1. Anasayfa
 2. Diğer

Odun Fiyatları Ne Kadar 2024

Odun fiyatları ne kadar, 1 ton odun fiyatı, meşe odunu ton fiyatı, çam odunu ton fiyatı, gürgen odunu ton fiyatı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızda.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Gaz ve elektrik fiyatları yükselmesi nedeniyle, birçok hane bu kış alternatif bir ısıtma kaynağı olarak yakacak oduna yöneliyor. Kış aylarının en hayati malzemesi olan yakacak odun fiyatlarını sizler için araştırdık.

Odun fiyatları ne kadar?

Mevsimlik yakacak odun satın alırken odun yoğunluğu oldukça önemli bir kriterdir. Yakacak odunu alırken kuruluğuna, yoğunluğuna, cinsine ve hacim başına fiyatına dikkat etmelisiniz. En iyi ağaç en kuru ağaçtır ve en sıcak ateşi üretir, çünkü odun yakarken kurutmak için çok az ısı harcanır. 

Bu kısa bilgiyi paylaştıktan sonra şimdi odun fiyatlarını hep beraber inceleyelim;

Odun Fiyatları
Odun Fiyatları

1 ton odun fiyatı?

1 ton odun fiyatı, odunun kalitesine, kuruluğuna, hacmine göre değişiklik gösterebilir. Her ağaç türünün kalitesine göre kendi değeri vardır. Ortalama şekilde 1 ton odun fiyatları şu şekildedir;

BirimOdun Fiyatı
1 TON3.000 TL – 7.000 TL arası
3 TON9.000 TL – 21.000 TL arası
5 TON15.000 TL – 35.000 TL arası
1 ton odun fiyatı

Meşe odunu ton fiyatı?

Meşe sert bir ağaçtır ve çok yönlü mükemmel bir yakacak odun olarak kabul edilir. Meşe odunu, evinizi ısıtmak için odun sobasında kullanabileceğiniz en iyi ağaçlardan biridir. Meşe ağacı ortalama yakacak odun fiyatları şu şekildedir;

BirimMeşe Odunu Fiyatı
1 TON3.000 TL – 7.000 TL arası
3 TON9.000 TL – 21.000 TL arası
5 TON15.000 TL – 35.000 TL arası
meşe odunu ton fiyatı

Çam odunu ton fiyatı?

Çam yumuşak bir ağaçtır, ancak yine de serttir, bu nedenle yakacak odunlar arasında tercih edilen ağaç türüdür. Çam ağacı ortalama yakacak odun fiyatları şu şekildedir;

BirimÇam Odunu FiyatıZeytin Çam Odunu Fiyatı
1 TON5.000 TL – 14.000 TL arası6.000 TL – 15.000 TL arası
3 TON15.000 TL – 42.000 TL arası18.000 TL – 45.000 TL arası
5 TON25.000 TL – 70.000 TL arası30.000 TL – 75.000 TL arası
çam odunu ton fiyatı

Gürgen odunu ton fiyatı

Gürgen çok yoğun ve sert bir odun türüdür, bu da çok yavaş yanması anlamına gelir. Meşe ve kayın gibi diğer benzer ağaç türleri kadar iyi bilinmemekle birlikte, gerçekten en kaliteli yakacak odun türüdür. Gürgen ağacı ortalama yakacak odun fiyatları şu şekildedir;

BirimMeşe Odunu Fiyatı
1 TON3.000 TL – 3.500 TL arası
3 TON9.000 TL – 10.500 TL arası
5 TON15.000 TL – 17.500 TL arası
gürgen odunu ton fiyatı

Sobalık odun fiyatları?

Sobalık odun fiyatları ağaç türüne göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan odun türlerine göre çuval başı 100 TL – 150 TL arası, ton başı ise bu rakamlar 2.000 TL ile 7.000 TL arasında değişir. Odun fiyatları bölgelere ve cinslerine göre değişebilir ve fiyatlar farklılık gösterebilir.

Gece boyunca güçlü bir alev gerektiren sobanız için mükemmel olan ve uzun bir yanma için uzun süreli yanan odun seçebilirsiniz. Sobada en verimli yanan odunlar gürgen ağacı, kayın ağacı, meşe ağacı, kavak ağacı ve söğüt ağacıdır.

Hangi tür yakacak odun seçmeliyim?

Odun odundur ve tüm odunlar yanar diye düşünebilirsiniz, ancak tüm odunların aynı şekilde yanmadığını bilmelisiniz. Örneğin meşe sert bir ağaçtır ve mükemmel bir yakacak odun olarak kabul edilir. 

Öte yandan, Çam yumuşak bir ağaçtır, hızlı bir şekilde tutuşur ve parlak bir şekilde yanar. Kısacası, sert ve yumuşak ağaçlar farklı sıcaklıklarda yanar, farklı yoğunluklara sahiptir, farklı sürelerde yanar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sünnet Fiyatları Ne Kadar 2024

Bazı odunlar, özellikle de ıslak odun ise, yavaş yanacak çok fazla duman çıkaracak ve düşük ısı çıkışına sahip olacak ve baca duvarlarında reçine bırakacaktır. Genel olarak konuşursak, sert ağaç sıcak ve nispeten sabit yanar, daha fazla ısı üretir.

Yakacak odun alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Yakacak odun satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır;

 • Hastalıklı bir ağaçtan gelen yakacak odun kullanılmamalı,
 • İşlenmemiş, tatlandırılmamış veya fırında kurutulmamış yakacak odun seçilmemeli,
 • Haşere içermeyen yakacak odun seçilmeli,
 • Kuru ve uzun ömürlü yanan ağaç türü odunları seçilmeli,

Odun fiyatları konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 20 Temmuz 2023

  Merhaba yüzde 61 raporum engelli vergi indirimi dilekçe verdim asgari ücret calisiyorum bize ne kadar olur tşkler

Bir yanıt yazın