1. Anasayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli maaşı nedir, engelli maaşı neden kesilir, engelli aylığım kesildi ne yapmalıyım, engelli maaşım kesildi nasıl geri alabilirim? Tüm detayları ile beraber yazımızın devamında.


70
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli maaşı neden kesilir? Engelli maaşım kesildi ne yapmam gerekiyor; hep beraber engelli maaşı kesilme sebeplerini inceleyelim.

Engelli maaşı nedir?

Engelli maaşı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması” Hakkında Kanunu maddelerinde yer alan aylık ücretidir. Engelli maaşı alanlar ve yakınları, ne yazık ki en çok maaşlarının kesilmesi konusunda tedirginlik yaşamaktadır. 

Engelli maaşı neden kesilir?
Engelli maaşı neden kesilir?

Engelli maaşı neden kesilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından engellilere verilen engelli maaşlarının kesilmesinin birden fazla nedeni vardır.

Engelli maaşı neden kesilir? Madde madde sebepleri inceleyelim;

 • Muhtaçlığın Ortadan Kalkması
 • Engel Oranının Düşmesi
 • Ölüm
 • Adres değişikliği
 • Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi
 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması
 • 18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti
 • Türk Vatandaşlığından Çıkarılması
 • Feragat Etme
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli kişiler, toplumumuzda destek olma ve korunması gereken kesim arasında yer almaktadır. Engelli kişilerin istihdam edilmesi ve sosyal ortamdan izole olmaması gerekir. Yukarı yer alan sebepler engelli maaşı neden kesilir sorusuna cevap vermektedir.

Engelli maaşı neden kesilir? Şimdi detaylıca hep beraber inceleyelim.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması

Yapılan incelemeler sonucunda muhtaç olmadığınız kararına varıldığında sizlere verilen engelli maaşı kesilecektir. Bu durumda size yapılacak açıklama şöyle olacaktır; Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilmiştir.

Engel Oranının Düşmesi

Engelli maaşı neden kesilir sorusunun en çok yaygın sebeplerinden birisi de engellilik oranının % 40’ın altına düşmesi halinde engelli maaşı kesilecektir. Engellilik oranının yüzde 40’ın altında olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma Vakfına durumu bildirilmemesi ve maaşın alınmaya devam edilmesi halinde gene devlet, yasal faiz şeklinde ödenen paraları geri alacaktır.

Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda şahsın ölümü resmiyete işlendikten sonra maaşı da doğal olarak kesilecektir. Eğer ölümün ardından para çekilmeye devam ederse devlet yasal faiz ile parayı sizden alacaktır.

Adres değişikliği

Engelli maaşı neden kesilir sorusunun en yaygın cevaplarından birisi de adres değişikliğinden kaynaklıdır. Engelli bireylerin İkametgâh adresinin başka bir bölgenin denetimi alanına girecek şekilde değiştirilmesi durumunda engelli maaşları durdurulmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Adres Değişikliğinde Engelli Maaşı Kesilir mi?

Adres değişimi yapılacağı sırada mutlaka ikamet edilen yerin Sosyal Yardımlaşma Vakfına bilgi verilmelidir. Eğer aynı il ve ilçe sınırları içerisinde adres değişikliği yaparsanız maaşınız durdurulmaz ancak gene de mutlaka adres değişikliği bildirilmelidir.

Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi

Engelli ve muhtaç kişinin SSK’lı olarak çalışmaya başlaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve engelli maaşı otomatik olarak kesilir.

18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması

Engelli maaşının ve 18 yaş altı engelli maaşının kriterleri ve ödeme miktarları ayrıdır. Diğer engelli maaşlarından farklı olarak ödenen 18 yaş altı engelli maaşı 18 yaşını doldurduktan sonra kesilecektir.

18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti

Yine aynı şekilde engelli bireyin bakıcısı maaşı engelli bireyin evde bakımı ve ihtiyaçlarını gidermek için kullanmak yerine keyfi şekilde kullanıldığı tespit edilmesi halinde de maaş kesilecektir.

Türk Vatandaşlığından Çıkarılması

Eğer engelli birey farklı bir ülke vatandaşı olur ve Türk vatandaşlığından çıkarılırsa engelli maaşı da bununla birlikte kesilecektir.

Feragat Etme

Engelli Aylığı alan bireyin kendi isteği ile maaşından vazgeçmesi halinde aldığı aylıktan faydalanmak istemediğini yazılı dilekçe ile beyan etmesi halinde engelli maaşı kesilecektir.

Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşını hesaba yattığı halde 1 yıl boyunca hiç çekmez ise engelli maaşı da kesilecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Merak Edilen Sorular

Engelli maaşı neden kesilir ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı?

Engelli maaşınız kesilme durumunda, kesilmeye neden olan durumu bilmeniz önemlidir. Engelli maaşınızın devam etmesi ve tekrar başvuru durumunda önceki gelir düzeyinizin mevcut gelir düzeyi ile değişiklik olmaması önemli bir ayrıntıdır.

Maddi anlamda farklı bir durum olmaması halinde ve önemli bir sebepten dolayı engelli maaşınız kesilmediyse, tekrar bağlanması muhtemel bir durumdur. Haneye mal varlığı ve yeni gelir kalemleri eklenmesi halinde tekrar hesaplanacak ve maaşı durumunuz tekrar değerlendirilecektir.

Engelli kişinin üzerine ev ya da araba alması durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Engelli raporu üzerinden araba almak engelli maaşını kesmez. Ancak yapılacak ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenir. Bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir.

Aynı şekilde ev alınması durumunda ev içi yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecektir. Bu durum için de yetkili kurumlardan dilekçe ile bilgi istemeniz gerekecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Alınca Engelli Maaşı Kesilir mi 2024

Tekrar hatırlatmak gerekirse engelli maaşı hesaplamasının ardından muhtaçlık sınırı olan hane içi kişi başı gelir oranını geçerse maaşınız kesilir.

Evlilik durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Evlenmek direkt olarak engelli aylığını kesmeye sebep olmamaktadır. Ancak evlendikten sonra adresinizin değişmesi durumunda mutlaka Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir.

Ardından Sosyal Yardımlaşma Vakfı yeniden size gelir testi yapacaktır. Yapılan yeni gelir testine göre kriterlerin uyması durumunda maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

Sigortalı bir işe girildiğinde engelli maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin sigortalı bir işe girmesi halinde maaş kesilir. 18 yaşından küçük engelli varsa onunda maaşı kesilecektir. Hanede SSK’lı çalışanın olması engelli maaşının kesilmez. Ancak Böyle bir durumda da hane içi gelirine ve muhtaçlık sınırına bakılır. Kişi başı gelir kriterleri şartları karşılamaması durumunda engelli maaşı kesilir.

Engelli aylığım kesildi ne yapmalıyım?

Engelli aylığı kesilen kişi öncelikle neden kesildiğini bilmeli ve tekrardan müracaat etmelidir. Başvurunun tekrar yapılması durumunda Sosyal yardım inceleme görevlileri tarafından tekrar kişi incelenir. Kişi gerekli şartları sağlıyorsa ve muhtaçlık kriterleri içerisinde ise engelli aylığı tekrardan bağlanmaktadır.

Engelli maaşım kesildi nasıl geri alabilirim?

Engelli aylığı kesilen kişi yeniden müracaatta bulunabilir bu durumda yeniden sosyal yardım görevlileri tarafından inceleme yapılarak durumu uygun yani şartlara haiz ise yeniden aylık bağlanır. Muhtaçlık kriterine uygun ise aylık almaya devam olunur.

Engelli maaşı geriye dönük alınır mı?

Engelli aylığı ödemeleri PTT üzerinden hak sahibi kişilere ödenmektedir. Ödeme başlangıç tarihi, Mütevveli heyetinin onay verdiği tarih ve SYDV yapılan başvurular Mütevveli heyeti tarafından gerekçe belirtmek şartı ile mütevveli heyet toplantı tarihinden en fazla otuz gün geriye yönelik olarak onaylanır.

Engelli maaşı neden kesilir? Konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Engelli ve Muhtaç Aylık Bağlanma Yönetmeliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (70)

 1. Hocam merhabalar. Benim engelli raporum %77 sürekli ve tam bağımlı idi. Böbrek tümörü sebebiyle böbreğim alındı. Ameliyat sonrası raporumu yenilersem belki %90 üstü olabilir böylece çocuklarım araç alabilir diye düşündüm. Yeni raporum %89 2 yıllık ve kısmı bağımlı olarak verildi. Yeni raporumu aldığım gün itibari ile eşimin bakım aylığı ve benim engelli maaşım kesildi. SYDV’ ye gittiğimde bana rapora itiraz etmemi söylediler. İtiraz ettim ve başka bir hastanenin sağlık kuruluna yönlendirdiler. Eğer buradan da aynı sonuç çıkarsa ne yapabilirim. Hanede sadece eşim ve ben varız ve devletin yardım maaşı dışında hiçbir ek gelirim yok, stresten bunalmış durumdayım. CİMER’e veya başka bir yere başvurmama gerek var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

  • Aynı oran ve düşük çıkarsa son bir itiraz hakkınız var hakem hastane. 2 hastanede verilen kararları inceler ve sizi de muayene eder ve nihai karar verir. Ek hastalığınız vb… yokmu oran yükseltecek hiç?

   • Tekrar bir itiraz hakkım olduğunu bilmiyordum, cevap için tekrar teşekkürler.Ama muhtemelen sonuç her ne olursa itiraz edipte uğraşacak takatim kalmadı.

    Kullaklarımda duyma kaybı var. Ancak itirazım neticesinde beni Kayseri şehir hastanesine sevk ettiler. Normalde Sivas’ın ilçesinde kalıyordum ve Sivasta muayene oluyordum. Araç ve çocuklar yanımda olmadığı için bu işlemler ne kadar kısa sürede hallolursa o kadar iyi diye başka bir şey eklemek itemedim.

    Perşembe günü Sağlık kuruluna girdim, doktorlar değerlendirmelerini yaptı ancak üroloji hekimi böbreğimi aldırdığıma dair ameliyat kayıtlarını görmeden değerlendirme yapamayacağını söyledi. Beni tekrar Sivas’a gönderdi. Üniversite hastanesinde ameliyat olmuştum. Benden istediği eski tomografi ve benzer durum dökümanları bugün alabildim ancak ameliyatı yapan doktor izinli olduğu için ameliyat raporunu vermediler.
    Bu şekilde gidersem ve üroloji doktoru ‘kabul etmiyorum’ derse şöyle bir şey yapılabilir mi?
    “Tamam hocam 0 puan verin ben razıyım” diyebilir miyim ve bu şekilde rapor alabilir miyim? Çünkü tekrar uğraşmak istemiyorum ve verecekleri %70 altında kalmayacağı için pek bir önemi de kalmadı.

 2. 6 Eylül 2023

  hocam merhaba ben engelli rapotu aldim osym ye bildirmelimiyim ekpss ye girmek icin ve atanirsam maasim kesilirmi cevaplarsaniz cok mutlu olurun

 3. 25 Temmuz 2023

  Almanya’da ödenen engelli maaşı 18 ini doldurunca kesiliyormu ve Almanya hükümetinin bu zamana kadar ödediği tüm tutarı geri isteme gibi bir durum varmı

 4. 14 Temmuz 2023

  Merhaba ben halk eğitim merkezinde kursa başlayacağım sağlık sigortası yapacaklar bu durumda engelli maaşı kesilir mi

 5. 6 Temmuz 2023

  merhaba 2020 model bi arac aldik babamin üstüne babam %98 engelli araç aldiktan 1 sene sonrasinda felen maaşini kestiler sorduğumds ise araç yüzünden kesildiğini söylüyorlar ne yapmaliyim yardimci olurmusnuz

 6. Merhaba %80 engelliyim raporum sürekli ayligim muhtaç olmama sebebi ile kesildi tekrardan baglatmak icin ne yapmam lazım nereye basvuru yapicam

 7. 30 Haziran 2023

  Merhabalar benim annem babam halam engelli maaşi alıyor babannemde bakım maaşı alıyor onlara baktığı için 7 kişi yaşıyoz yeni üniversite den mezunum ben sigortalı bir işe girersem yada adresimi degiştirirsem ailemin engelli ve bakım maaşi kesilirmi lütfen yardımci olurmusunuz?

 8. Benim engelli maasim e devlet uzerinden rapor suresi nedeniyle fesedildi diye yaziyor bende vakfi aradim dedi raporu yenilemen lazim simdi ise e devlete bakiyorum yardim durumu devam ediyor neden olabilir bilgisi olan varmi

  • Rapor yenilemenize gerek yok. Rapor süreleri 31 Aralık tarihine uzatıldı bunu söyleyin yetkililere.

  • Emre bence rapor suresi dolmuş yenilemen gerekiyordu daha sonradan rapor suresini uzattiklari icin devam ediyir yaziyirsa alabilirsin zaten kesilirse cep telefonuna mesaj geliyor ayliginiz kesilmistir diye benimkini kestiler muhtac olmama nedeni ile ayliginiz kesilmistir yazan bir mesaj geldi cep telefonuma tekrardan baglatmaya calisiyorum benim %80 sürekli raporum var yani süresiz benimki raporunu kontrol et sureklidir yaziyirsa gidip yenilemene gerek yok bilgin olsun

 9. 23 Mayıs 2023

  Merhaba görme engelli ve depremzede olan arkadaşımın engelli maaşı rehabilitasyon merkezinde yatılı olarak eğitim almaya başladığı için engelli maaşı kesilmiştir arkadaşımın başka bir gelili bulunmamaktadır arkadaşımın engelli maaşını tekrar bağlanması için ne yapması gerekir ilginiz için teşekkür ederim.

 10. 20 Mayıs 2023

  Selam , devlet memuruyum vergi indirimi raporu için başvurmuştum.Eriskinler için engelli saglik kurulu Toplam hastalıklarından %65 rapor aldım ancak baltazar ile % 55 oldu. Raporumu sanırım psikiyatri oranı 0 , psikiyatri tedavisi sonucunu beklemek için 6 ay süreli vermişler. Sizce ne olur. Bu arada maaştan kesilen vergi için indirime, engelli kimlik kartına başvurmayı düşünüyorum. Geçiçi olduğu için emekli olamam. Bu rapor ile 6 ay sonra tekrar basvursam suresiz alsam, emekli olabilirmiyim.2001 girisim 22 yıl hizmettim var 7967 prim yaşım 48 simdiden teşekkür ederim

  • Raporunuz süreli dahi olsa emekli olabilirsiniz fakat diğer şartları sağlamanız kaydı ile. Sadece hak kaybı yaşamamak adına rapor yenileme tarihinden 2-3 ay önce raporunuzu yenilemelisiniz. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız. Ayrıca kendiniz de emekliliğinizi hesaplamak için lütfen tıklayınız.

 11. 27 Nisan 2023

  İsteğe bağlı sigorta başlattım emekliliğine 400 gün var dedikleri için engelli aylığım kesilir mi acaba

Bir yanıt yazın