İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Hipertansiyon İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Hipertansiyon nedir, hipertansiyon tipleri nelerdir, hipertansiyon engel oranı nedir, hipertansiyon engelli raporu nasıl alınır hepsi yazımızın devamında.


+ - 0

Hipertansiyon hem bir hastalık hem de diğer hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Hipertansiyon nedir, hipertansiyon tipleri nelerdir, hipertansiyon nedenleri nelerdir, hipertansiyon engel oranı nedir, hipertansiyon engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Hipertansiyon, kan basıncınızda ciddi bir artış olduğunda ortaya çıkar. Kan basıncınız, kalbinizin yaptığı işe ve kan damarlarının direncine bağlıdır. Yüksek tansiyona sahip olmak, kanınızın kan damarlarınızın duvarlarına yüksek miktarda kuvvet uyguladığı anlamına gelir.

Hipertansiyon nedir?

Her insanın hayati önemi olan kan basıncına ihtiyacı vardır. Kanınızın vücudunuzda hareket etmesi için arkasında bir miktar kuvvet olması gerekir. Gerçek kan basıncınız, kalbinizin pompaladığı kan miktarı ve atardamarlarınızdan geçerken kanın karşılaştığı direnç miktarı ile belirlenir. Kan basıncınızın çok düşebileceği veya çok yükseğe çıkabileceği durumlar var ve her iki duruma da birkaç faktör neden olabilir. Tansiyonunuz çok yükseldiğind e buna hipertansiyon denir.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Hipertansiyon tipleri nelerdir?

Hipertansiyonun birincil ve ikincil olmak üzere iki genel tansiyon türü bulunmaktadır. Doktorunuz hipertansiyondan şüphelenildiğinde, kalbi daha fazla değerlendirmek veya ikincil hipertansiyonun olası nedenlerini belirlemek için bazı tahliller veya kan testleri kullanılabilir.

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Hipertansiyonun en yaygın nedenleri arasında sigara, obezite veya fazla kilolu olmak, diyabet, hareketsiz bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite eksikliği, yüksek tuz veya alkol alımı, yetersiz kalsiyum, potasyum veya magnezyum tüketimi, D vitamini eksikliği, stres, yaşlanma, kronik böbrek hastalığı ve adrenal ve tiroid koşulları veya tümörlerdir.

Hipertansiyon engel oranı nedir?

Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak da isimlendirilir. Atardamarlardaki kan basıncının geçici (kısa süreli) veya kronik yükselmesi olarak tanımlanır. Bu yükselme kardiyovasküler hasara neden olabilir. Kısaca hipertansiyon engel oranları tablosunu incelemek gerekirsek;

Hipertansiyon engel oranı tablosu

HipertansiyonOran
Klas 1
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler%10
Klas 2
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa%20
1. Proteinürid) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
2. Hipertansif serebrovasküler hastalıke) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa%50
1) Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2) Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3) Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4) Sol ventrikül hipertrofisi
5) Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Hipertansiyon engelli raporu nasıl alınır?

Hipertansiyon engelli raporu almak için sağlık bakanlığı tarafından yetki verilen tam teşekküllü hastanelere başvurmanız gereklidir. En yakın tam teşekküllü hastaneye başvuru da bulunarak ve engelli raporu almak için hastane içerisinde yer alan sağlık kurulu birimini ziyaret etmelisiniz.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap