İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Emeklilik

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik için nasıl başvuru yapılır, E-Devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır, emeklilik başvurusu nereye yapılır, emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır hepsi yazımızda yer almaktadır.


+ - 0

Emeklilik Başvurusu nasıl yapılır yazımızda öncelikle emeklilik başvuru işlemlerine başlamadan önce emeklilik sorgulama işlemlerinizi doğru bir şekilde yapmanızı ve emekli olabilmek  için gerekli olan gereki kriterleri yerine getirmiş olduğunuzda emin olmalısınız.

Emeklilik kriterlerine kısaca göz atmak gerekirsek; gerekli olan yaş haddinin doldurulması, gerekli olan prim gün sayısının yatırılması gibi temel hususlardır. Sözünü ettiğimiz koşulları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde artık  emeklilik başvuru formunu edinebilir, formu doğru bir şekilde doldurup emekliliğe ilk  adımınızı atabilirsiniz.

Emeklilik için nasıl başvuru yapılır?

Emeklilik Başvurusu yapmak için, emeklilik başvuru evrakları ile birlikte  SGK kurumuna teslim etmeniz gereklidir. Ayrıca Artık tüm bu işlemleri e devlet sistemi üzerinden  online olarak yapma şansına sahipsiniz.

E-Devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmanız için öncelikle gerekli koşulları sağlamalı ve sonrasında e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız. Sistemde işlem yapabilmek için de öncelikle tc kimlik numaranızı bilmeniz  e devlet şifrenizi almış olmalısınız. Eğer e devlet şifrenizi henüz edinmediyseniz bununda çok kolay bir yolu var yakınınızda olan bir PTT şubesine gidip kimliğinizi ibraz ediyorsunuz ve  e devlet şifre ücretini ödeyip kolaylıkla alabiliyorsunuz. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan” bağlantıısına tıklayınız. Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi ile beraber başvuru yapmalısınız. Emeklilik Başvurusu ve Emeklilik Başvuru Formu doldurma işlemlerini artık kolaylıkla e devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu nereye yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmadan önce gerekli kriterleri sağlamanız gereklidir. Gerekli koşulları sağlamanız ve tüm evraklarınızı eksiksiz olması durumunda Emeklilik başvuru dilekçesi ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim ederek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Emeklilik başvuru sorgulaması nasıl yapılır?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız, emeklilik başvuru işlemi sonrasında “Doküman Yönetim Sistemi” ile beraber başvuru durumunuzu takip etmeniz mümkündür. DYS ile emeklilik sorgulaması oldukça kolaydır. 

Emekli aylığı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşınızı hesaplamak ve tahmini ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız SGK web sayfası üzerinde emekli maaş hesaplama araçları yer almaktadır.

Emeklilik onayı kaç günde gelir?

Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra tamamlanma süresi genel olarak 15 gün ile 90 gün arasında değişiklik göstermektedir. Sigorta kolunuza göre bu süreler değişiklik gösterse de genel olarak 15 gün içerisinde sonuçlandığı bilgileri almaktayız.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap