İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Araç Limiti Ne Kadar 2022?

Engelli araç limiti ne kadar, yıllara göre engelli araç limitleri, ÖTV indirimli araç nasıl alınır, ÖTV indirimi ile alınan araçların satışı nasıl olur tüm detayları ile sizler için araştırdık.


20

Engelli araç limiti, her yıl artan araç fiyatları, enflasyon vb. sebepler yüzünden yükselmektedir. Her sağlıklı birey gibi engellilerde araç kullanmak gitmek istedikleri herhangi bir yere daha rahat ulaşım imkanına kavuşmak istemektedir.

Engelli araç limiti 2022

Devletimiz engelli kişilerin araç alımında kolaylıklar sağlamıştır ve gerekli şartları sağlayan engellilerin bu imkanlardan yararlanma hakkı vardır.

21 Aralık 2021 tarihli 31696 sayılı Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) Kararı gereği 2022 yılı ÖTV engelli araç limiti güncellenmiştir.

Yıllara göre engelli araç limitleri (ÖTV)

Gerekli şartları sağlayan engelli kişiler, araç satın alırken uygulanan ÖTV muafiyeti gibi, satın alma sonrası ödenen Motorlu Araçlar Vergisinden de muaftır. Yıllara göre engelli araç limiti rakamlarını kısaca incelemek gerekirsek;

DönemÖTV Limiti
2022450.500 TL
2021330.800 TL
2020303.200 TL
2019247.400 TL
2018200.000 TL
2017170.000 TL
engelli araç limiti
ÖTV Hesaplama Robotu

Engelli araç limiti artacak mı?

2022 araç fiyat listelerinin her ay güncellenmesi nedeniyle 2022 yılında belirlenen ÖTV indirim limiti ile engelli kişilerin alacağı araç sayısı neredeyse kalmamıştır. ÖTV limiti ile piyasa koşulları arasında büyük farklar oluşmaya başlamıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan, engelli vatandaşların beklentileri ÖTV barajının bir an önce artırılması yönündedir.

2023 engelli araç limiti ne olur?

Piyasada yer alan ekonomi analistlerine göre 2023 engelli araç limiti sınırının 1 milyon TL yakın bir rakam olarak gerçekleşeceğini düşünmektedir. Bu tamamen tahmini ve resmi olmayan bir rakam olsa da beklentilerin bu yönde olması bekleniyor.

2023 engelli araç sınırı tutarı 1 Ocak 2023 tarihinden önce resmi gazete ile açıklanması bekleniyor.

ÖTV indirimli araç nasıl alınır?

Engelli kişilerin, ÖTV muafiyeti ile araç alabilmeleri için engelli sağlık kurulu raporuna sahip olmaları gerekir. Fakat bu raporlarda aranan bazı şartlar vardır.

%90 ve üzeri engeli olan engelliler için de ÖTV muafiyeti bulunmaktadır. Ancak bu gruba dahil olan engelliler için süreç, aracı kendi kullanacak olan engellilere göre biraz farklıdır. Genellikle görme engelliler, zihinsel engelliler ve kronik hastalığı olan kişiler bu gruba girer.

engelli araç limiti
engelli araç limiti

%90 ve altı engeli olan engelliler için, engelli raporunun açıklama kısmında kişinin araç kullanmasını engelleyen durumların olduğu belirtilmelidir. Bu tür rapora sahip olan engelliler, ayrıca “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesini belirten sürücü belgesine sahip olmaları halinde ÖTV indiriminden yararlanabilirler. Genellikle alt veya üst ekstrem engeli olan kişiler bu gruba dahil edilir.

Önerilen Yazı
Engelli Araç Fiyatları Ekim 2022

Araç alırken gerekli belgeler nelerdir?

Engellilerin ÖTV muafiyeti ile araç satın alabilmeleri için gerekli belgeler, engellinin aracı kendi kullanıp kullanmayacağına göre değişiklik göstermektedir.
%90’dan az engeli olan ve ortopedik engelli sınıfında yer alan kişiler araç satın alacaklarsa aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:

 • Sürücü ehliyeti
 • Açıklama kısmında kullanılacak ekipmanın belirtildiği engelli sağlık kurulu raporunun aslı ve “Aslı gibi” ibaresi bulunan noter nüshasının iki nüshası
 • Kimlik fotokopisi
Önerilen Yazı
Engelli SUV Araç Fiyatları 2022

Aracı kendi yerine kullanacak olan %90 ve üzeri engellilerin aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:

 • %90 ve üzeri engelli olduğu belirtilen raporun aslı ve iki nüshası “Aslı gibi”,
 • Raporu olan kişi zihinsel engelli ise mahkemeye başvurarak vasi kararı alınması ve buna ek olarak mahkemeye araç alım dilekçesi, (Velayet verilmişse, ek bir karara gerek yoktur. )
 • Kimlik fotokopisi,
 • Vekaletname veya vasi karar belgeleri,

gerekli başvuruları yaptıktan ve belgeleri aldıktan sonra ÖTV muafiyetinden yararlanabileceğiniz araçları inceleyebilirsiniz. İncelediğiniz ve beğendiğiniz araç için vekaletname vererek istediğiniz aracı kolayca satın alabilirsiniz.

ÖTV indirimi ile alınan araçların satışı nasıl olur?

ÖTV muafiyeti ile satın alınan araçlar, satın alma tarihinden itibaren 5 yıl süreyle satılamaz. Satış gerekli ise vergi dairesine başvurulmalı ve aracın ÖTV’si hesaplanıp ödenmelidir. 

Bu işlem yapıldıktan sonra aracın satışına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunun dışında aracın alımının üzerinden 5 yıl geçmiş ise herhangi bir kısıtlama veya özel vergi ödemesi olmaksızın araç satılabilir. 

Son olarak engellilere tanınan ÖTV muafiyeti ile araç satın alma hakkı 5 yılda bir güncellenmektedir. Yani 5 yılda bir ÖTV muafiyeti ile rahatlıkla araç alınabilir.

ÖTV Araç Limiti hakkında sorularınız, görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi konu altında yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (20)

 1. 12 saat önce

  Merhaba, 3 yaşındaki Oğlumun ÇÖZGER raporu var ÖTV MUAFİYETİ nden yararlanabilir miyim rapor mart 23 de doluyor tekrardan rapor çıkartmam gerektiğidir yoksa şuanki rapor ile 2023 yılında araç alabilir miyim
  Teşekkürler iyi çalışmalar

 2. 2 gün önce

  Merhabalar benim 5 yaşında kızım engelli raporu var raporda ötv den yararlanılabilir yazıyor. Arac almak istiyoruz alabilirmiyiz.

 3. 3 gün önce

  Merhabalar,

  İşitme engelliyim, bu %90 altı engelli oranında ötv muafiyetinden yararlanılabiliyor mu? Manuel araba kullanmam yasak olduğu için tam otomatik vitesli almak zorundayım.

 4. 2 hafta önce

  Sınırlı sayıda araç var ve bayilerde hiç biri yok malesef 5 aydır araç alamadım çimer başvuru yaptım sonuç yok bayi diyor aynen şöyle çok sıra var bekle ne zaman gelir Allah bilir sınırın acil yükselmesi lazım haksa bu biz seçelim seçilmeyelim satış temsilcileri hep aynı tavır

 5. 2 hafta önce

  Engelli aracında 450 bin TL sınırını geçebiliyor muyuz geçersek ne oluyor

 6. 3 hafta önce

  2008 sigorta girişim var 4425 günüm var özürlü emekli olsam maaş nekadar alirim

 7. 2 ay önce

  Merhaba benim bir sorum olacaktı 2022 itibariyle belirlenen 450.500 tl lik tutar ile ilgili. Aracın kasko fiyatı yani bayii satış fiyatı mı 450yi geçerse alamıyoruz yoksa ötv muafiyetli indirimli tutarı mı 450yi geçerse alamiyoruz?

  • Engelli kişiler tarafından alınan ötv indirimli araç bedeli 450.500 TL’yi aşıyorsa ÖTV istisnasından yararlanamaz. 2022 yılında 450.500 TL’lik bedeli içerisinde; “özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil toplam fiyatı” kapsamaktadır..

 8. 3 ay önce

  Engelli araç alım limiti güncellenecek mi var mı bi gelişme yada olacakmıymış yazan olursa sevinirim

 9. 3 ay önce

  Engelli aracı limiti yükselecek mi ne zaman yükselebilir limit

 10. Merhaba ben %80 ağır engelli psikoz hastası ve aynı zamanda kisitliyim sormak istediğim ben engelli arac alabilirmiyim yada ne kadar ÖTV indirimden faydalanabilirim yada vasim benim adıma araç alabilirmi bilgi verir misiniz

  • Serkan Bey, ÖTV indirimli araç almak için %90 ve üzeri engelli kişiler faydalanır. %90 ve altı ise “özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesi engelli raporunda belirtilmelidir.

   • 3 ay önce

    Merhaba engelli araç alımı için üst limit olan 450 bin tl temmuzda enflasyona göre güncelleniyor mu? eğer güncelleniyorsa bunu nereden takip edip öğrenebiliriz.
    teşkkürler

   • Hüseyin bey, konu hakkında bilgi edindiğimizde web sayfamız üzerinden bilgi vereceğiz takipte kalmanızı öneririz.

Bir cevap yazın