1. Anasayfa
 2. Diğer

Açık Lise Kaç Yılda Biter?

Açık lise kaç yılda biter, açık lise 1 senede biter mi, açık lise 3 senede biter mi, açık lise 2,5 yılda nasıl biter, açık lise kredi sistemi nedir, açık lise kayıt yenilemezsem ne olur? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


6
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Açık lise eğitimi, öğrencilerin kendi hızlarında ve zamanlarında lise diploması almalarını sağlayan esnek bir sistemdir. Bu yazıda, açık lise eğitiminin genellikle kaç yılda tamamlandığını ve bu süreyi etkileyen faktörleri özgün bir şekilde ele alarak açıklayacağız.

Açıköğretim sistemi nedir?

Açıköğretim sistemi, bir sistem olarak öğrencilerin farklı eğitim dönemlerine sahip farklı eğitim kurumlarına fiziksel olarak katılmalarına gerek kalmadan katılabilmelerini sağlar.

Açık Lise Kaç Yılda Biter
Açık Lise Kaç Yılda Biter

Öğrencilere ihtiyaç duyabilecekleri her türlü materyali sağlayan ve eğitimini yarıda bırakan, bir kez daha devam etmek isteyen tüm öğrencilerin katıldığı sistemin adıdır.

Açık lise nedir?

Açık Lise, eğitim hayatına devam etmek isteyen, ancak okulu yarıda bırakan veya hiç başlamamış bireyler için tasarlanmış bir eğitim programıdır. Açık Lise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen resmi bir eğitim programıdır.

Açık lise kaç yılda biter?

Açık Lise, iş veya ev sorunları nedeniyle geleneksel liseye devam edemeyen birçok öğrenciyi kapsar. Açık lise kaç yılda biter yada kaç dönemdir hep beraber inceleyelim.

Açık öğretim lisesinde her yıl üç dönem vardır ve her dönemde ayrı sınav yapılmaktadır. Açık öğretim lisesinden 2,5 yıl gibi bir sürede mezun olma imkanı vardır.

Açık lise öğrencisi 8 dönemi başarılı tamamlaması durumunda lise mezunu sayılır. Kısaca açık lise eğitimde bulunan sınıfların karşılığını incelemek gerekirsek;

LiseSistem (Lise)DönemDönem
1Açıköğretim1. Dönem2. Dönem
2Açıköğretim3. Dönem4. Dönem
3Açıköğretim5. Dönem6. Dönem
4Açıköğretim7. Dönem8. Dönem
açık lise kaç yılda biter

Açık lise 1 senede biter mi?

Açık lise bir senede bitmez. Kısaca açıklamak gerekirsek mevzuata göre 8 dönem açık lise kaydınızın olması gereklidir. Açık liseden mezun olmak için belirlenen kredinin tamamlanması gereklidir. Toplam krediyi tamamlayan öğrenci başarılı olarak mezun olur.

Açık lise 3 senede biter mi?

Açık lise öğrencisi ders başarısına göre üç yılda bitirebilir hatta 2.5 yılda bitirme durumu vardır.

Açık lise 2,5 yılda nasıl biter?

Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliğine göre 17 yaşını tamamlamış öğrencilerin bir öğretim yılında üç dönem okuması imkanı getirilmiştir.

17 yaşını tamamlayan öğrenci ilgili dönemlerde haftalık ders programına uygun hareket ederek istenilen krediyi tamamlaması durumunda 2,5 yılda açık liseden mezun olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Okullar Ne Zaman Açılacak? 2022-2023 Eğitim Öğretim Takvimi

Açık lise kredi sistemi nedir?

Açık lise kredi sistemi, öğrencinin mezun olması için gerekli kredi miktarını tamamlayarak mezun olmasını sağlayan kredi sistemidir.

 • Mezuniyet kredi toplamı 170 kredi,
 • Her dönem için en fazla 35 kredi,

toplayarak mezun olabilirsiniz. Tasdikname ile başvuran öğrenciler başarılı oldukları derslerden muaftır. Haftalık ders sayılarına göre kredi almaktadır.

Açık liseye kimler katılabilir?

Açık Lise, ortaokulu veya liseyi tamamlayamamış bireylerin eğitim hayatına devam etmelerine olanak tanır. Açık Lise, her yaş grubundan öğrenciye açıktır ve özellikle iş hayatında bulunan bireyler için de uygun bir seçenektir.

Açık lise kayıt yenilemezsem ne olur?

Açık lise öğretim dönemliktir ve her yıl 3 ayrı dönemde öğrenciler kayıtlarını yenilemesi gereklidir. Eğer ki öğrenci kayıt yenileme yapmazsa;

 • 1 Dönem kayıt yenilemez ise (DONUK)
 • 2 Dönem üst üste yenilemez ise (SİLİK)

durumuna düşerek mezun olamaz. Kayıt yenilemeyen öğrenciler ders seçemez ve sınavlara giriş hakkı bulunmaz.

Açık lise sınavı ne zaman yapılır?

Açık lise sınavları MEB takviminde açıklanan tarihler de Cumartesi ve Pazar olmak üzere üç ayrı oturumda yapılır. Öğrenciler “www.aol.meb.gov.tr” internet sitesinden giriş belgelerini, sınava girmeden önce hazır etmelidir.

Açık lise kaç yılda biter konusu ile ilgili aklınıza takılan soruları, görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 14
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 6
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (6)

 1. Merhabalar ben 9.sınıfın 2. Döneminde açık öğretime geçmiş bulunmaktayım bu okuduğum yarım sene 2,5 seneye dahil mi?

 2. Merhaba ben 17.07.2007 doğumluyum. Bu eylülde aol ilk sınav kaydımı yapacağım. Hangi yılda mezun olurum ve hangi yılda yks ye girebilirim?

 3. 4 Haziran 2023

  Merhaba ben 2021 de sorumlu olarak mezun oldum. Böbrek yetmezliğine yakalandım. verdiğim psikolojik ve fiziksel mücadeleden ötürü 2 sene boyunca sınavlara katılamadım ve okulla ilişiğim kesildi şimdi ben açıköğretime başvurmak istesem 7. Ve 8. Dönemden mi okumaya başlayacagim yoksa 2.5 sene tekrar mı okumak zorundayım?

Bir yanıt yazın