1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Elektrik İndirimi Desteği 2022

Engelli elektrik indirim desteği, elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır, elektrik indirimi kimlere yapılır, engelli elektrik indirimi ne kadar yazımızda.


17

Elektrik her birimiz için en temel ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir. Günümüzde pek çok dar gelirli vatandaşların dahi zorlanarak ödediği elektrik faturalarını, engelli bireyler özel gereksinimlerinden dolayı daha büyük miktarlarda ödeyebiliyor. Pek çok engeli bireyin yaşamlarını kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için elektronik medikal cihazlar, solunum cihazları, veya akülü araçları kullanmaları gerekiyor. Hal böyle olunca kullanımı artan elektrik faturaları bir hayli kabarık gelebiliyor.

Engelli elektrik indirim desteği 2022

Engelli elektrik indirimi, devletimizin engelli kişilere yönelik sağladığı desteklerden sadece bir tanesidir. Engelli elektrik indiriminden yararlanmak için bazı şartlar aranmaktadır. Elektrik indirim desteği Ocak 2019 yılında duyuruldu ve 01 Mart 2019 tarihinde ise yürürlüğe girdi.

Bu bağlamda alınan karar gereğince artık dar gelirli ve engelli vatandaşlar için 150 kW’a kadar engelli elektrik desteği verileceği açıklandı. Pek çok dar gelirli ve engelli vatandaşın yüzünü güldürecek bu destek sayesinde 2022 yılında 103 TL ile 206 TL aralığında elektrik faturaları TC. Devleti tarafından ödenecek.

Elektrik zammı ne kadar 2022?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 01/01/2022 yapılan açıklamaya göre kademeli tarife uygulamasına geçiş yapılacağı bildirildi. Mesken abonelerinin aylık 150 kilowata kadar tüketim miktarı fiyatı 1.37 TL / KW, 150 KW üstündeki tüketimler için 2,06 TL / KW oldu. Genele baktığımızda 150 KW tüketime göre kadar %50 zam, 150 KW ve üstü tüketimler için %125 elektrik zamlanmıştır. 

“ 01.03.2022 itibari ile düşük tüketim sınırı günlük ortalama 8 KW, 210 KW aylık tüketim miktarı 240 KW şeklinde düzenlenmiştir. ”

Engelli elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır?

Engelliler için engelli elektrik indirimi yürürlüğe girmiş durumda. İlk etapta hali hazırda sosyal yardımlaşmadan destek alan ve yardım kaydı bulunan engelli vatandaşlar, elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek başvuru yapabilecekler. Engelli vatandaşlardan başvuru esnasında kimlik belgeleri ve elektrik faturası istenecek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yardım kaydınız varsa, her ay 103 TL ile 206 TL aralığında elektrik desteği alabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi başvurusu nereye yapılır?

Elektrik indirimi desteğinden faydalanmak için en yakın PTT iş yerlerine giderek kimlik ve elektrik faturanız ile beraber başvuru yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi başvuru belgeleri nelerdir?

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak için sadece kimlik belgeniz ve elektrik faturanız ile PTT iş yerlerine başvuru yapmanız yeterli oluyor.

Elektrik indirimi kimlere yapılır?

Elektrik indirimi desteğinden yayınlanan bildiriye göre sadece ihtiyaç sahipleri yararlanabilecek. Yani hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, yapılan yardımlardan faydalanan dar gelirli ve engelli vatandaşlar için, hak sahipliğini kaybedinceye kadar düzenli olarak elektrik desteği sağlanacağı belirtiliyor.

Elektrik indirim desteğinden kimler yararlanır?

Elektik indirim desteğinden yararlanacak kişiler, Sosyal yardım vakıflarından sosyal yardım desteği alan kişiler yararlanmaktadır. Kısaca incelemek gerekirsek;

Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara;

 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ),
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Kronik Hastalık Yardım Programı,
 • (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK),
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY),
 • Çoklu Doğum Yardım Programı,
 • Silikozis Aylığı,
 • Engelli Aylıkları,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Yaşlı Aylığı

ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

Emekliler elektrik indiriminden yararlanabilir mi?

Emekli olan kişiler elektrik indirimi hakkından faydalanamaz. Yukarıda belirttiğimiz kişiler bu destekten faydalanmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Engelli elektrik indirimi destek şartları nelerdir?

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak için bakanlık tarafından belirtilen bazı kriterler bulunmaktadır.

 • Kişinin ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması,
 • Kişinin 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi,
 • Kişinin Devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması,

Engelli elektrik indirimi ne kadar 2022?

Engelli elektrik indirimi desteği, hanede bulunan kişi sayılarına göre indirim tutarları değişmektedir.

 • Hanede 1-2 kişi olursa aylık 75 kWh enerji tüketim indirimi 103 TL,
 • Hanede 3 kişi olursa aylık 100 kWh enerji tüketim indirimi 137,33 TL,
 • Hanede 4 kişi olursa aylık 125 kWh enerji tüketim indirimi 171,67 TL,
 • Hanede 5 ya da daha fazla kişi olması durumunda aylık 150 kWh enerji tüketim indirimi 206 TL.

gerekli evraklar ve raporlarla birlikte başvuru yapılması gereklidir.

Elektrik Tüketim Desteği Tutarları 2022

2022 elektrik tüketim desteği tutarları alt kısımda tablo olarak yer almaktadır.

HanelerYardım Tutarı (TL)
1-2 kişi103 TL
3 kişi137,33 TL
4 kişi171,67 TL
5 kişi206 TL
engelli elektrik indirimi

Elektrik faturası KDV oranı %18’den %8 düşmesi nedeniyle uygulanan tüketim desteklerinde kısmi azalma olmuştur.

Elektrik indirimi desteği kriterleri nelerdir?

Elektrik desteğinden yararlanmak isteyen kişiler hane içerisinde;

 • 1-2 kişi / 75 kilovatsaat,
 • 3 kişi / 100 kilovatsaat,
 • 4 kişi / 125 kilovatsaat,
 • 5 ve daha fazla / 150 kilovatsaat,

Elektrik indirim desteği için belirlenen aylık destek tutarı aylık 103 TL ile 206 TL arasında değişmektedir. Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından geliştirilen elektrik desteği indirimi aylık 150 kilovatsaat kadarı devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik indirimi desteğinden faydalanmak için ne yapmalıyım?

206 TL‘ye kadar olan elektrik yardımı desteği, kimlik ve elektrik faturanız ile beraber PTT şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Eğer ağır kronik hastalığınız varsa ve genelde ismi geçen cihazlardan kullanıyorsanız bu miktar 200 TL. ‘ye kadar çıkabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yardım alıyorsanız elektrik indirim desteğinden yararlanabilirsiniz.

Elektrik indirim desteği kesinti düzenlenmesi (Resmi Gazete)

EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre, engelli, şehit ailelerinin ve malul gazilerin, 65 Yaş üstü tüketicilerin borcundan dolayı elektrik kesintisinin 3 ay boyunca kesilmeyeceği belirtildi.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Değişikliği

Elektrik tedarik şirketleri bu kriterlerdeki kişilerin elektrik borcunu 4 aya kadar taksitlendirebilecek. Mağduriyetin önüne geçmek için dini ve resmi bayramlarda, bayramların bir gün öncesinde ve cuma günleri elektrik kesme işlemi yapılmayacağını belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (17)

 1. 1 ay önce

  ayşenur hanım benim böbreklerden dolayı 100 de 91 engelli raporum var.malülen emekliyim ailede 5 kişiyiz ve aylık gelirim 1900 tl den düşük eşim aile destek hizmedinden yardım alıyor ben herhangi bir yerden yardım almıyorum .bu elektirik fatura yardımından yararlanabilirmiyim

 2. 2 ay önce

  Ayşe nur hanm ben ytüzde 42 engelliyim bi özel sektörde ssk lı olarak çalışıyorum ama maaşım çok az yetmiyor sosyal yardım da ssk var diye yardım etmiyor acaba bu durumda bende eletrik yardım baş vurusu yapabilirmiyim teşekkürler

  • Cengiz Bey, sosyal yardımlardan faydalanmanız için muhtaçlık sınırının altında kalmanız gereklidir. Hanenizdeki toplam kişi başına düşen gelir 2022 yılı için 1833 TL’nin altında ve engelli raporunuz var ise faydalanmanız mümkün olabilir.

 3. 5 ay önce

  Sizlere çok ihtiyacımız olacak.

 4. 5 ay önce

  Merhaba. Abim görme ve işitme engelli. İndirimden faydalanmak için sürekli ptt ye gidip faturayı ödemesi gerekiyor. Ve bu Onun için çok zor oluyor. Onun yerine vekalet ile veya başka bir yol ile faturasını başka bir kardeşi ödeyebilir mi? Ptt ye gidip.

 5. Ayşenur hanım özel sektörde 15 yıl engelli kadrosunda çalışıyordum engelli raporumda ayakta ve uzun süreli ağır işlerde çalışamaz yazılmasına rağmen bu durum göz önüne alınmadı rahatsızlıklarım artmaya başladı bu süreçte tedavi gördüm ve ameliyat olmam gerektiği söylendi hastanede bu durumu işyerindeki yöneticime bildirdim ve farklı bir birimde çalışmak istediğimi söyledim fakat tarafıma olumsuz dönüş yapıldı ve sağlık sebepleri neticesinde istifa ederek ayrılmak zorunda kaldım ve tarafıma hiç bir hak verilmedi hukuksal olarak baş vursam tazminat alabilir miyim bu konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum teşekkür ediyorum.

  • Yusuf Bey, öncelikle özel sektör ve kamuda durumlar çok farklı. Kamuda bu tarz olaylar yaşanmadığı gibi yaşansa da kişi rızası ve engel durumu göz ardı edilemez. Fakat bu konularda özel sektör daha esnektir. İş sözleşmesi, hem işçi hem de işverenin ortak rızası ile çalışma koşulları, görev, işyeri konularında anlaşılarak başlatılır. Bu durumunuzun işe başlamadan önce mi, yoksa işe başladıktan sonra mı olduğu büyük önem taşır. İşveren ve işci arasındaki uyumsuzluklar olması durumunda iş mahkemeleri yetkilidir. Eğer ki haklı olduğunuzu düşünüyorsanız işe iade davası açmanız gereklidir. (İstifa etmeniz bu durumda size olumsuz yansıyabilir.)

 6. Merhaba,bizim elektrik faturası abimin adına. babamın %92 raporu var. Elektrik faturasnı babamın üzerine yaptığımız takdirde bu indiriden faydalanabiliyor muyuz? Teşekkürler

  • Ferit bey, aile gelir sınırı altında kalıyorsanız ya da abiniz engelli aylığı alıyor ise elektrik fatura desteği hakkından yararlanabilirsiniz.

   • Ben %68 oranında engelliyim ve yaslilik aylığı alıyorum fakat PTT ye gittim kimlik ve fatura ile yok deyip aile sosyal gönderdiler oraya da gittim yine yok denildi yani kimse birsey bilmiyor ordan oraya gönderip duruyorlar

    • Yeliz hanım elektrik üstünüze mi kayıtlı, engelli kimlik kartınız var mı ve son olarak engelli aylığı alıyorsunuz sanırım.

 7. 6 ay önce

  Merhaba, pulmoner fibrozis (İFP) hastasıyım. Günde en az 18 saat oksijen cihazı kullanmak zorundayım. Üniversite hastanesinden cihaz kullanacağıma dair raporum var. Emekli Sandığı emeklisiyim. Bu durumda, elektrik desteğinden yararlanabilir miyim? Ayrıca crohn hastasıyım.2016 yılından kolon ameliyatı oldum. Engelli raporu almak istersem, % kaç oranında engelli raporu alabilirim.Teşekkürler.

  • Mustafa Bey geçmiş olsun, kronik hastalara verilen elektrik desteğinden yararlanacağınızı düşünüyoruz. Aile Bakanlığı, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçladığı için üç destek türünü içermektedir. “Hastaların konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadarki elektrik faturalarına desteği içeren Elektrik Tüketim Desteği bulunmaktadır.” Engel oranınızı en iyi cevabı doktorunuz verecektir.

   • merhabalar yaşım 27 askerde 2016 tarihinde düştüm kolumda kalıcı sakatlık kaldı adli tıp raporunda ½ 8.1 malüliyet oranım var elektrik indirimi alabilirmiyim nereye başvuru yapmalıyım. teşekkürler

    • Onur Bey, elektrik indirim desteğinden faydalanmanız için muhtaçlık sınırı altında olmanız ve “SYDV” yardım kaydınız bulunması gereklidir. Ayrıca çok geçmiş olsun.

Bir cevap yazın