1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Epilepsi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, epilepsi engelli raporu nasıl alınır tüm detayları ile sorularımızın cevapları makalemizin devamında yer almaktadır.


+ - 0

Epilepsi kesin nedenleri çeşitlidir ve tam olarak bilinmemekle birlikte, genel olarak epilepsi ve nöbetler, beyindeki nöronlardan (bir tür beyin hücresi) gelen anormal sinyallerden kaynaklanır. Epilepsi nedir, epilepsi nöbet türleri nelerdir, epilepsi engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bazen bir “nöbet bozukluğu” olarak anılan epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize, çeşitli tip ve şiddette çeşitli nörolojik bozukluklar grubudur. Nöbet , normal beyin aktivitesinde kısa bir değişikliktir ve nöbetler epilepsinin ana belirtisidir. 

Epilepsi nedir?

Epilepsi, insanların tekrarlayan nöbet geçirmesine neden olan bir beyin hastalığıdır . Nöbetler, beyindeki sinir hücrelerinin veya nöronların kümeleri yanlış sinyaller gönderdiğinde meydana gelir. İnsanlar garip duyumlar ve duygulara sahip olabilir veya garip davranabilir. Şiddetli kas spazmları yaşayabilir veya bilinçlerini kaybedebilirler.

Epilepsi nöbet türleri nelerdir?

Birçok nöbet türü vardır. Epilepsili bir kişi birden fazla nöbet tipine sahip olabilir. Nöbet türleri beyinde nerede başladıkları (başlangıç), kişinin farkındalığının etkilenip etkilenmediği, nöbetlerin hareket gibi diğer semptomları içerip içermediği göre türleri değişebilir. Temel olarak epilepsi nöbet türlerini incelemek gerekirsek;

  • Parsiyel nöbetler (Genel olarak beynin bir tarafındaki bir bölgede veya hücre grubunda başlayabilir.)
  • Jeneralize nöbetler (Beyinde yaygın olarak başlayabilir.)

Bir kişinin sahip olduğu nöbet türünü bilmemesi olağandışı değildir.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Epilepsi engel oranı nedir?

Epilepsi, sinir sistemini etkileyen nörolojik bir durumdur. Epilepsi nöbet bozukluğu olarak da bilinir. Genellikle bir kişinin bilinen bir tıbbi durumun neden olmadığı en az iki nöbet geçirmesi (veya daha fazlası için yüksek risk taşıyan bir nöbetten sonra) sonrasında teşhis edilir.

EPİLEPSİ (Uygun ve yeterli tedavi altında)

EpilepsiOran
Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar%5
Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler%15
Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
a) Seyrek%20
b) Sık%40
Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler%70
Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler%90

Epilepsi engelli raporu nasıl alınır?

Epilepsi engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerini ziyaret etmelisiniz. Devlet hastaneleri ya da araştırma hastaneleri sağlık kurulu birimine başvuru yapmalısınız. Gerekli başvuru sonrasında ilgili bölüme sevk edilerek, doktorunuz gerekli raporlarınızı inceleyecek ve yeni testler uygulayabilir. Epilepsi durumunuza göre belli bir oran hesaplanır ve engelli sağlık kuruluna girmek için tarafınıza bir tarih verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap