1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? (EYT -SSK)

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır, E-devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır, EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır, SGK emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


57
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik şartlarını yerine getiren vatandaşlar, başvuru süreci ile beraber sosyal güvenli kurumuna gitmeden online emeklilik işlemlerini başlatabilir. Peki emeklilik başvurusu nasıl yapılır? hep beraber inceleyelim.

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Emeklilik başvuru işlemlerine başlamadan önce emeklilik sorgulama işlemlerinizi doğru bir şekilde yapmanızı ve emekli olabilmek  için gerekli olan gerekli kriterleri yerine getirmiş olduğunuzda emin olmalısınız.

Emeklilik kriterlerine kısaca göz atmak gerekirsek; gerekli olan yaş haddinin doldurulması, gerekli olan prim gün sayısının yatırılması gibi temel hususlardır. Sözünü ettiğimiz koşulları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde artık  emeklilik başvuru formunu edinebilir, formu doğru bir şekilde doldurup emekliliğe ilk  adımınızı atabilirsiniz.

emeklilik başvurusu nasıl yapılır
emeklilik başvurusu nasıl yapılır

Emeklilik Başvurusu yapmak için, emeklilik başvuru evrakları ile birlikte  SGK kurumuna teslim etmeniz gereklidir. Ayrıca Artık tüm bu işlemleri e devlet sistemi üzerinden  online olarak yapma şansına sahipsiniz.

E-devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmanız için öncelikle gerekli koşulları sağlamalı ve sonrasında e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız. 

1) Sistemde işlem yapabilmek için de öncelikle tc kimlik numaranızı bilmeniz  e devlet şifrenizi almış olmalısınız. Eğer e devlet şifrenizi henüz edinmediyseniz bununda çok kolay bir yolu var yakınınızda olan bir PTT şubesine gidip kimliğinizi ibraz ediyorsunuz ve  e devlet şifre ücretini ödeyip kolaylıkla alabiliyorsunuz.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

2) Arama bölümüne “aylık/emekli/gelir” yazınız.

Emeklilik başvurusu adım 2
Emeklilik başvurusu adım 2

3) Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi ekranında “Yeni Başvuru” butonu tıklanır.

4) Tahsis talep türü “Yaşlılık aylığı” seçilerek ve alt kısımda sigorta türünüzü belirtilerek emeklilik aylığı başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu adım 3
Emeklilik başvurusu adım 3

EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Bir üst kısımda anlattığımız adımları izleyerek EYT emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirsek; E-devlet sisteme giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan” bağlantısına tıklayınız.

Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi ile beraber başvuru yapmalısınız. Emeklilik Başvurusu ve Emeklilik Başvuru Formu doldurma işlemlerini artık kolaylıkla e devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu

SGK emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmadan önce gerekli kriterleri sağlamanız gereklidir. Gerekli koşulları sağlamanız ve tüm evraklarınızı eksiksiz olması durumunda Emeklilik başvuru dilekçesi ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim ederek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik sorgulaması nasıl yapılır?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız, emeklilik başvuru işlemi sonrasında “Doküman Yönetim Sistemi” ile beraber başvuru durumunuzu takip etmeniz mümkündür. DYS ile emeklilik sorgulaması oldukça kolaydır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik DYS Evrak Takibi ve Sorgulama

Ne kadar emekli maaşı alırım?

Emekli maaşınızı hesaplamak ve tahmini ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız SGK web sayfası üzerinde emekli maaş hesaplama araçları yer almaktadır.

Emekli aylığınız bağlandığında Ek ödeme tutarınız emeklilik aylık bilgisinde görülüyorsa ek ödeme ile alacağınız emekli maaşını nasıl hesaplandığını öğrenmek için alt kısımda yer alan önerilen yazımızı inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ek Ödeme ile Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik onayı kaç günde gelir?

Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra tamamlanma süresi genel olarak 15 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir. Sigorta kolunuza göre bu süreler değişiklik gösterse de genel olarak 15 gün içerisinde sonuçlandığı bilgileri almaktayız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (57)

 1. 9 Ağustos 2023

  Ben yüzde 59 raporum sigorta girişim 23.05.2000 nasıl emekli olabilirim prim günüm 3334 ama 2 çocuğum var dogum borclanmasi yapabilirmiyim nerelere müracaat etmem gerekiyor lütfen yardımcı olun

 2. 23 Temmuz 2023

  Eren bey , benim kardeşim yeni aldığı sağlık raporuylab %66 engelli durumunda oldu,işe başlangıç tarihi 14.3.2007 .şu an 2 yıla yakındır çalışmıyor, prim gün sayısı 3291 ve yaşı 44, raporuyla beraber 2023 haziranda kadıkyöy sgk gidip emeklilik işllemleri için başvurmak istemiş ama oradaki görevli memur emekli olamayacağını söylemiş,hem göz hem sinirseşl ve psikoljik rahatsızlıkları oranlarıyla beraber raporunda kayıtlı, bende belki memurun işgüzarlığıdır diye edevlet üzerinden başvuru yaptım.acaba emekli olabilirmi şimdiden ilginize teşekkür ederim

 3. 6 Haziran 2023

  merhaba % 61 süresiz engelli raporum var. vergi dairesinden vergi indirimi evrağınıda aldım. evraklarla birlikte elazığ sgk ya teslim ettim. Elazığ sgk 5510 /28-5 ( çalışma gücünün kaybı tespiti ) maddesinden sağlık kuruluna gönderdi. Sağlık kurulu çalışma gücünüzün en az %60 ını kaybetmediğinize ve maluliyet yeterli olmadığına karar vermiştir diye red vermiş. Benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Benim bildiğim malulen emeklilik veya iş gücü kaybı olarak değil engelli emeklilik olarak işlem yapmaları gerekiyor. Acaba işlemimi yanlış yaptılar. Bu arada 10.11.1997 sigorta girişim. sigorta ve bağkur toplam 4300 günüm var. ama son 7 yıl bağkur daha çok olduğundan galiba emeklilik içinde bağkur servisi bakıyor

  • ALO 170 arayarak detaylı bir bilgi almanızı rica ederiz. Tam işlem sebebini öğrendiğinizde direk SGK ile görüşmeniz ve çözmeniz gerekli. Sigorta girişiniz ne zamandı? Ekim 2008 öncesi 4A’lı değilseniz 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız... Engelli memur emeklilik şartları konumuzu incelemek için lütfen tıklayınız.

 4. 5 Nisan 2023

  Merhaba, e-devlet üzerinden engelli emeklilik başvurusu normel eyt kiler gibimidir yoksa şubeye mi gitmeliyim internette tam olarak bunla ilgili açıklama yok.
  iyi günler.

  • Engelli emeklilik için bağlı olduğunuz il/ilçe SGK kurumuna giderek halletmeniz daha sağlıklı olur. Engelli kimlik kartınızı gösterirseniz sıra beklemeden işlemlerinizi halledersiniz.

   • 5 Nisan 2023

    Teşekkürler.

   • 14 Nisan 2023

    Merhaba, %40 raporum vardı emeklilik için başvuru yaptım çarpışan günler var 80 gün daha çalışman lazım yada %60 en az rapor alman lazım denildi ilk raporumundan sonra farklı kronik hastalıkların çıktı yeni raporo başvurdum %76 verdiler ama ssk daki çalışan engelli indirim belgesi istedi bunu vergi dairesinden aldım %40 yazıyor eski çalıştım dönemdeki raporuna goreymis yeni rapor için ise girmem gerektiği söylendi henüz SSK basvurmadim yeni raporla kabul edilir mi emeklilik için yeni rapor ve eski %40 engelli indirim olan belge bir bilginiz varsa dönüş yaparsanız memnun olurum iyi gunler.

    • Biraz karışık görünse de biz kabul edileceğini düşünüyoruz. Vergi dairesi engelli birimini de konuya hakimdir. O bölüme de sorsanız daha doğru olur.

    • 14 Nisan 2023

     SSK gittim işe girip yeni rapor üzerinden engelli indirimi alıp öyle başvurumu kabul etceklermis yani aktif sigortam olması gerekliymiş birkaç günde olsa çalışıp yeni belge ile basvurmaliymisim.

 5. 14 Mart 2023

  İyi günler eren bey benim eski B sınıfı ehliyetim var ehliyet i yeniletmek için hastaneye gönderiyor lar sağlık raporu istiyorlar ehliyet i yeniletirken engelli raporu na bı zararı olur mu engelli raporu nu dikkate alırlar mı ne yapmam lazım

Bir yanıt yazın