1. Anasayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2023? 

Evde bakım maaşı nedir, evde bakım maaşı ne kadar oldu, evde bakım maaşı ne zaman yatar, evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır, evde bakım maaşı şartları nelerdir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


17
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bu yazımızda, evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım parası kimlere verilir, ne kadar verilir ve başvuru süreci gibi konuları ele alacağız.

Evde bakım maaşı nedir?

Evde bakım maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç olan yaşlı, engelli veya hastaların evde bakım hizmetlerini alabilmeleri için verilen bir sosyal yardım programıdır.

evde bakım maaşı ne kadar oldu
evde bakım maaşı ne kadar oldu

Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

Ülkemizde 2023 yılı Ocak döneminde evde bakım maaşlarına zam yapılmıştır. Evde bakım maaşı tutarı her yıl yeniden belirlenir ve güncellenir.

Evde bakım maaşı ne kadar oldu? sorusunun cevabı alt kısımda yer alan tabloda ücretler belirtilmiştir.

DönemEvde bakım maaşı
2023/2.Dönem5.097,96 TL
2023/1.Dönem4.336,80 TL
2022/2.Dönem3335,00 TL
2022/1.Dönem2354,45 TL
2021/1.Dönem1.657,86 TL
2021/2.Dönem1.797.97 TL
evde bakım maaşı ne kadar oldu

Evde bakım maaşı ne zaman yatar?

Evde bakım maaşı ne kadar oldu? sorusunu cevapladığımıza göre peki evde bakım maaşı ne zaman yatar? Evde bakım maaşı ödeme tarihlerinde değişiklik olabilir. Genel olarak her ayın 10 ile 15 arası hak sahiplerinin hesaplarına yatırılır. Son dönemlerde mevcut ayın 10 gecesi hesaplara yatırılmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı Yatan İller Kasım 2023

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Evde Bakım Ücreti için ikamet edilen yerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı SYDV il veya ilçe vakıflarına başvuru yapılmalıdır. Bakıma muhtaç ve engelli yakını olan kişilerin evde bakım maaşında yararlanması için gerekli kriterleri sağlandıktan sonra başvuruda bulunması gereklidir.

Bakım maaşı alabilmek için aranan kriterlerin sağlanması ve başvurunun Bakım Hizmetleri Değerlendirme Hizmetleri Komisyonu’ndan geçmesi gerekmektedir.

evde bakım maaşı ne kadar oldu
evde bakım maaşı ne kadar oldu

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için gerekli evraklar, başvuru esnasında alt kısımda yer alan belgeleri tamamlamalıdır.

 • T.C. Kimlik Belgeli Nüfus Cüzdanı
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Bakmakla yükümlü olan bireylerin gelir ve mal durumuna dair yazılı beyan ve taahhüt ile, beyana dair belgeler
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Varsa Öğrenim Durumunu Gösterir Belge Aslı veya Sureti
 • Vasi var ise, vesayete ve vasi atamasına dair mahkeme kararı
 • Anne ve baba boşanmış ise, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı (Velayet)
 • Evde Bakım Talep Formu
 • Gelir Durumuna İlişkin Beyan Belgesi
 • Gelir Araştırma Formu
 • Soybis Kullanım İzin Formu
 • Evde Bakım Taahhüt Sözleşmesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç kişilerin bakım giderlerini sağlanması için verilen sosyal yardım parasıdır.

Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sayfasında yer alan Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğinde evde bakım şartları açık şekilde açıklanmıştır.

Evde Bakım maaşı almak isteyen engelli kişiler de, önceki düzenlemelere göre engelli kişinin sağlık kurul raporlarında ağır engelli ibaresi yazması yeterlidir. Fakat yeni düzenlemelere göre 18 yaş üstü engelli kişilerin sağlık kurul raporunda “Tam Bağımlı”, 18 yaş altındaki engelli kişilerde ise “Özel koşul yada Çok özel koşul” ibaresi yer almalıdır. 

Evde bakım maaşından yararlanmak için aranan bazı kriterler bulunmaktadır. 

 • Engelli Sağlık Raporu (Tam Bağımlı)
 • Kişinin Bakıma Muhtaç Olması
 • Hane Gelir Kriterine Uygun Olması

Devletin belirlemiş olduğu “Bakıma Muhtaçlık” kriterlerini sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu kısımda engelli vatandaşın herhangi bir gelirinin olmamış olması oldukça önemlidir. Kişi başına düşen gelir, belirlenen muhtaçlık sınırının altında olmalıdır.

Hane gelir kriteri nedir?

Evde bakım maaşı almak için aranan en önemli kriterlerden bir tanesi de hane gelir kriteridir. 

Örnek vermek gerekirsek; 

Evde bakım maaşı almak isteyen dört kişilik bir ailenin toplam geliri 25.000 TL olduğunu varsayalım..

 • 2023 yılı 2. Dönem ile beraber asgari ücret 11.402,00 TL olmuştur.
 • Ek olarak AGI “Asgari Geçim İndirimi” kaldırılmıştır.
 • Asgari ücret net rakam / 3 x 2 = Kişi başına düşen gelir
 • (11.402,00 TL / 3 x 2) = 7.601,33 TL

Dört kişilik bir ailede kişi başı gelir 5.670 TL altında kalması durumunda bu haktan yararlanılır.

KişiKişi Başı Gelir KriteriGelir (Altında)Gelir (Üstünde)
1 Kişilik Aile7.601,33 TLX
2 Kişilik Aile15.202,66 TLX
3 Kişilik Aile22.803,99 TLX
4 Kişilik Aile30.405,32 TLX
5 Kişilik Aile38.006,65 TLX
evde bakım maaşı ne kadar oldu – gelir kriter örneği

Not : 2022 sayılı yasa kapsamında ödenen engelli aylığı, engelli yakını aylığı, ve 65 yaş üstü yaşlı aylığı için gelir kriterine evde bakım aylığı da dahil edilir.

E-devlet evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması iki şekilde sorgulanmaktadır. Bu sorgulamalar E-Devlet üzerinden yada SMS yolu ile yapılır.

ADIM 1 – T.C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapınız.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

ADIM 2 – “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına geçiş yaparak sorgulama işlemi yapılır.

Evde bakım maaşı sorgulama sonucu
Evde bakım maaşı sorgulama sonucu
Evde Bakım Maaşı Sorgulama

SMS ile evde bakım maaşım sorgulaması nasıl yapılır?

Engelli bakım maaşı alan kişi ödemelerini Ziraat Katılım bankasından alıyor ise “BAKIYE” yazıp 4747 sms göndererek evde maaş durum sorgulaması yapılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı E-devlette Görünmüyor?

Engelli bireylerin hayatlarının oldukça zor olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Aynı zor ve stresli durum engelli bireylerin aileleri için de geçerlidir. Tüm bu zorlukların ve stresin sebeplerinden biri de engelli bireylerin bakım masraflarıdır.

Evde bakım maaşı ne kadar oldu? konumuz ile alakalı sorularınızı alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (17)

 1. 5 ay önce

  Birde 2023 2 ci dönem maaşları oldu teşekkür ederim

 2. 5 ay önce

  Merhaba bdnim oğlum 100 de 84 engelli bir ay sonra raporumu bitiyor rapor çıkartık dan sonra aiyile ve sosyal yardımlaşma bakanlığına yeniden baş vuracakmıyız yoksa otomatik işleniyor mu birde 3 yıllık raporumu vardı bunu 5 yada daha üzün yıllar alabilirsiniz

  • Engelli rapor yenileme süreleri 31 Aralığa kadar uzatıldı. Fakat yenileme yaparsanız yeni raporunuzu yeniden bildirmelisiniz. Rapor süresi tamamen kurul tarafından verilen bir karardır. Süreli de olabilir süresiz de olabilir.

 3. 6 ay önce

  Eşim ve ben asgari ücretle çalışıyoruz.Annemin %98engelli(demans, alzheimer,KOAH,ve birçok hastalığı var) raporu var üniversite okuyan ve kreşe giden bir çocuğum var.Annemin vasii de oldum ve bakım parasına başvurdum.Annem için bakıcı tuttum kendi cebimden karşılıyorum.Para bağlanmayacağını söylediler.İşi bırakamam çocuk büyütüp okutuyorum kirada oturuyorum ve annemi huzurevine vermekde istemiyorum onun bizimle olması ona çok daha iyi geliyor çünkü.Bakım parası alabilmek için ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

 4. 8 ay önce

  Merhaba evde bakım maaşı alıyorum fakat bulunduğumuz şehirden, başka bir şehire taşıncaz maaş kesilir mi?
  Ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim

 5. 9 ay önce

  Merhaba iyi çalışmalar 1.5 yaşında ki kızımıza tip 1 diyabet teşhisi konuldu insülin kullanıyor çözger raporu alacağız özel koşul gereksinimi vardır ibaresi yazıyor.ÖTV siz araç alınabilir mi bakım parası veya maaşı verilir mi aylık hane gelirimiz yaklaşık 22000 civarı ne gibi sosyal haklardan faydalanırız birde şeker ölçüm için sensörü ücretsiz verirler mi teşekkürler çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  • Gencay Bey ötv indirimli araç almanız için engelli raporunuzda ÖKGV ibaresi yer almalıdır. Bakım maaşı yada engelli maaşı için de şöyledir; 2023 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 2.835 TL 2023 Evde Bakım aylığı hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 5.670 TL bu rakamları x hanedeki kişi sayısı ile çarparak çıkan toplam rakam aylık gelirinizin altında kalıyorsa alamazsınız fakat aylık gelirinizi çarpılan tutar geçiyorsa alabilirsiniz.

   • 9 ay önce

    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.5670×4=22680 bu tutar gelirim altında ancak buna evde bakım aylığı eklenince eklenince gelirim ile birlikte sınır aşıldığı için olmama durumu olabilir mi sitenizde buna benzer bir yorum okumuştum da o sebepten soruyorum.teşekkürler

    • 2022 sayılı yasa kapsamında ödenen engelli aylığı, engelli yakını aylığı, ve 65 yaş üstü yaşlı aylığı için gelir kriterine evde bakım aylığı da dahil edilir.

Bir cevap yazın