1. Anasayfa
 2. Engelli

Hepatit İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Hepatit nedir, hepatit türleri nelerdir, hepatit engel oranı nedir, hepatit engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


10
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Hepatit karaciğerin iltihaplanma durumudur. Karaciğer hayati bir organdır ve iltihaplandığında veya hasar gördüğünde, besinleri işleme, kanı filtreleme ve enfeksiyonlarla savaşma dahil olmak üzere işlevi etkilenebilir. hepatit nedir, hepatit türleri nelerdir, hepatit engelli oranı nedir, hepatit engelli raporu nasıl alınır, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Hepatit genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak ağır alkol kullanımı, toksinler, bazı ilaçlar, belirli tıbbi durumlar gibi başka olası nedenler de vardır.

Hepatit nedir?

Hepatit karaciğer iltihabını tanımlayan tıbbi bir terimdir. Hepatitin birkaç türü ve birkaç nedeni vardır. Karaciğer iltihabı olan hepatit, akut veya kronik olabilir. Türü ve nedeni, hastalığın ne kadar ciddi olduğunu etkileyecektir. Bazı durumlarda çok hafif olabilir, bazılarında ise daha ciddi bir durum olabilir.

Hepatit türleri nelerdir?

Hepatit , viral olmayan hepatit ve viral hepatit olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir. Hepatit alt grupları arasında A, B, C, D ve E bulunur. Genel olarak en yaygın hepatit alt grubu hepatit A, hepatit B ve hepatit C’dir. Her biri benzer semptomlara neden olabilse de, farklı bulaşma biçimleri vardır ve karaciğeri farklı şekilde etkileyebilirler.

 • Hepatit A
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Hepatit D
 • Hepatit E

Şimdi kısa bu galt grupları incelemek gerekirsek;

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hepatit A nedir?

Hepatit A, çoğunlukla enfekte yiyecek veya su yoluyla bulaşan Hepatit A Virüsü (HAV) nedeniyle oluşur. Çoğu durumda uzun süreli bir enfeksiyona yol açmayan hafif bir hepatit şeklidir, ancak bazen özellikle yetişkinlerde tehlikeli olabilir.

Hepatit B nedir?

Hepatit B, kan ve cinsel yolla bulaşan vücut sıvıları yoluyla veya hamile anneden çocuğa bulaşan Hepatit B Virüsü (HBV) nedeniyle oluşur. Hayat boyu süren kronik bir enfeksiyona, karaciğer sirozuna veya karaciğer kanserine dönüşebilen çok ciddi bir hepatit şeklidir.

Hepatit C nedir?

Hepatit C, (HCV) enfeksiyonundan kaynaklanır ve tıpkı hepatit B gibi vücut sıvıları ve cinsel temas yoluyla da yayılır ve ömür boyu hastalığa neden olabilir. Bu virüsün bulaştığı çoğu kişi uzun süre hiçbir belirti göstermeyebilir. Ayrıca karaciğer sirozu ve karaciğer sirozuna da yol açabilir.

Hepatit D nedir?

Hepatit D, ‘Delta Hepatit’ olarak da adlandırılır, hepatitin nadir bir formu olan Hepatit D Virüsü (HDV) neden olur. Hepatit D virüsü, hepatit B virüsü olmadan çoğalamayacağından, sadece HBV ile enfekte olmuş hastaları etkileyebilir.

Hepatit E nedir?

Hepatit E, virüsünün (HEV) neden olduğu ve HAV gibi su yoluyla bulaşan, enfekte yiyecek ve su yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Esas olarak sanitasyonun zayıf olduğu ve temel hijyen uygulamalarının bulunmadığı bölgelerde bulunur.

Hepatit engel oranı nedir?

Karaciğerimiz, vücudumuzun çeşitli kritik metabolik süreçlerinde yer alan vücudumuzun en büyük ve en yoğun bölümlerinden biridir. Doktorunuz karaciğerin verimli çalışıp çalışmadığını doğrulamak için bazı testler ve görüntüleme tetkikleri uygulayabilir. Hepatit A engel oranı, Hepatit B engel oranı, Hepatit C engel oranı, karaciğerinizin durumuna göre engel oranı alt tabloda yer almaktadır.

Hepatit engel oranı tablosu (Karaciğer durumuna göre)

Karaciğer hastalığına bağlı oluşan kalıcı bozuklukları sınıflandırma kriterleri.

Sınıf 1Sınıf 2Sınıf 3Sınıf 4
Engel Oranı %15Engel Oranı %30Engel Oranı %50Engel Oranı %95
Devam eden karaciğer hastalığı objektif bulguları var.
Son üç yılda karaciğer hastalığına bağlı semptom veya asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
ve
Beslenmesi iyi ve gücü yerinde ve Biyokimyasal çalışmalar minimal fonksiyonel rahatsızlığı gösterir
veya
Bilirübin metobolizmasının primer hastalıkları.
Kronik karaciğer hastalığının objektif bulguları var. Karaciğer hastalığı semptomları veya son üç yıldır oluşan asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
ve
Beslenmesinin iyi ve gücünü yerinde
ve
Biyokimyasal çalışmalar sınıf 1’dekilere göre daha ciddi karaciğer hasarını işaret eder.
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya son yıl içinde oluşan sarılık, asit veya özefageal veya gastrik varis kanaması öyküsü
ve
Beslenmesi ve gücü zayıf
veya
Aralıklarla meydana gelen hepatik ensefalopati.
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya hepatik yetmezliğin santral sinir sistemi belirtileri ile olan sürekli sarılık veya gastrik veya özefageal kanama
ve
Beslenme bozukluğu ve güçsüzlük.

Hepatit engelli raporu nasıl alınır?

Hepatit engelli raporu, tam teşekküllü hastanelerden alınmaktadır. Sağlık raporu alacak kişi ilk önce hastanenin sağlık kurulu birimine başvurmalıdır. Başvuru sonrası ilgili bölüme sevk edilerek doktorunuz tarafından bazı test ve tetkikler istenebilir. Yapılan değerlendirme sonucu engel oranınız tespit edilir ve sağlık kuruluna girmek için gün verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 24
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 11
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (10)

 1. 5 ay önce

  Merhaba Sn yetkili,
  Yaşım 34 ve kronik hepatit b hastasıyım daha önce ilaç kullanmadım fakat hbv dna sonucun hep 2000 den yüksek çıkıyor. 2019 da biyopsi yaptırdım ve askerlikten muaf oldum. Birde ayaklarım düz taban. Acaba %40 engel raporu almam mümkün mü?
  Teşekkür ederim

  • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

   • 4 ay önce

    Tekrar Merhaba hocam,

    Enfeksiyon ve gastroentoloji kronik hepatit için %0 verdiler güncel hbv dna sonucum 4 milyonlarda itiraz etsem sonuç alırmıyım.Teşekkür ederim

    • Hüseyin Bey genelde %15 oran veriyorlardı çevremizden duyduğumuza göre fakat ilaç kullanımı süresi hastalığın ve karaciğer tahribatı da oranı değiştiren faktörler.

 2. 8 ay önce

  10yıldır kronik viral hepatit c hastasıyım bir ara kristallesme vardı ama daha sonra ultrasonla bakildiginda kristallesme yoktu temiz cikti hepatit devam ediyor tiroidim alındı omur boyu hormon kullanicam tiroitten dolayi gozlerimde kronik kuru göz sendromu var omur boyu 3adet ilac kullanicam 15yildr parçalı olarak antidepresan kullanıyorum 20yildir madde bagimlisiyim ilac alerjim anjioodem var bobreklerde de sıkıntı varmış sanırım randevu alıp baktiricam bu saydiklarimdan kaç oran alabilirim

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 3. 11 ay önce

  Hepati b rapor için engel rapor kaç çıkıyor bı seferde biyopsi oldum hastaneye bakmaya gitmedim biyopsi değerlerde 26000 di galiba o yüzden biyopsi hemen yaptılar sonuçlar için hepatit b için yüzde kaç verirler kaç çikar bilgi verir misiniz.

  • Ömer Bey öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda kurula girmeden önce yardımcı olabilir.

 4. Merhaba ben 15yildir hepatit-b hastasıyım kan değerim 200/202 çıkıyor bunun engellik oranı varmı teşekürler

  • Hasan Bey, Hepatit hastaları karaciğer durumuna göre değerlendiriliyor. Doktorunuz karaciğerinizin durumunu görmek ve sınıflandırmak için ultrason ve biyopsi isteyebilir. Karaciğerdeki tahribata göre engel oranı verir. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın