1. Anasayfa
 2. Diğer

Huzurevi Fiyatları 2024 (Devlet – Özel)

Huzurevi nedir, Devlet huzurevi fiyatları ne kadar, Özel huzurevi fiyatları ne kadar, Tek kişilik odalı huzurevi fiyatları, huzurevi fiyatlarını etkileyen faktörler? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


1
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Huzurevi hizmetlerin maliyeti yüksek olabilir ve bu da birçok kişinin fiyatı karşılayamamasına neden olabilir. Bu yazımızda, huzurevi fiyatlarına dair tüm detayları sizler için araştırdık.

huzurevi fiyatları
huzurevi fiyatları

Huzurevi fiyatları ne kadar?

Huzurevi fiyatları, birçok kişi için yüksek olabilir. Bu, huzurevlerinin sunduğu hizmetlerin ve sağladıkları konforun maliyeti ile ilgilidir. Huzurevleri, yaşlı bakımı hizmetlerinin kalitesini sağlamak için birçok masraf yapmak zorundadır.

Huzurevi fiyatlarını üç ana başlık (Özel, Devlet ve Lüks) huzurevi üzerinden değerlendirmek gerekirsek;

Devlet huzurevi fiyatları ne kadar?

Dar gelirli, yoksul ve muhtaçlık sınırı altında kalan kişiler ve durumunu belgeleyen 60 yaş üstündeki yaşlı kişiler devlete bağlı huzurevlerinden hiçbir şekilde ücret ödemeden kalabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Huzurevi ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” kaynağında durum şöyle ifade edilmiştir.

Sosyal inceleme raporu dayanak alınarak; kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarından emekli, dul ve yetim aylığı almayan, yapılacak araştırmalar sonucunda adına kayıtlı menkul ve gayrimenkulü bulunmadığı ya da adına kayıtlı gayrimenkulü olup da, sağladığı gelirle yaşamını sürdüremeyeceğinin saptanması sonucunda yoksulluk belgesi düzenlenen yaşlılar ile kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olup da, yükümlülerin ekonomik gücünün yeterli olmadığı saptanan  yaşlılar ücretsiz, ekonomik gücü yeterli olup da, sosyal yoksunluk içinde bulunan yaşlılar ise ücretli olarak kabul edilir.

Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri 01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında geçerli fiyatlar şu şekildedir.

DönemHuzurevi ve Yaşlı Bakım (Taban) – İSTANBULHuzurevi ve Yaşlı Bakım (Tavan) – İSTANBUL
20247.500,00 TL + KDV65.812,50 TL
devlet huzurevi fiyatları

Devlet huzurevi fiyatları huzurevinin sunduğu hizmetler, konaklama türleri ve diğer özellikler göre değerlendirilerek taban ve tavan arasında ücretlendirilmektedir.

Özel huzurevi fiyatları ne kadar?

Özel huzurevlerinde fiyatları “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” her yıl açıklanır. Her yıl açıklanan fiyatlar (Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği) göre belirlenmektedir.

Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri 01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında geçerli fiyatlar şu şekildedir.

DönemÖzel Huzurevleri (Taban)Özel Huzurevleri (Tavan)
20247.500,00 TL + KDV65.812,50 TL + KDV
özel huzurevi fiyatları

Özel huzurevi fiyatları huzurevinin sunduğu hizmetler, konaklama türleri ve diğer özellikler göre değerlendirilerek taban ve tavan arasında ücretlendirilmektedir.

Tek kişilik odalı huzurevi fiyatları?

Huzurevlerinin fiyatları bölgeden bölgeye ve huzurevinin bulunduğu konuma göre değişebilir. Ayrıca huzurevinin sunduğu hizmetler, konaklama türleri ve diğer özellikler de fiyatları etkileyebilir. Bu nedenle, tek kişilik odalı huzurevi fiyatları huzurevi türüne, bulunduğu bölgeye, hizmetlere ve diğer faktörlere göre değişebilir.

Tek kişilik odalı huzurevi fiyatları için huzurevi web sitelerini ziyaret edebilir veya huzurevi yöneticileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Lüks huzurevi fiyatları? 

Lüks huzurevi fiyatları bölgeye, huzurevinin bulunduğu konuma, sağlanan hizmetlerin türüne ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca huzurevinin büyüklüğü, odaların özellikleri, yemeklerin kalitesi, sağlık hizmetleri ve diğer imkanların sunulması gibi faktörler de fiyatları etkiler.

Ülkemizde bulunan lüks huzurevleri için fiyat aralığı genellikle 15.000 TL ile 120.000 TL arasında değişebilir. Ancak bu fiyatlar, huzurevinin bulunduğu konum ve sağlanan hizmetlerin kalitesine göre artabilir veya azalabilir. Bazı lüks huzurevleri daha yüksek fiyatlar talep ederken, bazıları daha uygun fiyatlar sunabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Devlet Huzurevine Nasıl Başvurulur?

Huzurevi fiyatlarını etkileyen faktörler?

Huzurevlerinde, taban ile tavan arasında değişen fiyatlar birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bunlar şunları içerebilir:

Hizmetlerin kapsamı

Huzurevi ücretleri, sunulan hizmetlerin kapsamına bağlıdır. Bazı huzurevleri, yalnızca temel hizmetler sunarken, diğerleri daha geniş bir yelpazede hizmetler sunabilir. Örneğin, tıbbi bakım, ilaç takibi ve fiziksel terapi gibi ek hizmetler sunan huzurevleri, daha yüksek fiyatlarla satılabilir.

Konum

Huzurevi rakamları, konumuna bağlı olarak değişebilir. Özellikle büyük şehirlerde huzurevi rakamları daha yüksek olabilir. Bu nedenle, huzurevi seçerken konumunu iyi düşünmelisiniz.

Oda seçenekleri

Huzurevleri, farklı oda seçenekleri sunarlar. Tek kişilik oda, iki kişilik oda, suit gibi farklı oda seçenekleri sunan huzurevleri fiyatlarına göre değişiklik gösterebilir. Daha lüks odalar, daha yüksek fiyatlarla satılabilir.

Yemekler

Huzurevleri, yaşlıların ihtiyaçlarına göre özel diyetler sunabilir. Bu özel diyetlerin fiyatı, huzurevi rakamlarına dahil edilebilir.

5. Personel Kalitesi

Huzurevlerinin kalitesi, personel kalitesi ile ölçülür. Daha yüksek nitelikli ve eğitimli personel istihdam eden huzurevleri, daha yüksek fiyatlarla satılabilir.

Huzurevi rakamları hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (1)

 1. 17 Mayıs 2023

  İyi akşamlar bahsettiğiniz fiyatlar yanlış anlamadıysam aylık

Bir yanıt yazın