1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli İndirimli Sinema Bileti 2023

Resmi gazetede yer alan yönetmeliğe göre sinemalar engelli kişilere indirimli uygulanacaktır ve engelli sinema bileti alabilecektir, detaylar yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli indirimli sinema bileti, 22 Ekim 2019 tarihli “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 30926 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

Sinemalar ve fragramlar; korku, cinsellik, şiddet, çıplaklık, uyuşturucu madde, argo ve kaba vb. olumsuz örnek teşkil edecek davranışlar şeklinde ölçülendirme yapılarak kategorilere ayrılacaktır.

Sinema biletinde engelli indirimi var mı?

Resmi gazetede yer alan yönetmeliğe göre sinemalar engelli kişilere %50 indirim uygulanacaktır. Ayrıca sinema filmleri, fragman süresi en az üç dakika en fazla beş dakika, sinema öncesi reklamlar maksimun on dakika olarak, sinema araları on beş dakika olarak belirlendi.

Engelli İndirimli Sinema Bileti
Engelli İndirimli Sinema Bileti

Engelli İndirimli Sinema Bileti Ne Kadar?

Yönetmelikte öğrenci bileti, şehit yakını ve gazi bileti, engelli bileti ve sabah seansı gibi biletler belirlendi. Halk günü sayısı ikiye çıkartılarak sinemaya ilginin artması bekleniyor. Engelli kişilere indirimli sinema bileti %50 olarak yönetmelikte yer aldı.

Sinemalarda yaş gruplarına yönelik düzenleme yapıldı, düzenlemenin amacı çocukların korunması olarak belirtildi. Buna göre sinemalar 18+, 16+, 13+, 13A, 10+, 10A, 6+, 6A şeklinde kategori edildi.

Düzenlemede dikkat çeken diğer bir yenilik ise fragmanlarda düzenlemeye gidildi. Buna göre çocuk sinemasına giden izleyici korku filmi fragmanı izleyemecektir.

Engellilere Sinema Bileti İndirimi

Engellilere sinema bileti indirimi yönetmelikte yer alan maddeler açıkça belirtilmiştir. Yönetmelikte yer alan maddelerini incelersek;
Resmi gazetede yer alan tüm bilgilerin detayını öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ

Yönetmeliğin Madde 16, ikinci sıra b bendinde yer almaktadır.

Engelli bileti: 19/7/2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik kapsamında kart sahibi olan engelliler için satılan bilettir.

Ayrıca yönetmeliğin üçüncü sıra b bendinde yer alan indirim tutarı ise;

 • Engelli bileti, şehit yakınları ve gazi bileti ve sabah seansı bileti; sinema salonu işletmecileri tarafından belirlenen tam bilet fiyatının %50’sine,

şeklinde belirtilmiştir.

Engelli indirimli sinema bileti hakkında aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 20
  be_endim
  Beğendim
 • 7
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 14 Ekim 2023

  Merhaba sinema ya her gidişimde engelli indirimi yapılıyor ama indirim oranı bazen %30 bazen %40 olarak uygulaniyor. Görevliye %50 olması gerektiğini belirttim .yinede yapılmıyor .Ne yapabilirim ?

Bir yanıt yazın