1. Anasayfa
 2. Engelli

Siroz İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Siroz nedir, siroz nedenleri nelerdir, siroz engel oranı nedir, siroz engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


8
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Karaciğer sirozu, karaciğer iltihabından oluşan ilerleyici hasardan kaynaklanır. Bu, kronik hepatit, alkol kötüye kullanımı, yağlı karaciğer hastalığı veya çeşitli hastalıklar gibi durumlardan kaynaklanabilir. Siroz nedir, siroz nedenleri nelerdir, siroz engelli oranı nedir, siroz engelli raporu nasıl alınır, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Siroz, karaciğer kalıcı olarak hasar gördüğünde ve skar dokusu sağlıklı dokunun yerini aldığında gelişir. Yıllar içinde gelişir ve sonunda karaciğerin düzgün çalışmasını engeller. Siroz, karaciğerin iflas etmesine neden olacak kadar ciddileşirse, yaşamı tehdit edebilir.

Siroz nedir?

Karaciğer sirozu veya fibrozu, hepatit, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve aşırı alkol tüketimi gibi karaciğerle ilgili çeşitli hastalıklar ve durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir . Sağlıklı karaciğer dokusunun fibröz doku ile değiştirilmesi, karaciğerde bozulmuş kan akışı ve anormal karaciğer fonksiyonu ile karakterize kalıcı karaciğer hasarına yol açar. Uzun süreli karaciğer hasarı, orijinal hücrelerin yerine skar dokusu oluşumuna neden olur.

Siroz nedenleri nelerdir?

Siroza neden olabilecek birçok farklı durum ve hastalık vardır. En yaygın siroz nedenleri şunlardır:

 • Viral Enfeksiyonlar – hepatit B ve C dahil
 • Alkol kullanımı
 • Karaciğer yağlanması

Diğer siroz nedenleri şunlardır:

 • Demir ve bakır minerallerinin aşırı alımı
 • Kistik fibrozis
 • Kronik kalp hastalığı
 • Safra yolları tıkanıklığı
 • Kalıtsal bozukluklar
 • Ağır ilaçların uzun süre kullanılması
 • Otoimmün hastalıklar
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Siroz risk faktörleri nelerdir?

Aşırı alkol tüketimi: Çok fazla alkol tüketenlerde siroz gelişme riski artar
Obezite: Fazla kilolu olmak, karaciğer yağlanması gibi siroza yol açabilecek bir durum geliştirme şansınızı artırır.
Viral hepatit enfeksiyonu: Kronik hepatitli hastalarda siroz gelişme riski daha yüksektir.

Siroz engel oranı nedir?

Karaciğer, yaşam için hayati önem taşıyan birçok önemli işleve hizmet eder. Siroz tanısını doğrulamak için doktorlar fiziki muayene, kan testleri, görüntüleme testleri ve biyopsi isteyebilir. Tüm tektikler sonucu karaciğerinizdeki durumu değerlendirir ve alt kısımda yer alan tablodaki duruma göre engel oranı tanımlayabilir.

Siroz engel oranı tablosu (Karaciğer durumuna göre)

Karaciğer hastalığına bağlı oluşan kalıcı bozuklukları sınıflandırma kriterleri.

Sınıf 1Sınıf 2Sınıf 3Sınıf 4
Engel Oranı %15Engel Oranı %30Engel Oranı %50Engel Oranı %95
Devam eden karaciğer hastalığı objektif bulguları var.
Son üç yılda karaciğer hastalığına bağlı semptom veya asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
ve
Beslenmesi iyi ve gücü yerinde ve Biyokimyasal çalışmalar minimal fonksiyonel rahatsızlığı gösterir
veya
Bilirübin metobolizmasının primer hastalıkları.
Kronik karaciğer hastalığının objektif bulguları var. Karaciğer hastalığı semptomları veya son üç yıldır oluşan asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
ve
Beslenmesinin iyi ve gücünü yerinde
ve
Biyokimyasal çalışmalar sınıf 1’dekilere göre daha ciddi karaciğer hasarını işaret eder.
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya son yıl içinde oluşan sarılık, asit veya özefageal veya gastrik varis kanaması öyküsü
ve
Beslenmesi ve gücü zayıf
veya
Aralıklarla meydana gelen hepatik ensefalopati.
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya hepatik yetmezliğin santral sinir sistemi belirtileri ile olan sürekli sarılık veya gastrik veya özefageal kanama
ve
Beslenme bozukluğu ve güçsüzlük.

Siroz engelli raporu nasıl alınır?

Siroz engelli raporu almak için, sağlık bakanlığı onaylı hastanelerin sağlık kurulu birimine başvuru yapmanız gereklidir. Sonrasında kurul sizi ilgili sağlık bölümüne sevk eder ve uzman doktor tarafından muayene edilirsiniz. Gerekli incelemeler ve tektikler sonucu engel oranınız belirlenir. Kurul size bir tarih verir ve heyet karşısına çıkılır, son olarak heyet engel oranınızı değerlendirir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. Primer biliyer siroz hastasıyım 1.5 yıl oldu teşhis koyulalı ama yorgunluğum hiç geçmiyor ve çok halsiz oluyorum ondan sonra kendimi hemen biryerlere atıyorum biraz fazla yorulunca bilinçsiz oluyorum normalmi birde baş vursam engel oranı ne olur acaba

  • Levent Bey öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 2. 1 sene önce

  Merhaba Ben kadavradan nakil sırasını bekleyen Karaciğer sirozu hastasıyım araba almak için engelli raporu alabilirmiyim mümkünmü şimdiden teşekkür ediyorum

 3. 1 sene önce

  Merhaba iyi çalışmalar.Ben vergi indiriminden % 42 engelli raporuyla emekli oldum. 2 yıldır karaciğer rahatsızlığımdan dolayı tedavi görüyorum doktorlar siroz teşhisi koydu ve karaciğer nakli olmam gerektiğini söylediler.Bende aile ve çevremden karaciğer naklinde verici olabilecek kişileri araştırıyor ve tek böbreğim olmasından dolayıda tam bir ilaç tedavisi göremiyorum.Ben bu aşamada daha nakil olmadan engellilik oranını yükseltebilirmiyim yükselirse oran ne olur ve bana ne gibi yararı olur.Bu konuyla ilgili bilgi paylaşırsanız sevinirim.Hoşçakalın….

  • Çok geçmiş olsun eğer ki durumunuz nakile doğru gidiyorsa engellilik oranının yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Engellik oranı yükselirse emeklilik şartlarınız daha erkene çekilebilir, %90 üzerine çıkarsa ötv indirimi ile araç alınabilir, vergi indirim oranları değişebilir bunun gibi vb. engelli hakları var.

   • 1 sene önce

    Yorumunuza ve ilginize teşekkür ederim.Yazıda fark etmediniz herhalde ben zaten 2015 yılından beri almış olduğum vergi indiriminden emekli oldum.iyi çalışmalar….

    • Şaban Bey, özür dileriz fark etmemişiz o kadar çok yorum geliyor ki insanlık hali. Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz her şeyden önemlisi bu öncelikle.

Bir cevap yazın