1. Anasayfa
 2. Röportajlar

Bir Oluyoruz, Hep Birlikte Engelleri Aşıyoruz – Şahangiller Ailesi

Engelli.com olarak düzenlediğimiz söyleşi köşemizin ikinci konukları youtube platformunun en sevilen ailesi, Şahangiller Ailesi  Gönül ŞAHAN ve Emrah ŞAHAN.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişilerin temel sorunları

Melis YAVUZ sunumuyla gerçekleştirdiğimiz ilk  söyleşimizin teması ise “Bir oluyoruz, hep birlikte engelleri aşıyoruz.” Emrah ŞAHAN ve Gönül ŞAHAN engelli.com’a engelli sorunları hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Şahangiller Ailesi
Şahangiller Ailesi

Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız? 

Gönül ŞAHAN : 1986 İstanbul doğumlu ŞAHANGİLLER ailesinin annesiyim. Eşim Emrah ŞAHAN Ankara doğumludur. 2013 yılından bu yana sosyal medya içerisindeyiz ve farklı farklı platformlarda yer almaktayız. Kendi çapımızda eğlenirken baktık ki Türkiye eğleniyor bizlerde daha da eğleniyoruz.

Engelli kişilerin temel sorunlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Gönül ŞAHAN : Engelli kişilerin temel sorunları‘nın başında engelli insanları eve hapsetmek o kişiye yapılabilecek en büyük kötülüktür diye düşünüyorum. O yüzden dışarı çıkıldığından engelli kişinin hayatını kolaylaştırılacak şeylerin yapılması gereklidir.

Biz sosyal farkındalık oluşturmak adına youtube üzerinde bir video çekmiştik. Tekerlekli sandalyeye bağımlı bir abimizin hayatını kendisinden dinledik, biz dedik bunu bir video çekelim en azından bir nebze olsun farkındalık oluşturalım. Tekerleki sandalye kullanan engelliler ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olmak ne kadar zor olduğunu o videoyu çekme esnasında bizzat yaşadık. Eşim tekerlekli sandalyede idi, çok kötü bir durumdu gerçekten. Engelli demeyelim onlara da onlar insan o yüzden bizde elimizden geldiğince yardımcı olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Şahangiller

Emrah ŞAHAN : Serhat abimizle çektiğimiz video; insan birşeyleri kaybetmeden elindekilerin kıymetini bilemiyor. Çektiğimiz sosyal videoda bunu çok daha iyi anladım. Bu video dan sonra herşeye daha çok önem vermeye başladım. Normal merdiven olan yerlerde engelli parkurlarının olmaması, eşim Gönül ile hep buna dikkat ediyoruz. Sosyal farkındalık videosu çektiğimiz için yaşanılan zorlukları biliyoruz ve daha dikkat ediyoruz. Ne yazık ki birşeyleri kaybetmeden maalesef insanlar anlamıyor, ama önemli olan onları kaybetmeden anlamak.

Gönül ŞAHAN : Sonuçta hepimiz engelli adayıyız. Yarın ne olacağımızı bilemeyiz, o yüzden empati yapmak zorundayız. Engelli yerlerini işgal etmemeliyiz, haklarını müdahale etmemeliyiz aslında ve duyarlı olmalıyız.

Engelli kişilerin yaşamın her anında, rahatça yaşama dâhil olduğunu düşünüyor musunuz ?

Gönül ŞAHAN : Şu anki günümüz şartlarını düşünürsek çok fazla düşünmüyorum açıkçası, mutlaka engelli hakları‘nın ihlal edildiğini düşünüyorum. Özellikle de bu videoyu çektikten sonra emin olduk çünkü dediği gibi eşimin de gün içerisinde karşımıza çıkan her yerde onlardanmışız gibi görüyoruz. En basitinden mesela AVM’ye gidiyoruz engelli otoparkının yerine normal bir araç park edilmiş ve engelli otopark işgali olmuştur, orada o engelli arkadaşımızın yaşayacağı sıkıntıyı düşünmeden bencille davranıp aslında çok kötü bir duruma sebep oluyoruz.

Şahangiller ailesi olarak engelli kişilerin yaşadığı zorlukları gösteren sosyal farkındalık videosu tekrardan çekmeyi düşünür müsünüz ?

Gönül ŞAHAN : Tabi ki neden olmasın, Serhat abimiz ile çok sık görüşüyoruz. ASLA PES ETME hashtagi ile çok büyük farkındalıklar oluşturulmuştur. Serhat abi çok başarılı bir insandır bu da engelli hiçbir insanın da sosyal hayattan soyutlanmaması gerektiğini hiçbir zaman pes etmemesi gerektiğini bizden aslında farkın olmadığını gösteriyor.  O yüzden yeni videolar gelebilir seve seve çekeriz.

Engelli bireyler sosyal medyada neler üretebilirler ve sizin gibi başarılı olmaları için neler yapabilirler ne tavsiye edersiniz ?

Gönül ŞAHAN : Bizden hiçbir farklarının olmadığını düşünüyorum, sosyal medya için iki ayağının da sağlam olmasına gerek yok, iki kolunun sağlam olmasına hiç gerek yok. İstek azim yeterli, inanç yeterli herşeyi yapabilirler. Yeter ki içerik üretmeye devam etsinler bırakmasınlar. Örnekleri var hiçbir engel olmadığını düşünüyorum.

Çevrenizde, ailenizde herhangi bir şekilde engelli bir birey var mı? Onların yaşadığı zorlukları gözlemleyebildiniz mi?

Gönül ŞAHAN : Tabiki gözlemleyebiliyoruz. Başta dediğimiz gibi Serhat abimiz var, gözü görmeyen yakınımız var ki onların yaşadığı çok büyük bir sıkıntı. Yolda sürekli değnekler ile destek alıyorlar ama biz şunu unutuyoruz gerek duraklarda gerek normal kaldırımlarda o sarı panelleri işgal edildiğini görüyoruz, bu da onlara çok büyük bir kötülük oluyor, çok sıkıntı yaşıyorlar çünkü onlardan destek alıyorlar ve yollarını buluyorlar. Bu konuda da duyarlı olmamız gerekiyor. İşitme engelli arkadaşlarımız içinde biz videolarımızda buna da dikkat ederek onlarında izleyebilmeleri için imkan sunuyoruz. Diğer youtuber arkadaşlarımızın da bunu yapmalarını tavsiye ediyoruz. 

Emrah ŞAHAN : Son 100 videomuz belki daha fazladır altyazı seçeneği koyuyoruz. Bu kısımda dediğimiz gibi insanlar birşeyleri yaşamadan öğrenemiyorlar. Bizde birkaç tane arkadaşımızın tavsiyesi ile “işte abi videolar çok güzel annem izliyor sonrasında işaret dili ile anlatıyor” keşke alt yazı yazsaydınız şeklinde bir arkadaşımızın bir maili gelmişti. Bende o mailden sonra yani böyle bir şey var niye insanlar alt yazı ile izlemesin videoları. Son 100 video belki daha fazladır hepsine alt yazı koyuyoruz.

Son olarak engelli.com aracılığı ile engelli kişilere bir mesajınız var mı?

Emrah ŞAHAN : Öz güvenlerini hiçbir zaman kaybetmesinler.

Gönül ŞAHAN : Bizden hiçbir farklılıkları yok, kendilerini geri planda görmesinler, hiçbir şeyi başaramayacaklarını düşünmesinler çünkü istedikleri zaman herşeyi başarabilirler ki bunun örnekleri çok fazla Türkiye’de ve dünyamızda. Bu durumlar onlara örnek olsun.

Emrah ŞAHAN : Beethoven dünyanın en iyi müzik adamı ama kendisi sağırdır mesela..

Gönül ŞAHAN : Ressamlar var, bilim adamları var yani çok güzel örnekleri var. Asla başaramayacaklarını düşünmesinler, kendilerini topluluğumuzdan soyutlamasınlar. Bizlerde engelli adayıyız, kendilerini bizden ayırmasınlar, ayrı görmesinler..

Sosyal Farkındalık oluşturmak adına söyleşimize katıldığı için ve bize vermiş olduğu samimi cevaplar ve desteklerinden dolayı youtube platformunun en sevilen ailesi Şahangiller Ailesi’ne  teşekkür ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili