İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir 2022?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir, araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi, evde bakım maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusu bakım parası alan ve yeterli bilgiye sahip olmayan engelli yakınları tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir.

Evde bakım maaşı neden kesilir?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir gelin hep beraber inceleyelim;

 • Süreli engelli raporlarının süresinde teslim edilmeyen ve yetkililere bildirilmeyen hallerde,
 • Engelli raporu yenilemesi yapılırken yeni raporda “ağır engelli” ibaresi kalkması durumunda,
 • Hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı belirlenen rakamın üstüne çıkması durumunda,
 • Adres değişikliği yapılırsa ve yetkililere bildirilmemesi durumunda,
 • Engelli bakıma muhtaç kişi bir kuruma (süresiz) gönderilmesi halinde,
 • Evde bakıma muhtaç engelli kişinin vefat etmesi durumunda,
 • Yetkililerin ev ziyaretlerinde engelli bireyin bakıcısı olmadığı tespit edilmesi halinde,

hak sahiplerinin evde bakım maaşı kesilmektedir. Mutlaka durumunuzda değişiklik olması halinde yetkilere bilgi vermelisiniz.

Araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

ÖTV indirimli araç alınması yada satılması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. ÖTV indirimli alınan araç ticari amaçlı kullanılmamalıdır. ÖTV muafiyetli araç tek başına evde bakım maaşına kesilmesine neden olmasa da, muhtaçlık değerlendirmesinde dikkate alınmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir
Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Ev sahibi olmak evde bakım parasına engel teşkil etmez. Fakat yeni bir ev alınması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Her türlü kira geliri, hane geliri toplamına dahil edilmektedir.

Bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin kısa bir süreliğine bakım evinde kalması gerektiği durumlarda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Hak sabinin maaşı kesilmez. Yönetmelik kapsamında engelli ailelerin;

Bakanlığa bağlı gündüzlü hizmet veren bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden, aile danışma ve rehabilitasyon merkezlerinde;

 • Haftalık 16 saati geçmemek kaydıyla,
 • Yılda en fazla 30 gün kaydıyla

Geçici ve Misafir Olarak Bakım Hizmeti Genelgesi (2010/12) kapsamında geçici ve misafir olarak kalması halinde evde bakım maaşı kesilmez.

Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2022

Evde bakım maaşı ne kadar?

Hanedeki kişi başına aylık ortalama geliri, aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engelli kişilere, bakımını desteklemek amacıyla engelli yakınlarına evde bakım maaşı ödenir.

Evde bakım maaşı alabilmek için en önemli kriterlerden biri kişinin gelir düzeyidir. Yukarıda belirtildiği gibi, seviye de asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

DönemEvde Bakım Tutarı
2022/1.Dönem2354,45 TL
2022/2.Dönem3336,00 TL
evde bakım maaşı ne kadar

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir yazımız ile ilgili aklınıza takılan soruları, görüşleri ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap