1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Ankara’dan Ne Zaman Gelir?

Engelli raporu ankara'dan ne zaman gelir, vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir, vergi indirimi sorgulaması nasıl yapılır, sizler için araştırdık.


62
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişilerin vergi indirimi belgesi alması zorunlu olmayan bir durumdur. Fakat 01 Ekim 2008 öncesi işe giriş yapan engelli bireylerin erken emeklilik için vergi indirim belgesi alma şartı bulunur. Bu yazımızda engelli raporu Ankara’dan ne kadar sürede gelir? sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız.

Vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir?

Engelli erken emeklilik hakkı için aranan şartlardan bir tanesi de “01 Ekim 2008 öncesi işe giren” engelli kişilerden vergi indirimi belgesi istenmektedir. Engelli gelir vergisi indirimi belgesi normal şartlarda 2-3 ay içerisinde gelmektedir. Fakat ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple vergi indirimi belgesi 12 ay kadar gecikebilir.

Ankara’dan onaylanan engelli raporu işyerine ne zaman ulaşır?

Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanan raporlar elektronik olarak ilgili vergi dairelerine gönderilmektedir. Vergi dairesi tarafından vergi indirimi yazısı hazırlanarak, e-tebligat ile işyerinize ulaştırılır. Vergi dairelerinin yoğunluğuna göre bu süreç ortalama 10 iş günü ile 20 iş günü arasında değişkenlik gösterebilir. İşyerinize gönderilen vergi indirim yazısı e-imzalı ve karekodlu olarak tebliğ edilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu (Kapsamlı Rehber) 2024

Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor ne demek?

Engelli raporunuzu merkez hakem kuruluna gönderdiniz ve aşamalarını bağlı olduğunuz ilin vergi indirimi evrak takibi süreçlerinizi takip ediyorsunuz. Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor anlamı, raporunuz merkez hakem kuruluna iletilmiş ve kurul sırasına alındığını göstermektedir. Yoğunluğa göre raporlar sıra ile alınmakta ve değerlendirilmektedir.

Not: Elektronik ortamda her ilimizin vergi indirimi takip sorgulama sitesi olmayabilir.

İşleminiz sonuçlandı işyerinize gönderildi ne demek?

Engelli raporunuzun Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca %40 ve üzeri oran almanız durumunda (Dereceye Girdiniz) şeklinde bir ek sonuç yazmaktadır. Sonucunuz öncelikle başvuru yaptığınız vergi dairesine e-tebliğ edilmektedir. Onaylanan engelli raporu oranını öğrenmek için vergi dairesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Ankara raporu düşürür mü?

Ankara merkez hakem kurulu engelli rapor oranınızı değerlendirmektedir. Hastalığınız ile ilgili raporları inceler ve yönetmelikte karşılık gelen oranları bakmaktadır.. Ankara’ya giden engelli raporları genel olarak aynı oranlar doğrultusunda onaylanmaktadır. Fakat değerlendirmelerde eksiklik ya da hatalı durumlar olması halinde oranlar düşebilir veya yükselebilir. Bir diğer nokta ise hastalığınız düzelme ihtimalidir. Bu tarz durumlarda raporlarınızı süresiz engelli raporu gönderdiğiniz durumlarda süreli şekilde gelebilir yada süreli engelli raporu gönderdiğiniz de süresiz şekilde geri gelebilir. Net sonuç kurul değerlendirmesinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Engelli raporu ankaradan ne zaman gelir?

Erken emeklilik için gerekli olan vergi indirimi belgesi için engelli raporları Ankara Merkez Hakem Kuruluna gönderilmektedir. Merkez hakem kuruluna gelen raporlar genel olarak 2-3 ay içerisinde fakat yoğunluk durumuna göre 1 yıla kadar da uzamaktadır. 

Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu İletişim

Ankara, Maliye Bakanlığı merkez sağlık kurulu telefon numaraları alt kısımda yer almaktadır. Engelli raporunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz fakat oldukça yoğun olmaları sebebiyle ulaşmak oldukça zordur.

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Merkez Hakem Kurulu0312 415 32 92
0312 415 32 94
0312 415 32 59
0312 415 33 17

Vergi indirimi sorgulama telefon ile sorgulama?

Vergi indirimi belgesi hakkında bilgi almak ve son durumunuzu öğrenmek için alt kısımda yer alan iletişim numaralarını kullanabilirsiniz. 

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Vergi Dairesi0312 415 30 00
0312 415 29 00
0312 302 17 00
İstanbul Vergi Dairesi0212 453 82 00
İzmir Vergi Dairesi0232 483 17 77
Adana Vergi Dairesi0322 352 17 17
Bursa Vergi Dairesi0224 245 66 33
Antalya Vergi Dairesi0242 237 84 00

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 58
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 8
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (62)

 1. 2004 de alınan vergi indirim belgesiyle sgk gittigimde bazı aynı yerdeki iki memur oluyor birine soruyorum geçmez diyor diyeri halen gecerli diyor anlamadıgım bu iki insan aynı yerde çalışır biri olumlu verir diyeri olumsuz nedendir acaba

 2. 2 Ekim 2023

  Merhaba.. Kocaeli şehir hastanesinden yüzde 49 oranında rapor aldım..vergi indirimi ve ileride emekli olabilmem için neler yapmalıyım..Birde engelli kimlik kartı almak istiyorum

  • 1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

   1 Ekim 2008 ve sonrası sigorta girişi olanlar, 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız..

   Engelli emeklilik tarihinizi hesaplamak için lütfen tıklayınız.

 3. Merhaba hocam. Çeşitli hastalıklar ile%85 i tamamladım. Dün hastanede heyete girdim. Şimdi süreç nasıl devam edecek. Çıkışta 15 gün sonra raporu E-devletten alabilirsiniz dediler. Sonra ne yapacağım. Yardımcı olur musunuz?

 4. 1 Eylül 2023

  10.08.2023 te raporumu ankaraya yolladım evisse hala düşmedi 03124153080 numaradan raporumun onaylandıgını 31.08.2023te öğrendim işyerinin bana yazıyı göndermesini bekliyorum sonraki işlemler nedir çıkış sgk müdürlüğüne gidildikten sonramı yazı bana ulaştıgındamı verilmeli ne gibi işlemler yapmam lazım biraz araştırdım fakat yanlış bişey yapmak istenmiyorum yazı ne zaman elime ulaşır bide tahmini ankara istanbula gönderdik dedi.

  • Engelli vergi indirimi belgeniz bağlı olduğunuz vergi dairesine ulaştığında ve emeklilik şartlarını tamamladığınız da Bağlı olduğunuz il/ilçe sgk müdürlüğüne giderek emeklilik başvurusu yapıyorsunuz. Oradan emekli olabilir kağıdı alarak iş yerinize getirip emekli olacağımdan dolayı istifa dilekçesi doldurarak emekli olabilir kağıdını ekliyorsunuz kıdem tazminatınızı alıyorsunuz. Tekrar aynı iş yerinde devam edecekseniz emekli olduğunuzun ertesi günü tekrar işe girişiniz yapılıyor SGDP ile çalışma devam ediyorsunuz. (4A sigorta kolu) için anlatılmıştır.

 5. 25 Ağustos 2023

  Merhaba. Temmuz 2005 sigorta girisim, 18 yıl, 4600 gun prim gun sayim var. 1 ay once %49 engelli raporu aldim. Fakat 2 yıl süreli verildi. Bakanliktan onaylandigi takdirde Emekli olabilirmiyim.

 6. 22 Ağustos 2023

  Merhaba 2012 yüzde 50 engelli raporum var vergi indirimi için baivurdum fakat sistemde raporum kayıtlı değil raporumu hastahaneye başvurup kayıt ettirebilirmiyim vede sonrasında emeklilik için başvurmak istiyorum başka bir prosedür var mı bu işlemlerden sonra teşekkür ederim

  • Raporunuzu kayıt ettirmeye gittiğinizde yüksek ihtimal raporunuzu yenilemenizi isteyecekler. Rapor yenileme işlemlerinden sonra emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz.
   1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur, Memur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

   1 Ekim 2008 ve sonrası sigorta girişi olanlar, 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız.

 7. 16 Ağustos 2023

  Merhaba iyi günler.. 01/08/2023 de vergi dairesi üzerinden raporumu Ankara’ya gönderdik.. bazı kişiler 3-4 ay sürüyor demiş bazıları 1 ayda gelir yazmışlar.. 2023 de gönderen arkadaşlar var mı ? ortalama ne kadar sürede gelir ? gönderen varsa bilgi verirseniz sevinirim.. İyi günler

  • 17 Ağustos 2023

   Bende 10.08.2023 tarihinde vergi dairesi aracılığıyla gönderdim evisten bakıyorum rapor bakanlığa gönderildi diyor

   • 31 Ağustos 2023

    bugün sonuç geldi..1 ay sürmeden hem hastaneden rapor aldım raporu vergi dairesine oradan da Ankara sağlık kuruluna gönderdim.. Ankara’dan sonuç da bugün geldi.. Süreç gayet hızlı işledi.

   • 19 Eylül 2023

    01/08/2023 de Ankaraya Gönderdiğim rapor 28/08/2023 de bana olumlu olarak geri geldi.sgk ya başvurumu yaptım ve dün itibariyle yaşlılık aylığı e-devlet de göründü tamamlandı.. heyet raporu almam ankaraya göndermem geri gelmesi ve emeklilik işlemlari toplam 45 gün sürdü.. çok hızlı bir şekilde emekli oldum

 8. 3 Ağustos 2023

  öncelikle selam kolay gelsin engelli vergi indirimi başvurusunu internetten yaptım sadece raporumu ekledim.iş yerinden aldıgım çalışma belgesini eklemedim.çalışma belgemide göndermem gereklimi saygılarımla

 9. 1 Haziran 2023

  Merhaba ; Engelli vergi indirimi yazısı 2013 yılında almış olduğum resmi bir evraktır. İş değişikliği nedeniyle 27 Mart 2023 Pazartesi günü başvuru yapmış olmama rağmen, bugün itibariyle 01 Haziran 2023 Perşembe günü halen elime ulaşmadı. Konuyla ilgili olarak yorumlarınızı ve yardımlarınızı rica ediyorum…🙂🖐

  • Yusuf Bey aslında iş değişikliği nedeniyle başvurunuzu bizzat bağlı olduğunuz il/ilçe vergi dairesi engelli biriminden yaparsak daha hızlı süreç ilerliyor. Bu arada size evrak verilmez yeni işyerinize e-tebliğ ile gönderilir. Genelde bu süreç vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişir.

 10. 9 Mayıs 2023

  Merhaba hocam, ben 7 önce hastanede heyete girdim sol gözüm protez, ateşli silah yaralanması, plqstik cerrqhi ameliyatlarım ve kulağimda sorun olmasina rağmen sadece 32 puan verdiler, geçen hafta ağrılarım çok yükseldi tekrar başvurdum uygun gördüler tekrar girdim yüzde 48 aldım göz 32 kulak 20 plastik cerrahi 5

  Şimdi vergi indirimi emekli başvuru yapacam, 20 yıl sigorta 5500 günüm var, qnkarada puan düşerlermi, 48 olan puanda çok düşmez dediler

Bir yanıt yazın