İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Raporu Ankara’dan Ne Zaman Gelir?

Engelli raporu ankara'dan ne zaman gelir, vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir, vergi indirimi sorgulaması nasıl yapılır, sizler için araştırdık.


+ - 0

Engelli kişilerin vergi indirimi belgesi alması zorunlu olmayan bir durumdur. Fakat 01 Ekim 2008 öncesi işe giriş yapan engelli bireylerin erken emeklilik için vergi indirim belgesi alma şartı bulunur. Bu yazımızda engelli raporu Ankara’dan ne kadar sürede gelir? sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız.

Vergi indirimi belgesi kaç ayda gelir?

Engelli erken emeklilik hakkı için aranan şartlardan bir tanesi de “01 Ekim 2008 öncesi işe giren” engelli kişilerden vergi indirimi belgesi istenmektedir. Engelli gelir vergisi indirimi belgesi normal şartlarda 2-3 ay içerisinde gelmektedir. Fakat ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple vergi indirimi belgesi 12 ay kadar gecikebilir.

Ankara’dan onaylanan engelli raporu işyerine ne zaman ulaşır?

Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanan raporlar elektronik olarak ilgili vergi dairelerine gönderilmektedir. Vergi dairesi tarafından vergi indirimi yazısı hazırlanarak, e-tebligat ile işyerinize ulaştırılır. Vergi dairelerinin yoğunluğuna göre bu süreç ortalama 10 iş günü ile 20 iş günü arasında değişkenlik gösterebilir. İşyerinize gönderilen vergi indirim yazısı e-imzalı ve karekodlu olarak tebliğ edilmektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor ne demek?

Engelli raporunuzu merkez hakem kuruluna gönderdiniz ve aşamalarını bağlı olduğunuz ilin vergi indirimi evrak takibi süreçlerinizi takip ediyorsunuz. Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor anlamı, raporunuz merkez hakem kuruluna iletilmiş ve kurul sırasına alındığını göstermektedir. Yoğunluğa göre raporlar sıra ile alınmakta ve değerlendirilmektedir.

Not: Elektronik ortamda her ilimizin vergi indirimi takip sorgulama sitesi olmayabilir.

İşleminiz sonuçlandı işyerinize gönderildi ne demek?

Engelli raporunuzun Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca %40 ve üzeri oran almanız durumunda (Dereceye Girdiniz) şeklinde bir ek sonuç yazmaktadır. Sonucunuz öncelikle başvuru yaptığınız vergi dairesine e-tebliğ edilmektedir. Onaylanan engelli raporu oranını öğrenmek için vergi dairesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Ankara raporu düşürür mü?

Ankara merkez hakem kurulu engelli rapor oranınızı değerlendirmektedir. Hastalığınız ile ilgili raporları inceler ve yönetmelikte karşılık gelen oranları bakmaktadır.. Ankara’ya giden engelli raporları genel olarak aynı oranlar doğrultusunda onaylanmaktadır. Fakat değerlendirmelerde eksiklik ya da hatalı durumlar olması halinde oranlar düşebilir veya yükselebilir. Bir diğer nokta ise hastalığınız düzelme ihtimalidir. Bu tarz durumlarda raporlarınızı süresiz engelli raporu gönderdiğiniz durumlarda süreli şekilde gelebilir yada süreli engelli raporu gönderdiğiniz de süresiz şekilde geri gelebilir. Net sonuç kurul değerlendirmesinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Engelli raporu ankaradan ne zaman gelir?

Erken emeklilik için gerekli olan vergi indirimi belgesi için engelli raporları Ankara Merkez Hakem Kuruluna gönderilmektedir. Merkez hakem kuruluna gelen raporlar genel olarak 2-3 ay içerisinde fakat yoğunluk durumuna göre 1 yıla kadar da uzamaktadır. 

Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu İletişim

Ankara, Maliye Bakanlığı merkez sağlık kurulu telefon numaraları alt kısımda yer almaktadır. Engelli raporunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz fakat oldukça yoğun olmaları sebebiyle ulaşmak oldukça zordur.

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Merkez Hakem Kurulu0312 415 32 92
0312 415 32 94
0312 415 32 59
0312 415 33 17

Vergi indirimi sorgulama telefon ile sorgulama?

Vergi indirimi belgesi hakkında bilgi almak ve son durumunuzu öğrenmek için alt kısımda yer alan iletişim numaralarını kullanabilirsiniz. 

Vergi Daireleriİletişim
Ankara Vergi Dairesi0312 415 30 00
0312 415 29 00
0312 302 17 00
İstanbul Vergi Dairesi0212 453 82 00
İzmir Vergi Dairesi0232 483 17 77
Adana Vergi Dairesi0322 352 17 17
Bursa Vergi Dairesi0224 245 66 33
Antalya Vergi Dairesi0242 237 84 00

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap