1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Ankara’dan Ne Zaman Gelir?

Engelli raporu ankara'dan ne zaman gelir, vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir, vergi indirimi sorgulaması nasıl yapılır, sizler için araştırdık.


19

Engelli kişilerin vergi indirimi belgesi alması zorunlu olmayan bir durumdur. Fakat 01 Ekim 2008 öncesi işe giriş yapan engelli bireylerin erken emeklilik için vergi indirim belgesi alma şartı bulunur. Bu yazımızda engelli raporu Ankara’dan ne kadar sürede gelir? sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız.

Vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir?

Engelli erken emeklilik hakkı için aranan şartlardan bir tanesi de “01 Ekim 2008 öncesi işe giren” engelli kişilerden vergi indirimi belgesi istenmektedir. Engelli gelir vergisi indirimi belgesi normal şartlarda 2-3 ay içerisinde gelmektedir. Fakat ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple vergi indirimi belgesi 12 ay kadar gecikebilir.

Ankara’dan onaylanan engelli raporu işyerine ne zaman ulaşır?

Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanan raporlar elektronik olarak ilgili vergi dairelerine gönderilmektedir. Vergi dairesi tarafından vergi indirimi yazısı hazırlanarak, e-tebligat ile işyerinize ulaştırılır. Vergi dairelerinin yoğunluğuna göre bu süreç ortalama 10 iş günü ile 20 iş günü arasında değişkenlik gösterebilir. İşyerinize gönderilen vergi indirim yazısı e-imzalı ve karekodlu olarak tebliğ edilmektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor ne demek?

Engelli raporunuzu merkez hakem kuruluna gönderdiniz ve aşamalarını bağlı olduğunuz ilin vergi indirimi evrak takibi süreçlerinizi takip ediyorsunuz. Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor anlamı, raporunuz merkez hakem kuruluna iletilmiş ve kurul sırasına alındığını göstermektedir. Yoğunluğa göre raporlar sıra ile alınmakta ve değerlendirilmektedir.

Not: Elektronik ortamda her ilimizin vergi indirimi takip sorgulama sitesi olmayabilir.

İşleminiz sonuçlandı işyerinize gönderildi ne demek?

Engelli raporunuzun Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca %40 ve üzeri oran almanız durumunda (Dereceye Girdiniz) şeklinde bir ek sonuç yazmaktadır. Sonucunuz öncelikle başvuru yaptığınız vergi dairesine e-tebliğ edilmektedir. Onaylanan engelli raporu oranını öğrenmek için vergi dairesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Ankara raporu düşürür mü?

Ankara merkez hakem kurulu engelli rapor oranınızı değerlendirmektedir. Hastalığınız ile ilgili raporları inceler ve yönetmelikte karşılık gelen oranları bakmaktadır.. Ankara’ya giden engelli raporları genel olarak aynı oranlar doğrultusunda onaylanmaktadır. Fakat değerlendirmelerde eksiklik ya da hatalı durumlar olması halinde oranlar düşebilir veya yükselebilir. Bir diğer nokta ise hastalığınız düzelme ihtimalidir. Bu tarz durumlarda raporlarınızı süresiz engelli raporu gönderdiğiniz durumlarda süreli şekilde gelebilir yada süreli engelli raporu gönderdiğiniz de süresiz şekilde geri gelebilir. Net sonuç kurul değerlendirmesinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Engelli raporu ankaradan ne zaman gelir?

Erken emeklilik için gerekli olan vergi indirimi belgesi için engelli raporları Ankara Merkez Hakem Kuruluna gönderilmektedir. Merkez hakem kuruluna gelen raporlar genel olarak 2-3 ay içerisinde fakat yoğunluk durumuna göre 1 yıla kadar da uzamaktadır. 

Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu İletişim

Ankara, Maliye Bakanlığı merkez sağlık kurulu telefon numaraları alt kısımda yer almaktadır. Engelli raporunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz fakat oldukça yoğun olmaları sebebiyle ulaşmak oldukça zordur.

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Merkez Hakem Kurulu0312 415 32 92
0312 415 32 94
0312 415 32 59
0312 415 33 17

Vergi indirimi sorgulama telefon ile sorgulama?

Vergi indirimi belgesi hakkında bilgi almak ve son durumunuzu öğrenmek için alt kısımda yer alan iletişim numaralarını kullanabilirsiniz. 

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Vergi Dairesi0312 415 30 00
0312 415 29 00
0312 302 17 00
İstanbul Vergi Dairesi0212 453 82 00
İzmir Vergi Dairesi0232 483 17 77
Adana Vergi Dairesi0322 352 17 17
Bursa Vergi Dairesi0224 245 66 33
Antalya Vergi Dairesi0242 237 84 00

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (19)

 1. 2 ay önce

  Merhaba..rapor için epilepsi yüzde 20, üroloji böbrek taşı yüzde 10,romatoloji yüzde 20 verdi.. fakat heyet doktoru epilepsi için verilen yüzde 20 yi yüzde 15 e düşürdü..ve genel engel oranım yüzde 39 olarak geldi..buna itiraz edebilir miyim ve sonuç lehime sonuçlanma olasılığı nedir..2. sorum bende tırnak sedefi var ve cildiye bunun için yüzde 5 oran veriyormuş.bunu itiraz ile cildiye raporunu eklete bilir miyim..çünkü cildiye ye gitmemiştim engel oranı için.. teşekkürler

 2. 2 ay önce

  Merhaba..4 yıl önce süresiz verilen hastalık raporunun oranı yeni başvuru yapıldığında düşürülmesi ihtimali var mı.. Örnek eski raporda üroloji yüzde 10 vermiş yeni raporda üroloji bunu düşürme olasılığı var mı.. Teşekkür ederim

 3. 4 ay önce

  Selam % 33 engelli raporum var yaklaşık iki ay önce tansiyon teçhisi konuldu ve tansiyon ilacı raporlandı tekrar heyete çıksam tansiyon hastalığından oran alabilirmiyim? yoksa altı ay beklemem gereklimi teşekkürler

  • Celalettin bey geçmiş olsun, 6 ay beklemenize gerek yok, yönetmelikte ek hastalık çıkması ve uzman doktorun sevki uygun görmesi halinde süre kısıtlaması yoktur. İfade şu şekildedir “Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.”

 4. 4 ay önce

  Hastane %67 rapor verdi ankara vergi dairesine gönderdik onaylanmamış sanırım eksik belgeler varmış tekrar hastaneye gitmemiz gerekiyor bundan sonra engelli oranım düşer mi düşerse ne kadar düşer

 5. Merhabalar, bagkurluyum hastaneye vergi indirimli rapor için başvurdum ve %58 olarak rapor verildi.. bu raporun Ankara gitmesi gerekiyormu gerekiyorsa SGK ya mi vermem gerekiyor

  • Sezgin Bey, raporunuz elektronik ortamda oluşturuldu ve vergi indirimi başvurusu yaptıysanız raporunuz elektronik ortamda gidiyor. Fakat emin olmak için sağlık kurulu birimini arayarak bilgi alabilirsiniz.

   • Ben direk hastanenin sağlık kurulundan başvuru yaptım başvuru dilekçesinde vergi indirimi ve ÖTV indirimi seçeneklerini işaretledim raporunda açıklama bölümüne herhangi bişey girilmemiş araç alımında ise yarıyor mu engelli emekliliğinde ise yariyormu vs bunları merak ediyorum .. engel gurubu ortopedik işaretli ,,

    • Engelli raporu almanız durumunda işe giriş tarihiniz 2008 öncesi ise vergi indirim belgesi alarak, 2008 sonrası gerek yok; emeklilik şartlarını yerine getirerek emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. ÖTV indirimli araç almak için %90 ve üzeri şart %90 ve altı ise raporda “özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi yer alırsa ÖTV muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

 6. 5 ay önce

  03.06 2022 tarihinde vergi indirimi yazımı vergi dairesine verdim 05.06 2022 tarihinde hastanede kurula girdim 17.06 2022 de e devletten raporunun çıktığını gördüm raporum yüzde 78 süresiz bu rapor şimdi ankaraya gidiyormu ve oran düşermi eviss den sorguladıgımda hastaneden rapor bekleniyor diyor lütfen bilgi

 7. 5 ay önce

  Dun yani 21.06 2022 de bagli oldugum vergi dairesine %45 hastaneden aldigim saglik raporunu verdim.iveden sadece ilk basvuru dilekcem cikiyor.internet vergi daireisnden sureci takip edebilirmiyim.ankarada sonuc 20 gunde gelir dediler ama internettede 2 357 aylardan bahsediliyor.nekadar surede cevap gelir tahminen.. ve oran dusmesindeki sebepler nedir… 45 oran aldim 49 in altina düşersem emekli olamam.kronik hastaligim var ne calisabiliyorum ne emekli olabiliyorum.51 yasindayim 2.5 sene var 3609 gunle emekli olmama ama calisamiyorum..tesekkurler simdiden

 8. 6 ay önce

  2021 10. ayda yolladım tam 7 ay oldu hala bekliyor.. Mantıklımı bir işin kontrolünün 7 ay sürmesi

  • Ahmet Bey, iletişim numaralarından ısrarla iletişim kurmayı deneyiniz. Yoğun olmalarından dolayı iletişim zor kuruluyor. Bazı arkadaşlar 1 ay – 15 gün gibi günlerde dönüş alırken bazı arkadaşların 12 aya kadar süreç devam edebiliyor. En doğru cevabı iletişim hattından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın