1. Anasayfa
 2. Engelli

Ağır Engelli Raporu Yüzde Kaç Olmalı 2023?

Ağır engelli ne demek, ağır engelli raporu nasıl alınır, ağır engelli raporu yüzde kaç olmalı, engelli raporunda ağır engelli ibaresi nedir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


27
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Ağır engelli raporu nedir ve engel oranı ne olmalıdır? Bu yazımızda sizlere ağır engelli raporu ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını güncel yönetmeliğe göre açıklamaya çalışacağız.

Ağır engelli ne demek?

Ağır engelli kişi, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekliliklerini yerine getiremeyen ve hayatını başkasının bakımı ve yardımı olmadan devam ettiremeyecek durumunda olan kişi olarak tanımlanır.

Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmeliğinde “Ağır engelli” ifadesi “Tam Bağımlı Engelli Birey” olarak ifade edilmiştir.

Ağır engelli raporu nasıl alınır?

Engelli raporu almak için ilk adım Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık kurulu birimine başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrasında ilgili bölümlere yönlendirilerek muayene olunur.

Muayeneler uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Muayene sonuçları sağlık kurulu tarafından değerlendirilerek engel sonucu belirlenir.

Ağır engelli raporu yüzde kaç olmalı?

Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmeliğinde ağır engelli ifadesi ve oranı tam olarak şu şekilde ifade edilmiştir.

Tam bağımlı engelli birey: Engel durumuna göre engel oranı %50 ve üzeri olduğu tespit edilenlerden doku, organ ve/veya fonksiyon kaybı ve/veya psikiyatri tanısı bağlantılı olarak muhakeme yeteneği değerlendirilmesine göre günlük yaşam aktivitelerini yardım almasına rağmen kendi başına gerçekleştiremediğine karar verilen bireyi, ifade eder.

Kişinin %50 ve üzeri oran alması ağır engelli olduğunu ifade etmez. Kişinin günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirememesi ve bakıma muhtaç olması durumunda “Tam Bağımlı Engelli Birey” raporu düzenlenir.

Ağır Engelli Raporu
Ağır Engelli Raporu

Ayrıca ÇÖZGER “Çocuklar için özel gereksinim değerlendirmesi” yönetmeliğinde “ağır engelli” ifadeleri kaldırılarak yeni tanımlamalar yapılmıştır.

 • Çok ileri düzeyde özel gereksinim (ÖGV)
 • Belirgin düzeyde özel gereksinim (ÖGV)
 • Özel koşul gereksinim (ÖKGV)

yapılan tanımlamalar; ilgili yönetmelikte ağır engellilik durumunu ifade etmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Engelli raporunda ağır engelli ibaresi nedir?

Yönetmeliğe göre; engelli raporunda yer alan bağımlılık değerlendirmesi kısmında “ağır engellilik” kısmı (EVET) yada (HAYIR) olarak işaretlenmelidir.

Kişinin %50 ve üzerinde engel oranı alması bakıma muhtaç olması anlamı taşımaz.

Kişi eğer ki günlük yaşam aktivitelerini başkasının yardımı ile gerçekleştiriyorsa ve bakıma muhtaç olduğu anlaşılırsa engelli raporunda bu durum  “Ağır engelli” kısmı evet olarak işaretlenerek belirlenir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (27)

 1. 25 Eylül 2023

  Merhabalar dedem için vasi raporu aldık rapor tanısında(Ağır hasta)
  Yazıyor kendi işini göremez diye
  Mahkeme 2 yıllık vasi verdi

  Engelli sağlık kurulu raporuna baş vuracağız %90 oranda çıkar mı çıkarsa araç ve bakım parası alabilirmiyiz

 2. 18 Eylül 2023

  Annemin engelli raporu 87 idi , mayıs ayında almıştık , hastalığında artış oldu tekrar kurula girebilmesi için 6 ay geçmesi gerektiğini söylediler , belirli bir süre var mı ? Tekrar heyete girmesi için şimdiden teşekkür ederim

  • Yönetmelikte şöyle ifade edilmiştir. Süre beklenmeyen durum “Madde 11 (4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.”

   • 19 Eylül 2023

    Çok teşekkür ederim ilginize bir sorum daha olacak , tek diz protez engel oranı nedir?

    • Öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 3. Merhaba anneme engelli raporu aldık %95 verildi bakım aylığı için kısmi bakımlı verilmiş fakat demasvar altı bezleniyor yanlız yaşayamıyor itiraz etsek rapora bağımlı raporu için 95 lik raporu geri çekerlermi ötv indirimi hakkını kaybedermi hem ötv indirimi hemde bakım aylığı aynı anda alınırmı

  • Evde bakım maaşı için “tam bağımlı” ifadesi yer almalıdır. Rapora itiraz ederseniz başka hastanede tekrar değerlendirileceksiniz. Fakat oran düşer mi bilemeyiz. Hem ÖTV indirimli araç hem de bakım maaşı almanız mümkün fakat son yönetmelikte araç rayiç bedeli (120/1) kişi başı gelirinizi etkilemesinden dolayı dikkat etmelisiniz, aylık bağlanırsa kesilebilir.

 4. Meryem hanım öncelikle Allah acil şifalar versin. Şimdi yanlış anlamazsanız doktor olmadığımız için yorum yapmamız pek doğru olmayacaktır, anlayışınıza sığınıyoruz.

 5. 31 Mayıs 2023

  Merhaba %80 agir raporlu otizm teshisi konulan 4 yasinda kizim var. Rapurun suresi dolmak uzere cozgerden randevu aldim. Rem raporu ile egitim aldi birsey kalmadigi soyleniyor benim gozlemimde bu sekildedir. Eger heyet uygun gormez ise tekrar rapor vermez ise. Eski rapor daha sonra ilerki yaslarda cocugumuz onune cikarmi?

 6. 26 Mayıs 2023

  annem 85 yaşında , 3 yıl önce kolon kanseri teşhisi kondu ve ameliyat oldu.bağırsağı dışarda,torba kullanıyor,ayrıca bez kullanıyor(raporlu) 6 ay öncede kalbine 3 stend takıldı, ayrıca ileri derecede kemik erimesi var, koluna girerek 10 metre kadar yürüyebiliyor,akli dengesi gayet iyi. ağır engelli raporu alabilirmi ?

  • Murat Bey öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Fakat engelli raporuna başvurmanızı öneririz.

 7. 14 Mart 2023

  Merhaba tip 1 diyabetliyim heyete girdim tam bağımlı yazdılar rapor yüzde kaç olur acaba araç alınabilrmi

 8. 7 Mart 2023

  Merhaba 12 yaşında oğlum tip 1 diabet hastası çözger raporunu aldık ağır engelli grubuna mı giriyor eşim özel sektörde çalışıyor erken emeklilik hakkından faydalanabilirmi

 9. 28 Kasım 2022

  Slm sude hanım esim beyin kanaması geçirdi suan yatalak heyete girdi 98 evet verdiler 3 hafta sonra teslim edilecek sorum evet yazan sağlık kurulu raporu süreli olurmu

 10. 20 Ekim 2022

  Sude hanım iyi günler dilerim paylaşımlarınızı takip ediyorum bilgi ve birikim konusunda gayet aydınlatıcı birisiniz benimde yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.Ben engelli raporu çıkarmak istiyorum ama bende ki hastalıklar sayılır mı yada ne oran toplar uyku apnesi hiper tansiyon şeker astım ve obezite mevcut yürümekte zorluk çekiyorum bu hastalıklar ile yüzde kaç ropor toplar

  • Aydın Bey öncelikle geçmiş olsun buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Tavsiyemiz sonuçta kaybedeceğiniz bir şey yok bağlı olduğunuz il/ilçe tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık kurulu birimine başvuru yaparak engelli raporu için şansınızı deneyebilirsiniz.

   • 20 Ekim 2022

    Tam olarak oran belirtmeden de yardımcı olabilirsiniz benim orandan önce bu hastalıklar engelli raporu için geçerli mi yani oran verilebilen hastalıklar mi önemli olan bu

    • Aydın Bey, size şöyle açıklayalım örneğin astım hastalığınız. Solunum testine girersiniz ve akciğeriniz zarar görüyorsa oran alırsınız fakat solunum testleriniz normal çıkması durumunda alamazsınız. Vermiş olduğunuz tüm hastalıklardan engel oranı alma şansınız var ama tamamen hastalığın şiddeti ile alakalı bir durum. Bizler takdir edersiniz ki doktor uzman değiliz. Sadece sizin gibi dostlarımıza yol göstermeye gayret ediyoruz. Yine aklınıza takılan bir durum olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın