1. Anasayfa
 2. SGK

04 İşten Çıkış Kodu (Haklar)

04 işten çıkış kodu, 04 işten çıkış kodu çıkarılan işçinin hakları, 04 işten çıkış kodu ile işe iade davası açılır mı, 04 işten çıkış kodu tazminat alır mı? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

04 işten çıkış kodu, çalışanlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılan konular arasında, işçiye kıdem tazminatının ödenip ödenmeyeceği, ihbar süresinin uygulanıp uygulanmayacağı ve işsizlik maaşı alıp alamama durumu yer almaktadır.

04 işten çıkış kodu nedir?

Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden” feshi olarak bilinen 04 çıkış kodu, literatürde bildirimli fesih olarak adlandırılmaktadır. Bu fesih türü, işçinin herhangi bir kusuru olmaksızın, işverenin geçerli bir neden sunmadan işten çıkardığı durumu ifade eder.”

04 işten çıkış kodu
04 işten çıkış kodu

04 işten çıkış kodu çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

SGK çıkış kodu 04 olan çıkışı yapılan işçiler aşağıdaki haklara sahiptir:

 1. İşçiye kıdem tazminatı kesinlikle ödenmelidir.
 2. İşçiye ihbar süresi uygulanmalı veya uygulanmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
 3. İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
 4. İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

04 işten çıkış kodu ile işe iade davası açılır mı?

İşyerinde en az 30 çalışanın bulunması ve işçinin o işyerinde en az 6 aydır çalışması durumunda, işveren feshetmek için geçerli bir sebep sunmak zorundadır. Geçerli bir sebep yoksa, işçi, feshin haksız olduğu iddiasıyla işe iade davası açma hakkına sahiptir. Bu durum, işçilere iş güvencesi sağlayan önemli bir koruma mekanizmasıdır.

04 kodu ile işten çıkarma işsizlik maaşı alır mı?

04 kodu ile işten çıkartılan işçiler işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir. İşsizlik maaşı, işçinin işten çıkışı sonrasında belirli koşulları sağlaması durumunda kendisine sağlanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
SGK İşten Çıkış Kodları Nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarma kıdem tazminatı alır mı?

04 kodu ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. İşçinin, belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshedilmesi durumunda, kıdem tazminatı ödenmelidir.

04 kodu ile işten çıkarma ihbar tazminatı alır mı?

04 kodu ile işten çıkarılan işçiler ihbar tazminatı alma hakkına sahiptir. İşçiye ihbar süresi uygulanmalı veya uygulanmamışsa, işveren tarafından ihbar tazminatı ödenmelidir. Bu durumda işçi, işverenin işten çıkışı bildirimli yapmamış olmasından dolayı ihbar tazminatı talep edebilir.

04 İşten Çıkış Kodu? Konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. Hocam merhaba, Ben işsizlik maaşımi işe girdiğim için kestirmistim şimdi de malulen emekli olmak için başvurdum tekrar işsizlik maaşına başvuru yapacağım 4 ay daha hakkım var bunun malulen emeklilik için sıkıntısı olurmu ?

  • Malulen emekli almaya başladıkları andan itibaren işsizlik maaşı için yeterli koşullara sahip olsalar dahi işsizlik sigortası primi yatırılamadığından işsizlik maaşı alamazsınız. Özetle malulen emekli olmadıysanız ve işsizseniz kriterleri de sağlıyorsanız işsizlik alırsınız.

Bir yanıt yazın