1. Anasayfa
 2. Engelli

Doğalgaz Engelli İndirimi Var mı?

Doğalgaz engelli indirimi var mı, doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır, doğalgaz tüketim desteği ne kadar, doğalgaz tüketim desteği kimlere verilecek? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


10
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, ihtiyaç sahibi kişilere yönelik devlet tarafından sağlanan kömür yardımına ek olarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla doğalgaz desteği ödemelerinin başladığını açıkladı.

Doğalgaz engelli indirimi var mı?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan ihtiyaç sahibi bireyler, SYDV kaydı bulunan engelli ve diğer kişilere, ısınma yardımı kapsamında kömür yardımının yanı sıra, doğalgaz fatura desteği de sunulacak ve bu destek, ısıl haritaya göre belirlenecektir.

doğalgaz engelli indirimi
doğalgaz engelli indirimi

Doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır?

Doğalgaz engelli indirimi fatura desteği başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve e-Devlet üzerinden başvuruları alacaktır. Sosyal yardım programı kapsamında kaydınızın olması durumunda doğalgaz fatura desteğinden faydalanabilirsiniz.

Doğalgaz engelli indirimi fatura desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler e-devlet uygulaması üzerinden başvurularını gerçekleştirecektir.

E-devlet kaydı olmayan kişiler ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek başvuru işlemini tamamlayabilir. Doğalgaz fatura desteği ödemeleri hak sahibi kişilerin PTT kartlarına yatırılmaktadır.

Doğalgaz Tüketim Desteği Başvurusu

Doğalgaz tüketim desteği başvurusu ne zaman?

Doğalgaz fatura desteği başvuruları, vatandaşlar tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler E-devlet üzerinden online olarak ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ziyaret ederek başvuru yapabilir.

Doğalgaz tüketim desteği kimlere yapılır?

Doğalgaz fatura indirim desteğinden sadece ihtiyaç sahibi kişiler yararlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kayıtlı olan hak sahibi kişilere düzenli olarak doğalgaz fatura desteği sağlanacağı belirtildi.

Doğalgaz tüketim desteği ne kadar?

Doğalgaz fatura desteği hane başına yıllık olarak 1.500 TL ile 3.500 TL aralığında bölgesine göre destek verilecek. Bu destek üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez olarak mart ve ekim aylarında hak sahibi kişilerin PTT sosyal yardım kartlarına yatırılması planlanıyor.

Doğalgaz Tüketim DesteğiTutar
Destek Tutarı1.500 TL ile 3.500 TL
doğalgaz engelli indirimi

Sağlık raporu olan kişilere yüzde 5 ek ödeme

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalar ve cihaza bağlı hayatını sürdüren kişilere %5 ek ödeme yapılacağı belirtti. Kişinin destek başvuru sırasında sağlık raporunu sisteme yüklenmesi gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Elektrik İndirimi Desteği 2024

Doğalgaz tüketim desteği kimlere verilecek?

Doğalgaz fatura yardım desteğinden yararlanacak kişiler;

 • Türk vatandaşı olması,
 • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
 • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
 • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,
 • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
 • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi,

vatandaşlar doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilirler.

Engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanır mı?

Muhtaçlık sınırı altında kalan ve sosyal yardımlaşma vakıflarında kaydı olan engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilir. Buna göre engelli aylığı alan kişiler ısınma yardımından faydalanabilirler.

Doğalgaz engelli indirimi konusu hakkında aklınıza takılan soruları, merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 73
  be_endim
  Beğendim
 • 26
  g_zel
  Güzel
 • 21
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 7
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 20
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 19
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (10)

 1. 25 Ocak 2024

  Ayşenur Hanım Merhaba,
  engelli raporu var ama doğalgaz faturası için ne yapmam gerekiyor bilgi alabilir miyim?

 2. 9 Şubat 2023

  Engelli raporum var emekli maaşı alıyorum SSK lı çalışıyorum başvuru yapabilirmiyim

 3. 9 Aralık 2022

  Günaydınlar efendim eşim %50kanser hastası kendim emekliyim evim kira bir çocuğum orta okul 2.sinifina gidiyor ayrıca dolmuş parası hergun
  15tl servise versem 900bin TL istiyor onun için mecburen dolmuşla gidiyor okuluna ayrıca su veya elektrik giderlerinden faydalanabilirmiyz teşekkürler

  • Adem Bey, muhtaçlık sınırı altında olmanız durumunda bu haklardan faydalanılıyor. Güncel muhtaçlık sınırı 1833,45 TL Hanenizde toplam kişi sayısı ve eve giren gelire karşılık gelen rakam muhtaçlık sınırının altında kalırsa yararlanabilirsiniz.

 4. 16 Temmuz 2022

  Eşim vefa etti onun üzerine olan su intenet telefon ve dijiturk abone liklerini engelli çocuklarımın birinin üstüne almak istiyorum bakım maaşı alıyoruz kesilir mi??

Bir yanıt yazın