1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli 2024?

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli, emeklilik başvurusu yılbaşı mı yıl sonu mu, emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır, ilk emekli maaşı ne zaman ödenir, emekli maaşı ne zaman yatar, emeklilik dilekçe örneği tüm detayları ile yazımızın devamında.


43
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik dilekçesini ne zaman vermeli sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Emeklilik dilekçesini yılın ilk dönemi mi yoksa ikinci dönemi mi vermek daha avantajlıdır? Bu sorunun cevabı, birkaç farklı faktöre bağlı olarak değişebilir.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir?

Emeklilik dilekçesini genel olarak yılın ilk döneminde yapmak avantajlı görülebilir. Emeklilik aylıkları yılda iki dönem zam alarak artış göstermektedir. Emeklilik zamları geriye yönelik “6 Aylık Enflasyon” rakamları baz alınarak hesaplanmaktadır.

emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli
emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli

Emeklilik başvurusu ocak ayında yapılması durumunda bir önceki dönemin büyüme hızı ve enflasyon oranı hesaplamaya dahil edilecektir. Bir önceki (2023) dönemin enflasyon rakamları yüksek olması sebebiyle emeklilik başvurusunun ocak ayında yapılması daha doğru bir seçenektir.

Emeklilik başvurusu yılbaşı mı yıl sonu mu?

2022 dönemi sonuna kadar emeklilik başvurusu yapmak ile 2023 Ocak ayında emeklilik başvurusu yapmak arasında fark bulunur. Yıl sonuna doğru yapılan başvurularda mevcut yılın ocak ve temmuz emekli zamları maaşınıza yansır.

2023 yılı başında emeklilik maaşı başvurusu yapılması durumunda ocak ayı zammı maaşınıza yansıyacaktır.

Dikkat edilmesi ve karar verirken göz ardı edilmemesi gereken kısımlar şudur;

 • Büyüme hızı
 • Enflasyon
 • 1. Dönem zam oranı
 • 2. Dönem zam oranı

2020 yıl verilerine göre örnek vermek gerekirsek;

2020 yılı toplam zam oranı %12,62 (1. Dönem %6,5 + 2. Dönem %5,75) “Büyüme oranı ve Enflasyon” rakamları, 2020 yılı zam oranının altında kalırsa 2020 Aralık ayına kadar emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlıdır. Bu durumun tersi olması halinde yeni yılda emeklilik başvuru yapmak daha avantajlı konuma gelecektir.

Emeklilik başvurusu için haziran mı temmuz mu?

Emeklilik başvurunuzu haziran yada temmuz ayında yapmanız durumunda emekli aylığınıza pozitif bir katkı sağlamayacaktır. Çünkü her iki ayda da yapacağınız başvurular da ocak ayı rakamları dikkate alınacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çalışan kişiler için kıdem tazminatı değerlendirmesi ve bayram ikramiyesidir.

Kıdem tazminat tavanı tutarı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayısı artışına göre yükselmektedir. Kişi kıdem tazminatı için ikinci dönem artışından faydalanmak istiyorsa temmuz ayını bekleyebilir. Eğer ki kişi Haziran ayında başvuru yaparsa emekli bayram ikramiyesinden faydalanabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır?

Bilindiği üzere emeklik aylığı, başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere kişiye bağlanıyor. Örnek vermek gerekirsek; “Şubat ayında emeklilik dilekçesini veren kişi emekli aylığına hak kazanırsa Mart ayında” almaya başlar.

Emeklilik dilekçesi hangi kuruma verilir?

Emeklilik başvurusu ve dilekçesini vermeniz gereken kurum bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’dür. Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra inceleme ve onay süreci başlar.

İlk emekli maaşı ne zaman ödenir?

İlk emeklilik maaşı ödemeleri kişilerin SSK tahsis numarası ve Bağkur sicil numarasına göre belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2024

SSK emekli maaşı ne zaman yatar?

4A SSK sigorta kolu kapsamında yer alan kişilerin emekli maaş tarihleri şu şekilde sıralanır;

Tahsis Numarası (Son Rakamı)Ödeme Tarihi (Her Ayın)
917’sinde
718’inde
519’unda
320’sinde
121’inde
822’sinde
623’ünde
424’ünde
225’inde
026’sında
ssk emekli maaşı ödeme tarihleri

Bağkur emekli maaşı ne zaman yatar?

4B Bağkur sigorta kolu kapsamında yer alan kişilerin emekli maaş tarihleri şu şekilde sıralanır;

Tahsis Numarası (Son Rakamı)Ödeme Tarihi (Her Ayın)
725’inde
925’inde
525’inde
326’sında
126’sında
827’sinde
627’sinde
427’sinde
228’inde
028’inde
bağkur emekli maaşı ödeme tarihleri

Emeklilik dilekçe örneği

Emeklilik dilekçesi üzerinde çalıştığınız kurum ve sigorta türünü değiştirebilirsiniz. Boş kısımları doldurarak emeklilik dilekçesini hazırlayabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi
Emeklilik dilekçesi

Emeklilik dilekçesi örneği ve Gelir Aylık Ödenek Talep belgesi indirmek için;

Emeklilik dilekçesi hakkında aklınıza takılan her türlü sorularınızı alt kısımda yer alan yorumlardan kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 42
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (43)

 1. 12 Temmuz 2023

  Merhabalar.Size iki sorum olacak.Öğretmenim,Haziran ortasına doğru EYT kapsamında emeklilik dilekçemi vermiştim.Haliyle 15 Haziran ve sonrası baz alınıyor öğretmenlikte ayrılma işlemleri.Ancak işlemlerin bürokratik uzaması,araya bayram girmesi,valiliğim olur yazısına onay vermemesi gibi sebeplerle olur yazısı 3 Temmuz’da çıktı ve ben de ilişik kesme işlemlerimi yaptım.5 Temmuz’da resmi olarak ilişiğim kesildi ve emeklilik işlemleri süreci başladı.Bugün (12 Temmuz 2023) itibarıyle e-devlet’te “EMEKLİ İKRAMİYESİ VE AYLIĞI HAZIRLANDI” bilgisini gördüm.Nette yaptığım araştırmalar sonucu kıdem tazminatı ve zam hesaplamalarının 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olduğu bilgisini gördüm.Sormak istediğim şu;şimdi ben Temmuz ayındaki katsayılara yani yeni zam oranlarına göre mi artış ve kıdem tazminatı alacağım.Yoksa emeklilik dilekçesini verdiğim tarihe (Haziran ilk yarısı) göre mi artış miktarı alacağım?Diğer sorum ise şu:Öğretmenlik öncesi 4 yıl 2 ay 24 gün Bağkur ödemem vardı.Hizmet birleştirme yapıp EYT’den faydalanmak istedim.Hizmet birleştirme işlemi tamamlandıktan sonra ilişiğimin kesildiği tarih (5 Temmuz 2023) itibarıyle,Milli Eğitimin Mebbis sisteminde hizmet birleştirilmiş haliyle toplam çalışma sürem 27 yıl 11 aya yakın bir süre görünüyordu.Ancak bugün itibari ile Çalışma Hayatım sisteminden girip baktığımda 4/C’ye bağlı olarak “SİGORTALILIK SÜRESİ 28 yıl, 7 ay, 26 gün” olarak görünüyor.Bağkur öncesi bir de yaklaşık 5 ay kadar SSK sigortam vardı ancak Çalışma Hayatım’da yer alan bilgilerde pirim ödenmemiş görünüyor ve gün bilgisi de “0” olarak görülüyor.Zira hizmet birleştirme dilekçemde SSK Tescil bilgilerimi vermiştim ancak hizmet birleştirmeye dahil edilmemiş;muhtemelen prim ödemesi yapılmadığı için.Şimdi ben Mebbis sisteminde görünen hizmet süreme göre mi yoksa çalışma hayatımda belirtilen sigortalılık süreme göre mi emekli aylığı ve kıdem tazminatı alacağım?Bu arada Bağkur’dan ilişiğimin kesildiği tarih ile memuriyete başladığım tarih arasında yaklaşık 9-10 ay kadar boşluk(ödenmemiş pirim günü) olduğunu da ilave edeyim.Yanıtınız ve ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkür ederim.Saygıyla.

 2. 6 Haziran 2023

  30.03.2023 tarihinde işyerinde ve aynı zamanda sgkya vergi indiriminden emeklilik için işlemlerimi tamamladım fakat e-devlet te emeklilik kaydı kısmında emekli kaydınız yoktur ibaresi gözüküyor 170 aradığımda herşey tamam deniliyor sgkya gittiğimde sıkıntı yok deniliyor.ve ayrıca maaşta bağlanmadı bir açıklama yapabilirmisiniz rica etsem.bu arada işyerimdede sıkıntı yok orayada uğrayıp sorguladım .

 3. 10 Mayıs 2023

  iyi günler%82 vergi indirimi raporum var emeklilik için tüm kartları yerine fazlasıyla yerine getirdim 27.02.2023 tarihinde SGK ya vergi indirimi belgemi verip emeklilik için gittim gün toplama servisine form doldurttular 05.03.2023 tarihinde e devletten emeklilik dilekçe mi doldurdum Geçersiz olur e devletten dediler 20.03 2023 tarihinde ise kurumdan dilekçe verdim ama başka yanlış yada hatalı bir işlem yapmamışımdır inşallah bilgi verirseniz sevinirim normal herkesin verdiği emeklilik dilekçesini verme iz gerekiyor

  • Bekir Bey siz emeklilik başvurusu yaptınız fakat raporunuz e-devletten olmalı mı? dediler size o kısmı tam anlayamadık.

   • 10 Mayıs 2023

    raporunda verdim e devlete görülüyor zaten vergi indirimi belge mide verdim ama doldurduğum emeklilik dilekçesi normal EYT lilerle aynı yanı soracağım soru engelli emeklilik olduğu zaman aynı dilekçe evragımı oluyor ben herkesin doldurduğu şekilde emeklilik dilekçesi sordum ve dosya beklemede diyor talep özel kalemde diyor 60 günü geçti bilgi alamıyorum normal mi?

    • Bekir Bey bence normal değil, Ayrıca engelli emekli olacağınızı söylediniz mi? Buna göre dosyalarınız düzenleniyor. Bizce SGK’ya giderek durumunuzu kontrol etmenizi öneririz.

   • 12 Haziran 2023

    Merhaba Eren Bey
    Emeklilik için 04.05.2023 te dilekçemi vereim 1 ayı geçmesine rağmen hala gelen evrak beklemede diyor ve e devlette de emeklilik kaydınız yoktur diyor. Bir sorun mu var acaba? Ne zaman emekli maaşımın bağlanılacağına dair bir öngörünüz var mı?

Bir yanıt yazın