1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Epilepsi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, epilepsi engelli raporu nasıl alınır tüm detayları ile sorularımızın cevapları makalemizin devamında yer almaktadır.


44

Epilepsi kesin nedenleri çeşitlidir ve tam olarak bilinmemekle birlikte, genel olarak epilepsi ve nöbetler, beyindeki nöronlardan (bir tür beyin hücresi) gelen anormal sinyallerden kaynaklanır. Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bazen bir “nöbet bozukluğu” olarak anılan epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize, çeşitli tip ve şiddette çeşitli nörolojik bozukluklar grubudur. Nöbet , normal beyin aktivitesinde kısa bir değişikliktir ve nöbetler epilepsinin ana belirtisidir. 

Epilepsi nedir?

Epilepsi, insanların tekrarlayan nöbet geçirmesine neden olan bir beyin hastalığıdır . Nöbetler, beyindeki sinir hücrelerinin veya nöronların kümeleri yanlış sinyaller gönderdiğinde meydana gelir. İnsanlar garip duyumlar ve duygulara sahip olabilir veya garip davranabilir. Şiddetli kas spazmları yaşayabilir veya bilinçlerini kaybedebilirler.

Epilepsi nöbet türleri nelerdir?

Birçok nöbet türü vardır. Epilepsili bir kişi birden fazla nöbet tipine sahip olabilir. Nöbet türleri beyinde nerede başladıkları (başlangıç), kişinin farkındalığının etkilenip etkilenmediği, nöbetlerin hareket gibi diğer semptomları içerip içermediği göre türleri değişebilir. Temel olarak epilepsi nöbet türlerini incelemek gerekirsek;

 • Parsiyel nöbetler (Genel olarak beynin bir tarafındaki bir bölgede veya hücre grubunda başlayabilir.)
 • Jeneralize nöbetler (Beyinde yaygın olarak başlayabilir.)

Bir kişinin sahip olduğu nöbet türünü bilmemesi olağandışı değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Epilepsi engel oranı nedir?

Epilepsi, sinir sistemini etkileyen nörolojik bir durumdur. Epilepsi nöbet bozukluğu olarak da bilinir. Genellikle bir kişinin bilinen bir tıbbi durumun neden olmadığı en az iki nöbet geçirmesi (veya daha fazlası için yüksek risk taşıyan bir nöbetten sonra) sonrasında teşhis edilir.

EPİLEPSİ (Uygun ve yeterli tedavi altında)

EpilepsiOran
Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar%5
Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler%15
Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
a) Seyrek%20
b) Sık%40
Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler%70
Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler%90

Epilepsi engelli raporu nasıl alınır?

Epilepsi engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerini ziyaret etmelisiniz. Devlet hastaneleri ya da araştırma hastaneleri sağlık kurulu birimine başvuru yapmalısınız. Gerekli başvuru sonrasında ilgili bölüme sevk edilerek, doktorunuz gerekli raporlarınızı inceleyecek ve yeni testler uygulayabilir. Epilepsi durumunuza göre belli bir oran hesaplanır ve engelli sağlık kuruluna girmek için tarafınıza bir tarih verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (44)

 1. 3 hafta önce

  İşe giricemde epilepsi hastasıyım iş saglık roporu alabirmiyim saglık laporundan gecermiyim ben nöpet gecirmiyorum 5 yıldır felan olmuyorum napa bilirim engelli olarak gözüküyorum bunu nasıl düzelte bilirim

 2. 1 ay önce

  Merhaba ben altı senedir epilepsi hastasıyım %25 engelli raporum var fakat mesleğim tıbbi sekreterlik sürekli bilgisayar başında olmam nedeniyle bilgisayar ekranı nöbetimi tetikliyor ve zaten bizim bilgisayar ve televizyon başında çok durmamız gerekiyor bunun için hangi raporu alabilirim engelli raporu haricinde ya da iş yerime dilekçe verebilir miyim

  • Dilara hanım konu ile ilgili uzman doktorunuzla görüşerek bir epikriz raporu yazılması ve bu isteklerin raporda belirtilmesini sağlayabilirsiniz. Fakat burada etken doktorunuzun bu durumları uygun görmesidir. Geçmiş olsun.

 3. 2 ay önce

  Ben epilepsi hastası 2mg rivortril 500 depekin 250 lamiktal kullanıyorum ama devamlı nöbet geciriyorum 2 kızım var biri 7 yasında 2 gidiyor biri 5 yasında anasınıfına gidiyor Cerrahpaşa da tedavi görüyorum 30 yasındayım nöbetler hep 2liyor şimdi nöbet gecirsem 2 saat sonra birdaha geciriyorum cocuklarımı doktora götürwmiyorum hasta oldugumda hafızam gidiyor onları tanımıyormuşum bile eşime bunlar kim diyormuşum bazen işe almıyorlar hiç bi yer beni hastalıgımdan dolayı okul 3 sokak var aramızda bazen okula kızımı tek yolluyor hafızam gidiyor belediyeden yardım istiyorum raporun olması lazım diyorlar heryere gittim rapor olması lazım yardım alabilmen için diyorlar eşim tek calılıyor kiracıyız yetmiyor eşim benim yüzümden cok kez işinden oldu heyete girsem yüzde kac rapor verirler konturole gittim doktorun yanında bile nöbet gecirsem 1 hafta yattım Cerrahpaşa da

  • Gamze hanım, öncelikle geçmiş olsun buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 4. 2 ay önce

  Bana 2 yıllık süreli rapor verfiler sara hastasyım eplpsi. süresiz 2. Muaynede olurmu

 5. 3 ay önce

  Merhabalar eşim epilepsi rahatsızlığı var ilaclarini duzenli kullaniyor raporu da var ama esim e engelli raporu alabilirmiyim 2 3 günde bir nobet geliyor bazen hiç gelmiyor 6 ayda bir doktor a gidiyor kontrol için ne yapabiliriz hic bir işe almiyorlar bu durumdan dolayi lutfen yardimci olurmusunuz ne yaomam gerekli

  • Deniz bey cimer üzerinden bir destek çağrısı yapmanızda fayda var. Ayrıca İŞKUR üzerinden kayıt yaparak iş araması daha faydalı olur.

   • 3 ay önce

    Peki eşim icin engelli raporu cikartabilirmiyim bu tip durumlar icin engelli oranı nedir

    • Deniz Bey, buradan engel oranı belirtmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü her hastalığın evresi ve şiddeti farklı olmaktadır. Fakat sizi takip eden doktordan rica ederseniz kurula girmeden tahmini oranınızı sizinle paylaşabilir düşüncesindeyiz.

 6. 3 ay önce

  13 yıldır epilepsi hastasıyım 3 yıldır % 40 engelli raporum var raporumu yenilenen gerekiyor ve üç yıldır ayriyetten psikolojik tedavi alıyorum uzağı göremiyorum ve sağ elimde baş ve yüzük parmağının iliği köpük ve tedavi edilemiyor raporum bu durumlardan dolayı yukselirmi

 7. 3 ay önce

  İyi Günler
  Epilepsi hastasıyım.En fazla %5 engelim var.Çalışabilmem de bir engel yok diye raporum var.Sadece gece ve dikkat gerektiren işlerde çalışamaz diye rapor verdiler.Raporu görünce işe almıyorlar.Nereye balvurulacaksa başvurdum.Sunuç yok ne yapmalıyım?Yardımcı olur musunuz?

 8. 4 ay önce

  Merhabalar ben birinde epilepsi 40 birinde epilepsi psikiyatri 52 birinde 15 sonra birdaha girdim 15 verdi yüzdelik ben 14 yıldır ağır ilaçlar kullanıyorum neden 40 veya üzeri sürekli verilmiyor,itiraz nereye başvuracağız

  • Ömer Bey, hastalıklarınızdan bir tanesi iyileşme ihtimali varsa ve %1 oran bile verilse genel olarak raporunuz süreli verilir. Bu sık atlanılan bir durumdur. Sürekli rapor almak için hastalıklarınızın kronik olması gereklidir. Örneğin kanserli bir kişi kroniktir ve sürekli alır. Fakat bu hasta ek hastalık olarak iyileşme ihtimali olan bir hastalık eklerse rapor süresizden süreliye döner.

 9. 5 ay önce

  Merhaba 4 yasinda kizim var beyin mr da leke var gelisimjnde sikinti yok lekerin oksijensiz kalmaya bagli oldugunu ogrendik iki tane antiepileptik ilac kullaniuoriz kizim icin rapor cikartabilirmiyim cikartirsam ileride karsisina cikar mi

 10. 1 yildir ayda en az 10 defa yeri geliyor 1 gunde yataga 2 defa farkli yuksek bir ses duyup bayildigim oluyor epilepsi teshisi konuldu ancak KTÜ de verilen oran %10 Epilepsi olma sebebim geçirmiş oldugum trafik kazasi hergun her saniye bayilma hissiyati yasamak acaba ne yapabilirim?

  • Anıl Bey, geçmiş olsun. Muhakkak doktorunuz ile konuyu istişare etmelisiniz. Doktorunuz gerek olması durumunda belki ek bölüm (psikolog vb.) yerlere yönlendirebilirler.

  • 2 ay önce

   Merhaba, 5 yıldır epilepsi hastasıyım nöbetim seyrek oluyor. Nöroloji doktorun verdiği Epixx 500 Gr. içiyorum. İş yeri benden tekrar heyet rapor istedi başka bir hastane ise bana %0 engeli verdi. İl sağlık müdürlüğüne itirazda bulundum ama başka bir ile yönlendirdi. Bende başka bir ile gitmek istemedim. Benim nöroloji uzmanımın olduğu hastaneye randevu aldım sıramın gelmesi içinde 3 ay bekleyeceğim. İlaçlarımı ve muayenelerimi tam istedikleri gibi yapıyorum. Yaşım 24, başka bir hastane genç olduğum için %0 engeli verdiler MR sonucuma yada EEG ye bakmadan gelişi güzel tedavi edip devamında ise %0 engeli bastılar. Kazada İç beyin kanaması sonucu Yürüme bozukluğum da var. Benim doktorumun Hastanesi’nin sağlık kurulundan alacağım rapor sizce kaç olur?

   • Öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 11. Mrblar 2,5 yaşında erkek oğlum var epilepsi ve hidrosefali hastası araç alacam yüzde 90 üzeri rapor kabul ediyorlar ilk kez rapor çıkartacam acaba bu hastalıklara rapor yüzde kaç çıkar bilgisi olan yazabilirse çok makbule geçer tşk ederim 🙏

 12. Ben 24yasindayim 10yildir epilepsi geçiriyorum doktor takibiyle ilacı biraktirildim ama işe giremiyorum sağlık raporu çıkartırken önüme çıkıyor napmaliyim nereye başvuru yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • Ziya Bey, durumunuz gerçekten zor fakat işveren ile açık açık durumunuzu görüşmeniz doğru olandır. Fakat iş kaybı ve işsizlik durumundan dolayı sizi anlıyoruz. KPSS e-KPSS olarak devlet kurumlarına yönelseniz daha makul olur.

   • Merhabalar. Ben 42 yaşındayım. Kendimi bildim bileli epilepsi hastasıyım. 4 yaşından beri . Askerlik yapamadım. İstanbul GATA dan çürük raporu verilerek Askerliğe elverişli değildir dendi beni eve gönderdiler. Hastahaneden , Epilepsi, Narkolepsi , Febrilkonvülsiyon ilaç kullanım raporum var. Günde 2700 MG ilaç kullanıyorum. Epilepsi Nöbeti geçirerek düşe kalka 15 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Ama artık reflekslerim zayıfladı çalışacak durumda değilim gece nöbet tutarken daha çok zorlanmaya başlıyorum. Bu durumda engellilik oranım varmı. Varsa oran kaçtır. 6000 gün SGK günüm var. Malulen emekli olma şansım varmı.

    • Suat Bey, epilepsi engel oranı hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Hastalığınızın şiddetini evresini vb. durumları maalesef bizler bilemeyiz. Kurula girmeden önce doktorunuza rica ederseniz engel oranınızı sizinle paylaşacaktır.

 13. 5 ay önce

  30.06.2022 tarihinde bana %20 rapor verildi. Ne zaman kadar itiraz edebiliriz %40 rapor alabilmek için. Birde aynı doktordan askerlik için muaf almama rağmen bana $20 rapor verdi. Ekpss için 40 lazım bana dedim neymiş yönetmelik öyle dedi beni başından yolladı.Birde bu sonuç şuan da olmasına rağmen başka hastanede sağlık kuruluna girebilirmiyim.

 14. 5 ay önce

  Eplepsi hastasyım 40 rapor var 2 yıllık oran düşermi acaba

Bir cevap yazın