1. Anasayfa
 2. Engelli

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelliler günü ne zaman, 3 aralık dünya engelliler günü, yıllara göre engelliler günü tarihleri, 2023 Engelliler günü teması, engelliler günü nasıl kutlanır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelliler günü, engellilerin başarılarını ve katkılarını gördüğümüz, engelli eşitsizliği konusunda farkındalığı artırdığımız ve engellilerin haklarını desteklediğimiz Birleşmiş Milletler onaylı bir gündür.

Engelliler günü ne zaman?

Dünya engelliler günü, toplumun her alanında engelliler için eşitliği teşvik eden bir gündür. 3 Aralık Dünya engelliler günü, toplumumuzdaki engelli insanları desteklemek için bir araya gelmek ve engellilerin fırsat eşitliğini deneyimlediği ve her açıdan hiçbir engelle karşılaşmadığı bir gelecek yaratmanın önemi konusunda farkındalığı artırmak için her yıl düzenlenir.

Engelliler Günü
Engelliler Günü

3 aralık dünya engelliler günü 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 14 Ekim 1992 tarih ve 47/3 sayılı kararında 3 Aralık’ın her yıl Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmasını ilan etti. Engelli bireylerin hakları için mücadele etme ve kapsayıcılık önündeki engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. 

Engelli kişiler küresel sorunların sağlık, sosyal ve ekonomik sonuçlarından “orantısız olarak” etkilenmiştir. Bu nedenle, engellilerin dünyanın sürdürülebilir kalkınmasına katılımını artırma günü olarak görülmektedir.

Biliyor muydunuz: Bir milyar engelli nüfusun %80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

Toplumun birçok önemli yönüne dahil olmanın önünde birçok engelle karşı karşıyadır. Sonuç olarak ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarda engellileri hayatın her alanına entegre etmenin faydaları konusunda farkındalık yaratmaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelliler Haftası Ne Zaman 2023?

Engelliler farkındalık günü, yalnızca zihinsel veya fiziksel engelleri kapsamaz, Otizmden, Down Sendromuna ve Multipl Skleroza kadar bilinen tüm engelleri kapsar.

Dünya engelliler günü ne zaman 2023?

Dünya engelliler günü, her yıl 3 Aralık günü gerçekleşen yıllık bir etkinliktir. Her yıl 3 Aralık’ta dünyanın dört bir yanındaki insanlar engelli farkındalığı için farklı temalar altında etkinlikler düzenlemektedir.

Farkındalık günü olarak da bilinen bu özel günde; hükümetlere, engelli örgütlerine ve toplumdaki herkese engellilerin sosyal, politik, ekonomik ve kültürel hayata dahil edilmesinin önemi konusunda farkındalık oluşturmaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
3 Aralık Engelliler Günü Tatil mi?

Farkındalık gününde, yalnızca zihinsel veya fiziksel engellerle ilgili olmayıp, Otizmden Down Sendromuna ve Multipl Skleroza kadar bilinen tüm engelleri kapsar.

Yıllara göre engelliler günü tarihleri

YılTarihGün
20223 AralıkCumartesi
20233 AralıkPazar
20243 AralıkSalı
20253 AralıkÇarşamba
20263 AralıkPerşembe
engelliler günü tarihleri
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelliler Günü Sözleri 2023

2023 Engelliler günü teması nedir? 

2022 yılında engelliler gününün tematik konuları Kapsayıcı kalkınma için dönüştürücü çözümler: erişilebilir ve eşitlikçi bir dünyayı beslemede inovasyonun rolüolarak belirlenmiştir.

 1. İstihdamda engelliliği kapsayıcı gelişim için inovasyon
 2. Eşitsizliği azaltmada engelliliği kapsayıcı kalkınma için yenilik
 3. Kapsayıcı kalkınma için dönüştürücü çözümler

2023 yılı engelliler teması henüz açıklanmamıştır. (Açıkladığında konumuz güncellenecektir.)

Engelliler günü nasıl kutlanır?

1992’den bu yana her yıl birçok ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya engelliler farkındalık gününde;

 • Engellilik üzerine tartışmalar,
 • Kampanyalar,
 • Forumlar,
 • Toplantılar,
 • Etkinlikler.

hatta performanslar düzenlenerek engelli kişilerin temel sorunlarına dikkat çekilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelliler Günü Sözleri 2023

Genel olarak bu tür etkinlikler, engellilerin ayrımcılık ve ek zorluklardan uzak bir yaşam sürmeleri için desteklenir. Tamamen sağlıklı olan bazı kişiler bu gerçeğin her zaman tam olarak farkında değildir, bu da farklı türde ayrımcılığa yol açabilir.

Engelliler günü neden önemlidir?

Dünya çapında engelli yaşayan tahmini bir milyar insan, kapsayıcılık için birçok engelle karşı karşıyadır. Toplumun her alanında ve kalkınmada engellilerin haklarını ve esenliğini geliştirmek ve siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın her alanında engellilerin durumuna ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla bugün önemlidir.

 1. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i bir tür engellilikle yaşıyor. Bu insanların %80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.
 2. Engelli kişiler dünyanın en büyük azınlığı olarak kabul edilmektedir. Sağlık, eğitim, istihdam ve daha az ekonomik fırsatları bulunur.
 3. Büyük ölçüde ulaşım, bilgi ve teknoloji açısından kendilerine sunulan hizmetlerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 4. Engellilerin topluma dahil edilmesinin önündeki engellerin kaldırılması, onların toplumsal yaşama tam olarak katılmalarını sağlamak toplumumuza fayda sağlayacaktır,
 5. Engellilerin karşılaştığı engeller bir bütün olarak toplum için yararlı değildir.
 6. Engelli bireyler günlük yaşamlarında birçok engelle karşılaşmaktadır.
 7. Engelliler çok daha yüksek şiddet riski altındadır.

Dünyada genelinde engelli ne kadar?

Dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin engelli olduğunu biliyor muydunuz? Dünya çapında engelli yaşayan tahmini bir milyar insan ve yüz milyondan fazla engelli çocuk olduğu bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin engelli olduğu kabul ediliyor. Ancak çoğu zaman engellilerin ihtiyaçları içinde yaşadıkları toplum tarafından karşılanmamaktadır.

Biliyor muydunuz: 60 yaş ve üzeri yaşlıların tahmini %46’sı engelli kişilerdir.

Engelliler Günü, engelliler için erişilebilirliği ve fırsatları iyileştirmek için ortak çaba gösterelim. Herkes için ilerleme ve gelişme sağlamak önemlidir! Sizlerde görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili