1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Raporu Olanlar Ehliyet Alabilir mi?

Engelli kişiler araç kullanabilir mi, işitme kaybı olan kişiler araç kullanabilir mi, Zihinsel engelli kişiler ehliyet alabilir mi hepsi yazımızda.


+ - 0

Engelli kişinin ehliyet alması tamamen kişinin engelliğine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bu yazımızda hangi engelli gruplar ehliyet alabilir ve hangi gruplar ehliyet alamaz bunları açıklayacağız.

Engelli raporu olanlar ehliyet alabilir mi sorusunun cevabı engel gruplarına değişiklik gösterir. Engelli raporu olan kişilerin kullanacakları ehliyet sınıfları A sınıfı ya da B sınıfıdır. Ayrıca ortopedik engeli olan kişilerin engelli raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer alması durumunda ehliyetlerin de bu durumu belirten bir alan yer alacaktır.

Engelli kişiler araç kullanabilir mi?

Engelli kişilerin araç kullanması için kişinin engel durumu büyük önem arz eder. İşitme engeli bulunan kişiler normal araç kullanabilirken, ortopedik engelli kişiler özel tertibatlı araç kullanmaktadırlar. Detaylı şekilde incelemek gerekirsek;

İşitme kaybı olan kişiler araç kullanabilir mi?

İşitme engeli olan kişiler işitme cihazı kullanması durumunda B sınıfı ehliyet alabilir fakat ticari araç kullanamazlar. İşitme engeli olan kişilerde bir kulak normal duyması durumunda işitme cihazı kullandığı diğer kulağın “50 dB” olması kaydıyla B ve F sınıfı sürücü ehliyeti alabilir.

Epilepsi hastaları sürücü belgesi alabilir mi?

Epilepsi hastaları 2016 yılında yapılan değişiklik sebebiyle artık ehliyet almaları mümkündür. Bu türdeki hastalar ehliyet sınıfının birinci grubunda motorsiklet (A), araba (B) ve traktör (F) yer almaktadır. Resmi ve ticari araç kullanamazlar.

Zihinsel engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunma ve duygu düşünce bozukluğu hastalığı olan kişiler ehliyet alamazlar.

Ortopedik engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Fiziksel (Ortopedik) engeli olan kişiler ehliyet alabilirler. Fakat burada en önemli kısım kişilerin engelli raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesinin yer alması gereklidir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Psikiyatri engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Ehliyet başvurusunda bulunacacak kişilerin öncelikle sağlık raporu alması gereklidir. Engelli raporu için kişinin hastalığı başvuru yapacağı bölümler önemlidir. Psikiyatrik bir hastalık olması durumunda kişiden psikiyatrik bir kontrol muayenesi istenir. Uzman doktorun vereceği karara göre kişi ehliyet alabilir yada alamaz.

Bir gözü kör olan kişier ehliyet alabilir mi?

Bir gözü olmayan kişilerden bazı şartlar aranmaktadır. Ayrıca bu sürücü adayları monoküler sürücü olarak bilinir. Monoküler ehliyete sahip kişiler her yıl göz kontrolü yaptırmak zorunda ve raporlarını yenilemesi gerekmektedir. Her iki gözde 120 derece bozukluk olması durumunda bu kişiler ehliyet alamaz.

Kimler ehliyet alamaz?

Yönetmeliğe göre sürücü belgesi “ehliyet” alamayacak kişiler şu şekilde belirtilmiştir;

  • Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı) kişiler
  • Alkol bağımlısı olan kişiler
  • Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler kullanan kişiler
  • Bunama Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı hastalığı olan kişiler,
  • Duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından hastalığı olan kişiler

sürücü belgesi alamazlar.

Yazar Hakkında

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yorum Yap