1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Elektrik İndirimi Desteği 2024

Engelli elektrik indirim desteği, elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır, elektrik indirimi kimlere yapılır, engelli elektrik indirimi ne kadar yazımızda.


43
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Elektrik her birimiz için en temel ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir. Günümüzde pek çok dar gelirli vatandaşların dahi zorlanarak ödediği elektrik faturalarını, engelli bireyler özel gereksinimlerinden dolayı daha büyük miktarlarda ödeyebiliyor.

Pek çok engeli bireyin yaşamlarını kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için elektronik medikal cihazlar, solunum cihazları, veya akülü araçları kullanmaları gerekiyor. Hal böyle olunca kullanımı artan elektrik faturaları bir hayli kabarık gelebiliyor.

Engellilere elektrik indirimi var mı?

Engelli elektrik indirimi, devletimizin engelli ve muhtaç kişilere yönelik sağladığı desteklerden sadece bir tanesidir. Engelli elektrik indiriminden yararlanmak için bazı şartlar aranmaktadır. Elektrik indirim desteği Ocak 2019 yılında duyuruldu ve 01 Mart 2019 tarihinde ise yürürlüğe girdi.

engelli elektrik indirimi
engelli elektrik indirimi

Bu bağlamda alınan karar gereğince artık dar gelirli ve engelli vatandaşlar için 150 kW’a kadar engelli elektrik desteği verileceği açıklandı. Pek çok dar gelirli ve engelli vatandaşın yüzünü güldürecek bu destek sayesinde 2024 yılında 130 TL ile 260 TL aralığında elektrik fatura desteği devlet tarafından hak sahiplerine verilecektir.

Engelli elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır?

Engelliler için engelli elektrik indirimi yürürlüğe girmiş durumda. İlk etapta hali hazırda sosyal yardımlaşmadan destek alan ve yardım kaydı bulunan engelli vatandaşlar, elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek başvuru yapabilecekler.

Engelli vatandaşlardan başvuru esnasında kimlik belgeleri ve elektrik faturası istenecek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yardım kaydınız varsa, her ay 130 TL ile 260 TL aralığında elektrik desteği alabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi için nereye başvurulur?

Elektrik indirimi desteğinden faydalanmak için en yakın PTT iş yerlerine giderek kimlik ve elektrik faturanız ile beraber başvuru yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi için gerekli belgeler?

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak için sadece kimlik belgeniz ve elektrik faturanız ile PTT iş yerlerine başvuru yapmanız yeterli oluyor.

Elektrik indirimi kimlere yapılır?

Elektrik indirimi desteğinden yayınlanan bildiriye göre sadece ihtiyaç sahipleri yararlanabilecek. Yani hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, yapılan yardımlardan faydalanan dar gelirli ve engelli vatandaşlar için, hak sahipliğini kaybedinceye kadar düzenli olarak elektrik desteği sağlanacağı belirtiliyor.

Elektrik indirim desteğinden kimler yararlanır?

Elektik indirim desteğinden yararlanacak kişiler, Sosyal yardım vakıflarından sosyal yardım desteği alan kişiler yararlanmaktadır. Kısaca incelemek gerekirsek;

Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara;

 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ),
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Kronik Hastalık Yardım Programı,
 • (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK),
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY),
 • Çoklu Doğum Yardım Programı,
 • Silikozis Aylığı,
 • Engelli Aylıkları,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Yaşlı Aylığı

ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

Emekliler elektrik indiriminden yararlanabilir mi?

Emekli olan kişiler elektrik indirimi hakkından faydalanamaz. Yukarıda belirttiğimiz kişiler bu destekten faydalanmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Engelli elektrik indirimi şartları

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak için bakanlık tarafından belirtilen bazı kriterler bulunmaktadır.

 • Kişinin ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması,
 • Kişinin 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi,
 • Kişinin Devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması,

Engelli elektrik indirimi ne kadar 2024?

Engelli elektrik indirimi desteği, hanede bulunan kişi sayılarına göre indirim tutarları değişmektedir. Elektrikte tüm abone gruplarında 1 Nisan’dan itibaren geçerli yüzde 15 indirime gidilmesinden dolayı elektrik tüketim desteği rakamları değişti.

 • Hanede 1-2 kişi olursa aylık 75 kWh enerji tüketim indirimi 130,09 TL, [%15 indirimli 110,59 TL]
 • Hanede 3 kişi olursa aylık 100 kWh enerji tüketim indirimi 173,46 TL, [%15 indirimli 147,05 TL]
 • Hanede 4 kişi olursa aylık 125 kWh enerji tüketim indirimi 216,82 TL, [%15 indirimli 184,29 TL]
 • Hanede 5 ya da daha fazla kişi olması durumunda aylık 150 kWh enerji tüketim indirimi 260,19 TL. [%15 indirimli 221,16 TL]

gerekli evraklar ve raporlarla birlikte başvuru yapılması gereklidir.

Elektrik Tüketim Desteği Tutarları 2024

2023 elektrik tüketim desteği tutarları alt kısımda tablo olarak yer almaktadır.

HanelerYardım Tutarı (TL)%15 İndirim
1-2 kişi130,09 TL110,59 TL
3 kişi173,46 TL147,05 TL
4 kişi216,82 TL184,29 TL
5 kişi ve daha fazlası260,19 TL221,16 TL
engelli elektrik indirimi

Elektrik indirimi desteği kriterleri nelerdir?

Elektrik desteğinden yararlanmak isteyen kişiler hane içerisinde;

 • 1-2 kişi / 75 kilovatsaat,
 • 3 kişi / 100 kilovatsaat,
 • 4 kişi / 125 kilovatsaat,
 • 5 ve daha fazla / 150 kilovatsaat,

Elektrik indirim desteği için belirlenen aylık destek tutarı aylık 130 TL ile 260 TL arasında değişmektedir. Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından geliştirilen elektrik desteği indirimi aylık 150 kilovatsaat kadarı devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik indirimi desteğinden faydalanmak için ne yapmalıyım?

260 TL‘ye kadar olan elektrik yardımı desteği, kimlik ve elektrik faturanız ile beraber PTT şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Eğer ağır kronik hastalığınız varsa ve genelde ismi geçen cihazlardan kullanıyorsanız bu miktar 200 TL. ‘ye kadar çıkabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yardım alıyorsanız elektrik indirim desteğinden yararlanabilirsiniz.

Elektrik indirim desteği kesinti düzenlenmesi (Resmi Gazete)

EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre, engelli, şehit ailelerinin ve malul gazilerin, 65 Yaş üstü tüketicilerin borcundan dolayı elektrik kesintisinin 3 ay boyunca kesilmeyeceği belirtildi.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Değişikliği

Elektrik tedarik şirketleri bu kriterlerdeki kişilerin elektrik borcunu 4 aya kadar taksitlendirebilecek. Mağduriyetin önüne geçmek için dini ve resmi bayramlarda, bayramların bir gün öncesinde ve cuma günleri elektrik kesme işlemi yapılmayacağını belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 128
  be_endim
  Beğendim
 • 19
  g_zel
  Güzel
 • 20
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 18
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 17
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 23
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (43)

 1. 8 Eylül 2023

  Merhaba engelli emeklisi elektrik indiriminden faydalanabilirsiniz? Teşekkürler

 2. 7 Nisan 2023

  Merhabalar ayşenur hanım annem yüzde 67 engelli.Elektirk indiriminden faydalanabilir miyiz ya da engelli olarak nelerden faydalanabiliyor.Engelli aylığı için başvuru yaptık ama çıkmadı

Bir yanıt yazın