İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli maaşı neden kesilir, engelli aylığım kesildi ne yapmalıyım, engelli aylığı hangi durumlarda kesilir, engelli maaşım kesildi nasıl geri alabilirim cevapları ile beraber yazımızın devamında.


+ - 4

Engelli maaşı neden kesilir, engelli maaşım kesildi ne yapmam gerekiyor; hep beraber engelli maaşı kesilme sebeplerini inceleyelim.

Engelli maaşı ve evde bakım aylığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için devlet tarafından engelli bireylere veya bakıcılarına verilen maaştır. Engelli maaşı alanlar ve yakınları, ne yazık ki en çok maaşlarının kesilmesi konusunda tedirginlik yaşamaktadır. 

Engelli kişiler, toplumumuzda destek olma ve korunması gereken kesim arasında yer almaktadır. Engelli kişilerin istihdam edilmesi ve sosyal ortamdan izole olmaması gerekir. Bu konuda devletimizin engelli kişilere yönelik sağladığı imkanlardan bir tanesi de engelli aylığıdır.

Engelli maaşı hangi durumlarda kesilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından engellilere verilen engelli maaşlarının kesilmesinin birden fazla nedeni vardır. Engelli maaşı neden kesilir? Madde madde sebepleri inceleyelim;

 • Muhtaçlığın Ortadan Kalkması
 • Engel Oranının Düşmesi
 • Ölüm
 • Adres değişikliği
 • Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi
 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması
 • 18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti
 • Türk Vatandaşlığından Çıkarılması
 • Feragat Etme
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması
Engelli maaşı neden kesilir?
Engelli maaşı neden kesilir?

1- Muhtaçlığın Ortadan Kalkması

Yapılan incelemeler sonucunda muhtaç olmadığınız kararına varıldığında sizlere verilen engelli maaşı kesilecektir. Bu durumda size yapılacak açıklama şöyle olacaktır; Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilmiştir.

2- Engel Oranının Düşmesi

Engelli maaşı neden kesilir sorusunun en çok yaygın sebeplerinden birisi de engellilik oranının % 40’ın altına düşmesi halinde engelli maaşı kesilecektir. Engellilik oranının yüzde 40’ın altında olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma Vakfına durumu bildirilmemesi ve maaşın alınmaya devam edilmesi halinde gene devlet, yasal faiz şeklinde ödenen paraları geri alacaktır.

3- Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda şahsın ölümü resmiyete işlendikten sonra maaşı da doğal olarak kesilecektir. Eğer ölümün ardından para çekilmeye devam ederse devlet yasal faiz ile parayı sizden alacaktır.

4- Adres değişikliği

Engelli maaşı neden kesilir sorusunun en yaygın cevaplarından birisi de adres değişikliğinden dolayıdır. Engelli bireylerin İkametgâh adresinin başka bir bölgenin denetimi alanına girecek şekilde değiştirilmesi durumunda engelli maaşları durdurulmaktadır.

Adres değişimi yapılacağı sırada mutlaka ikamet edilen yerin Sosyal Yardımlaşma Vakfına bilgi verilmelidir. Eğer aynı il ve ilçe sınırları içerisinde adres değişikliği yaparsanız maaşınız durdurulmaz ancak gene de mutlaka adres değişikliği bildirilmelidir.

Adres Değişince Engelli Maaşı Kesilir mi?

5- Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi

Engelli ve muhtaç kişinin SSK’lı olarak çalışmaya başlaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve engelli maaşı otomatik olarak kesilir.

6- 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması

Engelli maaşının ve 18 yaş altı engelli maaşının kriterleri ve ödeme miktarları ayrıdır. Diğer engelli maaşlarından farklı olarak ödenen 18 yaş altı engelli maaşı 18 yaşını doldurduktan sonra kesilecektir.

7- 18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti

Yine aynı şekilde engelli bireyin bakıcısı maaşı engelli bireyin evde bakımı ve ihtiyaçlarını gidermek için kullanmak yerine keyfi şekilde kullanıldığı tespit edilmesi halinde de maaş kesilecektir.

8- Türk Vatandaşlığından Çıkarılması

Eğer engelli birey farklı bir ülke vatandaşı olur ve Türk vatandaşlığından çıkarılırsa engelli maaşı da bununla birlikte kesilecektir.

9- Feragat Etme

Engelli Aylığı alan bireyin kendi isteği ile maaşından vazgeçmesi halinde aldığı aylıktan faydalanmak istemediğini yazılı dilekçe ile beyan etmesi halinde engelli maaşı kesilecektir.

10- Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşını hesaba yattığı halde 1 yıl boyunca hiç çekmez ise engelli maaşı da kesilecektir.

Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Şartları Nedir, Ne Kadar Oldu 2022?

Engelli maaşı neden kesilir – Merak Edilen Sorular

Engelli maaşı neden kesilir ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı?

Engelli maaşınız kesilme durumunda, kesilmeye neden olan durumu bilmeniz önemlidir. Engelli maaşınızın devam etmesi ve tekrar başvuru durumunda önceki gelir düzeyinizin mevcut gelir düzeyi ile değişiklik olmaması önemli bir ayrıntıdır. Maddi anlamda farklı bir durum olmaması halinde ve önemli bir sebepten dolayı engelli maaşınız kesilmediyse, tekrar bağlanması muhtemel bir durumdur. Haneye mal varlığı ve yeni gelir kalemleri eklenmesi halinde tekrar hesaplanacak ve maaşı durumunuz tekrar değerlendirilicektir.

Engelli kişinin üzerine ev ya da araba alması durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Engelli raporu üzerine araba almak engelli maaşını kesmez. Ancak yapılacak ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenir. Bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir.
Aynı şekilde ev alınması durumunda ev içi yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecektir. Bu durum için de yetkili kurumlardan dilekçe ile bilgi istemeniz gerekecektir. Tekrar hatırlatmak gerekirse engelli maaşı hesaplamasının ardından muhtaçlık sınırı olan hane içi kişi başı gelir oranını geçerse maaşınız kesilir.

Evlilik durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Evlenmek direkt olarak engelli aylığını kesmeye sebep olmamaktadır. Ancak evlendikten sonra adresinizin değişmesi durumunda mutlaka Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir. Ardından Sosyal Yardımlaşma Vakfı yeniden size gelir testi yapacaktır. Yapılan yeni gelir testine göre kriterlerin uyması durumunda maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

Sigortalı bir işe girildiğinde engelli maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin sigortalı bir işe girmesi halinde maaş kesilir. 18 yaşından küçük engelli varsa onunda maaşı kesilecektir. Hanede SSK’lı çalışanın olması engelli maaşının kesilmez. Ancak Böyle bir durumda da hane içi gelirine ve muhtaçlık sınırına bakılır. Kişi başı gelir kriterleri şartları karşılamaması durumunda engelli maaşı kesilir.

Engelli aylığım kesildi ne yapmalıyım?

Engelli aylığı kesilen kişi öncelikle neden kesildiğini bilmeli ve tekrardan müracaat etmelidir. Başvurunun tekrar yapılması durumunda Sosyal yardım inceleme görevlileri tarafından tekrar kişi incelenir. Kişi gerekli şartları sağlıyorsa ve muhtaçlık kriterleri içerisinde ise engelli aylığı tekrardan bağlanmaktadır.

Engelli maaşım kesildi nasıl geri alabilirim?

Engelli aylığı kesilen kişi yeniden müracaatta bulunabilir bu durumda yeniden sosyal yardım görevlileri tarafından inceleme yapılarak durumu uygun yani şartlara haiz ise yeniden aylık bağlanır. Muhtaçlık kriterine uygun ise aylık almaya devam olunur.

Engelli maaşı geriye dönük alınır mı?

Engelli aylığı ödemeleri PTT üzerinden hak sahibi kişilere ödenmektedir. Ödeme başlangıç tarihi, Mütevveli heyetinin onay verdiği tarih ve SYDV yapılan başvurular Mütevveli heyeti tarafından gerekçe belirtmek şartı ile mütevveli heyet toplantı tarihinden en fazla otuz gün geriye yönelik olarak onaylanır.

Yazı Kaynakları
Engelli ve Muhtaç Aylık Bağlanma Yönetmeliği

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 2 hafta önce

  Merhaba, öncelikle paylaştığınız güzel bilgiler için teşekkürler. Annem ile beraber yaşıyoruz annem engelli maaşı alıyor ve bu ay sonunda taşınıyoruz, engelli maaşımız kesilir mi acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.