1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Doğalgaz Fatura Desteği 2022

Engelli doğalgaz indirim desteği 2022, doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, doğalgaz fatura desteği başvurusu ne zaman, engelli doğalgaz fatura yardımı ne kadar hepsi yazımızın devamında.


+ - 0

Kış ayının yaklaşması ile beraber ihtiyaç sahibi kişilere yapılan kömür yardımı devlet tarafından yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık; ihtiyaç sahibi kişilere ısınma yardımı kapsamında doğalgaz desteği verileceğini belirtti. Doğalgaz desteğinden kimler yararlanır, doğalgaz desteği ne zaman verilecek, doğalgaz desteği ne kadar olacak tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Engelli doğalgaz yardımı 2022

İhtiyaç sahibi kişilere yapılan ısınma yardımı kapsamında yakacak (kömür) yardımı yapılmaktadır. Kömür yardımının yanı sıra doğalgaz fatura desteği sunulacak ve bu destek ısıl haritaya göre belirlenecektir. Doğalgaz yardımı başvuruları şubat ayının ikinci yarısında başlayarak, ödemeler mart ayının ikinci yarısında yapılacaktır.

Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır?

İhtiyaç sahibi kişiler doğalgaz indirim desteği başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından destek alan ve yardım kaydı bulunan engelli ve ihtiyaç sahibi kişiler faydalanacaktır. Doğalgaz fatura desteği başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve e-Devlet üzerinden başvuruları alacaktır. SYDV yardım kaydınızın olması durumunda doğalgaz fatura desteğinden faydalanabilirsiniz.

Engelli doğalgaz yardımı başvurusu nereye yapılır?

Doğalgaz fatura desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler e-devlet uygulaması üzerinden başvurularını gerçekleştirecektir. E-devlet kaydı olmayan kişiler ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek başvuru işlemini tamamlayabilir. Doğalgaz fatura desteği ödemeleri hak sahibi kişilerin PTT kartlarına yatırılması planlanmaktadır.

Doğalgaz fatura desteği başvurusu ne zaman?

Doğalgaz fatura desteği başvuruları 2022 şubat ayının ikinci yarısından itibaren e-devlet ve SYDV üzerinden başvurulara açılacaktır.

Doğalgaz Fatura Desteği Başvurusu

Doğalgaz fatura yardımı kimlere yapılır?

Doğalgaz fatura indirim desteğinden sadece ihtiyaç sahibi kişiler yararlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kayıtlı olan hak sahibi kişilere düzenli olarak doğalgaz fatura desteği sağlanacağı belirtildi.

Doğalgaz fatura yardımı ne kadar?

Doğalgaz fatura desteği hane başına yıllık olarak 450 TL ile 1.150 TL aralığında bölgesine göre destek verilecek. Bu destek üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez olarak mart ve ekim aylarında hak sahibi kişilerin PTT sosyal yardım kartlarına yatırılması planlanıyor.

Sağlık raporu olan kişilere yüzde 5 ek ödeme

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalar ve cihaza bağlı hayatını sürdüren kişilere %5 ek ödeme yapılacağı belirtti. Kişinin destek başvuru sırasında sağlık raporunu sisteme yüklenmesi gereklidir.

Önerilen Yazı
Engelli Elektrik İndirimi Desteği 2022

Doğalgaz desteği kimlere verilecek?

Doğalgaz fatura yardım desteğinden yararlanacak kişiler “Hanede kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin 1/3 ünün altında olan” vatandaşlar doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilirler.

Engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanır mı?

Muhtaçlık sınırı altında kalan ve sosyal yardımlaşma vakıflarında kaydı olan engelli kişiler doğalgaz fatura desteğinden yararlanabilir. Buna göre engelli aylığı alan kişiler ısınma yardımından faydalanabilirler.

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap