1. Anasayfa
 2. Diğer

2. Grup Sürücü Ne Demek?

Tüm sürücü adayları ehliyet için sağlık raporu alırken görme testinden geçirilir. 2. grup sürücü ne demek? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Son zamanlarda ehliyet sağlık raporu alacak kişilerin karşısına çıkan, ikinci grup sürücü ibaresinin sebebi oldukça merak edilmektedir. 2. grup sürücü ne demek? sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

2. grup sürücü ne demek?

2. grup sürücü, görme derecesi belli bir derece üzerinde olan gözlük ya da lens kullanan kişileri ifade etmektedir. Güvenli sürüş için yeterince iyi görebilmeniz gereklidir. Biraz açmak gerekirsek; sürücünün gözlük ya da lens kullanımı ile görme düzeltmesi gerçekleşiyorsa kişi ikinci grupta yer alır.

Görme DüzeltmesiDurum
Gözlükle düzeltmeSürücü araç kullanırken gözlük takmak zorundadır.
Lens ile DüzeltmeSürücü araç kullanırken lens takmak zorundadır.
2. grup sürücü ne demek
2. grup sürücü ne demek
2. grup sürücü ne demek

2. grup sürücü nedir?

Ehliyet sağlık raporu alırken kişinin gözlük ya da lens kullanması durumunda görme testinden geçmesi gereklidir. Alt kısımda yer alan tablo 2. grup ehliyet grubuna göre;

Gözlükle yada lens kullanan kişilerin muayenesinde, sürücü adayının görme seviyeleri snellen eşeli ile ölçülür. Az gören gözün 0,6 iyi gören gözün 0,8 değerinden az olmaması yada sağ göz 0,7 ve sol göz 0,7 olmalıdır.

GrupGöz DurumuGöz PuanıDüzeltmeli veya Düzeltmesiz
1. Grup Her iki gözün görme toplamı1,0 Tam0,1 den aşağı olmamak
2. GrupAz gören gözün
İyi gören gözün
0,6 (az olmaması)
0,8 (az olmaması)
veya sağ göz 0,7 ve sol göz 0,7 olmalı
2. grup sürücü ne demek

 Monoküler sürücülerde görme gücü gören gözde 1,0 (tam) olmalıdır.

Ehliyet sağlık raporu almak için başvurduğunuzda, gözlük takıp takmadığınızı belirtmeniz gerekir. Yalnızca bir gözünüz görmesi durumunda monoküler ehliyet sahipseniz, genellikle araba sürmeye devam edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır?

Ehliyet sağlık raporu alırken sürücü adaylarının sağlık durumuna göre, dört grup ön plana çıkar. Bunlardan birisi sürücü olamaz, diğeri komisyona sevk ve kalan son ikisi birinci grup sürücü ve ikinci grup sürücü yer alır.

2. grup sürücü ne demek konumuzla alakalı merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili