelli raporu geçerlilik süresi ne kadar?

Engelli raporlarının geçerlilik süresi (süreli engelli raporlarında) net şekilde belirtilmektedir. Engelli kişinin engel durumunda değişiklik olmaması durumunda rapor süresiz şekilde verilir. Genel olarak süreli engelli raporu süresi “2 yıl” ve “5 yıl” olarak verilmektedir.

Yukarıda verilen durumlar, engelli sağlık raporunun yenilenmesini gerekli kılan durumlardır. Engelli vatandaşların yeni mevzuattan doğacak hak kayıplarını engellemek adına sağlık raporlarını mümkün olduğunca en kısa sürede yenilemek oldukça önemlidir.

Engelli raporu yenileme dilekçe örneği

Engelli raporu yenileme dilekçesi hazırlanırken gerekli sebebin dilekçe de net olarak belirtilmesi gereklidir. Örnek engelli raporu yenileme dilekçesi alt kısımda yer almaktadır.

………………………………………….Hastanesi Baştabipliği
Konu: Süreli engelli raporumun, sağlık kurulu tarafından yenileme düzenlenmesi talebimdir.(…..) sebebiyle kullanılmak üzere engellilik derecemin tespitine dair heyet raporu yenilemesi düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederim.Saygılarımla,
Ad-soyad
TC Kimlik no
Adres
Tel numarası
engelli raporu yenileme dilekçe örneği

Sürekli engelli raporu yenilenir mi?

Sürekli engelli raporu diğer ismi ile bilinen süresiz rapor verilen raporlar yenilenmez. Süresiz raporlara siz başvurmadıkça yada şüpheli, ihbar, şikayet olmadığı sürece geçerliliğini korumaktadır.

Engelli sağlık raporu sorgulaması nasıl yapılır?

Engelli raporu sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemi yapılır. E-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz beraber giriş yaptıktan sonra Engelli raporu sorgulama bağlantısını tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli raporu yenileme kaç günde çıkar?

Engelli raporu yenileme işlemlerine başladığınız başvuru tarihinden en geç 30 gün içerisinde rapor yenileme işlemi tamamlanır.

Rapor yenilemesi kimlere zorunlu değildir?

Engelli raporu yenilenmesinin zorunlu olmadığı kişiler; genel olarak 18 yaşın altında olan çocuklardan oluşmaktadır. 18 yaşını henüz doldurmamış olan kişiler, yapılacak olan sağlık raporu yenileme işlemlerini yapmak zorunda değillerdir.

Mevzuata göre rapor yenileme işlemleri sadece yetişkinlerin yapmakla yükümlü oldukları sorumluluklar arasında yer alır. Bunun haricinde kişinin isteğine bağlı olarak engelli raporu yenileme işlemleri de İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. 

Engelli raporu neden yenilenir?

Kişilerin sahip oldukları engelli raporlarının yenilenme nedenleri genel olarak resmî gazetede yayınlanan yeni yürürlüklere bağlı olan nedenlerdir. Buna göre engelli raporu yenileme sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Resmi gazetede yer alan 20.02.2019 tarihli düzenleme ile yeni yürürlüklere göre eski raporların yenilenme kararları alınmıştır.
 • Kişilerin mevcut engelli haklarından faydalanmaları için özellikle belirtilen tarihten sonra alınacak olan bu hakların kaybolmaması için güncel mevzuata uygun yeni engelli sağlık raporlarına ihtiyaç duyulmaktadır. 
 • Mevzuata uygun raporların olması gerekmektedir.
 • Yeni Yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınacak engelli sağlık kurulu raporları yeni Yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecektir.
 • Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerliğini koruyacak olup, bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemeyecektir.

gibi yürürlükle alakalı olan nedenler engelli raporunu yenilemeyi kişilere zorunlu kılar. Bu raporların yenilenmesi ve tekrardan yeni mevzuata göre hazırlanması hakların alımında engelli vatandaşları mağdur etmemek adına oldukça önemlidir. 

Engelli raporu ne zamana kadar uzatıldı? (Resmi Gazete)

Engelli Sağlık Raporlarının Yenileme Süresi 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı. Alınan Kararı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu.

Ülkemizdeki pandemi nedeniyle, ikinci bir duyuruya kadar uzatılan süreli engelli raporları, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren süresi bitmiş ya da bitecek olan engelli sağlık kurul raporları 31.12.2022 tarihine dek geçerli olacak.

Bu sürede rapor yenilemek isteyenlerin raporları yenilemekte ve ilk kez rapor alacaklar da rapor alabileceklerdir.


Sağlık Bakanlığının onayını almayan sağlık kuruluşlarında yapılacak olan işlemler maalesef geçersiz sayılacaktır. Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlarımızın öncelikle gereken belgelerini hazırlamaları ve sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir sağlık kuruluşunda engelli sağlık raporu güncellemesi yapmaları ile tamamlanır.

Engelli raporu yenileme rehberimiz hakkında aklınıza takılan soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 39
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (146)

 1. Merhaba. %42 oranda süresiz engelli rapor ve yine aynı oranda vergi indirim evrağım var.
  Rapor Uyku apnesi (%35) ve Hipertansiyon (%10) ile alakalı.
  Rapora ekleme yaptırmak istediğimde Şeker hastalığı ile ilgili ne yapmam gerekiyor. Baştan itibaren tekrar uyku odasına girip raporu mu çıkarmam lazım yoksa sadece şeker ile ilgili eklemeler yapsam yeterli olur mu.

  • Yönetmelikte şöyle ifade edilmiştir. Süre beklenmeyen durum “Madde 11 (4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.”

 2. Merhaba hocam Haziran ayında engelli raporumun süresi doluyor yenileme yapacağım bunun için direk sağlık kurulundan randevu alsam yeterli mi öncesinde yapmam gereken nedir yada

 3. Merhaba, 2018 yılında ½28 sürekli engelli raporu aldım.2022 yılında ötv muafiyeti için tekrar heyete girdiğimde ½38 rapor verdiler, kalçamda ki kireçlenme arttığı için daha farklı değerlendirildi bu hastalığın ilerlemesi olarak değerlendirilir mi? %28 olan raporumu yenilemek istiyorum mümkün mü ? mümkünse nasıl bir yol ilerlemeliyim.

 4. İyi günler hocam Ben Niğde den kayseriye taşındım engelli maaşı alıyordum kayseriye tasininca vakıf sınır dışı edildi maaşım kesildi bende yeniden kayseri vakıf müdürlüğüne başvuru yaptım sonuç retedildi raporumu yenilemem gerekiyormuş raporum sürekli ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 5. Merhaba 18 yasin doldurdugum icin suresiz olan raporumu yenilemem gerektiğini söylediler. Basvurumu yaparken sure kismina 2 yil diye yazmışlar ne yapmam gerek

 6. Merhaba annem %93 görme engelli raporunda ağır engelli sürekli ibaresi olmasına rağmen benim aldığım bakım maası ağustos ayında kesildi.

 7. Merhabalar,
  Engelli vergi indirimine başvurmak istiyorum. Bir yıllık aday memurum daha once ozel sektörde 2017 yilinda bir basvurum oldu vergi indirimine 1 yillik sureli indirim uygulandi. Suan yeni isimde de vergi indirimi için basvurmak ıstiyorum fakat vergi dairesi ve sağlık bakanligi raporumu yeniletmedigim taktirde başvuru yapamayacağımı soyluyir. Hastaliklarimda herhangi bir degisme olmadi. Raporum; haziran 2016 tarihli, %43 sürekli ibareli hakem hastane onayli bir rapor.

 8. 7 Eylül 2023

  2013 teki raporumda %38 olan süresiz ortopedik rahatsızligimi rapor yenileme de %25 e düşürdüler buna itiraz edebilir miyim

 9. 29 Ağustos 2023

  Merhabalar. Çözger raporunun bitmesine 4 aydan az bir süre kaldı. rapor yenilemek için başvuru yapabilir miyim rica etsem yardımcı olur musunuz

 10. Iyi günler. Engelli raporu almak için 7 doktor dolasmamiz söylendi 6 si raporu tamamladı fakat gizik tedavi emar istedigi için o eksik kaldı. Emar sonucu çıktıktan sonra tekrar randevu alınmalı mı yoksa tek fizik tedaviye randevusuz çıkabilir miyiz

 11. Merhaba ben atipik pisikoz hastasıyım 2007 tarihli süresiz %40 engelli raporum var.bunu yenilememe gerek varmı?emekli olurken yeniden rapor isteniyormu veya rapor tarihi eski olduğu için edevlette görünmüyor sorun olurmu.

 12. 3 Ağustos 2023

  Merhabalar. Mart 2023 te rapor aldım ve hastalığım ilerledi. Doktorum yeniden rapor almak için sağlık kuruluna başvuru yap dedi (aynı hastane). Kurul başvuru masası çalışanları ,e-rapor olduğu için üzerinden 6 ay geçmeden yeni rapor başvurusu yapamazsınız diyor. Şubat 2019 yönetmelik 11/4 maddesinden bahsedince ”((4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.” bu maddenin yeni raporlar için geçerli olmadığını , sistemin e-rapor olanlara 6 ay geçmeden izin vermediğini söylediler. Bu konuda bilginiz var mı ?

 13. Merhaba benim yüzde 50 sağlık raporum var hafif düzey de zeka geriliği bulunuyor rapor tarihi 2015 rapor geçerlilik süresi 3 yıl askerlikten muaf alırmıyım yardımcı olursaniz çok sevinirim

 14. 25 Temmuz 2023

  Merhabalar 2018 yılında babam %96 sürekli engelli raporu aldı. Şu an ÖTV indirimli araç almak istiyoruz fakat bayiler bize yenilememiz gerektiğini açıklama kısmında otomatik araç kullanabilir ibaresi olması gerektiğini yeni barkodlu bir rapor almamız gerektiğini söylüyor babamın fiziksel bir engelli yok her aracı kullanabilir durumda zaten. Bizim bu raporu yeniletmemiz gerekiyor mu? Her doktora tekrardan girip heyete mi çıkması gerekiyor tekrar babamın ? Nasıl bir yol izlemeliyiz acaba ? Cevap verirseniz sevinirim iyi günler

Bir yanıt yazın