1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Askerlik Borçlanması Sigorta Girişini Öne Çeker mi?

Askerlik borçlanması nedir, sigorta girişi nedir, askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi, EYT'de askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Askerlik hizmetini tamamlayan kişilerin, emeklilik koşullarını öne çekmek için sigorta primleri üzerinden askerlik hizmeti sürelerini borçlanmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. Bu nedenle, bu yazımızda askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi? konusunu ele alacağız.

Askerlik borçlanması nedir?

Askerlik borçlanması, askerlik hizmeti yapan kişilerin emeklilik koşullarını öne çekmek için askerlik hizmeti sürelerini borçlanmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. Borçlanma işlemi sonucunda, kişinin sigorta primleri üzerinden askerlik hizmeti süreleri emeklilik koşullarında dikkate alınır. Bu sayede, emeklilik yaşının öne çekilmesi ve daha erken emekli olunması mümkün hale gelir.

askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi
askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi

Sigorta girişi nedir?

Sigorta girişi, bir çalışanın sigorta primleri ödemeye başladığı tarihtir. Bu tarih, kişinin sigorta primleri üzerinden emeklilik hakkını kazanma sürecini başlatır. Sigorta girişi tarihi, emeklilik koşullarında önemli bir rol oynar ve kişinin emeklilik yaşının hesaplanmasında dikkate alınır.

Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi?

Askerlik borçlanması, emeklilik şartlarını azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Ancak, sigorta girişi tarihi bu süreçte birincil faktördür. Askerlik borçlanması ile emeklilik koşullarınızı öne çekmek istiyorsanız, öncelikle sigorta giriş tarihinizin ne zaman olduğunu ve askerlik borçlanması yapmanın size ne kadar fayda sağlayacağını bilmelisiniz.

Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi? sorusunu cevaplamak gerekirsek; “Askerlik yaptığınız tarih sigorta tarihi girişinizden öncesi olması durumunda askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye sigorta tarihinizi öne çekmektedir.

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu 41. madde kapsamında bu durum şu şekilde belirtilmiştir.

Bu Kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Örnek : Askerlik hizmetini 1 Ocak 2000 Cumartesi başlayan kişi 550 gün askerlik görevini tamamlayarak 04 Temmuz 2001 Çarşamba günü askerliğini tamamlamıştır. Bu kişi 01.01.2005 yılında sigorta bir işe girmiş ve askerlik borçlanması yaparak 550 gün borçlanma ödemesi yapmıştır.

Bu kişinin “Askerlik girişi, sigorta girişinden öncesi” olması sebebiyle ve 550 gün borçlanma yapmasından dolayı sigorta girişi 550 gün geriye çekilerek sigorta girişi 01 Temmuz 2003 tarihi sigorta girişi kabul edilecektir.

EYT’de askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi?

Askerlik borçlanması yapmak, emeklilik yaşını öne çekmek için etkili bir yöntemdir. Ancak, borçlanmanın etkisi, kişinin sigorta girişi tarihine, borçlanma yapacağı askerlik hizmeti süresine ve borçlanma bedeline bağlı olarak değişebilir.

EYT’de askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi? sorusunu cevaplamak gerekirsek; “Askerliğinizi yaptığınız dönem, sigorta tarihinizden önce ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye sigorta tarihinizi öne çekmektedir.”

Askerlik borçlanması sigorta girişini öne çeker mi? konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili