İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik için nasıl başvuru yapılır, E-Devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır, emeklilik başvurusu nereye yapılır, emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır hepsi yazımızda yer almaktadır.


11

Emeklilik Başvurusu nasıl yapılır yazımızda öncelikle emeklilik başvuru işlemlerine başlamadan önce emeklilik sorgulama işlemlerinizi doğru bir şekilde yapmanızı ve emekli olabilmek  için gerekli olan gereki kriterleri yerine getirmiş olduğunuzda emin olmalısınız.

Emeklilik kriterlerine kısaca göz atmak gerekirsek; gerekli olan yaş haddinin doldurulması, gerekli olan prim gün sayısının yatırılması gibi temel hususlardır. Sözünü ettiğimiz koşulları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde artık  emeklilik başvuru formunu edinebilir, formu doğru bir şekilde doldurup emekliliğe ilk  adımınızı atabilirsiniz.

Emeklilik için nasıl başvuru yapılır?

Emeklilik Başvurusu yapmak için, emeklilik başvuru evrakları ile birlikte  SGK kurumuna teslim etmeniz gereklidir. Ayrıca Artık tüm bu işlemleri e devlet sistemi üzerinden  online olarak yapma şansına sahipsiniz.

E-Devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmanız için öncelikle gerekli koşulları sağlamalı ve sonrasında e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız. Sistemde işlem yapabilmek için de öncelikle tc kimlik numaranızı bilmeniz  e devlet şifrenizi almış olmalısınız. Eğer e devlet şifrenizi henüz edinmediyseniz bununda çok kolay bir yolu var yakınınızda olan bir PTT şubesine gidip kimliğinizi ibraz ediyorsunuz ve  e devlet şifre ücretini ödeyip kolaylıkla alabiliyorsunuz. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan” bağlantıısına tıklayınız. Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi ile beraber başvuru yapmalısınız. Emeklilik Başvurusu ve Emeklilik Başvuru Formu doldurma işlemlerini artık kolaylıkla e devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu nereye yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmadan önce gerekli kriterleri sağlamanız gereklidir. Gerekli koşulları sağlamanız ve tüm evraklarınızı eksiksiz olması durumunda Emeklilik başvuru dilekçesi ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim ederek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız, emeklilik başvuru işlemi sonrasında “Doküman Yönetim Sistemi” ile beraber başvuru durumunuzu takip etmeniz mümkündür. DYS ile emeklilik sorgulaması oldukça kolaydır. 

Emekli aylığı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşınızı hesaplamak ve tahmini ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız SGK web sayfası üzerinde emekli maaş hesaplama araçları yer almaktadır.

Emeklilik onayı kaç günde gelir?

Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra tamamlanma süresi genel olarak 15 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir. Sigorta kolunuza göre bu süreler değişiklik gösterse de genel olarak 15 gün içerisinde sonuçlandığı bilgileri almaktayız.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. 3 hafta önce

  hayirli günler 2007 si̇gorta no özelden 1800 günüm var 2015 yili sonra kamu personeli̇yi̇m ve ordan 2500 günüm var engeli̇m %80 hastaliğim i̇lerledi̇ emekli̇ olmak i̇sti̇yorum bi̇ri̇ di̇yorki̇ önce vergi̇ dai̇resi̇ne baş vur vergi̇ i̇ndri̇mi̇nden emkekli̇ ol bu nedemk

  • Halim Bey, ilk sorumuz malulen mi emekli olmak istiyorsunuz? Engelli erken emekli mi olmak istiyorsunuz? Kamuda erken engelli emeklilik şartları şu şekildedir. 1) %50 ilâ %59 arasında engelli olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıl sigortalı olmakla (5760 gün), 2) %40 ilâ %49 arasında engelli olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıl sigortalı olmakla (6480 gün), 3) %60 ve üzerinde engelli olduğu anlaşılıp, malulen emeklilik hakkı alamayan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmak ve en az 3600 prim günü ile emeklilik hakkı elde ederler.

   • 3 hafta önce

    SELAMLAR malulen değil normal emekli 16 yıllık sigortam var %80 rapor ilk sigortam 2007 özel den şimdi memurum toplam günüm 4300 felan diyorlar memursun olamazsın memurluğu tamamlamalısın diyorlar biraz saçma geldi ama nasıl yol çizecem malulen emekli maaş düşük değilmi

 2. 2 ay önce

  Merhabalar ben önce sgk ya basvuruldugunu bilmeden mhrsden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden randevu aldım %62oraninda engellilik aldı o raporla başvuru yapabilyormuyuz babam en son ocak ayında sgkli çalışandı çalışamadigi içinde memlekete gitti şimdi nasıl bir yol alacagim yardımcı olur musunuz

  • Merhaba, babanızın işe giriş tarihi 2008 ve öncesi ise engelli emeklilik başvurusu için vergi indirim belgesi şartı aranıyor. Vergi indirim belgesi alması için SGK kayıtlı bir işte görünmesi gerekiyor. 2008 ve sonrası ise vergi indirim belgesi şartı aranmaz.

 3. 3 ay önce

  Yüzde 46 benim raporum yok mu sayıyorlar raporu anlamadım

 4. 3 ay önce

  Slm
  1975 doğumluyum 1996 bağkur girişim ve 4509 primim var yüzde 46 engelli raporum var dilekçe verdim emeklilik için red geldi itiraz ettim bekliyorum yine red gelirse ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın