1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir 2023?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir, araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi, bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi, evde bakım maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


59

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusu bakım parası alan ve yeterli bilgiye sahip olmayan engelli yakınları tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir.

Evde bakım maaşı neden kesilir?

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir gelin hep beraber inceleyelim;

 • Engelli veya bakım veren ölümünde, vefat tarihinde yardım sona erer.
 • Bakım veren değişikliği veya feragat durumunda, dilekçe verildiği tarihte yardım sonlandırılır.
 • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin 2/3’ünden fazla ise, gelir değişikliği tarihinde yardım sona erer.
 • Engelli birey sürekli olarak özel bakım merkezine veya rehabilitasyon merkezine yerleştirildiğinde, yerleşim tarihinden bir gün önce yardım sonlandırılır.
 • Engelli birey veya bakıcı tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda olduğunda, ceza infaz kurumuna girildiği tarihte yardım sona erer.
 • Bakım verenin yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edildiğinde, tespit tarihinde yardım sonlandırılır.
 • Bakım veren ile bakım raporunda belirtilen engelli birey fiilen aynı hanede ikamet etmiyorsa, tespit tarihinde yardım sona erer.

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir ve kesilme sebeplerini kısaca özetlemeye çalıştık. Mutlaka durumunuzda değişiklik olması halinde yetkilere bilgi vermelisiniz.

Araç alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

ÖTV indirimli araç alınması yada satılması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. ÖTV indirimli alınan araç ticari amaçlı kullanılmamalıdır. ÖTV muafiyetli araç tek başına evde bakım maaşına kesilmesine neden olmasa da, muhtaçlık değerlendirmesinde dikkate alınmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir
Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Ev alırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Ev sahibi olmak evde bakım parasına engel teşkil etmez. Fakat yeni bir ev alınması durumunda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Her türlü kira geliri, hane geliri toplamına dahil edilmektedir.

Bakım evinde kalırsam evde bakım maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin kısa bir süreliğine bakım evinde kalması gerektiği durumlarda mutlaka yetkililere bildirim yapılmalıdır. Hak sabinin maaşı kesilmez. Yönetmelik kapsamında engelli ailelerin;

Bakanlığa bağlı gündüzlü hizmet veren bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden, aile danışma ve rehabilitasyon merkezlerinde;

 • Haftalık 16 saati geçmemek kaydıyla,
 • Yılda en fazla 30 gün kaydıyla

Geçici ve Misafir Olarak Bakım Hizmeti Genelgesi (2010/12) kapsamında geçici ve misafir olarak kalması halinde evde bakım maaşı kesilmez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı Yatan İller Mayıs 2023

Evde bakım maaşı ne kadar?

Hanedeki kişi başına aylık ortalama geliri, aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engelli kişilere, bakımını desteklemek amacıyla engelli yakınlarına evde bakım maaşı ödenir.

Evde bakım maaşı alabilmek için en önemli kriterlerden biri kişinin gelir düzeyidir. Yukarıda belirtildiği gibi, seviye de asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

DönemEvde Bakım Tutarı
2021/1.Dönem1.657,86 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
2022/2.Dönem3336,00 TL
2023/1.Dönem4.336,80 TL
evde bakım maaşı ne kadar

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir yazımız ile ilgili aklınıza takılan soruları, görüşleri ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (59)

 1. 3 gün önce

  Kesin belli degil henuz 2 yıl once ısıtme engellı cocugumu zerinden otvsız aracı aldım…bu sene yazıldım evde bakım parası ıcın… 4 aydır aldım ve her ay maas bodrosunu verdim…tamam sorun yok dediler.. Ve dun aile bakanlığı aradı mayıs ayı bodrosunu istedi cuma getırecegımı soyledım ve bana dediklerı otvsız araba almışsınız ne kadar vergi indirimi olduysa belli bir kısmını sizden alacaz bunun ıcın toplantılar yapılıyor kesin karar alınınca sızı arıya az dediler…boyle bırsey olurmu

  • Ergün Bey muhtemelen yanlış anlama olasılığınız yüksek. 26 Mayıs 2023 Evde bakım yönetmeliği güncellendi. Şu an sanırım herkesi yeniden değerlendirecekler. Birçok kişiden maaş bordrosu araç varsa araç, arsa, dükkan, tapu vb.. herşeyi yazmalarını istiyorlar. Artık yeniden gelir tespiti yapılarak değerlendirecekler.

 2. 5 gün önce

  Merhaba herkese 26 mayıs 2023 cuma Gunu sosyal hızmetlerden Görevli Kontrol Amaclı Geldi SoruLar sordu.. Engelli aracı da Görunmeyen Kazanc adı altın da yuzde bılmem kacını Gelire tabı tutuyolar 1.cisi Oturdunuz Ev hane halkına Ait ise veya bakım aylığı alan kısinın dahı uzerıne olSa onu da Görunmeyen Kazanc adı altında yuzde katsayısı adı altında Gelire tabı tutuyoLar. ben 4 kısılık aıledeyız 9 yasında hasar oranı olan aracımı İkama etdımız Evın azami beledıye rayış Bedelini once beledıyeden alıp sonra da sankı emlakcı Gıbı evın değerı kac bın tl dıye sorup beyanda bulundurup ımza atdırdılar. Yanlız cok ıs bılen Arkadaslar beledıyenın rayıs bedelinide kabul etmıyor. ßilginiz oLsun .evımız de 2010 yapımı normal daire Gırıs kat carsıda ıcınde felan da değil dusunun yorumu sıze bırakıyorum mehmet demırkol kardesım ıyı nıyetıyle yardımcı olmaya calısıyor Doğru ama inanın sosyal yardımlasmadıkı EV ve arac uzerınde olanlar 3 kere dusunun 4 kısılık aıleyız Gelır toplamımız tescilli 13500. Kritere göre 22ile 23 bını gecmesı lazım ama memur aylını kescez dedi ev ve araba yuzunden .

  • Servet Bey yorumunuzu bir kısmını düzelterek cevap vermek istiyoruz. Öncesine kadar bu durum yoktu. 26 Mayıs 2023 CUMA günü çıkan evde bakım yardımı yönetmeliği ile değişti. Önceden ticari olarak kullanılmadığı için sorun pek olmuyordu fakat artık engelli maaşı gibi araç ev vb. bir çok kriteri dikkate almaya başladılar. Tabi nazik uyarınız için teşekkür ederiz bizlerde gönüllüyüz sizler gibi. Yönetmelikleri takip ederek yorumlamaya gayret ediyoruz anlayışınız için teşekkürler.

 3. 6 gün önce

  merhaba
  cevabınız için teşekkür ederim sizin dediğinize göre dediğim arabayı ötvsiz fiyatı 550.000 bin tl ye alabiliyorum yani bakım parası kesilmeden

 4. 6 gün önce

  Babam parkinson astım boransit koah hastası yüzde 92 iki yıllık raporu vardı yeniledik yüzde 88 kısmi bağımlı vermişler tekrar itiraz ettik yine kısmı bağımlı nasıl yol izlemeliyim3 babm kendi ihtiyaçlarını goremiyor

 5. 7 gün önce

  Merhaba
  Annennem üzerinden bakım parası alıyoruz evde kimse sigortalı değil çalışmıyor biz annenemin engelli raporunun üzerine araba alıcam bakım parası kesilir mi ve de hangi araba fiyatları bakım parasını kesmez onu öğrenebilirmiyim teşekkürler

  • Yeni evde bakım yönetmeliğinde gelir hesaplamasına “Hanenin binek aracı için aracın kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri,” yazmaktadır. Ticari amaçla kullanmadığınız sürece ve gelir hesaplamasına takılmadığınız sürece kesileceğini düşünmüyoruz. Araba Alınca Engelli Maaşı Kesilir mi? yazımızda örnek bir hesaplama var incelemek için lütfen tıklayınız.

   • 7 gün önce

    merhaba
    teşekkür ederim ilginiz için annnenem 7500 tl emekli alıyor hanede ben ve kızım olmak üzere 3 kişiyiz bende bakım parası alıyorum hesaplıyamadım ve size tekrak sormak istiyorum 2023 Volkswagen T-Roc Style 1.5 TSI 150 PS DSG Benzinli Otomatik 550.000 tl bu arabayı almayı düşünüyoz indirimli olarak bu fiyata geliyor bu arabayı aldığımda bakım param kesilir mi bu net söylerseniz sevinirim

 6. 1 hafta önce

  Evde bakım aylığı alan kişinin bakıcılığını üstlendiği kişi tek başına tatile çıkabilir mi?
  Tatile giderse maaşı kesilir mi?

 7. 1 hafta önce

  Kız kardeşim engelli, annem bakıcı maaşı alıyor. Seneye abim doktor olacak maaş almaya başlayacak bakıcı maaşı kesilir mi? Abim ayrı eve çıksa bunu engelleyebilir miyiz?

 8. 2 hafta önce

  Kardeşim için 2012-2014 tam olarak yıllarını hatırlamıyorum %80 derece ile sürekli engelli raporu almıştık. 2018 yılına kadar bakım maaşı aldık ve yurt dışına gittiğimiz için maaşı kesildi. 2023 yılının Temmuz ayı gibi annem ve kardeşim Türkiye’ye geri dönüş yapacaklar. Bakım maaşı için yeniden başvuru mu yapmaları gerekiyor? Rapor yenilemesi gerekir mi? 3 aylık engelli maaşına başvurabilirler mi ?

 9. 2 hafta önce

  Anneannemin engel durumu %90 üzerinde, dedemin geliri ise yaşlılık aylığı teyzemde bakım parası alıyor. Evde 3 kişi yaşıyor haneye 2 yaşlılık aylığı 1 bakım parası giriyor. Aracı hane dışındaki annem alacak çünkü sadece annem araç kullanıyor. Eski arabamızı satıp Ötv indirimi ile 450 bin tl ye yeni araç alırsak, bakım parası kesilir teyzemin bakım prası kesilir mi ?

 10. 3 hafta önce

  Merhabalar oğlumun engelli raporu bitti maaş kesildi bende işsizim evde bakim maaşı kesilirmi

 11. 1 ay önce

  Merhabalar. Annem babaannemi baktığı için bakim aylığı alıyordu 4 aydır. Kardeşimse kendine araba aldı. Bu durum kesilmesine neden olur mu?

 12. 1 ay önce

  Sigortamiz yok eşim sigortalı bir işe girse kızımız için aldığımız evde bakım maaşı kesilir mi

  • Hanede kaç kişi yaşıyor ve toplam eve giren gelir ne olacak?

   • 1 ay önce

    Hanede toplam 4 kişi yaşıyor eşim ben 6 yaşındaki kızım 5 yaşında ki oğlum eve giren gelir belli değil inşaat işçisi olduğu için sürekli çalışmıyorlar ayda toplam 15 gün anca

    • Haneye girem geliri topam bilirsek doğru cevap veririz, fakat 2023 Evde Bakım aylığı hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 5.670 TL x 4 = 22.680 TL geçmediğiniz sürece sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 13. 1 ay önce

  emekli oldum kidem tazminatı ve kullanmadığım yıllık izinlerim yattı bildirim yapacağım evde bakımı etkiler mi

Bir cevap yazın