1. Anasayfa
 2. Diğer

PTT İsme Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT isme para göndermek için ne gerekir, PTT para gönderme ücretleri ne kadar, PTT isme para gönderme sorgulaması nasıl yapılır, PTT yatan parayı nasıl çekerim hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Kişiler banka hesabında yaşanan bir takım bloke ve benzeri işlemlerden dolayı PTT aracılığı ile para gönderme yolunu tercih edebilirler. PTT’den para göndermek için herhangi bir hesaba gerek yoktur, bu nedenle PTT üzerinden para gönderme ve alma işlemi sadece isme yapıldığı için 18 yaşından büyük olan herkes sadece TC kimlik numarası ile PTT gişelerinden kolay şekilde para göndermesi mümkündür.

PTT isme para göndermek için ne gerekir?

PTT isme para gönderme işlemi yapıldığında, alıcı adı soyadı ve kimlik bilgileri bir takım bilgiler gereklidir. Ayrıca alıcının hangi ilde ve ilçede ikamet ettiği, hangi PTT şubesine para gönderimi yapılacağı gibi bilgiler de para gönderen kişi tarafından istenecektir. PTT’nin sizden yapmış olduğu para transferi neticesinde bir ücret talep edecektir. Bu ücret gönderilen paranın miktarına göre değişebilmektedir.

PTT para gönderme ücretleri ne kadar?

PTT para gönderme ücretleri alt kısımda yer alan tabloda belirtilmiştir. Bu tabloya göre gerekli havale ücretlerini görebilirsiniz.

ptt havale
ptt

PTT isme para gönderme

PTT şubelerini ziyaret ederek ve sadece numara sırası alarak kolay şekilde para gönderimi yapabilirsiniz. Para gönderimi yaparken, alıcının bilgilerini biliyor olmanız gerekir. Alıcı adı soyadı, telefonu ve paranın gideceği adres ve şube ismini biliyor olmanız gerekmektedir. Bu bilgilerden birini ya da birkaçını eksik vermeniz halinde para transferi yapılamaz. Para transferinin sorunsuz şekilde alıcı şubeye ulaşması için doğru bilgi vermeniz gerekmektedir.

PTT isme para gönderme sorgulaması nasıl yapılır?

PTT istem havale işleminden sonra alıcının adına para transferi gerçekleşmediği durumlarda elinizdeki fatura ile birlikte PTT şubelerine ziyaret ederek PTT gişesine başvurmalısınız. Yapılan işlemi sorgulatmalı ve sistemde herhangi bir sorun olup olmadığını teyit etmelisiniz. Zira PTT gişelerinden yapılan para transferleri kurum içi olması sebebiyle anında alıcıya iletilmektedir.

PTT isme para gönderme pratik ve hızlıdır. Gerek alıcı gerekse gönderici için herhangi bir kart ve ATM aramaya gerek kalmadan şubeden şubeye hızlı şekilde para gönderimi yapılabilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi bu yöntemi kullanmaktadır.

PTT yatan parayı nasıl çekerim?

PTT’de hesabı olsun yada olmasın tüm kişiler t.c. kimliklerini ATM’lere okutarak PTT aracılığı ile gönderilen parayı çekmesi mümkündür. Kart şifresi olarak nüfus müdürlüklerinden sağlanan PIN kodu girilmesi yeterlidir.

PTT gelen para ne kadar bekler?

PTT üzerinden kişilere gönderilen paralar hesaba geliş tarihinden itibaren bir ay bekletilmektedir. Postrestant işareti bulunan havale işlemlerinde ise paranın geliş tarihinden itibaren iki ay süre ile alıcı olan kişinin alması için bekletilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili