1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Olanlar Ehliyet Alabilir mi?

Engelli kişiler araç kullanabilir mi, işitme kaybı olan kişiler araç kullanabilir mi, Zihinsel engelli kişiler ehliyet alabilir mi hepsi yazımızda.


45
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişinin ehliyet alması tamamen kişinin engelliğine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bu yazımızda hangi engelli gruplar ehliyet alabilir ve hangi gruplar ehliyet alamaz bunları açıklayacağız.

Engelli raporu olanlar ehliyet alabilir mi sorusunun cevabı engel gruplarına değişiklik gösterir. Engelli raporu olan kişilerin kullanacakları ehliyet sınıfları A sınıfı ya da B sınıfıdır. Ayrıca ortopedik engeli olan kişilerin engelli raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi yer alması durumunda ehliyetlerin de bu durumu belirten bir alan yer alacaktır.

Engelli kişiler araç kullanabilir mi?

Engelli kişilerin araç kullanması için kişinin engel durumu büyük önem arz eder. İşitme engeli bulunan kişiler normal araç kullanabilirken, ortopedik engelli kişiler özel tertibatlı araç kullanmaktadırlar. Detaylı şekilde incelemek gerekirsek;

İşitme kaybı olan kişiler araç kullanabilir mi?

İşitme engeli olan kişiler işitme cihazı kullanması durumunda B sınıfı ehliyet alabilir fakat ticari araç kullanamazlar. İşitme engeli olan kişilerde bir kulak normal duyması durumunda işitme cihazı kullandığı diğer kulağın “50 dB” olması kaydıyla B ve F sınıfı sürücü ehliyeti alabilir.

Epilepsi hastaları sürücü belgesi alabilir mi?

Epilepsi hastaları 2016 yılında yapılan değişiklik sebebiyle artık ehliyet almaları mümkündür. Bu türdeki hastalar ehliyet sınıfının birinci grubunda motorsiklet (A), araba (B) ve traktör (F) yer almaktadır. Resmi ve ticari araç kullanamazlar.

Zihinsel engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunma ve duygu düşünce bozukluğu hastalığı olan kişiler ehliyet alamazlar.

Ortopedik engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Fiziksel (Ortopedik) engeli olan kişiler ehliyet alabilirler. Fakat burada en önemli kısım kişilerin engelli raporlarında “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesinin yer alması gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu (Kapsamlı Rehber) 2024

Psikiyatri engelli kişiler ehliyet alabilir mi?

Ehliyet başvurusunda bulunacacak kişilerin öncelikle sağlık raporu alması gereklidir. Engelli raporu için kişinin hastalığı başvuru yapacağı bölümler önemlidir. Psikiyatrik bir hastalık olması durumunda kişiden psikiyatrik bir kontrol muayenesi istenir. Uzman doktorun vereceği karara göre kişi ehliyet alabilir yada alamaz.

Bir gözü kör olan kişier ehliyet alabilir mi?

Bir gözü olmayan kişilerden bazı şartlar aranmaktadır. Ayrıca bu sürücü adayları monoküler sürücü olarak bilinir. Monoküler ehliyete sahip kişiler her yıl göz kontrolü yaptırmak zorunda ve raporlarını yenilemesi gerekmektedir. Her iki gözde 120 derece bozukluk olması durumunda bu kişiler ehliyet alamaz.

Kimler ehliyet alamaz?

Yönetmeliğe göre sürücü belgesi “ehliyet” alamayacak kişiler şu şekilde belirtilmiştir;

 • Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı) kişiler
 • Alkol bağımlısı olan kişiler
 • Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler kullanan kişiler
 • Bunama Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı hastalığı olan kişiler,
 • Duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından hastalığı olan kişiler

sürücü belgesi alamazlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 54
  be_endim
  Beğendim
 • 9
  g_zel
  Güzel
 • 11
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 8
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 10
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 22
  _zg_n
  Üzgün

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yazarın Profili

Yorumlar (45)

 1. 23 Aralık 2023

  merhabalar.%52 sürekli raporum var. rapordan once B ehliyetim vardı yıllardır kullanıyorum. simdi rapordan dolayı ehliyeti degisitirmem gerekiyor galiba. birde A2 motor ehliyeti de almak istiyorum. süreç nasil oluyor bizim için neler yapmam gerekiyor teşekkürler…

 2. 22 Kasım 2023

  Merhabalar. Ehliyet yenilemek için komisyona sevk edildim. Komisyon sürücü olamaz raporu verdi. İtiraz edersem başka ilde yine komisyon olacakmış. Bilgisi olan birisi aydınlatırsa çok sevinirim.

 3. 8 Temmuz 2023

  merhabalar Ehliyet için sağlık ocağına gittim Raporu Verdi Ancak zihinsel Engelli raporum Olduğundan Dolayı Ruh Hastalıkları pisikratri ye yönlendirdi pisikratri doktoru sizce sürücü olur Raporu verirmi Bana bu konuyu bilen arkadaş varsa yazabilir bana

 4. 1 Temmuz 2023

  Merhabalar, terribatlı araç kullanabilir şeklinde ehliyet raporum var. Araç otomatik ve pedalları solda olacak şekilde. Yalnız bu özellikte araca sahip ehliyet kursu bulamıyorum. İstanbul avrupa yakasında bilinen bir kurs var mıdır ?

 5. 14 Haziran 2023

  Merhaba yüzde 50 zihinsel engelli raporum var ıQ düzeyi 50-69 doktor muayenesi ile alabilmem mümkün mü ehliyet sağlık raporu geçen sene hastaneye gittiğimde psikiyatriye girdim doktor engelli raporima baktı herhangi bi işlem yapmadı bilgisayardan sadece rapora baktı muane vs etmedi ehliyet alamazsın dedi gönderdi ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 6. 12 Mayıs 2023

  merhabalar 56 oranında oranım var sol dizimde protez var engelli raporu çıkardım araç alımı için lakin ehliyet istendi benden. ileri derece İltihaplı Romatizma, yani tıbbi adıyla romatoid artrit hastalığım var hareket etme be eklemlerimi oynatmam aşırı derecede zor. Duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından hastalığı olan kişiler sınıfına girebilirim. bu yazıyıda oğluma yazdırdım hatta. Ben nasıl ÖTV ve MTV den muaf olup araç alabileceğim.

 7. Bir kolumun dirsek altı kesik diğer kolumda hiçbir problem yok bu engelli olan kolumun biyonik kol uani protez kol takildiktan sonra ve yaşım tir ehliyet almaya yettiği zaman tir ehliyeti alabilirsiniz bu arada yaşım 18 araba ehliyetim var

Bir yanıt yazın