Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

ÖTV Muafiyeti Hesaplama ve Engelli Araçların Satışı Nasıl Olur?
Engelli
Devamı

ÖTV Muafiyeti Hesaplama ve Engelli Araçların Satışı Nasıl Olur?

%90 ve üzeri raporu bulunan tüm engelliler ile, %90 altında raporu bulunmakla birlikte, manuel vitesli bir aracı kullanabilmek için aracın hareket ettirici aksamı üzerinde özel bir tertibata ihtiyaç duyan bedensel engellilerin alacakları tüm vergiler dahil 2021 ÖTV muafiyeti 330.800 TL'yi aşmayan araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfır olarak uygulanır.

ötv araç satışı
engelliden engelliye araç satışı

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

En basit anlatımla; aracın çıplak fabrika çıkış fiyatı üzerine hiç ÖTV hesabına girmeden, sadece KDV, trafik sigortası bedeli ve tescil giderleri ilave edilerek satış yapılır.

Şimdi size bir aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatından ÖTV muafiyetli fiyatı nasıl hesaplayabileceğimizi detaylı olarak anlatmaya çalışacağız:

Öncelikle bu hesaplamayı yapabilmek için bir aracın fabrika çıkış fiyatına vergilerin nasıl eklendiği konusuna vakıf olmak gerekiyor.

ÖTV Muafiyeti Hesaplama

Şimdi önce bunu görelim:

Önce aracın ham fiyatına motor silindir hacmi ve araç fiyatına göre değişen oranlarda ÖTV eklenir. Sonra bulunan bu tutar üzerinden %18 KDV hesaplanarak eklenir. Bulunan fiyat tescil, plaka ve sigorta giderleri hariç, aracın tüm vergiler dahil satış fiyatıdır. O zaman bizim aracın satış fiyatından ÖTV muafiyetli fiyatını bulabilmemiz için bu işlemin tersini izleyerek önce aracın ham fiyatını bulmamız gerekiyor.

ÖTV Muafiyeti ve ÖTV Muafiyetli Araç Almanın Şartları Nelerdir ?

Örnek;  aracımızın vergiler dahil satış fiyatı 200.000 TL ve ÖTV oranı da %50 olsun.

Şimdi önce en son eklenmiş olan KDV'yi bulup çıkaralım.

          200.000 / 1.18 = 169.491 TL KDV hariç ÖTV'li fiyat.

Şimdi de bu tutardan %50 ÖTV yi çıkaralım.

          169.491 / 1.50 = 112.994 TL aracın fabrika çıkışı ham fiyatı.

Şimdi bu fiyat üzerinden %18 KDV'yi tekrar ekleyelim.

          112.994 x 1.18 = 133.333 TL ÖTV muafiyetli olarak engellinin ödeyeceği rakamdır.

Tabii bu fiyat üzerine aracın tescil, plaka ve sigorta giderleri eklenecektir.

Biz burada sizlere basitçe bir ÖTV hesaplama robotu linki vermek yerine, herkesin anlayacağı şekilde ve detaylı olarak işin formülünü anlatmaya çalıştık. Bu şekilde işin aslına vakıf olursanız acaba robot doğru mu hesaplıyor gibi bir tereddütünüz de olmaz.

Yine de ben bunları yapamam diyenler için aşağıda bir hesaplama robotu linki veriyoruz.

Bağlantı : ÖTV Hesaplama Robotu

Engelli Raporu ile Alınan Aracın Satışı Nasıl Olur

Engelli Raporu ile Alınan Aracın Satışı Nasıl Olur?

ÖTV muafiyeti ile alan araç ilk tescil tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden ÖTV muafiyeti hakkı olmayan birine satılamaz.

Engelli raporu ile alınmış bir aracın başka bir engelli şahısa satılması

Buna kısaca engelliden engelliye satış diyoruz. ÖTV muafiyeti ile alınmış bir araç 5 yıl dolmadan önce sadece ÖTV muafiyeti hakkı bulunan engellilere satılabilir. Bu satışta başta ödenmeyen ÖTV yine ödenmez. Ancak aracı 5 yıldan önce yine bir engelliye satan birisi, o aracı aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmedikçe yeni bir ÖTV muafiyetinden faydalanamaz. Aracı alan engelli de, aracın ilk iktisabından bağımsız olarak, aracı aldığı tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe yeni bir ÖTV muafiyetli araç alamaz.

Engelli ÖTV İndirimi İle Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir ?

Araç 5 yılını doldurup satsa bile, kendi aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden yeni bir ÖTV muafiyetinden faydalanamaz. Bazı yerlerde raporu %90 ve üzeri olanlar %90 altında olanlardan, %90 altında olanlarda %90 üzerinde olanlardan engelliden engelliye satış yapamazlar şeklinde bilgiler görmekteyiz. Bu tamamen asılsızdır. ÖTV muafiyeti hakkı olan tüm engelliler birbirleri arasında engelliden engelliye ÖTV aranmaksızın satış yapabilirler. Tabii tertibat konusunu kendi engel durumlarına uyarlamak şartıyla.

Engelliden engelliye satışta aracı alacak olanın da ÖTV muafiyeti hakkı olduğunun belgelenmesi için alıcı ve satıcının raporları ile birlikte vergi dairesine başvurarak muvafakat belgesel alması gerekmektedir. Ondan sonra noterden normal satış işlem yapılabilir.

Engelli raporu ile alınmış bir aracın engelli olmayan birine satılması 

Engellilerin ÖTV muafiyeti ile aldığı bir araç, aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçmeden ÖTV muafiyeti olmayan birine satılamaz. Bu araçların tescil belgesine 5 yıl boyunca satılamayacağı şerhi işlenir. Araç sahibi engelli eğer bu süre dolmadan önce aracı ÖTV muafiyeti olmayan birine satarsa başta muaf olup ödemediği ötv'yi ödemek zorundadır. Ödenecek bu ÖTV tutarının hesabında aracın alındığı tarihteki fatura tutarı ile satışın yapıldığı tarihteki ÖTV oranları esas alınır.

ÖTV muafiyeti ile alınmış bir aracın ÖTV muafiyeti hakkı olmayan engelsiz birine satışında araçta tertibat varsa proje ve tertibat sökümü, sonrasında TSE onayı gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra noterde satılamaz şerhi kaldırılır, önce normal araca çevrilir ve sonra satışı yapılır.

Engelli kişinin vefatı sonrası aracın devri ve satışı

ÖTV muafiyeti ile alınmış bir araç sahibinin 5 yıl dolmadan önce vefatı halinde araç mirasçılara kalır. Aracın tüm mirasçılar adına ortak tescilinde ÖTV aranmaz. 5 yıl dolana kadar bu şekilde kalabilir, 5 yıldan sonra normal satış yapılabilir. 5 yılın dolması beklenmeden araç tek bir mirasçının üzerine tescil edilmek istenirse, diğer mirasçıların bir kişi lehinde araç üzerindeki haklarından feragat etmeleri mümkündür.

Ancak bunun bir takım şartları vardır.

Eğer vefat eden kişinin terekesinde araçtan başka bir mal varlığı yoksa bu yol mümkün değildir. Çünkü karşılıksız feragat hibe sınıfına girer ve verasetle intikal şartı oluşmamış olur. Vefat eden kişinin terekesinde araçtan başka ve en az aracın değeri kadar başka bir mal varlığı varsa, diğer mirasçıların bir kişi lehine araç üzerindeki haklarından feragat etmeleri ile, aracın o bir kişi üzerine tescili ÖTV aranmaksızın mümkün olur.

Engelliden Engelliye Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

Engelliden engelliye araç satışı diğer adıyla ÖTV muafiyetli araç satışları üç ana başlıkta incelenir.
 • Özel tertibatlı taşıtın satışı
 • Özel donanıma sahip olmayan taşıtın satışı
 • Özel donanımlı yada ÖTV indirimli taşıtın engelsiz birisine satışı
Engelliden engelliye taşıt satışında herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Satış ve tescil işlemleri için noter kanalı ile bir belge düzenlenmelidir. Tescil işlemleri sonrasında, taşıtı alan engelli tarafından özel bir tertibata ihtiyaç duyulması halinde, tadilat projesi hazırlanmalıdır. Tadilat projesi bitiminde taşıtı satın alan engelli kişi Trafik Tescil Kurumundan araç belgesini alabilir.

Yorumları Oku

 • 6 Eylül 2021

  Serdar İmirzalıoğlu

  Kolay gelsin 2018 ekim ayında almış olduğum aracımı satmak istiyorum 45 bin lira ÖTV muafiyeti ile aldım. Şimdi satarsam geri ne kadar ÖTV ödemem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Cevapla
 • 25 Haziran 2021

  Emin üre

  Kızım adına 25.08. 2020 engelli aracı ötvsiz 160.000 üzerinden satın aldım.ötv oranları sonra değişti ben bu aracı normal birine satışını yapsam ötv olarak ne kadar ödemem gerekiyor.
  Cevapla
  • 26 Haziran 2021

   Engelli.com

   Merhaba, Diğer üyelerimize de faydalı olmak için sorunuzu "Soru-Cevap" bölümü üzerinden ücretsiz üye olarak sormanızı rica ediyoruz. (Engelli.com Ekibi)
   Cevapla
 • 1 Haziran 2021

  Mustafa Mumcu

  Ben ÖTV indiriminden araç aldım aldığım araca 46 310 TL ÖTV muaf ben bu aracı satmak istiyorum 46 310 TL mi ödicem bunun haricinde ek ödeme olacakmı
  Cevapla
 • 22 Mayıs 2021

  hasan sarıdaş

  merhaba 01.06.2016 tarihinde araç almıştım ben bu araçın satışını 02.06.2021 tarihinde vercegim tam 5 yıl doluyor verebilirmiyim ötv de sıkıntı olurmu gün olarak doluyor.
  Cevapla
 • 6 Şubat 2021

  Yasin Eren

  Merhabalar, %90 engelli raporuyla alınan aracı normal şartlarda 5 yıl satılmadığını biliyoruz. Kimisi bu 5 yılın aldıktan sonraki 72 aya denk geldiğini söylüyor yoksa 60 ayı doldurduktan sonra satılabilir mi? Bu 5 yıl ifadesini ay olarak açıklayabilir misiniz?
  Cevapla
  • 22 Mart 2021

   alper yancı

   ben bir önce ki aracımı 62 . ayda satış yaptım.yani 72 ay değil 60 ay dolduğunda satış yapılabilir.
   Cevapla
 • 22 Ocak 2021

  Bir dost

  Merhaba. Ben aralık 2018 de ENGELLİ ARACI aldım. O zaman devletin sağladığı yüzde 15lik ötv indirimi vardı. Aracımın fiyatı 92 bin tl idi. Ben ötv ödemeden 72 ye aldım. Sorum şu: Ben aracı şimdi satmak istesem aradaki 20 bin tl farkı mı ödeyecem. Yoksa tekrar mı hesaplanacak? Bu arada benim aracım 1. 6 megan 4. Bu araç bu motorla şimdi üretilmiyor.
  Cevapla
 • 30 Ağustos 2020

  Ayşen MUTLU

  ÖTV oranları 30 ağustos günü değişti, bu matrahlara göre yeni hesaplamalar nasıl yapılıyor acaba, bu konu hakkında bir yazı paylaşırmısınız ?
  Cevapla
 • 16 Temmuz 2020

  taner yüksel

  Ek bir bilgi verebilirim. Kişinin vefatı halinde feragatta araç değeri kadar mal varlığı şartı vardır. Ancak yok ise feragt etmeleri mümkün değildir. Ama mal varlığı olmamasına rağmen yinede yinede bir kişinin üzerine tescil edilmek istenirse bunun yolu reddi mirastır bu bilgiyide vermiş olayım
  Cevapla
 • 7 Temmuz 2020

  Sedef ALTIN

  Eşimin üzerinden ÖTV indirimli araç satın aldık, fakat eşim rahmetli olunca aracı üstüme geçirerek satışını yapmam gerekliydi. Fikir açısından bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Cevapla
 • 16 Haziran 2020

  Sedef MİRA

  ÖTV muafiyeti hesaplama tablosundaki verilere baktığımda doğru bilgiler paylaşılmış, Engelliden engelliye satış 5 yıl dolumunda oluyor. Emeği geçenlere teşekkürler.
  Cevapla
 • 19 Nisan 2020

  Kerem Bilir

  ÖTV Hesaplama bağlantısı aracı çalışmıyor. 2020 Ötv Hesaplama için tavsiye link verir misiniz?
  Cevapla
  • 19 Nisan 2020

   Engelli.com

   Öncelikle bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz. Mevcut bağlantı güncellenmiştir ve kendi robotumuzu yapmış bulunmaktayız. Sitemizdeki araçlar kesinlikle doğru çalışmaktadır. Dilerseniz https://www.engelli.com/otv-hesaplama kısmından ötv hesaplama robotuna gidebilirsiniz. Teşekkürler
   Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :