1. Anasayfa
 2. Engelli

Doğalgaz Engelli İndirimi Var mı 2023?

Doğalgaz engelli indirimi var mı, doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır, doğalgaz tüketim desteği ne kadar, doğalgaz tüketim desteği kimlere verilecek? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


8

Doğalgaz engelli indirimi fatura desteğinden kimler yararlanır, doğalgaz desteği ne zaman verilecek, doğalgaz desteği ne kadar olacak tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Kış ayının yaklaşması ile beraber ihtiyaç sahibi kişilere yapılan kömür yardımı devlet tarafından yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık; ihtiyaç sahibi kişilere ısınma yardımı kapsamında doğalgaz desteği verileceğini belirtti.

Doğalgaz engelli indirimi var mı?

İhtiyaç sahibi kişiler doğalgaz indirim desteği başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından destek alan ve yardım kaydı bulunan engelli ve ihtiyaç sahibi kişiler faydalanacaktır.

SYDV kaydı bulunan ve ihtiyaç sahibi kişilere yapılan ısınma yardımı kapsamında yakacak (kömür) yardımı yapılmaktadır. Kömür yardımının yanı sıra doğalgaz fatura desteği sunulacak ve bu destek ısıl haritaya göre belirlenecektir.

doğalgaz engelli indirimi
doğalgaz engelli indirimi

Doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır?

Doğalgaz engelli indirimi fatura desteği başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve e-Devlet üzerinden başvuruları alacaktır. Sosyal yardım programı kapsamında kaydınızın olması durumunda doğalgaz fatura desteğinden faydalanabilirsiniz.

Doğalgaz engelli indirimi fatura desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler e-devlet uygulaması üzerinden başvurularını gerçekleştirecektir.

E-devlet kaydı olmayan kişiler ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek başvuru işlemini tamamlayabilir. Doğalgaz fatura desteği ödemeleri hak sahibi kişilerin PTT kartlarına yatırılması planlanmaktadır.

Doğalgaz Tüketim Desteği Başvurusu

Doğalgaz tüketim desteği başvurusu ne zaman?

Doğalgaz fatura desteği başvuruları 5 Eylül tarihinde başlayarak,  25 Aralık tarihine kadar e-devlet ve SYDV üzerinden başvurulara açılacaktır.

Doğalgaz tüketim desteği kimlere yapılır?

Doğalgaz fatura indirim desteğinden sadece ihtiyaç sahibi kişiler yararlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kayıtlı olan hak sahibi kişilere düzenli olarak doğalgaz fatura desteği sağlanacağı belirtildi.

Doğalgaz tüketim desteği ne kadar?

Doğalgaz fatura desteği hane başına yıllık olarak 900 TL ile 2.500 TL aralığında bölgesine göre destek verilecek. Bu destek üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez olarak mart ve ekim aylarında hak sahibi kişilerin PTT sosyal yardım kartlarına yatırılması planlanıyor.

Doğalgaz Tüketim DesteğiTutar
Destek Tutarı900 TL ile 2.500 TL
doğalgaz engelli indirimi

Sağlık raporu olan kişilere yüzde 5 ek ödeme

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalar ve cihaza bağlı hayatını sürdüren kişilere %5 ek ödeme yapılacağı belirtti. Kişinin destek başvuru sırasında sağlık raporunu sisteme yüklenmesi gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Elektrik İndirimi Desteği 2023

Doğalgaz tüketim desteği kimlere verilecek?

Doğalgaz fatura yardım desteğinden yararlanacak kişiler “Hanede kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin 1/3 ünün altında olan” vatandaşlar doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilirler.

Engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanır mı?

Muhtaçlık sınırı altında kalan ve sosyal yardımlaşma vakıflarında kaydı olan engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilir. Buna göre engelli aylığı alan kişiler ısınma yardımından faydalanabilirler.

Doğalgaz engelli indirimi konusu hakkında aklınıza takılan soruları, merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 73
  be_endim
  Beğendim
 • 26
  g_zel
  Güzel
 • 21
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 7
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 20
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 19
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. 8 ay önce

  Engelli raporum var emekli maaşı alıyorum SSK lı çalışıyorum başvuru yapabilirmiyim

 2. 10 ay önce

  Günaydınlar efendim eşim %50kanser hastası kendim emekliyim evim kira bir çocuğum orta okul 2.sinifina gidiyor ayrıca dolmuş parası hergun
  15tl servise versem 900bin TL istiyor onun için mecburen dolmuşla gidiyor okuluna ayrıca su veya elektrik giderlerinden faydalanabilirmiyz teşekkürler

  • Adem Bey, muhtaçlık sınırı altında olmanız durumunda bu haklardan faydalanılıyor. Güncel muhtaçlık sınırı 1833,45 TL Hanenizde toplam kişi sayısı ve eve giren gelire karşılık gelen rakam muhtaçlık sınırının altında kalırsa yararlanabilirsiniz.

 3. 1 sene önce

  Eşim vefa etti onun üzerine olan su intenet telefon ve dijiturk abone liklerini engelli çocuklarımın birinin üstüne almak istiyorum bakım maaşı alıyoruz kesilir mi??

Bir cevap yazın