1. Anasayfa
 2. Diğer

Hasta Bezi Yardımı Rehberi 2023

Hasta bezi yardımı nedir, hasta bezi raporu nasıl çıkarılır, hasta bezi raporu ne kadar süre ile geçerlidir, hasta bezi devlet ödemesi ne kadar, aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Hasta bezi yardımı almadan önce şartlarını bilmekte fayda vardır. Hasta bezi yardımından faydalanmak için hasta kişinin bez raporunu alması gereklidir. Bu yazımızda, hasta bezi yardımı nasıl alınır? Sizler içi detaylı şekilde araştırdık.

Hasta bezi yardımı nedir?

Hasta bezi yardımı, mesane kontrolü olmayan hastalara devlet tarafından karşılanan bir yardım türü olup SGK tarafından karşılanmaktadır.

hasta bezi yardımı
hasta bezi yardımı

Önceki süreçlerde hasta bezleri kişi tarafından alınmakta olup, sonrasında SGK tarafından bez parası olarak geri ödeniyordu. Devletimiz tarafından yapılan son değişiklikler sayesinde hasta kişi bez raporu çıkartarak eczanelerden temin etmektedir.

Hasta bezi raporu nasıl çıkarılır?

Hasta bezi raporu almak için öncelikle tam teşekküllü devlet hastanelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Hasta kişi sağlık kuruluşlarına gitme problemi olması durumunda evde bakım hizmetleri bölümünü arayarak gelen kişilere raporunuzu teslim ederek hasta bezi alımı yaptırılabilir.

Evde Sağlık Hizmetleri 444 38 33 numara üzerinden arayarak sgk hasta bezi raporu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hasta bezi almak için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Uzman hekim tarafından kişinin hastalığı tespit edilerek, hasta bezi raporu talep etmek
 • Kişinin hasta bezi ihtiyacını gösteren reçete

belgeler eksiksiz şekilde uzman doktorundan alınarak SGK’nın anlaşmalı olduğu eczanelerden hasta bezi ücretsiz şekilde temin edilir.

Hasta bezi raporu ne kadar süre ile geçerlidir?

Hasta bezi rapor süresi iki yıl olmakla beraber, doktor hasta kişinin durumuna göre daha kısa süreli de yazmaktadır.

SGK hangi bezler için ödeme yapar?

SGK hasta bezi yardımı belirlenen SUT kodlarına göre bez yardımı yapılmaktadır. SGK kapsamında sadece bez yardımı yapılır, çocuk bezleri yardım kapsamı dışındadır. Hasta bezlerinden yararlanmak için hasta bezi raporu şarttır. Hasta alt bezi raporu mutlaka hastalık hakkında bilgi ve has bezi kullanılma sebebi belirtilmelidir.

SGK tarafından yapılan bez yardımları şunlardır;

 • Hasta Alt Bezi
 • Külotlu Hasta Alt Bezi
 • Çocuk Hasta Alt Bezi
 • Külotlu Çocuk Hasta Alt Bezi

raporda belirtilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Hasta bezi SUT kodlar nelerdir?

Hasta bezi sut kodları iki şekilde belirtilmekte olup alt kısımda yer almaktadır.

 • Hasta Alt Bezi / Külotlu Alt Bezi : A10049 SUT
 • Çocuk Hasta Alt Bezi / Çoçuk Külotlu Hasta Bezi : A10118 SUT

Hasta alt bezi reçetesi sonrasında ne yapmalıyım?

Hasta alt bezi reçetesi yazdırdıktan sonra herhangi bir medikal sağlık ürünleri satan bir yere yada en yakın eczaneye gidilir. Hasta bezleri temin edilirken kesilen fatura sağlık bakanlığı standartlarına göre olmalı ve SUT kodu yer almalıdır.

Hasta bezi devlet ödemesi ne kadar?

Hasta bezi ödemesi hastanın durumu ve ihtiyaçları, kullanılan hasta bezlerinin miktarı gibi nedenler sebebiyle ödeme tutarını etkileyebilir.

Hasta bezi ödemelerini kısaca incelemek gerekirsek;

AylıkMiktarTipiBirim FiyatToplam TL (KDV Hariç)Toplam TL
1120Hasta Bezi1.88 TL225,60 TL243,65 TL
2240Hasta Bezi1.88 TL451,20 TL487,30 TL
1120Bebek Bezi1.47 TL176,40 TL190,51 TL
2240Bebek Bezi1.47 TL352,80 TL381,02 TL
hasta bezi devlet ödemesi ne kadar

Not: KDV oranı %18’den %8’e düşürülmüştür. (Engelli hasta bezi, yaşlı hasta bezi yardım kapsamındadır.)

1 Haziran 2022 tarihli ve 31853 resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren “3.3.37-Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi” maddesi yeniden düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere hasta alt bezi bedelleri sadece Kurumumuzla sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edilmesi halinde Kurumumuzca karşılanmaktaydı. Yapılan düzenleme doğrultusunda bundan sonra söz konusu tıbbi malzeme bedelleri günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacak olup, hak sahipleri bahse konu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir. Başvurular 01.07.2022 tarihi itibariyle alınacak olup, ödeme başlangıç tarihi hak sahibinin başvuru tarihi olarak esas alınacaktır.

Hasta bezi ödemesi nereye yapılır?

Hasta bezi yardımı hak sahibi kişinin PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Kişi T.C. kimlik belgesi ile beraber hasta bezi ödemesini alabilir.

Hasta bezi ödemesi ne zaman yatar?

Hasta bezi ödemeleri her ayın 1 ile 5 arası hak sahibinin hesaplarına yatırılmaktadır. Ödeme yatmaması durumunda ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezini arayarak ödemenizin durumunu sorabilirsiniz.

E-devlet hasta bezi sorgulama 

Hasta bezi sorgulaması e-devlet üzerinden yapmak için yapılması gereken adımlar alt kısımdadır;

ADIM 1 – E-Devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ile giriş yapılmalınız.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

ADIM 2 – E-Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu seçmelisiniz.

e-devlet e-hizmetler
e-devlet e-hizmetler

ADIM 3 – Tedavi Bilgileri Sorgulama bölümüne giriş yapmalısınız.

Hastane Muayene Ücretleri

Bu kısma giriş yaptıktan sonra hasta bezi sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi?

Aile hekimleri (ilaç, mama, bez vb..) reçeteleri yazmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aile hekimi rapor kapsamında reçete yazmaktadır. Aile hekimi genel olarak rapor çıkartma yetkisi yoktur.

Hasta alt bezi raporumu aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Hasta bezi raporu temin edilmesi ile beraber sağlık ocaklarına gidilerek doktorunuza hasta bezi reçetesi yazdırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır;

 • Hasta reçetesi üzerinde hasta bezi miktarı ve ihtiyacı belirtilmeli
 • Rapor üzerinde uzman doktorun kaşe ve imzası olmalı

Aylık hasta bezi 120 adet, 2 aylık yazdırmanız durumunda 240 adet hasta bezi ödemesi talep edebilirsiniz.

Hasta bezi yardımı konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 63
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 15
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 6
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 10
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 6
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 16 Haziran 2022

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim
  Bizim 1931 doğumlu rahim kanseri ve alzheimer hastamız var rahim kanseri olduğu için sürekli kanamalari mevcut bunun için devletin sunmuş olduğu hizmetten hasta bezinden yararlanmak istedik hastane üroloji doktoru rapor verdi yüzde yirmi beş raporlu gösterdiği için bize yazılan rapor ile medicalciler yüzde yirmisinin devletin karşılayacağını söyledi evde sağlık hizmetleri devletin tamamen karşıladığı bez yok belli bir yüzdesini karşılıyor diyor il sağlık mudurlugunu aradığımda eğer hastanın raporu var ise tamamen ücretsiz alabilirsiniz diyor fakat sonuç 1200 TL lik bez alimimizda devlet bu 1200 TL den sadece 200 tl sini karşılamış oluyor bu durumda ne yapmamız gerekiyor bizi aydınlatırsanız çok memnun kalırız şimdiden teşekkürler

  • Rümeysa hanım geçmiş olsun, size öncelikli tavsiyemiz bulunduğunuz il içerisindeki sağlık müdürlüğüne gitmeniz. En doğru bilgiyi size vereceklerdir. Hasta alt bezi için öncelikle tanı listeleri mevcut, hastanız bu tanı listesinde ise alması gereklidir diye düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın