1. Anasayfa
 2. Diğer

İş Mahkemesi Dava Açma Ücreti 2023

İş yerine nasıl dava açılır, avukat olmadan dava açılır mı, iş mahkemesi dava açma ücreti, iş mahkemesinin görevi nedir, iş mahkemesi ne kadar sürer hepsi yazımızın devamında.


0

Çalışma dünyasında ne yazık ki davalık durumlar bazen anlaşmazlıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor. İşçiler de yaşadıkları sorunları gerekli ilgili mercilere bildirerek haklarını arama yoluna gidiyor. Bu yazımızda iş mahkemesi dava açma ücreti ile ilgili olarak genel bir bilgilendirme yapmayı amaçladık.

İş mahkemesi davası nedir?

İş Mahkemesi Davası, iş hukuku alanında çeşitli işçi-işveren ilişkilerine ilişkin uyuşmazlıkları çözmek amacıyla açılan hukuki bir davadır.

iş mahkemesi dava açma ücreti
iş mahkemesi dava açma ücreti

İş mahkemesi dava açma ücreti?

İş mahkemelerine dava açacak kişilerin, dava sürecinde ne kadar masraf ödemeleri gerektiğini merak etmektedirler. İş mahkemesine açılan davaların büyüklüğüne göre ve dava açan kişinin talep ettiği miktara göre dava masrafı ortaya çıkar ve masraflar değişiklik gösterebilir.

Yani kısa olarak şu şekilde bir özetlemek gerekirsek, iş mahkemesi masraf kalemleri şu şekildedir;

Masraf TürüTutar (TL)
Başvuru Harcı80.70
Dosya Ücreti0.60
Peşin Harç0.00
Tebligat Gideri210.00
Vekalet Harcı11.50
Bilirkişi Ücreti385.00
Keşif Ücreti671.90
Tanık Gideri132.00
Diğer İşlemler130.00
Toplam Masraf1621.70
iş mahkemesi dava açma ücreti

Yukarıda verilen masraf kalemleri başvuru yapan kişinin tercihlerine ve dava değerine göre değişiklik gösterebilir.

İş yerine nasıl dava açılır?

İş mahkemesine dava açılırken genel olarak avukatlardan hukuki destek almak oldukça önemlidir, ancak pek çok işçi davalık durumları kendisi halletmeye çalışmaktadır. Kişi öncelikle hangi durumda dava açması gerektiğini bilmelidir. İşe iade davası, tazminat davası, alacaklar hakkında dava açmadan öncelikle arabulucu ile görüşülmelidir.

Arabulucu görüşmesinde iş veren temsilcisi, çalışan ve arabulucu yer almaktadır. Eğer ki arabulucu görüşmesinde olumsuz sonuç çıkması durumunda gerekli sebepleriniz ile beraber dava açma hakkınız bulunmaktadır. İş kazası geçirmeniz durumunda tazminat davası için arabuluculuk şartı aranmamaktadır.

Avukat olmadan dava açılır mı?

Avukat olmadan dilekçeniz ile beraber kişisel dava başvurusu yapabilirsiniz. Avukat davanın sürecinde haklarınızın savunulmasında oldukça önemli bir etkendir. Hukuki olarak zarar görmemeniz için avukat ile yola çıkmak mantıklıdır. Fakat davanızı avukatsız olarak da açabilir ve hukuki haklarınızı arayabilirsiniz.

İş mahkemesinin görevi nedir?

İş mahkemesi genel olarak işçilerin iş yerinden ayrıldıkları süreçten sonra başvurulan hukuki alan olarak bilinmektedir. Çünkü işçiler iş yerinde çalıştıkları süre içinde gerek bir takım baskı gerekse işten kovulma korkusu ve endişesi ile işçilerin pek çoğu bu tarz bir eyleme cesaret edememektedir.

Ancak işten ayrıldıktan sonra kıdem tazminatı başta olmak üzere pek çok konuda iş mahkemesine dava açılmaktadır.

İş mahkemesinin belli başlı baktığı davaları şu şekilde özetlemek mümkündür ;

 • Kıdem ve ihbar tazminatı alacakları,
 • İşe iade,
 • İş Kazaları,
 • Genel tatil alacakları,
 • Yıllık izin ücretleri,
 • Fazla mesai alacakları,
 • Hafta tatili alacakları

gibi hukuki anlaşmazlık konularında iş mahkemesi bunları çözmek için ne gerekiyorsa yapmaktadır. Tabi bunun için öncelikle ortada açılmış bir dava da olması gerekir.

İş mahkemesi ne kadar sürer?

İşveren ve işçi arasındaki hukuki süreci iş mahkemeleri çözmektedir. Adalet bakanlığının iş mahkemelerinde hukuki sürecin belirlendiği ortalama süre 540 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürenin içerisine istinaf ve yargıtay aşamaları dahil değildir. İş mahkemelerinde yürütülen dava süresi, davanın seyrine göre değişiklik gösterebilir.

İş mahkemesi dava açma ücreti? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 12
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili