1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Bilim Adamları Kimlerdir?

Tarihteki en başarılı engelli bilim adamları kimlerdir, hayatımıza dokunan engelli bilim adamları listesi yazımızın devamında yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli bilim adamları, mevcut durumunu engel olarak görmek yerine yaşamı olduğu gibi kabul etmekle beraber insanlara örnek olur. Günlük hayatımızda etkisi büyük olan birçok engelli bilim insanı vardır.

Tarihteki en başarılı engelli bilim adamları kimlerdir?

Keşfetmeniz gereken engelli bilim insanları listesini sizler için araştırdık; Hayatımıza dokunan engelli bilim adamları listesi şu şekildedir;

 • Thomas Edison
 • Ralph Braun
 • Albert Einstein
 • Stephen Hawking
 • Farida Bedwei
 • Sang-Mook Lee
 • Geerat Vermeij
 • Richard Mankin
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Çocuğu Olan Ünlüler, Ünlü İsimlerin Hiç Bilmediğimiz Engelli Çocukları

Thomas Edison

1847’de doğan Thomas Edison, 20’li yaşlarının başında işitme duyusunun çoğunu kaybetti. Telgraf alanında çalıştı iletişim sistemleri aracılığıyla bilgi iletmek burada bir yenilikçi ve mucit olarak başarılı oldu.

Thomas Edison, New Jersey laboratuvarında ses cihazları geliştirdi, ampulü icat etti ve sinema endüstrisinin doğmasına yardımcı oldu.

Thomas Edison
Engelli Bilim Adamları – Thomas Edison

Ralph Braun

Ralph Braun’un kas distrofisi teşhisinin ardından çığır açan mobilite cihazları geliştirdi. Ralph’in deneyimleri, motorlu scooterlar, tekerlekli sandalye erişimine uygun araçlar ve tekerlekli sandalye asansörleri gibi buluşları ön planda yer aldı.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında engelli bireylerin eğitimi ve istihdamını her zaman savundu. 2013 yılında hayatını kaybeden Ralph, “Hareketlilik Hareketi’nin Babası” olarak biliniyor.

Ralph Braun

Engelli Bilim Adamları -Ralph Braun

Albert Einstein

Albert Einstein’ın matematik ve fizik alanındaki başarıları herkes tarafından bilinmekte. Öğrenme güçlüğüne sahip olduğundan, dört yaşına kadar konuşmayı öğrenmediği ve kavramları diğer öğrenciler kadar hızlı kavrayamaması nedeniyle öğretmenler tarafından sıklıkla karşı karşıya kaldığı söylenir.

Engelli Bilim Adamları -Albert Einstein
Engelli Bilim Adamları -Albert Einstein

Stephen Hawking

Stephen Hawking, 21 yaşında bir motor nöron hastalığı türü olan amyotrofik lateral skleroz teşhisi konulduktan sonra, onlarca yılını matematikçi ve fizikçi olarak çalışarak geçirdi.

Stephen araştırma yapmak, yazmak ve iletişim kurmak için tekerlekli sandalye, ses sentezleyiciler ve diğer teknolojileri kullandı. Evrenin kökenleri, kara delikler, radyasyon ve daha fazlası hakkında çığır açan teorilere katkıda bulundu.

Stephen ayrıca 2018’deki ölümünden önce bilimsel katkılarından dolayı çok sayıda ödül yayınladı, öğretti ve kazandı.

Stephen Hawking

Engelli Bilim Adamları -Stephen Hawking

Farida Bedwei

Yazılım mühendisi Farida Bedwei serebral palsi hastası. Şu anda anavatanı Gana’da 100’den fazla finans şirketi tarafından kullanılan bulut yazılımını geliştirdi ve “insanları engellilikle yaşayan birinin bakış açısından eğitmek” için bir çocuk kitabı yayınladı.

Afrika kıtasındaki en başarılı girişimcilerden biri, finans alanındaki liderliği nedeniyle ödüller kazandı.

Farida Bedwei

Engelli Bilim Adamları -Farida Bedwei

Sang-Mook Lee

Kore’de doğan ve okyanus bilimci olarak eğitim gören Sang-Mook Lee, 2006’da bir araba kazası omuzlarından aşağısını felç ettiğinde öğretmenlik yapıyordu.

Lee’ye bir bilim insanı ve eğitimci olarak “daha ​​büyük bir amaç” verdi. Lee, kendi araştırmasını sürdürürken bilim ve mühendislik eğitimi için yardımcı teknolojinin geliştirilmesini savunuyor.

Sang-Mook Lee

Engelli Bilim Adamları -Sang-Mook Lee

Geerat Vermeij

Geerat Vermeij, çocukluğundan beri görme engeli olan evrimsel bir biyologdur. Soyu tükenmiş türleri ve onların yırtıcılarını araştırırken yumuşakçalarla yaptığı çalışmalarda dokunmayı kullanır.

Geerat, doğaya ve doğa tarihine olan ilgisini, yaşamı boyunca ebeveynlerine ve destekleyici öğretmenlerine borçludur. 200’den fazla kez araştırmaları birçok yerde yayınlandı.

Geerat, görme engelli olmanın bir bilim insanı olarak ona yardımcı olduğunu, çünkü “farkında olmanın” onu “daha ​​iyi bir gözlemci” yaptığını belirtiyor.

Geerat Vermeij

Engelli Bilim Adamları -Geerat Vermeij

Richard Mankin

Araştırma entomologu Richard Mankin, Bilim ve Engellilik Vakfı’nın başkanı olarak görev yapıyor ve “bilim insanı olmak için doğduğunu” söylüyor.

Richard, böceklerin koku ve sesi nasıl kullandıklarına ilişkin çalışmasının bir parçası olarak saha araştırması yaparken bacaklarına tel takıyor ve yürümek için koltuk değneği kullanıyor.

Richard Mankin

Engelli Bilim Adamları -Richard Mankin

Başka engelli bilim insanı tanıyor musunuz veya sizde bilim alanında çalışan engelli biri misiniz? Yorumlarda bize yazın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 2
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yazarın Profili