1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Erken Emeklilik İçin Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hayallerini daha erken zamana çekmek isteyen erkek sigortalılar için askerlik borçlanması imkanı bulunmaktadır.


11
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Askerlik borçlanması, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, vatani görevini yerine getirmek için zorunlu askerlik hizmetine giden erkeklerin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı oldukları süre boyunca geçirdikleri zamanı, emeklilik işlemleri için kullanabilme hakları bulunmaktadır. 

Erken emekli olmak her çalışanın en büyük hayalidir. Bütün çalışanlar emekli olacakları günü iple çekip kendilerine daha fazla zaman ayırmanın hayalini kurarlar.

Askerlik borçlanması nedir ?

Emeklilik hayallerini daha erken zamana çekmek isteyen erkek sigortalılar için askerlik borçlanması imkanı bulunmaktadır. Borçlanma sayesinde erkekler emeklilik tarihlerini daha erken bir tarihe çekebilme imkanına sahiptir. Erkek sigortalıların, er veya erbaş olarak TSK’da silah altında geçirdikleri süreleri borçlanarak primlerin SGK’ya ödenmesine askerlik borçlanması denilmektedir. 

Askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır?

Borçlanma yapmak isteyen sigortalı erkeklerin, askerliğini kısa veya uzun dönem fark etmeksizin ne kadar sürede yaptığını gösterir belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu il merkezlerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Borçlanma, SGK primlerine sayılacak sürelere ilişkin primlerin SGK’ya ödenmesiyle birlikte borçlanma yapılmış olmaktadır.

Borçlanma başvurusu, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Vatandaşlar SGK’nın sunduğu e-Hizmetlerden sisteme giriş yaparak kendilerinden istenen belgeleri sisteme yükledikten sonra borçlanmak istedikleri prim sayısını seçip SGK’dan onay bekleyebilirler. SGK yetkilileri borçlanma tutarını hesapladıktan sonra başvuru sahibine geri bildirim yapmaktadır. 

Askerlik borçlanması şartları nelerdir?

Borçlanma şartları, borçlanma yapmak isteyen sigortalı erkekler, SGK’ya borçlanacağı sürelere ilişkin prim tutarlarını kendileri belirleme hakkına sahiptir. Dolayısıyla borçlanma da, kişinin askerde geçirdiği sürenini bir kısmını veya tamamını kuruma borçlanabilmesi mümkündür. Kişi, borçlanma yaparken SGK’ya bildirdiği sürelerin primlerini kendi cebinden ödemek zorundadır.

Ayrıca;

 • Askerlik süresi boyunca kişi adına sigorta primi yatırılmamış olması gerekir.
 • Askere giden işçi adına işverenin prim ödemesi yapmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak ilk sigorta tarihinden sonra borçlanma yapacak kişilerde emeklilik tarihi öne alınmaz ve sadece prim gün sayısı artmaktadır.
Askerlik Borçlanması
Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması ne kadar 2024?

2022 yılı askerlik borçlanması yapmak isteyen bir sigortalı erkeğin, borçlanacağı her bir gün için SGK’ya ödemesi gereken en düşük tutar 143.09 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam borçlanmanın en düşük düzeyden yapılması halinde geçerli olmaktadır. Borçlanma durumuna göre daha yüksek tutardan sigortalıların borçlanma yapabilmeleri mümkündür.

DönemAlt SınırÜst Sınır
2024213.36 TL1,386.84 TL
2023/2143.09 TL930.07 TL
2023/1106,75 TL693.89 TL
2022/269,02 TL448,66 TL
202257,15 TL429,00 TL
202138,16 TL248.04 TL
borçlanma sınırı tablosu

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanma hesaplaması primine göre, kişinin ne kadar süre borçlanacağı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Bu hesaplamalar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan askerlik borçlanması başvurusundan sonra kurum yetkilileri tarafından hesaplanıp başvuru sahibine bildirilmektedir.

Yazı Kaynakları
Hizmer Borçlanma Usül ve Esasları Tebliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (11)

 1. 16 Nisan 2024

  Hocam benim sorumu cevaplarmisiniz ben 2018in temmuzunda askere gittim 2019un şubatında da askerlikden muaf oldum bu süre zarfında hastanede yattım ben bu 7 ayı borçlanabilirmiyim

 2. ben engelli olduğum için askerlik yapmadım, muaf tutuldum.y yine de askerlik borçlanması yapabilir miyim?

 3. 6 Ekim 2022

  Merhaba hocam ilk sigorta girişim 30.11.2004 %43 engelli ve vergi indirim raporum var.3.derece engelliyim tabloya göre 4400 prim günü 20 yıl sigortalılık süresine tabiyim yıla takıldım. Sorum şu 2006-2007 yılları arasında 15 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yaparak yılı geriye çekebilirmiyim. Ayrıca çalışma hayatım boyunca sgk primim asgari ücret üzerinden yattı maaşa bağlanırsam takribi kaç tl maaş alabilirim.

 4. 18 Eylül 2022

  Eren bey, merhaba 2003 yılından beri aynı firmada çalışıyorum prim günüm SGK 7000 yaşım 42 primim doldu 60 yaşını bekliyorum.Dün yüzde kırk sürekli rapor aldım.Benim erken emeklilik hakkım varmı varsa eğer maaşım normal emeklilik den azmı olur.

 5. 14 Eylül 2022

  Eren hocam öncelikle aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. 4a Sigorta kolundayim 1/11/1998 sigorta girişim gün sayısı 3627 yaş 42 ve /84 süresiz kronik engelim var SGK emeklilik veya vergi indirimi emeklilik şartları hangisinden emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım 👍

  • Selami Bey, engelli erken emekli olmak 2008 öncesi olduğunuz için vergi indirim belgesi şart aranmaktadır. Engelli emeklilik için şartlarınız 15 yıl sigortalılık süresi 3600 prim günü. Engelli emeklilik başvurusu için Sigortalılık Süresi Tamamlanmış 27 gün önce prim gününüzü doldurmuşsunuz. Vergi indirimi belgesi alırsanız emekli olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın