1. Anasayfa
 2. Engelli

Epilepsi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, epilepsi engelli raporu nasıl alınır tüm detayları ile sorularımızın cevapları makalemizin devamında yer almaktadır.


66
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Epilepsi kesin nedenleri çeşitlidir ve tam olarak bilinmemekle birlikte, genel olarak epilepsi ve nöbetler, beyindeki nöronlardan (bir tür beyin hücresi) gelen anormal sinyallerden kaynaklanır. Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bazen bir “nöbet bozukluğu” olarak anılan epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize, çeşitli tip ve şiddette çeşitli nörolojik bozukluklar grubudur. Nöbet , normal beyin aktivitesinde kısa bir değişikliktir ve nöbetler epilepsinin ana belirtisidir. 

Epilepsi nedir?

Epilepsi, insanların tekrarlayan nöbet geçirmesine neden olan bir beyin hastalığıdır . Nöbetler, beyindeki sinir hücrelerinin veya nöronların kümeleri yanlış sinyaller gönderdiğinde meydana gelir. İnsanlar garip duyumlar ve duygulara sahip olabilir veya garip davranabilir. Şiddetli kas spazmları yaşayabilir veya bilinçlerini kaybedebilirler.

Epilepsi nöbet türleri nelerdir?

Birçok nöbet türü vardır. Epilepsili bir kişi birden fazla nöbet tipine sahip olabilir. Nöbet türleri beyinde nerede başladıkları (başlangıç), kişinin farkındalığının etkilenip etkilenmediği, nöbetlerin hareket gibi diğer semptomları içerip içermediği göre türleri değişebilir. Temel olarak epilepsi nöbet türlerini incelemek gerekirsek;

 • Parsiyel nöbetler (Genel olarak beynin bir tarafındaki bir bölgede veya hücre grubunda başlayabilir.)
 • Jeneralize nöbetler (Beyinde yaygın olarak başlayabilir.)

Bir kişinin sahip olduğu nöbet türünü bilmemesi olağandışı değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Epilepsi engel oranı nedir?

Epilepsi, sinir sistemini etkileyen nörolojik bir durumdur. Epilepsi nöbet bozukluğu olarak da bilinir. Genellikle bir kişinin bilinen bir tıbbi durumun neden olmadığı en az iki nöbet geçirmesi (veya daha fazlası için yüksek risk taşıyan bir nöbetten sonra) sonrasında teşhis edilir.

EPİLEPSİ (Uygun ve yeterli tedavi altında)

EpilepsiOran
Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar%5
Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler%15
Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
a) Seyrek%20
b) Sık%40
Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler%70
Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler%90

Epilepsi engelli raporu nasıl alınır?

Epilepsi engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerini ziyaret etmelisiniz. Devlet hastaneleri ya da araştırma hastaneleri sağlık kurulu birimine başvuru yapmalısınız. Gerekli başvuru sonrasında ilgili bölüme sevk edilerek, doktorunuz gerekli raporlarınızı inceleyecek ve yeni testler uygulayabilir. Epilepsi durumunuza göre belli bir oran hesaplanır ve engelli sağlık kuruluna girmek için tarafınıza bir tarih verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 51
  be_endim
  Beğendim
 • 20
  g_zel
  Güzel
 • 27
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 13
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 7
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 14
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (66)

 1. Bana yeni dirençli epilepsi nöbetleri için yüzde kaç rapor alınabilir?

 2. Yüzde 44 epilepsi raporum var 2000 yılı 7 Nisan ilk işe giriş tarihim 2722 günüm var ne zaman malulen emekli olabilirim

  • 1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

   1 Ekim 2008 ve sonrası sigorta girişi olanlar, 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız..

   Engelli emeklilik tarihinizi hesaplamak için lütfen tıklayınız.

 3. 15 Haziran 2023

  Benim yüzde 90 ama yukarıda yazdığınız gibi değil günlük aktifilerimi yapabiliyorum

 4. 8 Mayıs 2023

  merhabalar 4 yıldır epilepsi hastasıyım epix 1000 mg kullanıyorum beyin ameliyatı oldum ve şimdide beyin küçülmesi başladı hala 6 ayda bir kontrola gidiyorum bayılmalar,karıncalanma,ışıga bakamama,aşırı yorgunluk,sitres ,çabuk ve sinirlenme,unutkanlık,kasılma,uykuda sıçrama bir,şiddetli baş ağrıları,kaygı bozukluğu.bir başkasına yada kendime zarar vermekten korkuyorum.sizce saglık kurulundan yuzde kaç oranında rapor yüzde kaç verirler.

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 5. 27 Nisan 2023

  merhabalar epilepsi hastasıyım 13 yıldır, 11 yıl önce damar yumagı ameliyatı oldum sonrasında depakin 500 mg x 4 ilaç kullanıyorum.hastalık her geçen gun hayatımı dahada zorlaştırıyor ayda 4 ila 8 adet nöbet geçiriyorum bayılmalar,karıncalanma,ışıga bakamama,aşırı yorgunluk,sitres ,çabuk ve sinirlenme,unutkanlık,kasılma,uykuda sıçrama bir,şiddetli baş ağrıları,kaygı bozukluğu.bir başkasına yada kendime zarar vermekten korkuyorum.sizce saglık kurulundan yuzde kaç oranında rapor çıkar.tesekürler.

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 6. 20 Nisan 2023

  Merhabalar ben şu an 43 yaşındayım 15 yaşında iken ilk epilepsi nöbetimi geçirdim bu zamana kadar süregelen ara ara nöbetler ve bende uykusuz ve yorgun olduğum zaman ellerimde sıçramalar anlık bilinç kaybı oluyor elimde ne varsa düşüp kırılıyor ve benim 2 çocuğum var korkuyorum rapor alabilmem icin ne yapmam gerekiyor bu raporların emeklilikte bir faydası oluyormu acaba ?

 7. 18 Mart 2023

  Merhaba ben 10 yaşında soğuk havale geçirdim şuan 20 yaşındayım doktorlar bunun epilesi olduğunu söylediler ehliyet almak için uğraşıyorum 3 yıl doktorun takibine girdim 6 senedir nöbet geçirmiyorum engelli raporu için başvuru yapıcaktım raporu alamam diye başvurmadım sizce bu süreç nasıl olucak böyle

 8. 16 Mart 2023

  Ben 9 yıldır bir hastalık içindeyim bir süre olmayıp geldiğinde 3 ayımı mah veriyordu gecen hafta yani 1hafta önce ne olduğu nu öğrendim fokal epilepsi hastası imişim şuan ilaç yan etkileri gözüm çok az görüyor sol tarafım tutmuyor ve baş dönme si var doktor u arıyorum ilaç yan etkisi diyor . Ben 3 çocuğum var acaba engelli maaşı bağlanır mı bana çalışamıyorum çünkü mağdur oluyoruz ailemle

 9. 18 Şubat 2023

  Merhaba benim epilepsiyle ilgili sorum biraz farklı şu an 30 yaşındayım 14 yaşında epilepsi teşhisi aldım 20 yaşında bipolar teşhisi aldım şeker obezite tiroit migren göz Sedef hastalığım var annem babam ortopedik engelli oldukları için bu yaşıma kadar engelli raporu almamı istemediler engelli haklarını kötüye kullanan insanları çok gördüm aynı zamanda 7 Yıldır özel eğitim öğretmeniyim çünkü sadece EKPSS ye girebilmek istiyorum çünkü ekonomik imkanlarım kendi tedavime de ailemin tedavisine de yetmiyor bipoları engelli raporuma katmak istemiyorum çünkü 21.yy Türkiye gerçeğinde psikiyatri psikoloji bilimlerine hala deli doktoru muamelesi yapılıyor bipoları raporuma ekletmek sosyal hayatımı da iş hayatımı da çok olumsuz etkiler bu koşullar altında sizce EKPSS için gerekli alt sınır olan %40 engelli raporunu alabilir miyim

  • Merve hanım öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir. Ama mutlaka şansınızı deneyiniz.

 10. 15 Ocak 2023

  Merhaba beyin tümörü ameliyatı oldum ve epilepsi kaldı bende ameliyat sonrası bir yıldır sürekli nöbet geçiriyorum ve statusa girdim iki defa raporum yüzde 60 çıkar mı sizce malulen emekli olur muyum bütün şartlara sahibim sadece heyetim kaldı sonucu çok merak ediyorum

  • Ömer Bey öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 11. 7 Ocak 2023

  epilepsi hastasıyım ilaçlar sayesinde 15 senedir nöbet geçirmiyorum doktorlar beni bi statüye koymuyor engelli için basvuruyorum haklıyere engelli değilsin diyolar fakat iş için ehliyet için bas vurdumda engellisin diyor doktorlar hiçbir hak vermiyorlar her kapıyı kapatıyorlar

 12. 6 Ocak 2023

  Ben 2016 da trafik kazası sonucunda epilepsi hastası oldum ayda 3 4 kez epilepsi jr nöbetleri geçiriyorum iş hayatıma ve aileme de yansıyor tabi bu durum bir işletmede çalışamıyorum yanımda birisi olmadan temel ihtiyaçlarımı dahi korkarak yapıyorum ne zaman geleceği belli olmadığı için bununla ilgili engel raporu yada malulen emeklilik gibi birşeyden faydalanabilir miyim 4 yıllık sigortam var 23 yaşındayım bir işletme üzerinden sigorta yaptırdım hastane masrafları için Bursa Uludağ üni de tedavi görüyorum ama iş imkanım yok çalışamıyorum bilgi ve yol gösterir misiniz ?

Bir yanıt yazın