1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli 2022?

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli, emeklilik başvurusu yılbaşı mı yıl sonu mu, emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır, ilk emekli maaşı ne zaman ödenir, emekli maaşı ne zaman yatar, emeklilik dilekçe örneği tüm detayları ile yazımızın devamında.


17

Emeklilik dilekçesi için ideal zaman ne zaman olmalıdır? Emeklilik dilekçesini, yılın ilk dönemi mi yok sa ikinci dönemi mi vermek avantajlıdır.

Artık emekliliğinize yaklaştıkça aklınızda yeni hayalleriniz ve hedefleriniz olabilir. Hayattaki hedeflerimizden bir tanesi de, finansal açıdan rahat ve stressiz bir yaşam tarzı ile finansal özgürlük ve güvence ile emekli olmak olmalıdır.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli?

Emeklilik dilekçesini genel olarak yılın ilk döneminde yapmak avantajlı görülebilir. Emeklilik aylıkları yılda iki dönem zam alarak artış göstermektedir. Emeklilik zamları geriye yönelik “6 Aylık Enflasyon” rakamları baz alınarak hesaplanmaktadır.

Emeklilik başvurusu ocak ayında yapılması durumunda bir önceki dönemin büyüme hızı ve enflasyon oranı hesaplamaya dahil edilecektir. Bir önceki (2021) dönemin enflasyon rakamları yüksek olması sebebiyle emeklilik başvurusunun ocak ayında yapılması daha doğru bir seçenektir.

Emeklilik başvurusu yılbaşı mı yıl sonu mu?

2021 dönemi sonuna kadar emeklilik başvurusu yapmak ile 2022 Ocak ayında emeklilik başvurusu yapmak arasında fark bulunur. Yıl sonuna doğru yapılan başvurularda mevcut yılın ocak ve temmuz emekli zamları maaşınıza yansır. 2022 yılı başında emeklilik maaşı başvurusu yapılması durumunda ocak ayı zammı maaşınıza yansıyacaktır.

Dikkat edilmesi ve karar verirken göz ardı edilmemesi gereken kısımlar şudur;

 • Büyüme hızı
 • Enflasyon
 • 1. Dönem zam oranı
 • 2. Dönem zam oranı

Örnek vermek gerekirsek;

2020 yılı toplam zam oranı %12,62 (1. Dönem %6,5 + 2. Dönem %5,75) “Büyüme oranı ve Enflasyon” rakamları, 2020 yılı zam oranının altında kalırsa 2020 Aralık ayına kadar emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlıdır. Bu durumun tersi olması halinde yeni yılda emeklilik başvuru yapmak daha avantajlı konuma gelecektir.

Emeklilik başvurusu için haziran mı temmuz mu?

Emeklilik başvurunuzu haziran yada temmuz ayında yapmanız durumunda emekli aylığınıza pozitif bir katkı sağlamayacaktır. Çünkü her iki ayda da yapacağınız başvurular da ocak ayı rakamları dikkate alınacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çalışan kişiler için kıdem tazminatı değerlendirmesi ve bayram ikramiyesidir.

Kıdem tazminat tavanı tutarı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayısı artışına göre yükselmektedir. Kişi kıdem tazminatı için ikinci dönem artışından faydalanmak istiyorsa temmuz ayını bekleyebilir. Eğer ki kişi Haziran ayında başvuru yaparsa emekli bayram ikramiyesinden faydalanabilir.

Önerilen Yazı
Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır?

Bilindiği üzere emeklik aylığı, başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere kişiye bağlanıyor. Örnek vermek gerekirsek; Şubat ayında emeklilik dilekçesini veren kişi emekli aylığına hak kazanırsa Mart ayında almaya başlar.

Emeklilik dilekçesi hangi kuruma verilir?

Emeklilik başvurusu ve dilekçesini vermeniz gereken kurum bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’dür. Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra inceleme ve onay süreci başlar.

İlk emekli maaşı ne zaman ödenir?

İlk emeklilik maaşı ödemeleri kişilerin SSK tahsis numarası ve Bağkur sicil numarasına göre belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

Önerilen Yazı
Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

SSK emekli maaşı ne zaman yatar?

4A SSK sigorta kolu kapsamında yer alan kişilerin emekli maaş tarihleri şu şekilde sıralanır;

Tahsis Numarası (Son Rakamı)Ödeme Tarihi (Her Ayın)
917’sinde
718’inde
519’unda
320’sinde
121’inde
822’sinde
623’ünde
424’ünde
225’inde
026’sında
ssk emekli maaşı ödeme tarihleri

Bağkur emekli maaşı ne zaman yatar?

4B Bağkur sigorta kolu kapsamında yer alan kişilerin emekli maaş tarihleri şu şekilde sıralanır;

Tahsis Numarası (Son Rakamı)Ödeme Tarihi (Her Ayın)
725’inde
925’inde
525’inde
326’sında
126’sında
827’sinde
627’sinde
427’sinde
228’inde
028’inde
bağkur emekli maaşı ödeme tarihleri

Emeklilik dilekçe örneği

Emeklilik dilekçesi üzerinde çalıştığınız kurum ve sigorta türünü değiştirebilirsiniz. Boş kısımları doldurarak emeklilik dilekçesini hazırlayabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi
Emeklilik dilekçesi

Emeklilik dilekçesi örneği ve Gelir Aylık Ödenek Talep belgesi indirmek için;

Emeklilik dilekçesi hakkında aklınıza takılan her türlü sorularınızı yorumlardan kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (17)

 1. 4 hafta önce

  Merhaba.
  19 kasım 2022 tarihinde 4/a kapsamında emeklilik hakkımı kazanıyorum.
  Sizce emeklilik dilekçemi bu tarihtemi yoksa 2023 yılı başındamı vermem daha avantajlı olur. Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 2. Merhabalar,
  Bugün e-devlet üzerinden tarafıma ulaşan engelli raporumun engel oranı %100 bu durumda emeklilik için gerekli işlemleri başlatacağım bu konu da nasıl ilerlemeliyim ?
  Teşekkürler,

 3. 2 ay önce

  merhaba eren Bey,

  eyt staj yasası çıkar ise , engelli emekliler için bir faydası olabilirmi.
  örneğin ; 4A -satj başlangıcım 2003,09,19 – ilk sigortam 2008,04,29
  şuan 14,5 yıllık sigorta süresi ve 4505 prim günüm görünüyor,kalan sürem 5,5 yıl sanırım.
  primimi tamamladım ,yılı bekliyorum. %47 sürekli engel ve vergi ind. raporum var.
  sataj bizler için sayılırsa,engelli emeklilikde primini doldurup günü yılı bekleyenlere fayda sağlar mı ?
  TEŞEKKÜRLER

 4. 3 ay önce

  Merhaba,
  Daha önce de yazmıştım dönüş olmadı.erken emeklilik belgesi almam gerekli. Bu belgeyi nereden alır ve E-DEVLET sistemime işletebilirim. Syg.

  • Mert Bey, bazen yoğun olduğumuz zamanlar olabiliyor öncelikle kusura bakmayınız. Erken emeklilik belgesinden kasıt başvuru dilekçesi ise bağlı olduğunuz il/ilçe SGK müdürlüğü eğer ki engelli vergi indirim belgesi ise bağlı olduğunuz il/ilçe vergi müdürlüklerini ziyaret etmelisiniz. Başvuru işlemlerinin olumlu olması durumunda e-devlet sistemine yansıyacaktır.

 5. 3 ay önce

  benim ilk işe giriş tarihi: 13.09.1999
  Çalışmaya başlama tarihi: 01.01.2003 acaba emelilik hesaplamada hangi tarihi baz alıyoruz.
  Ayrıca ben böbrek nakilliyim. Oranım %67 süresiz olarak mevcut. Ancak daha sonrasında her iki gözümden göz tansiyonu ameliyatı oldum. Sağlık kuruluna başvursam bundan (göz için) bana oran çıkarmı veya mevcut raporumla primim dolunca SGK müdürlüğüne mi başvurmalıyım. Tşkler
  Prim günüm: 3612 gün (4a)

  • Melek hanım ilk işe giriş tarihi staj tarihi değilse o kabul edilir. Fakat staj yaptığınız tarihse 2003 yılı tarih kabul edilir. SGK hizmet dökümünüzde ilk işe başladığınız firmanın giriş tarihine bakınız. Oran kısmı için de kurula başvurmadan önce doktorunuzla konuşursanız daha doğru yönlendirecektir. Engelli erken emeklilik başvurusu için bağlı olduğunuz il ilçe sgk müdürlüğünü ziyaret etmelisiniz.

 6. 4 ay önce

  Merhaba,
  Erken emeklilik belgesi almam gerekli. Bu belgeyi nereden alır ve E-DEVLET sistemime işletebilirim. Syg.

 7. 4 ay önce

  01/06/1982 doğumluyum 4a sigorta girişim 30/12/2009 dur toplam gün sayısı 3654 gündür raporum yüzde 66 dir vergi indiriminden var net hangi tarihte emekli olabilirim tşk ler.

 8. 4 ay önce

  belim 3 yerden kırık platin takılı ayrıca onkoloji hastasiyim kanserim tekrarladi gözümde bozuk uzagi ve yakını görememe sıkıntım var. engelli raporu alabiljrmiyim yuzde 90 üzeri

  • Caner Bey, öncelikle geçmiş olsun. Buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz. Her kişinin hastalığının şiddeti evresi ve verdiği tahribat farklı olabilir. Bu durumda engel oranını değiştirebilir. Bu sorunuzun cevabını en doğru şekilde doktorunuz verecektir. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın