1. Anasayfa
 2. Engelli

Adres Değişikliğinde Engelli Maaşı Kesilir mi?

Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi, engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım, adres değişikliğinden dolayı kesilen engelli maaşı birikir mi? Tüm detayları ile yazımızda.


8
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi? Adres değişikliği nedeniyle kesilen maaşımı alamamıştım bundan dolayı kayıp olan maaş hakkım ne olacak? tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi?

2022 sayılı yasa kapsamında engelli maaşı alan bireylerin maaşları, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne devredildiği tarihten itibaren sistem tarafından otomatik olarak denetlenmektedir.

Bu denetimler sırasında ikamet adresi değişen kişilerin sistem tarafından tespit edilmesi durumunda, bu bireylerin 2022 engelli maaşları kesilmektedir.

adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi
adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi

Adres değişikliğinde evde bakım maaşı kesilir mi?

Evde bakım maaşı kesilen engelli bireyler, maaş kesintisinin neden gerçekleştiğini öğrenmek istediklerinde, bu kesintinin sebebini öğrenirler. Bu sorun, engelli kişinin adres değişikliği yapmış olmasından kaynaklanmakta ve maaş kesintisi sorunu bu adres değişikliğinden kaynaklanmaktadır.

Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım?

2022 sayılı kanun kapsamında maaş alan bir kişinin ikamet nedeni ile maaşı kesilmesi sonucunda maaşını tekrar almak istemesi halinde;

 1. Başvuru Hazırlığı:
  • Kimlik belgesi.
  • Engelli raporu.
  • İkamet değişikliğini gösteren belge (nüfus cüzdanı veya yeni adresi kanıtlayan belge).
  • Daha önce alınan engelli maaşına dair bilgiler (varsa).
 2. Başvuru Yeri ve Zamanı:
  • Yakınınızdaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) şubesini ziyaret ediniz.
 3. Başvuru Formu Doldurma:
  • SYDV’den alacağınız başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
  • Maaş kesilme nedenini ve neden tekrar bağlanması gerektiğini açıkça belirtin.
 4. İlgili Belgeleri Ekleyin:
  • Başvuru formu ile birlikte gerekli belgeleri ekleyin.
  • Belgelerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun.
 5. Başvuru İşlemi:
  • Doldurduğunuz formu ve ek belgeleri ilgili SYDV yetkilisine teslim edin.
 6. Değerlendirme ve İnceleme:
  • SYDV başvurunuzu inceler ve ikamet değişikliğinin maaş kesilmesine neden olduğunu doğrular.
  • Maaşın tekrar bağlanmasının başka bir engeli olmadığından emin olmak için gereken araştırmayı yapar.

Başvurunuzun sonucunu SYDV size bildirir. Olumlu bir sonuç alırsanız, engelli maaşınız tekrar bağlanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Bilgi Rehberi 2023

Adres değişikliğinden dolayı kesilen engelli maaşı birikir mi?

Adres değişikliği nedeniyle kişinin maaşı kesilmiş ve bu kişi, maaşının tekrar bağlanması talebinde bulunmuşsa ve bu talep kabul edilirse, maaşın yeniden bağlanması işlemi bir yıl dolmadan gerçekleşirse, kişiye daha önce alamadığı veya hak kaybına uğradığı maaşlar, herhangi bir hak kaybına uğramadan ilgili ödeme döneminde topluca ödenir.

Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi? Merak ettiğiniz başka sorularınızı veya konuyla ilgili özel detayları paylaşmak istediğiniz noktaları lütfen yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 31
  be_endim
  Beğendim
 • 7
  g_zel
  Güzel
 • 6
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 3
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. 2 ay önce

  Mrb adres değişikliği yaptım ve tasınmadan bildirdim taşınacağımı 2 ay oldu engelli yakını aylığı ve evde bakım maası alamadım taşıdığım ildeki sosyal Hizmetleredosyam gelmediği için.. Almadığım haklarımı toplu şekilde alırmıyım

 2. 2 ay önce

  Merhabalar.Kızım 28 yaşında.2022 yılının temmuz ayında meme kanseri teşhisi kondu ameliyat olup sadece kitle alındı ve 1 ay radyoterapi aldı ve ilaç tedavisi 7_10 yıl arasında devam edecek. Bu arada 3 ayda bir kontrolleri yapılıyor.2024 yılında alan KPPS sınavına girmek istiyor.Acaba kızıma engelli raporu alabilirmiyiz.

 3. 3 ay önce

  Hocam selam engelli maasi basvurusu yaptım 2 hafta oluyor part time ise girersem yani günlük olarak sigorta yapilip cikis yapilirsa engelli maasi kesilirmi yada başvuru olumsuz olurmu

 4. 3 ay önce

  Merhabalar. Bedensel engelim olduğu için heyete başvuru sonucunda 1 yıllık rapor verdiler oran %50. Sürekli neden verilmedi? 1 yıl sonra tekrar heyete başvurduğumda %50nin altında verme ihtimalleri varmı? Sgklı olarak çalışıyorum 3900 günüm var bu şartlarda nasıl emekli olabilirim ?

Bir cevap yazın