İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi?

Süresiz engelli raporu nedir, sürekli engelli raporu iptal edilir mi, süresiz engelli raporu hangi hastalara verilir hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.


+ - 5

Engelli sağlık kurulu raporları süresiz ve süreli engelli raporları olmak üzere iki gruba ayrılır. Engelli raporu almak için kişinin fiziksel ya da ruhsal en az %40 oranınında çalışma gücü kaybı olması gereklidir.

Süresiz engelli raporu nedir?

Süresiz engelli raporu, kronik hastalığı bulunan, tedavisi olmayan hastalığa sahip kişilere verilen bir rapor türüdür. Bu rapora sahip engelli kişiler yeniden başvuru yapmadığı sürece raporu süresiz şekilde geçerlidir. Kişinin engel oranınında bir yükselme ve yeni hastalıkların olması durumunda kişinin talebi üzerine yeniden bir rapor düzenlenir.

Sürekli engelli raporu iptal edilir mi?

Sürekli engelli raporu olan bir kişinin engelli raporu iptal edilemez. Bu tür raporlarda süre sınırı olmadığı için iptal durumuda söz konusu değildir. Fakat;

 • Usulsüz Şekilde Alınan Raporlar
 • Şikayet ve İhbar

şeklinde bildirilmesi durumunda sürekli engelli raporu olan kişiden tekrar rapor istenme durumu olabilir.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün mü?

Engelli raporu yenileme başvurusu yapmanız durumunda sağlık kuruluna tekrar girersiniz ve mevcut hastalıklarınız üzerinden yeniden değerlendirilirsiniz. Tıp biliminin ilerlemesi, bazı hastalıkların tedavi edilmesi nedeniyle sağlık yönetmelikleri güncellenmekte ve yeni oranlar belirlenmektedir. Başvuru yapmanız durumunda güncel yönetmeliğe göre değerlendirilmenizden dolayı mevcut oranlarınızda düşme ya da yükselme durumları yaşanmaktadır.

Engelli raporları nerelerde istenir?

Engelli sağlık kurulu raporu almak için başvuru yaptığınızda hastane görevlileri size neden engelli raporu almak istediğinizi soracaktır.  Kişi eğer ki işe girmek için engelli raporu almak istemesi durumunda, eğer engelli raporu alabilirse bu raporla iş başvurusunda bulunabilir. Engelli raporu alan kişilerin devlet tarafından sağlanmış engelli hakları mevcuttur ve bu haklardan faydalanabilir. Fakat bu kişi örneğin ÖTV indirimi ile araç almak isterse vergi kurumu engelli raporunu isteyecektir. Engelli raporunda alınma nedeni kısmında yazan ibare “işe girmek için” olduğu için vergi kurumu sizden engelli raporu talep eder.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Sürekli engelli raporu almak için dikkat edilecekler

Engelli sağlık raporu başvurusu esnasında size verilen başvuru formunu dikkatlice okumalısınız. Engelli raporun arkasında yer alan, raporu ne için istiyorsunuz kısmına dikkat edin ve daha sonra başvuru yapmak istediğiniz haklar varsa onları da seçiniz. Aklınıza takılan bir nokta olması durumunda size yardımcı olmak için bulunan görevliden destek isteyiniz.

Engelli raporu aldıktan sonra süreli, süresiz gibi ibarelerden hangisinin seçili olduğuna dikkat ediniz. Süreli engelli raporunuz var ise, kontrol süresi olduğunu unutmamalısınız. Bu süre sonunda tekrar hastaneye giderek engelli raporunuzu yenilemeniz gereklidir. Eğer zamanında bu raporu yenilemez iseniz engelli olduğunuz için kazandığınız tüm hakları kaybedersiniz.

Süresiz ve süreli engelli raporları arasındaki farklar nelerdir?

Engelli raporu için başvuru yaptınız ve doktorlar bir heyet ve kurul sonucu size bir oran belirleyecektir. Bu oranın en az % 40 veya üstü olması gerekmektedir. Engelli Sağlık Kurulu eğer bu oran %40 veya üstü ise bu sefer raporun süreli yada süresiz olacağına karar verir. 

Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Bir kontrol süresi olan iki yıl yada beş yıl olan ve belirtli periyotlarda kontrol şartı olan rapor türüdür. Örnek vermek gerekirse bir onkoloji hastası % 50 oranında rapor alır, ama tedavisi devam etmektedir. İki yıl sonra tekrar kontrole davet edilerek hastalığın durumuna incelenir. Hastalık devam etmesi durumunda yada ilerlemişse aynı oranda rapor verilir yada engel oran yükseltilir. Fakat kişi tedaviye olumlu sonuç vermesi durumunda ilgi bireyden engelli sıfatı kaldırılarak tekrar engelli raporu da verilmeme söz konusu olabilir.. Bu tür engelli raporları iki kontrolden sonra, üçünçü kontrolde süreliden sürekli engelli raporu haline çevrilebilir ve bir daha kontrol şartı aranma durumu olmayabilir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler Listesi

Süresiz Engelli Sağlık Kurulu Raporu 

Süresiz engelli raporu kalıcı bir rahatsızlığı (Kronik) olan yada tedavisi çok zor olan kişilere verilen engelli rapor türüdür. Örnek vermek gerekirse iki gözü kör olan bir kişi tedavisi olmadığı için süresiz engelli raporu alabilir.

Süresiz engelli raporu hangi hastalara verilir?

Süresiz engelli raporu engel durumunda değişiklik olmayan, tedavisi bulunmayan, kronik rahatsızlığı olan kişilere verilir. Kısaca bu grubu incelemek gerekirsek;

 • Doğuştan görme engeli olan kişiler
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler
 • Zihinsel engelli kişiler
 • Vücudunda uzvu eksik kişiler

rahatsızlığı bulunan kişilere sürekli engelli raporu verilir.

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 1 ay önce

  2017 de vergi indiriminden emekli oldum 41 ile sürekli şimdi ÖTV için heyete girdim 36 verdi emekliliğini etkiler mi?

 2. Merhabalar
  Oğlum spina bifida hastası sürekli yüzde 95 raporu var 2016 yılında alınmış raporu yenilememiz istendi ram tarafından sebebi de çözger olması ve sadece zihinsel ve kronik hastalık işaretli olması ortopedi işareti olmadığı için bir daha fizik için rehabilitasyon raporu vermeyecekleri söylendi böyle bir hakları var mı beyin cerrahı 90 psikiyatri 50 oranları mevcut diğerleri oran belirtmedi 95 olduğu için.

  • Sema Hanım öncelikle geçmiş olsun, sizin için araştırdığımda şöyle bir bilgiye ulaştım. “Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane ve kuruluşlardan faydalanmak isterseniz, en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulu raporu düzenlenmesi kaydı” şekliyle ibare görmekteyim. Doğal olarak ortopedi işaretli olmadığı için rehabilitasyon raporu istemeleri normal olacağını düşünüyorum.

   • Şöyle belirteyim ortopedi ve ftr yorumu var raporda sadece yüzdelik oran da onlar ekleme yapmamışlar. İlginiz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.