1. Anasayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir, araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi, evde bakım maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


123
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusu bakım parası alan ve yeterli bilgiye sahip olmayan engelli yakınları tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir.

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir gelin hep beraber inceleyelim;

 • Engelli veya bakım veren ölümünde, vefat tarihinde yardım sona erer.
 • Bakım veren değişikliği veya feragat durumunda, dilekçe verildiği tarihte yardım sonlandırılır.
 • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin 2/3’ünden fazla ise, gelir değişikliği tarihinde yardım sona erer.
 • Engelli birey sürekli olarak özel bakım merkezine veya rehabilitasyon merkezine yerleştirildiğinde, yerleşim tarihinden bir gün önce yardım sonlandırılır.
 • Engelli birey veya bakıcı tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda olduğunda, ceza infaz kurumuna girildiği tarihte yardım sona erer.
 • Bakım verenin yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edildiğinde, tespit tarihinde yardım sonlandırılır.
 • Bakım veren ile bakım raporunda belirtilen engelli birey fiilen aynı hanede ikamet etmiyorsa, tespit tarihinde yardım sona erer.

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir ve kesilme sebeplerini kısaca özetlemeye çalıştık. Mutlaka durumunuzda değişiklik olması halinde yetkilere bilgi vermelisiniz.

Araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

ÖTV indirimli araç alınması yada satılması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. ÖTV indirimli alınan araç ticari amaçlı kullanılmamalıdır. ÖTV muafiyetli araç tek başına evde bakım maaşına kesilmesine neden olmasa da, muhtaçlık değerlendirmesinde dikkate alınmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir
Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Ev sahibi olmak evde bakım parasına engel teşkil etmez. Fakat yeni bir ev alınması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Her türlü kira geliri, hane geliri toplamına dahil edilmektedir.

Bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin kısa bir süreliğine bakım evinde kalması gerektiği durumlarda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Hak sabinin maaşı kesilmez. Yönetmelik kapsamında engelli ailelerin;

Bakanlığa bağlı gündüzlü hizmet veren bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden, aile danışma ve rehabilitasyon merkezlerinde;

 • Haftalık 16 saati geçmemek kaydıyla,
 • Yılda en fazla 30 gün kaydıyla

Geçici ve Misafir Olarak Bakım Hizmeti Genelgesi (2010/12) kapsamında geçici ve misafir olarak kalması halinde evde bakım maaşı kesilmez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı Yatan İller Temmuz 2024

Evde bakım maaşı ne kadar?

Hanedeki kişi başına aylık ortalama geliri, aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engelli kişilere, bakımını desteklemek amacıyla engelli yakınlarına evde bakım maaşı ödenir.

Evde bakım maaşı alabilmek için en önemli kriterlerden biri kişinin gelir düzeyidir. Yukarıda belirtildiği gibi, seviye de asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

DönemEvde Bakım Tutarı
2024/2.Dönem9.078,00 TL
2024/1.Dönem7.608,71 TL
2023/2.Dönem5.097,96 TL
2023/1.Dönem4.336,80 TL
2022/2.Dönem3336,00 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
sosyal yardım ödemeleri – evde bakım aylığı tablosu

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir yazımız ile ilgili aklınıza takılan soruları, görüşleri ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 52
  be_endim
  Beğendim
 • 15
  g_zel
  Güzel
 • 8
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 5
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

Yorumlar (123)

 1. 7 Mayıs 2024

  Merhaba evde bakım maaşı alıyoruz başka şehire taşınacağız
  Vermiş olduğumuz evrakları tekrar yenidenmi veriliyor örnek vereyim araç ,arazi hesaplamaları teşekkür ederim

 2. 24 Nisan 2024

  Merhaba kızım evde bakım maaşı alıyor başka şehire taşınca evde bakım maaşı kesilir mi tekrardan sıfırdan evraklar tekrar mı veriliyor

 3. 7 Mart 2024

  kolay gelsin hane sayımız 5 ufak kızım rahatsızlığı dolayı çözger raporu var evde bakım maaşı alıyorduk kızım doğmadan önce eski bir arabam vardı(ötv siz alınan araç ) bunu sattım yerine ötv muhafeyitinle araç aldım benim danışmak istediğim konu sattığım aracın noter satış belgesini istediler ve merkez bankasının verdiği yıllık faiz %45 faizi ile çarpı 2 yapıp hane gelirine eklediler şöyle 300.000 araç satış bedeli faizi yıllık 135.000 bölü 12 ay 11.25×2=22.500 hane gelirime ekleyip sonladırdık dediler böyle bir uygulama varmıdır teşekkür ederim.

 4. 5 Mart 2024

  Eşim iş değişikliği yaptı maaş bordrosunu götürdüm verdim heyete tekrar incelemeye girmişim maaş kesilir mi veya tekrar zamaninda yatar mı
  Oğlum özel eğitime gidiyor onun için soruyorum

 5. 6 Şubat 2024

  Merhabalar 99 öncesi giriş 6000 günüm var raporu yeni aldım 42. Başvuru için herhangi bir yerde calsimak gerekiyor mu 2019 da sigorta mi durdurmuştum bı yerde calismak gerekiyor mu vergi indirimden emekli olmak için

 6. Merhaba
  Benim eşim anneme baktığı için bakıcı maaşı alıyor bende SSK olarak çalışıyorum bakıcı maaşı çıkmadan önce benim aracım vardi ve hâlen var ama biz adres değişikliği yaptık eve geldiler aracın rayiç bedelini istediler bedeli 490 bin TL ben tek çalışıyorum ve asgari ücret alıyorum 3 çocuğum var eşimin bakıcı maaşı kesiler mi?

 7. 27 Temmuz 2023

  Benim 2tane kızım var engelli bir tanesine bakım ücreti alıyorum teki kızımdan da araba aldık araba alanların maaşı kesilecek mi acaba

Bir yanıt yazın