1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Varide No ile Tahsis No Aynı mı?

Varide no nedir, tahsis no nedir, varide no ile tahsis no aynı mı, varide tarihi ne demek? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


1
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bu yazımızda, genellikle karıştırılan Varide No ve Tahsis No kavramlarını sizlere açıklayacağız. Varide no ile Tahsis no aynı mı? Sizler için detaylıca araştırdık.

Varide no nedir?

Varide No, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun evrak takip sisteminde kullanılan bir numaradır. Bu numara, kuruma gelen veya kurumdan çıkan evrakların takibini sağlamak için her evraka özgün bir şekilde atanır.

Varide no ile tahsis no aynı mı
Varide no ile tahsis no aynı mı

Tahsis no nedir?

Tahsis No, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olan bireylere atanmış olan özgün bir numaradır. Emeklilik başvurusu kabul edildiğinde ve emekli maaşı bağlandığında, emekliye tahsis edilen bu numara, kişinin emeklilik sürecinin son aşamasını ifade eder.

Varide no ile tahsis no aynı mı?

Varide No ile Tahsis No, farklı iki kavramdır. Varide No, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iletilen veya alınan evraklara tanımladığı bir numaradır. Diğer yandan Tahsis No, emekli bireylere maaş bağlandıktan sonra özel olarak verilen bir numaradır. Tahsis No, emekli maaşı bağlama aşamasında atanır ve bu nedenle emeklilik sürecinin bittiğini gösterir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik DYS Evrak Takibi ve Sorgulama

Varide tarihi ne demek?

Emeklilik başvurusunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydedildikten sonra dilekçenin tarihine “Varide Tarihi” denir. Bu tarih, Kurum kayıtlarına giriş tarihi olarak kabul edilir ve aynı zamanda bir “Varide Numarası” da atanır, bu numara başvurunun özgün kimliğini temsil eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (1)

 1. 11 Eylül 2023

  Gelen evrak dosyasına kaldırılmş ne demek. Elden teslim engelli daglık kurulu raporu yazyor açıklamada ne anlama gelir

Bir yanıt yazın