1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik (Muhtaçlık) belgesi, ihtiyaç sahibi kimselerin kamu kurum ve kuruluşları tarafından maddi yardım alması için verilen bir belge türüdür.


0

Fakirlik belgesi, ihtiyaç sahibi kimselerin kamu kurum ve kuruluşları tarafından maddi yardım alması için verilen bir belge türüdür. Halk dilinde fakirlik belgesi, muhtaçlık belgesi şeklinde adlandırılır. Muhtaçlık belgesi alma durumu her şehirdeki merciilere göre değişiklik gösterebilir. Gelir testi yapılan ve bunun sonucunda ihtiyaç durumunda olması halinde, kişiye fakirlik belgesi verilerek bazı yardımlardan faydalanması sağlanır.

Muhtaçlık Belgesi Nereden Alınır?

Muhtaçlık belgesi, ilçenize bağlı mahalle muhtarından alınmaktadır. Fakirlik belgesinin alınması için muhtarın, ihtiyaç sahibi kişinin maddi konuda durumunu bilmeli ve araştırmalıdır. Bunun tespiti için kişiye gelir düzey testi yapılması ve sonucunda muhtaçlık sınırı altında kalması halinde fakirlik belgesi düzenlenir. Gerekli yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesine ihtiyaç duyulur.

Muhtaçlık Belgesi Evraklar Nelerdir?

Muhtaçlık belgesi için istenen evraklar, ihtiyaç sahibi kimsenin T.C. Kimlik belgesini muhtarlığa getirmesi yeterlidir. Fakirlik belgesi başvurusu yapmak için muhtarlıktan başvuru formu talep edilir ve doldurulur. İhtiyaç sahibi kişi öğrenci olması durumunda öğrenci belgesini göstermesi gereklidir.

Fakirlik Belgesi Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık belgesi başvurusu yapacak kişilerin kimlikleri ile beraber mahalle muhtarına başvuru yapması gereklidir. Muhtarlığa başvuru esnasında fakirlik belgesinin alınma sebebini belirterek başvuru formu doldurmalıdır. Muhtarlar başvuru sürecinde kişinin sigorta kaydı olup olmadığı, herhangi bir mal varlığının araştırılması ve gerekli durumlarda ev ziyareti yapılarak fakirlik belgesi alma durumu değerlendirilir. Fakirlik belgesi başvurusunda muhtarlar yetkili konumda olup araştırma yapma hakları bulunmaktadır.

Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Şartları Nelerdir?

Muhtaçlık belgesi alma koşulları altı kısımdaki şekildeki gibidir;

  • Kişinin sigorta kaydı olmamalı
  • Kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkul olmamalı
  • Kişinin üzerine kayıtlı araba olmamalı
  • 18 yaş ve üzeri olmalı
  • Muhtaçlık sınırında olmalı

Başvuru yapacak kişinin bu şartların yanında, muhtar tarafından verilen fakirlik belgesi başvuru formu eksiksiz ve tam doldurmalıdır.

Muhtar Fakirlik Belgesi Vermiyor?

Muhtar fakirlik belgesi vermemesi durumunda ilk yapmanız gereken istenilen şartların yerine getirilip getirilmemesidir. Fakat şartları sağlamanıza rağmen fakirlik belgesini muhtarınızın vermediğini düşünüyorsanız bu durumda bağlı olduğunuz kaymakamlığa ziyaret ederek fakirlik belgesi başvurusu yapabilir ve konu hakkında destek isteyebilirsiniz.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Formu Nereden Alınır?

Muhtaçlık belgesi alınacak yerler mahalle muhtarlarınız ve e-devlet online sistemidir. Kişi başvuru yapması halinde muhtar tarafından başvuru formu verilir fakat bu form e-devlet üzerinden de alınmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet fakirlik belgesi almak için öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Hizmetler menüsü tıklanarak açılan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilir. Bu bölümde yer alan fakirlik belgesi talep formu bulunarak evrak indirilir veya çıktısı alınır.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Muhtaçlık belgesi kullanım alanları belediyeler tarafından sağlanan ayni ve maddi yardımlarda kullanılır. Kira yardımı, yakacak yardımı, erzak yardımı vb. yardımlarda fakirlik belgesi talep edilir. Ayrıca, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından sunulan yardım türlerinde muhtaçlık belgesi istenir.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Faydaları Nelerdir?

Fakirlik belgesinin sağladığı yararlar incelemek gerekirsek;

  • Devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanma hakkı
  • Erzak yardımı
  • Yakacak (Kömür) yardımı
  • Kira Yardımı

şeklinde ayni ve maddi yardımlar devlet kamu ve kuruluşları tarafından yapılır. Fakirlik belgesi olan kişilere, sosyal yardımlara başvurması durumunda tekrardan gelir testi yapılmamaktadır.

Fakirlik Belgelerinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi, ihtiyaç sahibi kimsenin kriterlerine göre farklılık gösterir. Muhtaçlık belgesi geçerlilik süresi belge üzerinde bulunmaktadır. Fakirlik belgesi süresi dolduğunda tekrar başvuru yapılabilir. Öğrencilere verilen fakirlik belgesi, okul eğitim süresinin dolması ile beraber sonlanır.

Fakirlik Belgesi Hangi Durumlarda Geçerliliğini Kaybeder?

Fakirlik belgesi geçerliğini kaybetme sebepleri, kişinin sigortalı işe başlaması, yapılan yardımların kötüye kullanılması, muhtar imzalarında şaibe olması, öğrencinin okul süresinin bitmesi durumlarında fakirlik belgesi geçerliliğini kaybetmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap