1. Anasayfa
 2. Engelli

Emekli Maaşı Olan Evde Bakım Parası Alabilir mi?

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi, emekli olunca bakım aylığı kesilir mi, eşi emekli olan bakım parası alabilir mi, kimler evde bakım parası alabilir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emekli olan engelli yakınları tarafından sıkça araştırılan ve yeterli bilgiye sahip olma zorluğu yaşanan konulardan biri, Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi?

Emekli Maaşı Olan Evde Bakım Parası Alabilir mi
Emekli Maaşı Olan Evde Bakım Parası Alabilir mi

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi?

Bilindiği üzere hanedeki kişi başına aylık ortalama geliri, aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engelli kişilere, engellilerin bakımını desteklemek amacıyla evde bakım parası ödenir.

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi sorusunun cevabını vermek gerekirsek;

Emekli maaşı olan kişi, her yıl belirlenen kişi başına aylık ortalama gelirini aşmadığı durumda evde bakım parası alabilir.

Emekli olunca bakım aylığı kesilir mi?

Bilindiği üzere evde bakım maaşı almak için önemli olan üç ana kriter vardır.

 •  %50 ve üstü “tam bağımlı” ibareli sağlık kurulu raporu,
 • Kişinin bakıma muhtaç olması,
 • Aile gelir kriteri.

Bakıma muhtaç engellilerin tespiti yönetmeliğinde belirtilen şartları sağlamaya devam ederseniz, emekli olunca evde bakım parası almaya devam edersiniz. Fakat bu şartlarda değişiklik olursa bakım aylığınız kesilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bakmakla Yükümlü Kişiler Kimlerdir?

Eşi emekli olan bakım parası alabilir mi?

Bakımını üstlenen eşin emekli olması durumunda ve kişi başına aylık ortalama geliri aşmadığı sürece evde bakım parası alabilir. Burada dikkat edilecek nokta haneye giren emekli maaşının kişi başı gelir ortalama sınırını aşmaması gereklidir.

Kimler evde bakım parası alabilir?

Evde bakım aylığından yararlanabilmek için en az yüzde 50 oranında, ağır engelli yeni yönetmeliğe göre “tam bağımlı” olmak ve bakıma muhtaç kişinin engelli olduğunun Aile ve Sağlık Bakanlığı il müdürlüklerinde bakım hizmetleri değerlendirme kurulu tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler. Sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresi yer almalıdır. Engel oranı yüzde 50’nin altında olanlara evde bakım maaşı ödenmez.

Bu yardımdan, hanedeki kişi başına aylık ortalama geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olan kişiler yararlanabilir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi konusu hakkında aklınıza takılan soruları, merak ettiklerinizi ve görüşlerinizi alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 35
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 8
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 6
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 11
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 10
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili