İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Behçet Hastalığı İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Behçet hastalığı nedir, behçet hastalığına hangi bölüm bakar, behçet hastalığı engel oranı nedir, behçet hastalığı engelli raporu alabilir mi hepsi yazımızda.


+ - 0

Behçet hastalığı (Behçet sendromu olarak da bilinir), vücudunuzun kan damarlarının iltihabına neden olan nadir bir durumdur. Behçet hastalığı nedir, behçet hastalığının nedenleri nelerdir, behçet hastalığı engel oranı nedir, behçet hastalığı engelli raporu alabilir mi? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Behçet hastalığı, genellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki insanları etkiler, ancak sendrom her yaştan bireyde ortaya çıkabilir. Behçet hem erkeklerde hem de kadınlarda görülürken, hastalık genellikle erkeklerde daha şiddetlidir.

Behçet hastalığı nedir?

Behçet sendromu veya Behçet hastalığı (BH), vücuttaki kan damarlarının iltihaplanmasına (sistemik vaskülit ) yol açan, nedeni bilinmeyen kronik bir durumdur. Bunlar genital bölgenin derisini, ağız astarını, gözü, sinir sistemini, eklemleri ve kan damarlarını içerir. En karakteristik problemler ağızda ve genital bölgelerde ülserler ve ciddi göz iltihabıdır.

Behçet sendromu, adını 1937’de tanımlayan Prof. Dr. Hulusi Behçet’ten almıştır.

Behçet hastalığı ile yaşamanın zorlukları vardır ve yorgunluk, ağrı, duygusal stres ve ilaç yan etkileri sağlığınızı ve hayatınızın birçok bölümünü etkileyebilir. Bazı yaşam tarzı stratejileri, diyet, egzersiz ve stres yönetimi dahil olmak üzere semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Behçet sendromu herkes için farklıdır. Bazı insanlar sadece hafif semptomlara sahiptir. Diğerlerinin daha ciddi sorunları vardır. Belirtileriniz sıklıkla gelir ve gider. Semptom nöbetlerine alevlenme denir. Semptomsuz uzun dönemlere remisyon denir.

Behçet hastalığının nedenleri nelerdir?

Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Çok sayıda hasta üzerinde yapılan son araştırmalar, genetik yatkınlığın behçet hastalığı gelişiminde bir rolü olabileceğini düşündürmektedir. Bilinen belirli bir tetikleyici yoktur. Nedeni ve tedavisine yönelik araştırmalar çeşitli merkezlerde yürütülmektedir.

Behçet hastalığına hangi bölüm bakar?

Behçet hastalığına tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölüm romatoloji bölümüdür. Fakat hastanın semptonlarına göre diğer bölümlerde ilgilenir. Kısaca bu bölümleri incelemek gerekirsek;

  • Göz iltihabı : Göz doktoru
  • Cilt yaraları: Dermatolog
  • Ağrıyan eklemler: Romatolog
  • Genital yaralar: Ürolog
  • Mide veya bağırsakta yaralar : Gastroenterolog
  • Kan sorunları: Hematolog
  • Beyin ve sinir sistemi sorunları: Nörolog

Birçok semptomunuz olabileceğinden, bu doktorlardan birkaçını ziyaret etmeniz gerekebilir.

Behçet hastalığı engel oranı nedir?

Behçet hastalığını teşhis etmek zor olabilir. Hastalık nadirdir ve semptomları diğer hastalıklarınkine benzer olabilir. Hastalığı teşhis etmek için doktorlar temel semptomları ararlar. Bunlara tekrarlayan ağız yaraları, genital yaralar, deri döküntüleri ve göz iltihabı gibi tipik belirtiler takip edilir.

Behçet hastalığı engel oranı tablosu

Behçet SendromuOran
1) Tedavi altında hafif ve orta derecede mukokutanöz Behçet hastalığı%10
2) Tedaviye dirençli şiddetli mukokutanöz Behçet hastalığı%20

Behçet hastalığı engelli raporu alabilir mi?

Behçet hastalığı için hastanın durumuna ve teşhisine göre engel oranı verilir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda yer alan “İmmun, otoimmun ve sistemik hastalıkların deri bulguları” bölümünde yer alan behçet hastalığı engel oranı kısmına göre değerlendirilerek sağlık raporu verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap