1. Anasayfa
 2. Engelli

Evde Bakım Maaşı Hesaplama 2024

Evde bakım maaşı nedir, evde bakım maaşı nasıl hesaplanır, evde bakım maaşı hesaplama? Tüm detayları ile yazımızda.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Evde bakım maaşı, devlet tarafından engelli veya yaşlı bireylere sunulan bir destek programıdır. Bu yazımızda, evde bakım maaşı hesaplaması nasıl yapılır? Detayları ile sizlere anlatmaya çalışacağız.

Evde bakım maaşı nedir?

Evde bakım maaşı, yaşlı veya engelli bireylerin evlerinde bakım ve destek alabilmeleri için devlet tarafından sunulan bir sosyal yardım programıdır.

evde bakım maaşı hesaplama
evde bakım maaşı hesaplama

Evde bakım maaşı nasıl hesaplanır?

Evde bakım yardımı yönetmeliği 2. Bölümü, Madde 5’te ayrıntılı olarak belirtilen hususlara göre evde bakım yardımının nasıl uygulanacağı ve hangi koşulların geçerli olduğu konularında kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

MADDE 5- (1) Evde bakım yardımı, (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar, aylık olarak bakım verene ödenir. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı

Evde bakım maaşını hesaplamak için her yıl güncellenen anahtar rakamlara ihtiyaç duyulur. Bu anahtar rakamlar şu şekildedir;

 • Gösterge Rakamı
 • Memur Maaş Katsayısı

Bu rakamlar kişinin maaşını ve yardım miktarını belirlemede temel öneme sahiptir.

Evde bakım maaşı hesaplama

Evde bakım maaşı rakamını hesaplamak için öncelikle gösterge rakamı ve güncel açıklanan memur maaş katsayısı rakamını bilmemiz gereklidir.

Evde bakım maaşı rakamınızı hesaplamak için gerekli formül ise şu şekildedir;

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2024 yılı evde bakım maaşı hesaplamamız için gereken değerler;

 1. 2024 yılı memur maaş kat sayısı : 0,760871
 2. 2024 yılı gösterge rakamı : (10000)

Herhangi bir sorunuzu sormaktan veya düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Sorularınızı rahatça sormak veya düşüncelerinizi paylaşmak için yorumlara yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 12 Eylül 2023

  Selamlar.. Geçen hafta emekli maaşım bağlandı. Ayrıca sigortalı bir işte çalışmaktayım. Dolayısıyla hane gelirimiz arttı. Eşimin aldığı evde bakım maaşı kesilecek gibi görünüyor. Elden birine yüklü miktarda borcum var. Bu borcumu ödeyebilmek için banka kredisi çekip emekli maaşımı ipotek ettirmeyi düşünüyorum. Yine de eşimin evde bakım maaşı kesilir mi?

Bir yanıt yazın