1. Anasayfa
 2. Engelli

Ulusal Engelliler Veri Bankası Nedir?

Ulusal engelli veri bankası ne demek, ulusal engelliler veri bankası engelli rapor sorgulama, ulusal engelliler veri bankası kayıt nasıl olunur? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Ulusal engelliler veri bankası, engelli bireylerin fiziksel, mental veya zihinsel engelli durumlarını, rapor bilgilerini ve diğer ilgili bilgilerini saklı tutar. Veritabanı, engelli bireylerin haklarını koruyacak ve onlara yönelik hizmetlerin daha etkin bir şekilde sunulmasını sağlayacaktır.

Ulusal engelli veri bankası ne demek?

Ulusal Engelliler Veri Bankası, Sağlık Bakanlığı’nın yetkili hastanelerinden verilen engelli raporlarının elektronik ortama aktarılarak, engelli kişilerin bilgilerinin saklandığı bir veritabanıdır.

Bu veritabanı engelli bireylerin haklarının korunması ve onlara yönelik hizmetlerin daha etkin bir şekilde sunulması amacıyla oluşturulmuştur.

Ulusal Engelliler Veri Bankası
Ulusal Engelliler Veri Bankası

Ulusal engelliler veri bankası engelli rapor sorgulama

Ulusal Engelliler Veri Bankası, engelli bireylerin raporlarının sorgulanmasını da destekler. Fakat sorgulama işlemi yetkili hastanelerin engelli birimi tarafından yapılmaktadır. Engelli bireylerin raporları, engelli durumlarının belgelendiği ve tanımladığı belgelerdir.

Engelli raporu sorgulama, engelli bireylerin haklarının korunması ve onlara yönelik hizmetlerin doğru bir şekilde sunulması için önemlidir.

Ulusal engelliler veri bankası kayıt nasıl olunur?

Ulusal engelli veri bankası sistemine kayıt işlemi sadece engelli raporunu veren tam teşekküllü hastane engelli birimi tarafından kayıt işlemi yapılmaktadır. Rapor sahibi tarafından veri bankasına kayıt işlemi yapılmaz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye’de Engelli Sayısı Rakamları 2023

Engelli raporumu nerede görebilirim?

Engelli raporu, engelli bireyin bulunduğu kayıtlı olduğu sağlık kurumundan alınabilir. Ayrıca, Ulusal Engelliler Veri Bankası, e-devlet, e-rapor ve e-nabız üzerinden engelli raporu sorgulanabilir.

E-rapor nedir?

E-rapor, elektronik rapor anlamına gelir. Bu terim, belgelerin ve verilerin dijital olarak saklandığı veya elektronik olarak işlendiği anlamına gelir. E-raporlar, fiziksel belgelere göre daha hızlı ve kolay erişilebilir, saklanması daha kolay ve daha az yer kaplar. Ayrıca, e-raporlar genellikle daha güvenli ve güncel bilgilere erişimi kolaylaştırır.

E-rapor Engelli Raporu Sorgulama

E-nabız nedir?

e-Nabız, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir elektronik sağlık hizmeti platformudur. e-Nabız, bireysel sağlık bilgilerinin elektronik ortamda toplanması, saklanması ve paylaşılmasını amaçlar. Bu sayede hastaların tüm sağlık verilerinin tek bir yerde saklanması ve hasta bakımı sürecinde herkesin erişebilmesi sağlanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Ulusal engelli veri bankası hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alana yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 6 Haziran 2023

  Akdeniz üniversitesi hastananesimden 2009 da %80 sürekli olarak almış olduğum heyet raporuyla tekrar 06/06/2023 kayıt için başvurdum, ama yapamayacakları tekrar heyete girmemi söylediler.Bu hastaneden rapor almaya uğraşmaktan ölmek daha iyi…
  Ben şimdi ne yapmam lazım?

Bir yanıt yazın