1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır 2022?

Engelli raporu nasıl yenilenir, engelli raporu yenileme belgeleri nelerdir, engelli raporu yenileme işlemi ücretli mi hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


6

Engelli raporu yenileme işlemleri, bazı durumlar için yapılması gereken zorunlu işlemlerden bir tanesidir. Raporun yenilenmesi için kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş hastanelere gitmeleri gerekmektedir.

Engelli raporu yenileme başvurusu nereye yapılır?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemleri başvuruları kişilerin bulundukları şehirde yer alan İl Sağlık Müdürlükleridir. Buna göre bu işlemi yapmak isteyen kişiler mevcut yaşadıkları yerde olan il sağlık müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini buradan kolaylıkla tamamlayabilirler.

Engelli raporu yenileme randevusu nasıl alınır?

Engelli raporu yenileme randevusu almak için “MHRS” Merkezi Hekim Randevu Sistemi ALO 182 arama yapılarak alınmaktadır. Randevu alımı sonrası başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli raporu hangi hastanelerden alınır?

Engelli raporu almak için il sağlık kuruluna başvuran kişiler, devlet hastanelerine yönlendirilmektedir. Kişi devlet hastanesi sağlık kuruluna başvurarak engelli raporu almak yada yenilemek istediğini belirtir.

Engelli raporu yenileme işlemi ücretli mi?

Engelli raporu yenileme işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Rapor süresi dolan kişinin yeni alacağı engelli raporu, zorunluluk olarak görülmektedir.

Engelli kişilerin hak kaybı yaşamaması için, mevcut durumunda değişiklik olmaması durumunda süreli engelli raporları zamanında yenilemelidir.

Engelli raporu yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemi için gereken belgeler, rapor yenileme işlemleri esnasında doğru ve eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Buna göre engelli vatandaşlarımızın engelli raporu yenileme başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rapor güncellemesi yapacak olan kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi,
 • Engelli olan kişinin daha önceden almış olduğu engelin oranını belirten engelli sağlık raporu belgesi,
 • Kişiye ait en az son 3 ayda çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,

gibi belgeler engelli vatandaşlarımızın sağlık raporu güncellemeleri için hazırlaması gereken belgelerdir.

Kişiler bu belgeleri hazırladıklarında gereken yerlere başvuruda bulunabilir ve engelli sağlık raporlarını ilgili makam tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında güncelleyebilirler.

Engelli raporu yenileme
Engelli raporu yenileme

Süresi biten engelli raporu yenileme adımları

Engelli sağlık raporu yenileme başvuruları, kişilerin bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Buna göre yapılacak olan başvuruların genel sırası şu şekildedir;

 • Başvuruda bulunacak olan kişiler öncelikle bulundukları ilde yer alan İl Sağlık Müdürlüklerine giderek rapor yenileme işlemleri için resmi bir talepte bulunurlar.
 • Daha sonrasında kurum kişilerin başvurusunu değerlendirmek üzere ilgili birime aktarmaktadır.
 • Talebin aktarıldığı birim engelli raporu yenilemek isteyen kişilerden rapor yenileme için evrakları talep eder ve ilgili bölüme yukarıda bahsedilen evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilir.
 • Sonrasında kişinin rapor yenileme talebi sisteme düşülerek kişiler engelli Sağlık Raporlarını almak üzere Sağlık Bakanlığınca onaylanmış hastanelere gönderilir.
 • Sağlık kurulu kişinin hastalıkları için muayene ve tetkiklerin gerçekleşmesi için ilgili bölümlere yönlendirir. İlgili bölümlere giren kişi, uzman doktorlar tarafından kontrol edilerek hastalıkların derecelerine göre bir puanlama alır.
 • Engelli sağlık kurulu toplanma zamanı alacağı engelli raporu kişiye bildirilir.

Yukarıda verilen işlemler engelli raporu yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesini adım adım gösteren işlemlerdir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli raporu geçerlilik süresi ne kadar?

Engelli raporlarının geçerlilik süresi (süreli engelli raporlarında) net şekilde belirtilmektedir. Engelli kişinin engel durumunda değişiklik olmaması durumunda rapor süresiz şekilde verilir. Genel olarak süreli engelli raporu süresi “2 yıl” ve “5 yıl” olarak verilmektedir.

Yukarıda verilen durumlar, engelli sağlık raporunun yenilenmesini gerekli kılan durumlardır. Engelli vatandaşların yeni mevzuattan doğacak hak kayıplarını engellemek adına sağlık raporlarını mümkün olduğunca en kısa sürede yenilemek oldukça önemlidir.

Engelli raporu yenileme dilekçe örneği

Engelli raporu yenileme dilekçesi hazırlanırken gerekli sebebin dilekçe de net olarak belirtilmesi gereklidir. Örnek engelli raporu yenileme dilekçesi alt kısımda yer almaktadır.

………………………………………….Hastanesi Baştabipliği
Konu: Süreli engelli raporumun, sağlık kurulu tarafından yenileme düzenlenmesi talebimdir.(…..) sebebiyle kullanılmak üzere engellilik derecemin tespitine dair heyet raporu yenilemesi düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederim.Saygılarımla,
Ad-soyad
TC Kimlik no
Adres
Tel numarası
engelli raporu yenileme dilekçe örneği

Sürekli engelli raporu yenilenir mi?

Sürekli engelli raporu diğer ismi ile bilinen süresiz rapor verilen raporlar yenilenmez. Süresiz raporlara siz başvurmadıkça yada şüpheli, ihbar, şikayet olmadığı sürece geçerliliğini korumaktadır.

Engelli sağlık raporu sorgulaması nasıl yapılır?

Engelli raporu sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemi yapılır. E-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz beraber giriş yaptıktan sonra Engelli raporu sorgulama bağlantısını tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli raporu yenileme kaç günde çıkar?

Engelli raporu yenileme işlemlerine başladığınız başvuru tarihinden en geç 30 gün içerisinde rapor yenileme işlemi tamamlanır.

Rapor yenilemesi kimlere zorunlu değildir?

Engelli raporu yenilenmesinin zorunlu olmadığı kişiler; genel olarak 18 yaşın altında olan çocuklardan oluşmaktadır. 18 yaşını henüz doldurmamış olan kişiler, yapılacak olan sağlık raporu yenileme işlemlerini yapmak zorunda değillerdir.

Mevzuata göre rapor yenileme işlemleri sadece yetişkinlerin yapmakla yükümlü oldukları sorumluluklar arasında yer alır. Bunun haricinde kişinin isteğine bağlı olarak engelli raporu yenileme işlemleri de İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. 

Engelli raporu neden yenilenir?

Kişilerin sahip oldukları engelli raporlarının yenilenme nedenleri genel olarak resmî gazetede yayınlanan yeni yürürlüklere bağlı olan nedenlerdir. Buna göre engelli raporu yenileme sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Resmi gazetede yer alan 20.02.2019 tarihli düzenleme ile yeni yürürlüklere göre eski raporların yenilenme kararları alınmıştır.
 • Kişilerin mevcut engelli haklarından faydalanmaları için özellikle belirtilen tarihten sonra alınacak olan bu hakların kaybolmaması için güncel mevzuata uygun yeni engelli sağlık raporlarına ihtiyaç duyulmaktadır. 
 • Mevzuata uygun raporların olması gerekmektedir.
 • Yeni Yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınacak engelli sağlık kurulu raporları yeni Yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecektir.
 • Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerliğini koruyacak olup, bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemeyecektir.

gibi yürürlükle alakalı olan nedenler engelli raporunu yenilemeyi kişilere zorunlu kılar. Bu raporların yenilenmesi ve tekrardan yeni mevzuata göre hazırlanması hakların alımında engelli vatandaşları mağdur etmemek adına oldukça önemlidir. 

Engelli raporu ne zamana kadar uzatıldı? (Resmi Gazete)

Engelli Sağlık Raporlarının Yenileme Süresi 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı. Alınan Kararı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu.

Ülkemizdeki pandemi nedeniyle, ikinci bir duyuruya kadar uzatılan süreli engelli raporları, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren süresi bitmiş ya da bitecek olan engelli sağlık kurul raporları 31.12.2022 tarihine dek geçerli olacak.

Bu sürede rapor yenilemek isteyenlerin raporları yenilemekte ve ilk kez rapor alacaklar da rapor alabileceklerdir.


Sağlık Bakanlığının onayını almayan sağlık kuruluşlarında yapılacak olan işlemler maalesef geçersiz sayılacaktır. Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlarımızın öncelikle gereken belgelerini hazırlamaları ve sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir sağlık kuruluşunda engelli sağlık raporu güncellemesi yapmaları ile tamamlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Merhaba yaklaşık olarak 7 ay önce engelli raporu almak üzere hastaneye müracaatta bulundum birçok hastalığım olduğu halde yüzde otuz beş rapor aldım(%10 HT- %10 kalp hastalıkları- %20 Şeker) diğerleri kanaatimce keyfi olarak değerlendirilmedi. Bir ay önce kalp krizi geçirdim üç damarımda tıkanıklık tespit edildi. Sol ana damarlar. ikisine stent takıldı. bir damarıma stent takılamadı iki defa da anjiyo oldum fakat son anjiyoda yapılan FFR sonucunda damarımda yapısal bozukluk tespit edildi ameliyat veya stent takılamıyacağını buna müdahale edemiyeceklerini belirtiler kritik lezyon yapısal bozukluk teşhisi ile çok kuvetli kalp ilaçları verdiler.
  kısacası ben bu hastalıklarla alakalı tekrardan müracaat edebilirmiyim raporumu yenilemek istiyorum ne yapmam lazım. bana yardımcı olurmusunuz tekrardan teşekürler.

  Hastalıklarım; yukarıda beyan ettiğim
  Kalp hastalığı
  Hiper tansiyon
  Şeker hastalığı
  Hiper Kollestrol
  Hietal herni Midde ameliyatı

  • Salih Bey, 30 gün itiraz süresi geçmediyse itiraz edebilirsiniz. Bağlı olduğunuz il/ilçe sağlık müdürlüklerinden itiraz başvurusu yapabilirsiniz. Eğer ki itiraz süresi geçtiyse hastalıklarınızın ilerlemesi yada ek hastalıkların olması durumunda süre beklenmeksizin tekrardan rapor başvurusu yapabilirsiniz.

 2. engelli emekliyim. engelli rapor guncelleme yapmam gerekiyormus. raporu SGK kurumuna teslim edecem. yinede Ankaraya gitmesi gerekiyormu

 3. merhaba, yeni engelli raporu aldım 1 yıl süreli %65, engelli emekli olmak istiyorum. 20 yıl 3960 günüm var. engelli emekli olursam maaşım düşük mü olur ve 1 yıl sonunda rapor süresi dolunca emekli maaşı kesilir mi nasır olur bilgi verirseniz sevinirim.

  • Dilek hanım öncelikle geçmiş olsun. Normal emeklilik ile engelli emeklilik maaşınızda fark yoktur. Normal emekli olarak hak ettiğiniz maaş ne olursa engelli erken emeklilik içinde o olacaktır. Raporunuzu süre bitimine yakın yeni rapor alırsınız, % 40 üzeri olursa emekli maaşınızı almaya aynen devam edersiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın